Juhtkiri

Juhtkiri | Ojasoole võib andestada, Reinsalule mitte kunagi (119)

Ohtuleht.ee, 16. jaanuar 2018, 18:17
 
Eesti riigi sajandi juubeli künnisel mõtestame presidendi kõnega kaasnevaid sümboleid. Pärast uusaastakõnet ei kõlanud riigihümn. See oli sümbol. President tõstis oma esimeses aastapäevakõnes esile perevägivalla probleemi ja kutsus seejärel järgmise pidupäeva etendust lavastama perevägivallatseja. Seegi on sümbol.

Tõsi, presidendi jaoks on see andestamise sümbol ja pole väga põhjust tema siiruses kahelda, kuigi seda otsust tulnuks selliselt kommunikeerida tunduvalt varem. Praegu võib põhjendus tunduda otsituna ehk kriisitulekahju kustutamisena, sest kui presidenti ei saa tõsiselt võtta aasta kõige tähtsama kõne kontekstis, siis kunas üldse saab? Kuid siin on kõigil senistel osapooltel võimalus vigade paranduseks.

Samal teemal

Mida aga ei tohi unustada nüüd ja tulevikus, on Eesti justiitsminister Urmas Reinsalu mõtteavaldust, kus ta nimetas muu hulgas oma põhiseaduslikku sõnavabadusõigust kasutanud 104 inimese avaldust kanakarja kambakaks, lisades, et „kui ma tema (Ojasoo – toim) lepitusmenetluse juhtumi kohta omal ajal arvamust avaldasin, siis mõistsin ma naistevastase vägivalla hukka, kuid nüüd, tänase kirja valguses, lausa kahetsen seda avaldust.“

Ehk Eestil on justiitsminister, kes kahetseb oma naistevastast vägivalda tauninud avaldust. Motiivid, mis sellise äratundmiseni viisid, pole olulised, need on praeguseks vaid õigustused. Isegi Reinsalu hilisem avaldus polnud siiras vabandus, vaid sõnakõlks, sest siiras vabanduses ei pea täpselt selgitama, kelle ees vabandatakse, sest vabandus on universaalne – sa kas kahetsed öeldut või ei kahetse. Pigem jäi mulje, et Reinsalu alandus vabandama vaid ministriportfellist kinnihoidmise nimel.

Tavapärane pole seegi, et peaminister Jüri Ratas isiklikult peab klaarima oma ministri väljaütlemisi. Viimati pidi ta seda tegema, kui ministrikoha kaotas Mihhail Korb, kellele said saatuslikuks samuti paar lauset. Kusjuures Korb rääkis teemal, milles temal otsest mõjuvõimu (NATO olemasolu Eestis) pole, kuid perevägivalla temaatika on täielikult Reinsalu koordineerida ning tuletame uuesti meelde: Urmas Reinsalu kahetses naistevastase vägivalla hukka mõistmist.

Poliitik peab suutma ette näha oma öeldu või kirjutatuga kaasnevaid tagajärgi. Sõnakasutus võib olla küll reljeefne, kuid mitte solvav ega alandav. Pole mõtet hakata koos mõne solvujaga Reinsalule selle peale kukekostüümi soovitama. Selle asemel tuleb olla märksa konkreetsem ja küsida, milleks Eestile selline plärtsuv ja mitte ainult oma sõnakasutust kontrolliv, vaid kaaskodanikke tundlikul teemal sihilikult mõnitav minister?

119 KOMMENTAARI

k
Konkurendid karvupidi koos 20. jaanuar 2018, 04:15
Kuidas saabki justiitsminister olla lintšijatega ühel meelel? Need võtavad ju kohtutel töö käest ära.
r
reede 17. jaanuar 2018, 16:59
Ega ikka pole nii et president on nii püha vaim kelle rumalaid ettevõtmisi kritiseerida ei tohi Üks ämber teise otsa Sopateatri valik esibüünele oli k...
(loe edasi)
Loe kõiki (119)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee