Yana ToomFoto: Teet Malsroos
Toimetas Denes Kattago 18. jaanuar 2018 07:27
Euroopa Parlamendi plenaaristungil Strasbourgis toimus eile debatt "Venemaa – propaganda mõju EL liikmesriikidele". Debati raames said koos Yana Toomiga sõna ligi poolsada saadikut. Toomi seisukohaga on vastuolus tema kolleegi Tunne Kelami arvamus.

Paljud eurosaadikud väitsid, et Venemaa peab infosõda Euroopa Liidu vastu ning toetasid täiendavat rahastamist Ida strateegilise kommunikatsiooni rakkerühmale (East Stratcom Task Force), mida loodi EL juhtstruktuuride juurde Vene propaganda võitlemise eesmärgil.

Toomi sõnul tekkis tal neid debatte kuulates tugev déjà vu tunne. "Sündisin Nõukogude Liidus ning lapsena iga päev kuulsin nõukogudevastasest prapagandast. Kui riigis polnud saada liha, kohvi, raamatuid ja autosid, siis me kõik teadsime, kes oli süüdi – Lääne kapitalistid ja Ronald Reagan isiklikult. Tänapäeval, kui EL seisab silmitsi selliste väljakutsetega nagu Kataloonia kriis, probleemid liikmesriikide demokraatlikes institutsioonides ning üleüldine madal usaldus EL vastu, teavad mõned minu kolleegid kindlalt, kellele näpuga näidata: kõiges on süüdi euroopavastane propaganda ja Vladimir Putin isiklikult," ütles poliitik.

Tema sõnul ei saa ta endise ajakirjanikuna sellise must-valge lähenemisega nõustuda. "Propagandavastase võitluse põhimeetmena näen mina ausat, avatud ja professionaalset meediat. Meediat, mis on tsensuurivaba ning mida ei reguleeri ja ei suuna poliitikud. Me ei tohiks korrata nõukogude liidrite vigu. Kuid täna, andke andeks, tunnen, et oleme sellele ohtlikult lähedal," märkis Toom.

Samas on saadik täiesti nõus, et meedia peab olema läbipaistev. "Kuid see kehtib ka East Stratcom kohta. Nende veebilehel ei leia te ühegi töötaja nime, kes kirjutavad "Desinformatsiooni teatmikku"," lisas ta.

Tunne Kelam hoiatas kolleege Vene propaganda lõksu langemise eest

Tunne Kelami arvates on praegune ELi strateegilise kommunikatsiooni üksus (East Stratcom Task Force) teinud suurepärast tööd, mida liikmesriikide valitsused ja EL välispoliitika juhid peaksid võtma täie tõsidusega.  Ometi on see üksus ikka liig väike ning vajab kindlamat majanduslikku baasi, et Kremli  propaganda analüüsimisega ja neutraliseerimisega tõhusalt toime tulla.

Kelami hinnangul on üks Vene desinformatsiooni püsivamaid saavutusi Euroopa Liidus levinud arusaam, nagu oleks tänase Venemaa parlament kõigele vaatamata normaalne, vabalt valitud, mitte Putini poolt selekteeritud institutsioon.

„Tegu on paljude Euroopa Parlamendi liikmete seas levinud usuga nagu oleks vajalik arendada ka praeguses olukorras Vene Duuma liikmetega isiklikke kontakte ning viimaste kaudu üritada mõjutada Kremli poliitikat.“

Tõde on Tunne Kelami sõnul pigem vastupidine - tänase Duuma liikmed, kes üksmeelselt andsid oma õnnistuse Venemaa territoriaalsele ekspansioonile  ning sellega kaasnevale agressioonile, on sõna otseses mõttes Putini instrumendid, kelle selge poliitiline ülesanne on mitteametlike kontaktidega eurosaadikuid mõjutada.

„Nad on sellisteks kohtumisteks kümme korda paremini ja professionaalsemalt ette valmistatud, tundes oma partnerite personaalset tausta, eripära ning võimalikke nõrkusi.  Just ametlike suhete madalseisus on Duuma ning Föderatsiooninõukogu liikmete roll Kremlile eriti oluline, et isiklike suhete kaudu äratada lootust nagu oleks Venemaaga suhete normaliseerimine ja sanktsioonidest loobumine soovitav ning võimalik, ilma et Kreml peaks oma agressiivses poliitikas mingeid korrektiive tegema,“ väitis Kelam. 

Tunne Kelam kutsus kolleege Vene propagandast ja desinformatsioonist kõneldes olema eriti tähelepanelik selle igapäevase praktilise aspekti suhtes.