Eesti uudised

FOTOD | Merevägi viib läbi 800 osalejaga suuroperatsiooni (6)

Toimetas Denes Kattago, 23. jaanuar 2018 14:05
Eesti merevägiFoto: Karl Alfred Baumeister
Täna Tallinnas peetaval rahvusvahelise miinitõrjeoperatsiooni Open Spirit konverentsil lepivad mereväelased liitlas- ja partnerriikidega kokku Eestis 11-25. mail vältava ürituse üksikasjades.

"Selleaastane Open Spirit hõlmab erinevaid merealasid üle Eesti ehk Sõrve säärest kuni Tallinnani välja," ütles mereväe laevastiku ülem kaptenleitnant Peeter Ivask.

Samal teemal

Tänavu 11. kuni 25. maini Eestis aset leidval Open Spiritil osaleb kokku kuni 800 kaitseväelast ligi 15 erinevast liitlas- ja partnerriigist. Eesti mereteedel olevate ajalooliste lõhkekehade kahjutuks tegemisse kaasatakse mitmed tuukrimeeskonnad ning pea 20 erinevat sõjalaeva. Open Spiriti tegevuspiirkonnad jaotuvad Tallinna, Hiiumaa, Saaremaa ja Muhu lähistele. Rahvusvaheliste sihtüksuste ülesanneteks saab olema lõhkekehade avastamine, kaardistamine ja hävitamine.

"Võib arvata, et liitlaste suur huvi on tingitud meie merekeskkonnast, kuhu on maailmasõdade jooksul veesatud arvukalt meremiine.

Open Spirit annab neile võimaluse oma väljaõpe ja tehnika proovile panna. Lisandväärtust pakub ka üksteise tundmaõppimine ja koostegutsemisvõime harjutamine," ütles kaptenleitnant Ivask.

Eestlaste korraldatavast Open Spiritist võtab osa ka NATO 1. alaline miinitõrjegrupp, miinitõrjeeskaadri Baltron laevad ning partnerid Rootsist Läänemere lõhkekehade ohutusnõukogust, kes aitavad laevadelt saadud teabe ja fotode põhjal lõhkekehad identifitseerida.

Viimase kahekümne aasta jooksul on Eesti vetest leitud ja kahjutuks tehtud üle 1200 lõhkekeha, milleks on peamiselt osutunud maailmasõdade vältel veesatud meremiinid ning teised veepõhja sattunud lõhkekehad.

Ühena kolmest Eesti kaitseväe väeliigist on mereväe peamiseks eesmärgiks kaitsta Eesti territoriaalset terviklikkust ning riiklikke huvisid merel. Miinitõrjevaldkonnale spetsialiseeruv Eesti merevägi panustab erialase kompetentsiga solidaarselt liitlas- ja partnerriikidega kaitsealase koostöö parendamisse ning mereteede ohutumaks muutmisesse kodumaal.

Balti riikide merevägede poolt korraldatav miinitõrjeoperatsioon Open Spirit sai alguse 1995. aastal. Igal aastal toimub ürituse raames maailmasõdade aegsete lõhkekehade kahjutuks tegemine erinevas Balti riigis. Möödunud aastal Lätis peetud Open Spiritil identifitseeriti kokku 56 ajaloolisest veealust lõhkekeha, nendest 34 Eesti mereväelaste poolt.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee