RASMUS KALJUJÄRV. Poliitteater „Ühtne Eesti suurkogu"Foto: Teet Malsroos
Indrek Riigor 16. jaanuar 2018 00:01
2005. aastal Vanalinnastuudio asemele asutatud Teater NO99-t võib nimetada fenomeniks Eestis, aga miks mitte kogu Euroopa teatrimaailmas. Kunstiliselt pidevalt muutuvana on teda esile tõstetud kui selget teatrikeelt kõnelevat ja trupi panusega arvestavat teatrit.

Teater NO99 loodi riikliku projektiteatrina, mille iga etendus on märgitud numbriga, mis järjest kahanedes näitab, kui palju on jäänud sellel teatril veel etendusi teha. Praegu on jõutud numbrini 32 ja tegijad ennustavad teatri NO1 etenduse välja tulemist umbes viie aasta pärast. Teatri keskmes on kümnest näitlejast koosnev trupp, mille kunstilised juhid on Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semper.

Kaheteistkümne aasta jooksul on teater etendanud 68 lavastust, mis on Eesti ühiskonnas teklitanud suuremal või vähemal määral vastakaid arvamusi. Lavastajad ja näitlejad on katsetanud eri žanritega, neid omavahel ühendanud või uusigi loonud. Nende abil on loojad (nii lavastajad kui ka näitlejad) käsitlenud väga erinevaid ühiskonda puudutavaid küsimusi.

Paljud NO99 lavastused on andnud ohtralt kõneainet. Näiteks 2015 etendunud antiiktragöödia vormis muusikalis “Savisaar” arutlesid loojad Eesti poliitika üht vastuolulisemat legendi kasutades, mida teeb võim inimesega ja inimene võimuga.

7. mail 2010 lõppes 44 päeva kestnud poliitiline teatriprojekt „Ühtne Eesti” Saku suurhallis toimunud suurkoguga 7200 pealtvaatajale. Paljud olid veendunud, et Ojasoo ja Semper algatavad tõemeeli uut poliitilist liikumist. Tegelikult aga peegeldati oma käitumises, retoorikas, programmis, kampaaniates jms kõigi suuremate parteide negatiivseid ja populistlikke jooni.

Teater NO99 on teinud arvestatava väljamurde rahvusvahelistele lavadele. Tavapäraseks saanud etenduste mängimine välisriikides tipnes 2015. aastal kutsega maailma mainekaima ja vanima, Avignoni festivali põhikavva, kus mängiti täissaalidele Ojasoo ja Semperi lavastust „NO51. Mu naine vihastas“. 2017. aastal pälvis teater Euroopa teatrimaailma Oscariks nimetatud auhinna European Theatre Prize New Realities – Euroopa teatri auhind uute reaalsuste loomise eest.

NO99 kohta on öeldud, et oli teater enne teda ja on teater pärast teda.

Allikad: ● Teater NO99 veebikülg http://no99.ee/et

● Heli Sibrits „Mis on NO99 saladus?”. Postimees, 23.12.2017.

● „Teater NO99 pävis Euroopa teatrimaailma Oscari”. Eesti vabariigi kultuuriministeerium, 31.10.2017.

● Mihkel Kärmas „NO99 Avignoni päevik”. ETV. ERR, 22.12.2015.

● Margit Tõnson „Teater NO99 – muutumatu oma pidevas muutumises”. Eesti Päevaleht, 29.01.2005.