Eesti uudised

Viktoria Ladõnskaja-Kubits: Urmas Reinsalu sisuliselt päästis presidendi (78)

Ohtuleht.ee, 24. jaanuar 2018 11:44
Viktoria Ladõnskaja-KubitsFoto: Teet Malsroos
Viktoria Ladõnskaja-Kubits kirjutab enda Facebooki postituses Ojasoo-Reinsalu skandaalile viidates, et must-valgete otsute aeg on möödas ning arvamusi väljendav grupp ei tohi muutuda lintšivaks jõuguks.

"MUST-VALGETE vastuste aeg on möödas. Selleks, et langetada otsust, on vaja mõelda ja mõtiskleda. Nii üksikutel inimestel kui ka nende ühendustel on õigus väljendada arvamusi, mis lahknevad võimukandjate ja valitsuse seisukohtadest ja valitsuse poliitikast. Veelgi enam, see on nende kodanikukohus. Kodanikuühiskonna tasakaal on tagatud läbi selle, et ühiskonnas on arvamuste paljusus," kirjutas Ladõnskaja-Kubits.

"Ning veel üks oluline asi - arvamusi väljendav grupp ei tohi muutuda lintšivaks jõuguks, mis võtab endale süüdistaja, kohtuniku ja kohtuotsuse täitja rolli. See on ühiskonnale ohtlik."

Samal teemal

Poliitik võttis viie sammuga kokku selle, mis on juhtunud pärast seda, kui endine NO teatri juht Tiit Ojasoo enda naiskolleegi kallal vägivallatses.

"1. Tiit Ojasoo. Tema puhul tõesti oli konkreetne juhtum, mis sai avaliku hukkamõistu osaliseks ja millele anti juriidilise käik lepitusmenetluse näol. Ojasoo täitis menetluse tingimused. Ta vabandas ja astus teatrijuhi töölt tagasi.

2. President ja presidendi kantselei tegi ettepaneku NO99 teatrile. Kas see oli hea või halb ettepanek? Siin ma pigem ütlen, et avalikkuse reaktsiooni mõttes ei olnud hea. Kogu oma lugupidamise juures teatri suhtes, me ju teame, et antud ettepanek ei ühendanud ühiskonda, vaid lõhestas. See oli presidendi riski ja ettepanek.

3. Sellele järgnes 104 allkirjaga kiri, mis pidi algatama debati hoopis presidendi kantseleiga.

4. Urmas Reinsalu tegi oma avalduse ja sisuliselt päästis presidendi sellest keerulisest debatist. Reinsalu avalduse sisu lähtus põhimõttelisest küsimusest, et kas siis, kui inimene on oma karistuse kandnud, tohib ta edaspidi tegeleda oma tööga? Antud juhul (Reinsalu puhul) toimub sõnakujundi kasutamise eest süüdi mõistmine.

5. Mis edasi saab? Mina ennustan, et kahjuks ei räägi Eesti 100 puhul mitte keegi enam presidendi kõnest ja nendest sõnumitest, vaid vabariigi aastapäev muutub NO teatri etenduse retsensiooniks."