Eesti uudised

Tunne Kelam hoiatas kolleege Vene propaganda lõksu langemise eest!

YANA TOOM: EL on lähedal, et korrata Nõukogude Liidu vigu. Kelam nii ei arva (67)

Toimetas Denes Kattago, 18. jaanuar 2018, 07:27
Yana Toom Teet Malsroos
Euroopa Parlamendi plenaaristungil Strasbourgis toimus eile debatt "Venemaa – propaganda mõju EL liikmesriikidele". Debati raames said koos Yana Toomiga sõna ligi poolsada saadikut. Toomi seisukohaga on vastuolus tema kolleegi Tunne Kelami arvamus.

Paljud eurosaadikud väitsid, et Venemaa peab infosõda Euroopa Liidu vastu ning toetasid täiendavat rahastamist Ida strateegilise kommunikatsiooni rakkerühmale (East Stratcom Task Force), mida loodi EL juhtstruktuuride juurde Vene propaganda võitlemise eesmärgil.

Samal teemal

Toomi sõnul tekkis tal neid debatte kuulates tugev déjà vu tunne. "Sündisin Nõukogude Liidus ning lapsena iga päev kuulsin nõukogudevastasest prapagandast. Kui riigis polnud saada liha, kohvi, raamatuid ja autosid, siis me kõik teadsime, kes oli süüdi – Lääne kapitalistid ja Ronald Reagan isiklikult. Tänapäeval, kui EL seisab silmitsi selliste väljakutsetega nagu Kataloonia kriis, probleemid liikmesriikide demokraatlikes institutsioonides ning üleüldine madal usaldus EL vastu, teavad mõned minu kolleegid kindlalt, kellele näpuga näidata: kõiges on süüdi euroopavastane propaganda ja Vladimir Putin isiklikult," ütles poliitik.

Tema sõnul ei saa ta endise ajakirjanikuna sellise must-valge lähenemisega nõustuda. "Propagandavastase võitluse põhimeetmena näen mina ausat, avatud ja professionaalset meediat. Meediat, mis on tsensuurivaba ning mida ei reguleeri ja ei suuna poliitikud. Me ei tohiks korrata nõukogude liidrite vigu. Kuid täna, andke andeks, tunnen, et oleme sellele ohtlikult lähedal," märkis Toom.

Samas on saadik täiesti nõus, et meedia peab olema läbipaistev. "Kuid see kehtib ka East Stratcom kohta. Nende veebilehel ei leia te ühegi töötaja nime, kes kirjutavad "Desinformatsiooni teatmikku"," lisas ta.

Tunne Kelam hoiatas kolleege Vene propaganda lõksu langemise eest

Tunne Kelami arvates on praegune ELi strateegilise kommunikatsiooni üksus (East Stratcom Task Force) teinud suurepärast tööd, mida liikmesriikide valitsused ja EL välispoliitika juhid peaksid võtma täie tõsidusega.  Ometi on see üksus ikka liig väike ning vajab kindlamat majanduslikku baasi, et Kremli  propaganda analüüsimisega ja neutraliseerimisega tõhusalt toime tulla.

Kelami hinnangul on üks Vene desinformatsiooni püsivamaid saavutusi Euroopa Liidus levinud arusaam, nagu oleks tänase Venemaa parlament kõigele vaatamata normaalne, vabalt valitud, mitte Putini poolt selekteeritud institutsioon.

„Tegu on paljude Euroopa Parlamendi liikmete seas levinud usuga nagu oleks vajalik arendada ka praeguses olukorras Vene Duuma liikmetega isiklikke kontakte ning viimaste kaudu üritada mõjutada Kremli poliitikat.“

Tõde on Tunne Kelami sõnul pigem vastupidine - tänase Duuma liikmed, kes üksmeelselt andsid oma õnnistuse Venemaa territoriaalsele ekspansioonile  ning sellega kaasnevale agressioonile, on sõna otseses mõttes Putini instrumendid, kelle selge poliitiline ülesanne on mitteametlike kontaktidega eurosaadikuid mõjutada.

Tunne Kelam kutsus kolleege Vene propagandast ja desinformatsioonist kõneldes olema eriti tähelepanelik selle igapäevase praktilise aspekti suhtes.

67 KOMMENTAARI

a
arusaamatu 19. jaanuar 2018, 23:25
miks räägitakse ainult vene propagandast,mitte euroliidu ja ühendriikide propagandast,mis on palju hullemad.Asi on läinud juba hullumeelsuseni.Näiteks...
(loe edasi)
a
Andres 19. jaanuar 2018, 15:56
Esiteks, Toom liialdab. 1980ndatel ei süüdistanud NSVL propaganda läänt kõiges halvas. Enam. Teiseks, olen ise näinud Venemaa propagandat Eestis toimi...
(loe edasi)
Loe kõiki (67)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee