Maailm

Iidne tempel sai Türgi õhurünnakutes tõsiselt kahjustada (6)

Toimetas Greete Kõrvits, 30. jaanuar 2018 18:02
Ain Dara templi jäänused.Foto: AFP / Scanpix
Türgi lennuväge süüdistatakse Süürias kurdide kontrolli all olevatel maa-aladel tsiviilisikute surmades ning vanade templite hävitamises. BBC vahendab, et kodusõja algusest saati on hävinud suur arv hindamatu ajaloolise väärtusega muistisi.

Nii Süüria valitsus kui ka valitsusest sõltumatu inimõiguste organisatsioon kinnitavad, et Türgi õhurünnakutes sai nädalavahetusel tugevalt kannatada Ain Dara tempel. Pühamu asub Afrini piirkonnas, mis on hetkel kurdi võitlejate kontrolli all. Muistne aramealaste tempel ehitati 1000 aastat e.m.a.

Suurbritannia heategevusorganisatsioon Süüria Inimõiguste Vaatlejad (Syrian Observatory of Human Rights) kinnitab, et tempel on saanud tõsiselt kahjustada. Hävinenud on basaldist raiutud lõvikujud ning keset templit haigutab suur auk.

Ain Dara kuulsad lõvid, mis väidetavalt on nüüd hävinud. Foto: Vida Press

Samal teemal

20. jaanuaril alustasid Türgi ja Süüria mässuliste väed sõjalist operatsiooni, et kurdid Afrinist välja ajada. Türgi valitsus peab kurdide YPGd (Süüria kurdide omakaitse) Kurdistani Tööparteiga (PKK) seotud liikumiseks, mille kaugema eesmärgina näevad nad sõjategevust kurdide omariikluse toetamiseks. YPG eitab seotust Kurdistani Tööparteiga ning seda kinnitab ka USA, kes YPGd sõjatehnika ja rahalise abiga toetab. Süüria Inimõiguste Vaatlejate sõnul on 20. jaanuarist hukkunud vähemalt 50 tsiviilisikut, samuti kümned kurdi ja Süüria mässuliste võitlejad ja seitse Türgi sõdurit.

Olgu veel mainitud, et YPG liikmed võitlevad Süüria Demokraatklike Vägede (SDF) ridades, mis on erinevatest rühmadest kokku pandud mässuliste ühendus. Konflikt ning selle osapooled on seega järjest keerulisemaks muutumas ning rahu ei ole paraku silmapiiril paista.

Süürias on viimastel aastatel hävinud või kannatada saanud hulgaliselt hindamatu väärtusega antiikarhitektuuri. Kõige märkimisväärsem on Palmyra, kus ISISe terroristid õhkisid 2000 aasta vanuse Beli templi ning veel mitu ehitist. Seda põhjusel, et ISISe silmis oli tegemist pühadust solvavate ning ebajumalaid ülistavate paikadega.

Ain Dara templi jäänused. Foto: AFP / Scanpix

Samal teemal

16.02.2018
GALERII | Afrinist ja Ghoutast on viimastel päevadel põgenenud 50 000 inimest
13.02.2018
Türgi väed piirasid ümber Põhja-Süürias asuva Afrini
20.01.2018
SÜÜRIA SÕJAPUNDAR: valitsusväed ja kurdid teevad nüüd türklaste vastu koostööd
08.01.2018
Kurdi võitlejad tabasid viimased kaks briti ISISe-gängi liiget