11
fotot
Siidisaba (Kenno Soo)

Talvel rõõmustavad eestimaalasi imeilusad siidisabad, keda suvisel ajal siinkandis üsna harva kohata võib.

Muidu metsatundrates ja taigas elav värvikirev siidisaba lendab Eestis ringi salkadena. Suviti toituvad nad peaasjalikult ainult putukatest, talvise toidulaua moodustavad marjad. See lind on äärmiselt ablas, tühjendades täielikult nii pihlakaid, viirpuid, kibuvitsu kui kadakaid. Kui pesitsuspiirkonnas on marju piisavalt, jäävad linnud talveks sinna. Kui marjasaak on kasin või poegi on koorunud rohkem kui regioon taluda suudab, lendavad nad mujale.

Seejuures ei pea muretsema, et nad käärinud marju söövad - Collinsi linnumääraja andmeil on tema maks inimese omast tugevam. Ehk on oma osa selles, et oma apluses ei suuda nad tegelikult suuremat osa sisseõgitust seedida ning nii aitavad nad ka paljusid taimi levitada.

Siidisaba ebatavaline värvus on tema bioloogiat arvestades tingitud toidust. Nad on 18 sentimeetri pikkused ning kaaluvad umbes 50-80 grammi. 

Läbirände ajal on siidisabasid Eestis küllaltki rohkelt, arvukust Eestis hinnatakse 500 – 20 000 isendile.

Kenno Soo pildid on tehtud nädalavahetusel Viljandimaal, kus siidisaba hoolega arooniaid mugis. Kas ka sina oled sel talvel kohanud seda kaunist lindu? Saada oma klõps meiliaadressile yleskutse@ohtuleht.ee.

Jaga artiklit

17 kommentaari

K
käin  /   20:54, 16. jaan 2018
tööl Siidisaba tänaval, aga ühtegi lindu näinud ei ole - ehk on teises ühikas!
P
parvedena suisa  /   11:52, 16. jaan 2018
käivad. mitte just igal aastal. aga kui. siis ikka suurte parvedena. korra paar ka hall-õgijad olid parvena. vaarikapõõsastes . aga ehkki on olemas nii raamatud ja nett. siis ikka igal talvel söögimajal mõni "uustulnuk". keda polegi suutnud tuvastada .

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis