Uudised
8. november 1999 00:00

Aneta õppis juhtkoeraks

Poliitiku ja arsti Arvo Haugi peres on juba kaheksa aastat elanud Eesti üks esimesi juhtkoeri. Labradori retriiver Aneta, 8, on olnud tubliks saatjaks nägemispuudega perepoeg Allanile,18.

Tibatilluke süsimust Aneta asus Haugide perre elama kahekuuselt. "Mujal maailmas elab juhtkoeraks mõeldud kutsikas kasvuperes aasta aega ja siis hakatakse teda pimeda juhtimiseks treenima," räägib Arvo Haugi abikaasa Aiki Kase. Aneta sirgus aga aasta vanuseks oma pere keskel ja asus siis usinasti treeningtunde võtma.

Aneta sõidutati Rakkesse, kus elab juhtkoerte treener Anu Lakke, kes pühendas noorele labradorile palju aega. Hiljem sõitis treener paar korda nädalas oma kasvandiku juurde Tallinna, et tema oskustele lõplikku lihvi anda. "Aneta oli meie tänavapildis üks esimesi juhtkoeri," mäletab Aiki Kase. "Kui inimesed nägi koera seljas olevaid spetsiaalseid juhtkoera rakmeid, arvati, et me veame loomaga suuri pakke."

Pärast Piritale kolimist viib ema ise Allanit ise iga päev autoga kooli, aga varem - kesklinnas elades - viis Aneta poisi iga päev kooli, istus kannatlikult tunnis ja viis pärast koolipäeva tagasi koju. "Siis oli Allanil eriõpe, praegu käib Allan Vanalinna Koolis ja seal poleks mugav koera tundide ajal enda juures hoida," räägib Aiki Kase. "Peale keskkooli lõppu aga arvatavasti koera juhtfunktsioon suureneb." Praegu käivad Allan ja Aneta koos värsket Pirita õhku hingamas.