SWEDBANK (GETTER MERESMAA)

Pangad on pidanud täitma vastutustundliku laenamise kohustust, hoides muu hulgas silma peal laenusaaja maksevõimel, kolmapäeval jõustunud riigikohtu lahendi järgi tuleb pankadel aga hakata vastutama ka käendajate eest.

Nimelt kui pank sõlmib teadlikult lepingu võlgniku pereliikmega, kes ei saa lepingust mingit isiklikku kasu ja kelle sissetulek on võrreldes käendatava summaga väga väike, siis võib lugeda käenduslepingu hea tahte vastaseks ning hilisemas kohtuvaidluses võib leping osutuda tühiseks.

Kõik need tingimused täitis riigikohtusse pöördunud käendaja, kelle vend taotles 2008. aastal Danske pangast eluasemelaenu 182 787,31 eurot.

Laenumaksed hakkasid vennal üle jõu käima ja pank ütles lepingu üles, pani hüpoteegi müüki ja nõudis KredExi käenduse välja, kuid tasumata jäi 90 091,43 eurot ja intress, mille kättesaamiseks esitas pank laenusaaja ja talle heas usus käendajaks läinud õe vastu hagi.

Otsus tähendab seda, et tulevikus on käendajatel võimalus kohtu kaudu tühistada käendusleping, kui see on sõlmitud hea tahtega vastuolus.

Refereeritud artikli täistekst Ärilehes

Jaga artiklit

3 kommentaari

Päevatoimetaja

Marvel Riik
Telefon 51993733
marvel.riik@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis