Eesti Vabariigi 100. juubel

SADA SÜNDMUST, MIS MÕJUTASID EESTIT | 37. koht: McDonald’siga jõudis lääne elustiil Eestisse 

Indrek Riigor, 18. jaanuar 2018 00:05
Viru tänava McDonald'sFoto: TIINA KÕRTSINI
Ameerika tuntuima kiirsöögiketi esimese söögikoha avamist Tallinna vanalinnas võib vaadelda ka lääneliku elustiili kannakinnitusena vaevalt nelja-aastases iseseisvuse taastanud Eestis.

1940. aastal asutatud McDonald’s on maailma juhtiv kiirtoitlustusfirma, mille tegevuslitsentsi ja kaubamärki kasutab praegu 34 000 söögikohta 119 riigis. USAs loodud rahvusvahelise ulatusega firma kiirtoidu pakkumise kontseptsioon on tänapäevani lääneliku ja eriti ameerikaliku elustiili näide. Paljudele kommunismi ikke all elanud inimestele oli McDonald’s märk lääne vabadusest ja heast elust, mida ihaleda.

Samal teemal

McDonald’si tuleku aegu olid Eestis juba mõnda aega tegutsenud nii kodu- kui ka välismaised kiirtoiduärid. Siis valitsenud nn putkamajanduse kõrgajal võis kahe saia vahele pistetud kotletti koos salati ja kastmega osta peaaegu igast putkast. Tollase n-ö burgerikultuuri lipulaevad olid kahtlemata Nehatu, mille tuntuim söögikoht asus praeguse Viru keskuse kohal olnud Viru väljakul ja samuti ameerika päritolu Carrols. McDonald's aga sümboliseeris midagi enamat ja seega sai tema tulekust Eesti turule suursündmus.

Seega pole imeks pandav, et 27. aprillil 1995 kogunesid Eesti esimest McDonald’si hamburgerirestorani avama prominentsed äri- ja avaliku elu tegelased (tavakülastajatele tehti söögikoht lahti  29. aprillil). Seltskonnameedia tõi välja, kuidas Viru tänava alguse söögikoha avamise piltidel mekkisid maailmakuulsaid burgereid näiteks Eesti Panga nõukogu esimees Uno Mereste, president Lennart Meri protokolliülem Tiina Tšatšua ja Hansapanga juht Jüri Mõis. Kohal olid ka McDonald’si Kesk-Euroopa osakonna tegevdirektor Andreas Hacker ja Baltimaade projektijuht Waldemar Nuvall.

Kiirtoiduketi esimese söögikoha asukoht on siiani päris eksklusiivne – Tallinna vanalinnas Viru tänava alguses. Selleks renoveeriti endise hotelli Euroopa maja, millest jäi ehituse käigus alles vaid fassaad. Söögikoha sisekujunduse tegi Nada Adamovitsh Serbiast. Ruumi ilmestasid triibulised aknakatted ja seintel eksponeeritavad Eesti kunstiteosed.

McDonald’s tegutseb Eestis teiste omasarnaste kõrval siiani. 2015. aastal tehtud uuringu järgi on ta Eesti inimeste eelistustes kiirsöögikohana Hesburgeri järel teisel kohal.

Allikad:

· Peeter Langovits „McDonald’s kinnitas Eestis kanda“. Postimees, 29.04.2017.

· „Kes me oleme?“. McDonald’si veebikülg http://www.mcdonalds.ee/et/kes-me-oleme