Juhtkiri

Juhtkiri | Töö jäägu kooli? (5)

Ohtuleht.ee, 19. jaanuar 2018, 17:24
 
Haridusminister Mailis Repsi murega, et Eesti koolis antakse liiga palju kodutöid, saavad samastuda paljud pered. Kodutööde üle mõistuse kasvanud mahust on olnud palju juttu, kuid vähe samme olukorra parandamiseks. Iseküsimus on, kas põhjamaine kodutööde-vaba kool, mille Reps eeskujuks tõi, on siinsetes oludes saavutatav ja üldse soovitav.

Küllap suudavad kõik kooliskäinud meenutada ka palju head, mida koduste ülesannete lahendamine neile õpetas – näiteks aja planeerimist, vastutuse võtmist ja süvenemist. Kahtlemata on alati olnud neid, kes tunnevad, et ainult kodus õppida saabki, sest kärarikkas ja ülerahvastatud klassis kipub tähelepanu kiiresti hajuma ning mahukast õppeprogrammist läbituhisemine tähendab, et uus info tuleb enne peale kui vana õieti kinnistudagi jõudis. Paraku on ka vastupidiseid juhtumeid, kus just kodu on kõige õpivaenulikum keskkond – ühtviisi pärssivalt võivad mõjuda nii pidev melu kui ka hiliste õhtutundideni kestev üksindus, kui tegemist on õppimisel rohkem tuge ja täiskasvanu abi vajava lapsega. Suhtumisest, et põhiline osa koolitööst peab toimuma just koolis ja selleks peavad olema sobivad tingimused, on võita aga mõlemal.

Paraku on selle eesmärgini jõudmine palju keerulisem kui kodutööde keelamine või nende mahu piiramine seadustega, mida on aeg-ajalt välja pakutud. Milline on näiteks õpetajate motivatsioon ja valimisolek hinnata ümber senist metoodikat, kui see on keskendunud pigem aine pealiskaudsele tutvustamisele kui teadmiste edastamisele võimalikult looval ja meeldejääval moel? Kui Repsil on kodutööde vähendamise plaaniga tõsi taga, tuleks alustada just sellest.

Samal teemal

13. veebruar 2018, 17:41
TV3 VIDEO | Minister Repsil kulub lastega kodutöid tehes tunde: nädalavahetused mööduvad tülitsedes, mitte mõnusas õhkkonnas

5 KOMMENTAARI

s
siil 21. jaanuar 2018, 19:41
Püüan tööd tunnis korraldada nii, et peaks kodus võimalikult vähe tegema. On palju neid, kes tõesti tunni keskel tahvlile kirjutatud koduse töö tunnis valmis saavad. Paraku on ka neid, kes põhimõtteliselt tahavad tunnis ainult lällata ja kodus tööd teha. Eks see ole nende valik.
h
haridus ja elukogemused pole päritavad 20. jaanuar 2018, 21:37
vastupidiselt nii rikkusele kui vaesusele. Noa teravusest ei saa aimu näppu lõikamata ega pliidi kuumusest näppe kõrvetamata. Nutiseadmes puuduvad sen...
(loe edasi)
Loe kõiki (5)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee