Martin MüürseppFoto: Martin Ahven
Indrek Riigor 22. jaanuar 2018 00:01
Iseseisvuse taastamise järel avanes Eesti sportlastel võimalus minna mängima maailma tippklubidesse. 1990. aastatel paistsid selle poolest silma korvpallur Martin Müürsepp ja jalgpallur Mart Poom.

Martin Müürsepp tegi ajalugu sellega, et asus esimese kodueestlasena mängima USA kutselises korvpalliliigas NBA. Eesti koondises ja Kalevi esindusmeeskonnas mänginud Müürsepa värbas 1995/1996. aasta hooajal NBA draft`i esimeses ringis Utah Jazz, kuid müüs tema mängijaõigused kohe Miami Heatile.

Martin Müürsepp Foto: Martin Ahven

Miamis pääses Müürsepp platsile harva ja vähesteks minutiteks ning klubi vahetas ta juba samal hooajal Dallase Mavericksi. Järgmisel hooajal tegi Müürsepp NBAs oma parimad mängud, ühe mängu rekorditeks jäävad 24 punkti ja 14 lauapalli, ent Müürsepp ei jäänud ka Dallasesse pidama, veel mängis ta Phoenixi Sunsis ja Chicago Bullsis. Jaanuaris 1999 lahkus Müürsepp Kreeka Thessaloniki klubisse. Oma karjääri jooksul jõudis Müüsepp mängida ka Venemaa korvpalli tippklubides.

Sama särava tippklubide karjääri tegi Eesti jalgpallikoondise pikaaegne väravavaht Mart Poom. 1994 suundus ta mängima Inglismaa jalgpalliklubisse Portsmouth ja järgmisel aastal klubissse Derby County. Aastatel 1997–1998 osales Poom Derby County põhiväravavahina Inglismaa meistrivõistlustel 36 mängus, mille 13 kohtumises jäi tänu temale värav puutumatuks. Poomi abiga tõusis tema koduklubi Inglismaa kõrgliigas 12. kohalt 9. kohale.

Mart Poom Foto: Laura Oks

2002. aastal suundus Poom mängima jalgpalliklubisse Sunderland AFC, mille koosseisus sai ta hakkama üllatusliku peaga löödud väravaga oma endisele tööandjale Derby County. Viimane jalgpalliklubi Inglismaal, mille koosseisus Poom mängis, oli Londoni jalgpalliklubi Arsenal.

Mõlemad Eesti läbi aegade ühed edukamad sportlased lõpetasid karjääri 2000. aastate lõpus. Poom tegi oma lahkumismängu 2009. aastal Eesti sõpruskohtumises Portugaliga. Müürsepp lõpetas korvpalli kutselise mängimise 2010. aastal.

Allikad:

XX sajandi kroonika. Eesti ja maailm. IV osa, 21.01.1981–31.12.2000 (aluskäsikiri: Mati Graf). Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastus, 2007.

Henn Saarmann ja Erlend Teemägi (koostajad). Eesti spordi biograafiline leksikon. Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastus, 2001.

Vikipeedia.