Maailm

FAKTIKONTROLL: kui palju oli Trumpi aastakõnes valet, palju tõde? (25)

Toimetas Greete Kõrvits, 31. jaanuar 2018 16:46
President aplodeerib oma kõne ajal.Foto: Reuters / Scanpix
Teisipäeval pidas USA president Trump Ühendriikide kongressis iga-aastase kõne olukorrast riigis (ingl. k. State of the Union). Vaatlejad märkisid, et Trump hoidis end rohkem vaos, kui talle kombeks, kuid mõned torked või tähelepanuväärsed ütlused ja väited kõnes siiski esinesid. CBS ja ABC News jälgisid, kui tõesed presidendi väited olid.

Kõigepealt tuleks neile, kes pole riigi olukorra kõnet varem näinud, selle mõnd aspekti selgitada. Presidendil on kombeks kõne ajaks kongressi saali rõdule kutsuda ka mõned külalised, kellele oma kõnes ka viitab. Need on tavalised ameeriklased, kes on millegi silmapaistvaga hakkama saanud või mingil muul viisil presidendi kõnes mainitud teemadega seotud. Trump kutsus teiste seas kohale näiteks väikese poisi, kes omal algatusel sõjaveteranide haudu kaunistas, Põhja-Koreas piinamise järel surnud tudengi Otto Warmbieri vanemad, California metsapõlengutes kangelaslikku tööd teinud tuletõrjuja ning kaks abielupaari, kelle tütred said surma tänavajõugu liikmete käe läbi.

Samal teemal

Teiseks on ameeriklaste kõnepidamiskultuur eestlasele äärmiselt võõras. Sõna otseses mõttes iga paari lause järel eeldatakse publikust aplausi. Kui president - olgu see siis Trump või mõni tema eelkäijatest - ütleb välja mõne loosungliku lause, teeb ta mõttepausi, et anda ruumi aplausile. Mõistagi tehakse aplaus ka iga presidendi tavakodanikust külalise tutvustamise ajal.

Vähe sellest, et aplodeeritakse - pea iga aplausi ajal tõustakse ka püsti. Ehkki vahel võib president öelda midagi, millega on rahul nii demokraadid kui vabariiklased ning terve kongress tõuseb alati viisakusest püsti presidendi külaliste auks, siis poliitilisi hüüdlauseid saadab üldiselt vaid presidendi kodupartei heakskiit. Seega on eestlase silmade jaoks üsna naljakas vaatepilt, kuidas pool kongressi istuks justkui kuuma pliidiraua peal ning tõuseb kõne jooksul kümneid kordi püsti, et entusiastlikult aplodeerida.

Kuid faktidest: president ütles oma kõnes paar märkimisväärset väidet, mis meedia tähelepanu pälvisid. Kui tõesed need on?

1. „Me algatasime Ameerika ajaloo suurimad maksukärped ja -reformi.“

Tõde või vale? Vale.

See rekord kuulub president Reaganile. Trumpi maksukärped on oma ulatuselt Ühendriikide ajaloos 8. kohal.

2. „Me oleme kõrvaldanud rohkem piiranguid ja regulatsioone kui ükski teine valitsus.“

Tõde või vale? Raske öelda.

Vastav statistika on kättesaadav alles 1995. aastast.

3. „Nüüd oleme maailmas arvestatav energiaeksportija!“

Tõde või vale? Tõde, kuid natuke liialdatud.

USA on maagaasi, kivisütt ja toornaftat ammu eksportinud ega pole oma tähtsust energiaäris õieti kunagi kaotanud.

4. „Oleme ametisse määranud rohkem ringkonnakohtunikke kui ükski teine värske valitsus enne meid.“

Tõde või vale? Tõde.

Trumpi esimese ametiaasta jooksul on ametisse määratud 12 uut ringkonnakohtunikku, mis ületab kõvasti kõiki eelkäijaid.

5. „Praeguse süsteemi järgi võib iga immigrant endaga kaasa võtta põhimõtteliselt piiramatu arvu sugulasi.“

Tõde või vale? Vale.

Inimene, kes on juba USA kodanik, saab taotluse alusel riiki sisse tuua omaenda bioloogilised lapsed, abikaasa ja vallalise alla 21-aastase lapse, kes ei pea olema taotleja bioloogiline laps (nt abikaasa laps varasemast kooselust). Kui kodanikust taotleja on vanem kui 21, tohib ta esitada taotluse ka õdede-vendade ja vanemate eest.

Põgenikustaatusega isik saab taotluse esitada vaid abikaasale ning bioloogilisele lapsele samuti põgenikustaatuse andmiseks.

Vanavanemad, onud-tädid, miniad-väimehed ja muud lehma lellepojad ei saa kuidagi USA kodanikuks või rohelise kaardi omanikuks saanud isiku või põgenikustaatusega isiku taotlusega riiki pääseda.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee