Eesti uudised

Hindu kokk päästab Tartus Lauri Laubre unistusi 

Andrus ESKO , 3. november 1999 00:00
AUKUDEGA PANGED LAES JÄTAVAD OTSAD LAHTI: "Meile ei pea, aga võib ka lipsuga tulla," on Lauri Laubre järglase suhtumine pubi klientuuri.Foto: Aldo Luud
Aasta tagasi avas meelelahutusmagnaat Lauri Laubre Tartu südalinnas õmblusmasinatega dekoreeritud pubi. Kõrbemine tuli poole aastaga. Uus üritaja on õmblusmasinad vahetanud plekkämbrite vastu.

Ämbrid (18) ripuvad laes. Augud neis on tahtlikud. Sisekujundaja Martti Ruusi soovil on ämbritest saanud laelambid.

Kunagi lehvisid samades ruumides dieettoitude vesised lõhnad. Söögikoha nimi oli ajuvaba, kuid üldjoones arusaadav - Tempo. Nüüd siis Xin Ban Tong. Laevalgustuse auks tähendab see Tsink Plekk Pangi, väidavad oskajad, kes on teksti eestist hiinasse ümber pannud.

Kõrbemine oli nõunike praak

Tallinnast hilinemisega kohale kihutanud Lauri Laubre tõstis oma pubi avamisel klaasi, lõikas torti ja lõi lahti esimese piljardipartii. Meelejahutajaks oli tellitud Ivo Linna. Parasjagu, kui Iff laulis, et tõstan käed ja annan alla, sõitis akende alt mööda vilkuritega politseiauto. Lehvitati vastastikku. Tundus olema veike nali ja hea enne.

Tunne pettis. Tartu klubi avamise võimalusi pubi abil kompinud Laubre on aasta hiljem tark: "Hea idee võib alati läbi lüüa. Ainult et see, kas idee on hea, selgub tavaliselt hiljem. Pubi juures midagi uut leiutada on raske. Meie viga oli, et Tartu nõunikud hindasid olukorda valesti."

Nõunikud jätsid kahe silma vahele "maja vale asukoha" (kuivõrd Tartu kesklinn sureb õhtuks välja) ning selle, et "majal ja tervel tänaval pole vastavat atmosfääri".

"Kliendid olid teeninduse ja köögiga rahul, aga saime aru, et lõpmatuseni pole mõtet sinna raha investeerida. Piir tuli ette," ütleb Laubre turundusjuht Meigo Pruudel. Tartu eksperiment läks IS Muusikagrupile maksma "mõõduka kahjumi".

Järeltulija lööb Moskvast toodud kokaga

Vastu sügist hakkas väljasurnud söögisaalist kostma järgmise tallinlase kopsimist ning maja välisseinale tekkisid värvilised triibud. Äkilised triibud on äriidee. Need, pluss suust suhu lendavad jutud sadat sorti hiina roogadest, peavad tooma Tsink Plekk Pangile kliente ilma muu reklaamita.

"Avamispidu ei saa olla eesmärk omaette," räägib Martin Sepping, 30. Uksed lükati vaikselt lahti laupäeva õhtul. Juba esmaspäevane kassa andis aimu, et käivitamisraha võib olla poolteise aastaga käes.

Sepping on Tartus õppinud juurat, Tallinnas kahe idamaise söögikoha juhtimist. Oma esimesse, investoriga kahasse püsti pandud ettevõttesse (Seitsmes Planeet) võttis ta Tallinnast kaasa kelnerid ja Moskvast ekstrahea hindulasest koka. Venemaa restoranid põevad, köögispetse on jalaga segada.

"Hiina köögi traditsioonid, hindu nägemus ja eesti toore. Minu töö on see segu maha müüa," räägib Sepping rügamispäevadest tuhmunud häälel. Tartus tegutsevad küll juba korea ja mehhiko söögikohad, kuid Seppingu meelest pole Tartus ühtegi kohta, kus hästi süüa saaks.

Hoia pikivahet!

Xin Ban Tongi kõhutäied on Lõuna-Eesti maastikul uudis.

"Lihtsalt järjekordne pubi, " leiab Mihhail Tsibernõi, kelle hiina restorani avamiseni Ülejõel on jäänud kuu. Tsibernõi meelest ei kõlba Hiina ja pubindus kokku, isegi kui konkureeriva firma söögid on "päris head".

"Me ei ole Hiinas, vaid Tartus," pareerib Sepping.

"Ot?en da?e ne plahhiie," kirjeldab oma söögimuljeid korealane Kim. Ta on hingelt valmis, et mõned tema restorani kliendid Seppingu juurde üle kolivad, aga: "Püsikunded vaevalt!"

"Saab näha," arvab Sepping. Kolme nädala pärast on tal plaanis panna käima söökide kaasapakkimine ja internetist kojutellimine.

Ka IS Muusikagrupi saneerimisega lõpusirgele jõudnud Lauri Laubrel on oma plaanid, aga neist olevat veel vara rääkida. "Kõrbemine karastab," räägib Laubre. "See on nagu autoga teisele tagant sisse kärutada. Ilma ei saagi selgeks, mida tähendab õige pikivahe hoidmine."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee