Eesti uudised

VIDEO | Mihhail Lotman: moraalselt võib hukka mõista ka siis, kui juriidiliselt on asi lahendatud (23)

Ohtuleht.ee, 16. jaanuar 2018 23:19
Mihhail LotmanFoto: ARNO SAAR
Semiootik Mihhail Lotman ütles "Aktuaalses kaameras", et moraalselt saab inimest hukka mõista ka siis, kui juriidiliselt on asi lahendatud.

"Kui me räägime ühiskondlikust andeksandmisest, siis ma hästi ei saa aru, mida see tähendab. Minu jaoks on andeksandmine individuaalne akt ja siin tuleb küsida ohvri käest ja nii edasi," sõnas Lotman.

Samal teemal

"Mis puudutab seda konkreetset Ojasoo juhtumit, siis mind natuke paneb imestama, et kui ta oleks vägivallatsenud mõne noormehe kallal - kas siis oleks järgnenud samasugune hukkamõist? See on selline retooriline küsimus."

Saatejuht Margus Saar märkis, et juriidliselt on see juhtum osapoolte vahel lõpetatud. Ta küsis Lotmanilt, millal saab Tiit Ojasoo nö parketikõlbulikuks ja kas see on igaühe individuaalne otsus või seda saab lahendada ühiskondlikus debatis.

"Seda ei saa lahendada ühiskondlikus debatis. Ma hoian alati lahus juriidilist lahendust ja moraalset hinnangut. Moraalne hukkamõist võib olla ka pärast seda, kui juriidiliselt on kõik lahendatud. Mis puutub parketikõlbulikkusse, siis ma ei tea. Mina teda külla ei kutsu," ütles Lotman.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee