Eesti uudised

GALERII | Tuletame meelde, kes on varem aasta šovinisti tiitlile kandideerinud (4)

Ohtuleht.ee, 19. jaanuar 2018 13:12
Palju õnne: aasta pole veel õieti alanudki, aga Reinsalul esimene võit käesFoto: Teet Malsroos
Nädal alguses kuulutati Feministeeriumi poolt aasta 2018 šovinistiks Urmas Reinsalu. Õhtuleht meenutas, kes varem naisõiguslaste hammaste vahele on jäänud ja miks.

2015. AASTA KANDIDAADID

Erki Nool 

Noolele ei olnud meeltmööda kavandatav muudatus, et lapseootel alaealine naine saab ise otsutada, kas sünnitada või teha aborti.

Aasta 2015 šovinisti kandidaat: Erki Nool Foto: Tiina Kõrtsini

 Lauri Viikna

Meelelahutusärimees õpetas Kanal2 saates "Avameelselt" naisi õigel viisil vastuseid saama ja väitis, et naised ei lase meestel rääkida.

Aasta 2015 šovinisti kandidaat: Lauri Viikna Foto: Tiina Kõrtsini

Priit Hõbemägi

Hõbemägi analüüsis oma raadiosaates Kristiina Ehini ja Richard Villemsi arvamusliidrite lõunal esitatud ettekandeid. Hõbemägi nõustus Villemsiga, kuid tõi välja, et Ehini väljaöeldu kõlas nagu feministlik soorollide stereotüüpide käsitlus, mida ta liialt palju juba kuulnud oli.

Aasta 2015 šovinisti kandidaat: Priit Hõbemägi Foto: Tairo Lutter

Urmas Espenberg

Espenberg avaldas TV3s, mis on naiste number 1 seksuaalfantaasiad. Muuseas jõudis ta ka järeldusele, et naised unistavad sellest, et neid ahistataks: „Üks põhiline fantaasia on selline: olla kontrollitud, olla nagu ahistatud.“

Aasta 2015 šovinisti kandidaat: Urmas Espenberg Foto: Arno Saar

Ingrid Veidenberg

Feministide arvates väärib tähelepanu pikaajalise kogemusega ajakirjaniku välja töötatud naissoost poliitikutele suunatud intervjueerimismeetod, mille võtmesõnadeks on „mehed“, “nutmine”, „lapsed“, „lõhnaõli“, „käekott“ ja „perenaine“.

Aasta 2015 šovinisti kandidaat: Ingrid Veidenberg Foto: Tiina Kõrtsini

Õhtuleht

Saatuslikuks sai artikkel seksikast puhkusest: "10 riiki, mis garanteerivad raju öö linade vahel." 

Kindral Kert

Kindralleitnant Johannes Kert hoiatas tütarlapsi noormeeste eest, kes ei soovi ajateenistust läbida ja andis teada: “Millised lapsed tulevad noormehel, kes terviseprobleemide tõttu ajateenistusse ei sobi? Mõelge selle peale, tüdrukud!”

Aasta 2015 šovinisti kandidaat: kindralleitnant Johannes Kert Foto: Teet Malsroos

Risto Berendson 

Reporter astus Postimehe arvamusküljel "korralike koolipoiste" kaitseks välja, meenutades aastatetagust juhtumit, kus "muidu korralikud" koolipoisid saadeti vägistamise eest vanglasse.

Viktor Vassiljev - aasta 2015 šovinisti tiitli omanik

Vassiljev esines riigikogu sotsiaalkomisjoni avalikul istungil sõnavõtuga, kus tegi ettepaneku steriliseerida naised, kes abielluvad vastutustundetu mehega.

Aasta šovinist 2015: Viktor Vassiljev Foto: Robin Roots

2016. AASTA KANDIDAADID

Hendrik Toompere

Näitleja astus vastu Istanbuli konventsioonile, mille eesmärgiks oli naistevastase ja perevägivalla ennetamine ning tõkestamine.

Aasta 2016 šovinisti kandidaat: Hendrik Toompere Foto: Teet Malsroos

Kivisildnik

Põhjuseks oli see Õhtulehes ilmunud artikkel.

Aasta 2016 šovinisti kandidaat: Kivisildnik Foto: Stanislav Moshkov

Raivo Mänd

Zooloog võttis sotsiaalmeedias naiste käitumise kohta sõna ning jagas soovitusi, kuidas võtta asju emotsioonideta ja objektiivselt. 

Rein Lang

Endine minister avaldas, et tema ministriks olemise ajal ei tehtud ministeeriumis poliitiliselt vahet, kas mees peksis naist, naine meest, naine naist või mees meest. Ehk siis ei tunnistatud sellist terminit nagu naistevastane vägivald.

Aasta 2016 šovinisti kandidaat: Rein Lang Foto: Martin Ahven

Kroonika

Tähelepanu püüdis esikaane pealkiri "Aguri uus on Normanni vana", mis viitas sellele, et naine on justkui ese, mis rändab käest kätte. 

Joel Volkov

Reklaamimees avaldas arvamust, et täisväärtusliku pereeluta kolme-neljakümnesed kõrgelt haritud naised on tüüpiliselt koera või kassiga varustatud hüperkultuurihuvilised, mitmesuguseid asju korraldavad ja sotsiaalselt väga aktiivsed.

Apollo

Apollo saatis laiali meili, mille sõnum naisõiguslasi ärritas. Raamatupood soovitas teoseid, mis võiksid naistele jõulukingituseks sobida. Näiteks “Magusaga kaalust alla”, “Lihtne Hiina köögi kursus” ja “Majapidamise kunst”.

Martin Helme - aasta 2016 šovinisti-tiitli omanik

Riigikoguliige ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna aseesimees nimetas 27-aastaseid lastetuid naisi “ühiskondlikult kahjulikeks elementideks”.

Aasta šovinist 2016: Martin Helme Foto: Teet Malsroos

Feministeerium annab aasta šovinisti tiitlit välja alates 2015. aastast. Mööduval aastal šovinisti ei valitud, küll aga pälvis uue aasta šovinisti-tiitli juba 2018. aasta esimesel kuul justiitsminister Urmas Reinsalu, kellel konkurents puudus.

Samal teemal

06.02.2018
GAGi juht kutsus ka teisi koole nõukogude estraadikontserdile
20.01.2018
Naiste tugi- ja teabekeskus nõuab Urmas Reinsalu tagasiastumist
19.01.2018
TV3 VIDEO | Politsei saab päevas keskmiselt 30 teadet lähisuhtevägivalla kohta
19.01.2018
TV3 VIDEO | Ahto Lobjakas Reinsalu skandaalist: ta ütles sarnaseid asju nagu pekske geisid või mustad välja