Eesti uudised

8 SKANDAALSET MEENUTUST: solvamised naisepeksust steriliseerimiseni (48)

Ohtuleht.ee, 22. jaanuar 2018 10:34
Pildil Taavi Rõivas, Urmas Reinsalu, Viktor Vassiljev, Martin Helme, Siiri Oviir, Hannes Võrnu, Tiit Ojasoo, Mihkel KunnusFoto: Martin Ahven, Tiina Kõrtsini, Teet Malsroos, Stanislav Moškov, Robin Roots, Arno Saar, Alar Truu
Viimasel ajal on palju kirgi kütnud Urmas Reinsalu ümber keerlev kanakarja kambaka skandaal. Nimelt ütles justiitsminister hiljuti, et kahetseb seoses Ojasoo juhtumiga naistevastase vägivalla hukkamõistmist. Reinsalu sõnadele järgnes pahameeletorm. See pole aga esimene ega viimane kord, mil naistevastane ebaõiglus teemaks on olnud. Õhtuleht tegi viimaste aastate põhjal kokkuvõte juhtumitest, mis on naisi riivanud.

Urmas Reinsalu ja kanakarja kambakas

Siiani kütab intriige justiitsminister Urmas Reinsalu Eesti Päevalehes avaldatud arvamuslugu, kus ta võttis sõna Tiit Ojasoo kaitseks. Selleks ajendas teda massiüleskutse, milles öeldi, et NO99 teater ja Tiit Ojasoo ei tohi aastapäevaetendust lavastada. Seda seetõttu, et Ojasoo oli varem kätt tõusnud noore naisnäitlejanna vastu. 

Urmas ReinsaluFoto: Tiina Kõrtsini

Samal teemal

"Ken Kesey raamatus "Lendas üle käopesa" saab McMurphy'il õde Ratchedi juhendamisel toimuvast alandamisest villand ja ta käratab, et kanakarja kambakas ära lõpetataks. 
/.../ Kui ma tema (Ojasoo) lepitusmenetluse juhtumi kohta omal ajal arvamust avaldasin, siis mõistsin ma naistevastase vägivalla hukka, kuid nüüd, tänase kirja valguses, lausa kahetsen seda avaldust. Sest avalik meelepaha võttis nõiapõletamise kollektiivse transi mõõtmed.
/.../ Kuulge kurjakirjutajad, muidugi saate hüsteeriaga solkida vabariigi aastapäeva ja Ojasoo elu ära! Aitab! Lõpetage kanakarja kambakas!" põrutas Reinsalu.

Mitmed poliitikud ja avaliku elu tegelased on nõudnud Reinsalu tagasiastumist, kuid minister pole sellekohaseid samme teinud.

Tiit Ojasoo tõstis käe naisnäitleja vastu

Teater NO99 kunstilise juhi ja direktori Tiit Ojasoo kohta algatati 2016. aasta jaanuaris kriminaalmenetlus noore näitlejanna kallal vägivallatsemise pärast. Kriminaalmenetluse kaasa toonud vägivallaintsident juhtus 14. jaanuaril, kui Ojasoo läks jõuga noore alluva kallale.

Tiit OjasooFoto: Tiina Kõrtsini

Prokuratuur alustas juba järgmisel päeval menetlust kehalise väärkohtlemise paragrahvi alusel, kuid pärast paarikuist menetlemist oli kannatanu nõus ettepanekuga lõpetada kriminaalmenetlus ja alustada lepitusmenetlust. Kriminaalmenetluse lõpetamise tulemuse tagajärg on ka see, et kannatanu enam NO99-ga koostööd ei tee.

"See ei ole kuidagi seotud minu tööga," kinnitas Ojasoo, kelle sõnul oli tegemist eraelulise juhtumiga, mis eskaleerus.

Taavi Rõivas ahistas Malaisias eestlannat

Septembri lõpus pidas osa Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) ametliku delegatsiooni liikmeid Malaisias peo, kus kordasaadetut võib pehmelt öeldes nimetada ebaväärikaks. Pärast ametlikke üritusi läks osa delegatsiooni liikmeid baari lõõgastuma, kaasa kutsuti ka Malaisias töötavaid eestlasi ja teisi, kellega visiidil tutvuti, peamiselt naisi. 

Taavi RõivasFoto: Martin Ahven

"Malaisia visiidi ametliku programmi välisel ajal leidis tõesti kahetsusväärselt aset juhtum, kus naisterahvas, kes ei kuulunud delegatsiooni, lükati basseini. Delegatsiooni juht otsustas juhtunuga seotud delegatsiooniliikme edasise programmi puhul delegatsioonist välja arvata," teatas EAS.

Hiljem lekkis aga peol juhtunu meediasse ning kannatanu rääkis, et Taavi Rõivas olevat tantsinud temaga liiga lähestikku, tõuganud ta külmkappide vahele ning tirinud ta kleiti üles. Rõivas eitas kleiditirimist, kuid astus Riigikogu aseesimehe kohalt siiski tagasi. 

Martin Helme ja 27aastased lastetud naised

2016. aasta mais ilmus Eesti Päevalehes artikkel, mille käigus ütles Martin Helme teda intervjueerinud 27-aastasele vallalilisele naisajakirjanikule, et too on üks osa Eesti iibeprobleemist ning ühiskondlikult kahjulik element.

Martin HelmeFoto: Teet Malsroos

"Täiesti vale ja inimesi õnnetuks tegev on saata välja signaal, et see teeb inimese õnnelikumaks, kui nad elavad elu iseendale. Sa võid 20-aastaselt arvata, et kõik on ees, aga saata välja sõnum, et sul ei ole meest vaja, sul ei ole lapsi vaja, on vale," rääkis Helme toona. 

Artikkel pälvis väga palju tähelepanu ning loomikult ka naiste pahameele, kuid Helme on endiselt traditsiooniliste soorollide pooldaja.

Viktor Vassiljev tahtis naisi steriliseerima hakata

Riigikogu keskfraktsiooni liige Viktor Vassiljev ütles 2015. aasta alguses Riigikogu sotsiaalkomisjoni istungil, et naisi, kes vastutustundetu mehega lapsi saavad, tuleks karistada seaduse täie karmusega – nad tuleks steriliseerida.

Viktor VassiljevFoto: Teet Malsroos

"Minu meelest see, et keegi on vastutustundetu, no sellest peaks mõtlema enne, kui temaga üldse lapsed saadakse," sõnas Vassiljev sotsiaalkomisjoni avalikul istungil, kus käsitleti üksikvanemate olukorda ja vajadusi. "Tuleks välja töötada sellised mehhanismid, et vastutustundetud vanemad sõlmiksid juba eelnevalt mingid siduvad lepingud, kus on teada, et nendel osa töötasust ära võetakse, kas siis elatisfondi või otseselt perekonnale," arvas Vassiljev.

Hiljem saatis Vassiljev meedia vahendusel vabanduse naistele, kes tundsid end tema kohatute väljaütlemiste pärast solvatuna.

Siiri Oviir: üksikemad ei sobi aasta emaks

Möödunud aasta kevadel puhkes skandaal, kui Eesti naisliidu esinaine Siiri Oviir teatas "Ringvaates", et aasta ema tiitlile võivadki kandideerida vaid abielus naised. Oviir rääkis, et üksikemal võib olla palju lapsi, kuid aasta ema tiitlile ta siiski sobilik kandidaat ei ole.

Siiri OviirFoto: Stanislav Moshkov

"Oleme taotlenud parimat võimalikku lastele. Te ei kujuta ju ette, et me valiksime aasta emaks naise, kellel on küll, tõesti, jah, palju lapsi, kuid igal jõululaupäeval tutvustatakse uut isa," ütles Oviir. "Kuskile tuleb piir tõmmata."

Vaatamata avalikkuse pahameelele ei muutnud Eesti naisliit aasta emaks kandideerimise reegleid ning ka tulevikus võib see tiitel osaks saada vaid abielunaistele. Üksikemad Oviiri kinnitusel aasta emaks ei passi.

Mihkel Kunnus lõi naist rusikaga näkku

2016. aasta lõpus selgus, et publitsist Mihkel Kunnus on oma naise kallal vägivalda tarvitanud. Nimelt lõi Kunnus naist kolmel korral rusikaga näkku. 

Mihkel KunnusFoto: Alar Truu

"Mul on kõige selle pärast väga kahju," ütles toona 34-aastane Mihkel Kunnus, kes lähisuhtevägivalla tõttu Tartus kohtu ette astus. Kokkuleppemenetluses võttis mees vastu 11 kuu pikkuse tingimisi vangistuse üheaastase katseajaga. Menetluskuludena pidi ta tasuma kokku 741 eurot.

Hiljem andsid Kunnus ning tema elukaaslane Õhtulehele avameelse intervjuu, kus mõlemad tunnistasid oma vigu ning rääkisid, et proovivad vaatamata kõigele üheskoos edasi minna. Muuhulgas tunnistas Kunnuse elukaaslane, et on ka ise meest löönud, kuid mitte rusikaga, vaid kõrvakiilu andes. Kunnus naise kohta politseisse avaldust ei teinud.

Võrno: president on kui Orissaare seeneline

Tuntud saatejuht ja poliitik Hannes Võrno tegi möödunud aasta oktoobris Facebooki postituse, kus arvustas president Kersti Kaljulaidi riietust. 

Hannes VõrnoFoto: Robin Roots

Võrno kirjutas Facebookis: „1. oktoobril kell 18.45 Kuivastust Virtsu väljunud praamil nägin vabariigi presidenti lähedalt. Seljas murelivärvi sulejope. Peas beežikarva fliisist pibo ja jalas ecrud slimmid. Kadrioru pressiteade  sügispuhkusele läinud presidendist on jäänud muude uudiste alla? Muul moel ei suutnud ma seletada seda, et meie president mulle nagu Orissaare seeneline praamil vastu tuleb," kirjutas Võrno. 

Mehe sõnul peaks president igas olukorras esinduslik välja nägema. "Oleks ma olnud praamil mõne oma väliskülalisega, poleks ma ilmselt kõssanudki, et vaata - Eesti president," seletas Võrno, et tal oli presidendi riietuse pärast piinlik.

Võrno eemaldas küll hiljem postituse Facebookist, kuid oma sõnade pärast ta ei vabandanud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee