Eesti uudised

Karilaid ja Aab: pensionitõus maksab riigile 300 miljonit eurot, katteallikad on olemas (191)

Liis Vaksmann, 31. jaanuar 2018, 15:40
Jaanus KarilaidFoto: Alar Truu
Keskerakond on viimastel päevadel rääkinud peatsest pensionitõusust, mis esimees Jüri Ratase sõnul on vähemalt 60–70 eurot. Aseesimees Jaanus Karilaid kinnitab, et katteallikad pensionitõusu elluviimiseks on olemas, ent plaan ise pole veel päris selge.

Karilaiu sõnul tahab erakond tõsta pensionäride elukvaliteeti ja paari järgneva aasta jooksul püütakse see ka täide viia. 

"Milline saab olema täpne programmiline lubadus selgub siis, kui programm on koostatud ning erakonna juhatuse ja volikogu poolt kinnitatud, kuid eesmärk peab olema eakate vaesusest välja toomine," andis Karilaid mõista, et tegelikult pole täpne plaan sugugi paigas. 

Siiski teab ta loetleda pensionitõusu katteallikaid: lisaks majanduskasvule olla ka astmeline tulumaks ja ettevõtte tulumaks selleks piisavad. Sama kinnitas riigihalduse minister Jaak Aab: "Olukorra leevendamine läbi erakorralise pensionitõusu maksab suurusjärgus 300 miljonit."

Kuidas see reaalsuseks saab, sõltub Karilaiu sõnul sellest, kellega on riigikogus 2019. aastal võimalik kokkuleppele saada.

Tahab tõsta iseenda tulumaksu

Karilaiu sõnul peab jõukakamate panus ühiskonda olema senisest suurem. "Ka ministrid ja riigikogu liikmed võiksid suurema protsendi oma tulumaksust tasuda," arvas ta.

Ettevõtte tulumaks on aga Karilaiu hinnangul hea näide, mida Euroopast üle võtta. Ent sedagi tuleks laiemalt arutada ja analüüsida. Kuidas vältida ettevõtluse kadumist? Ühe variandina pakub ta välja tulumaksu tõstmise kõrval sotsiaalmaksu langetamist ettevõtetele.

Pensionide teemal loodavad nii Aab kui Karilaid näha debatti kõikide erakondade vahel. "Poliitikud peavad saama võimaluse arvamust avaldada, kas ja kui kaua oleme nõus senist olukorda tolereerima," sõnas Aab.

"Pensionärid seda raha ei peida, vaid panevad Eesti majandusse tagasi. Poliitiline ambitsioon on 100 eurot erakorralist tõusu paari aasta jooksul," ütles Karilaid. "Kui Reformierakond soovib seda tõusutempot pidurdada, siis on see nende valik."

Samal teemal

3. veebruar 2018, 22:41
TV3 VIDEO | Pensionäride liit: erakorraline pensionitõus võib reaalsuseks saada
1. veebruar 2018, 08:02
Erakorralise pensionitõusu jaoks raha pole, eakad vajavad süsteemi
31. jaanuar 2018, 15:16
Helmen Kütt: esmalt tuleks töötavate pensionäride puhul õiglus jalule seada
31. jaanuar 2018, 14:23
ÕL VIDEO | TÄNAVAKÜSITLUS: mida arvate pensionitõusust?

191 KOMMENTAARI

k
küllalt 1. veebruar 2018, 12:28
Aitaks juba sellest raha ringijagamisest. Emapalgad, peretoetused, pensionitõusud kuigi raha ei ole. Kärbiks riigiametnikke ja nende palku ehk. Haldus...
(loe edasi)
a
Absurdikad 1. veebruar 2018, 08:45
jutupaunikud siis tänases Eestis büünele tõstetud ? Igas korralikus õukonnas on ju oma narrid, kes rahvast hullutavad !
Loe kõiki (191)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee