Eesti uudised

Krüptoraha buum on jõudnud Eestisse (8)

Toimetas Silja Ratt, 29. jaanuar 2018 09:58
Foto: Reuters/Scanpix
Krüptoraha buum on ka Eestis - arvutipoed on videokaartidest tühjaks ostetud ning inimesed kaaluvad, kas säästud tasuks vahetada bitcoin'ide või muu krüptoraha vastu. "Aktuaalne kaamera. Nädal" uuris, mis on krüptoraha, mida tähendab kaevandamine ja milliste riskidega tuleb arvestada krüptoraha ostes.

Krüptoraha kaevandus on arvutipark, mis töötab 24 tundi ööpäevas, lahendades keerulisi matemaatilisi ülesandeid, vahendas "Aktuaalne kaamera. Nädal".

"Põhimõtteliselt krüpto-miner, kaevandus on selline asi. Siin on videokaardid - üks, kaks, kolm, neli, viis, kuus tükki. Emaplaat. Taga on toiteplokk. SSD pealt loetakse välja operatsioonisüsteem ja operatsioonisüsteemi peal käivitatakse miner-programm. Ja ongi kogu kaevandus," seletas krüptoraha kaevanduse ehitanud Urmas.

Samal teemal

Krüptoraha kaevandamiseks kulub väga palju elektrit. Sellise kaevanduse elektriarve on enam kui tuhat eurot kuus.

"Vanemad, kes kahtlustavad, et elektriarve on suureks läinud, vaadaku, millega nende lapsed tegelevad. Eriti, kellele just jõuludeks võimsad videokaardid kingitud on. 100 protsenti kaevavad," kinnitas Urmas.

Bitcoin'i väärtus kujuneb turul kaubeldes ehk see maksab täpselt nii palju, kui palju on inimesed nõus selle eest maksma. Kui bitcoin loodi, maksis üks ühik mõne sendi, praegu kümneid tuhandeid. Seega, sisuliselt on kogu selle elektrienergia kulutamise ainus tulemus see, et tekib juurde ühik krüptoraha, mida saab osta või müüa. Mida rohkem arvuteid üritab kaevandada, seda keerulisem on krüptoraha kätte saada.

Kui keegi asub kaevandama koduse lauaarvutiga, tuleb arvestada, et näiteks Hiinas kaevandavad samal ajal kümnetest tuhandetest arvutitest kokku pandud farmid, kasutades selleks väga soodsat elektrit.

Erinevaid krüptorahasid on kindlasti üle tuhande. Mõningate hinnangute järgi isegi mitu tuhat. Suurim ja tuntum neist on bitcoin, mis põhineb plokiahela tehnoloogial. Krüptorahad on aga üsna erinevad. Näiteks on paljud idufirmad müünud nn token'eid, mis annavad tulevikus võimaluse saada osa ettevõtte kasumist.

Mitmed neist on suure tõenäosusega petuskeemid, mis püüavad ära kasutada buumihullust. Kuid ka viimase aja langusele vaatamata, on bitcoin ikkagi kümme korda kallim, kui oli aasta tagasi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee