Repliik

Jaan Metsaveer | Kes on töötav pensionär? (12)

Jaan Metsaveer, TTÜ emeriitprofessor, 15. jaanuar 2018, 18:10
 Alar Truu
Kes on tegelikult töötavad pensionärid, kellest on viimasel ajal nii palju juttu? Igal inimesel on mitu identiteeti. Kodus oled abikaasa, lapsevanem või laps. Kui laps läheb kooli, siis kooli silmis oled sa lapsevanem.

Tööl määrab sinu identiteedi tavaliselt su amet. Harilikult on põhiidentiteediks, mida kasutatakse suheldes laiemalt ja mis trükitakse nimekaardile, amet põhitöökohal. Kui kätte jõuab pensioniiga, siis on võimalus valida oma põhiidentiteediks ka pensionäriks olemine, see tähendab asendada oma nimekaardil põhitöökoht pensionäriseisusega.

Praegu püütakse sisendada, et need, kelle sissetulek koos pensioniga on üle 1500 euro, on pensionärid. Ärme aja asju segaseks. Pensionär on ikka see, kelle põhisissetulek on pension. Kui aga pensionilisa on suurem kui pension, siis tavaliselt armastavad inimesed pidada ennast pensioni saavaks töötajaks. Ärme sunni kõiki pensionisaajaid pidama ennast pensionärideks.

Pensionäridesse ja pensionisse suhtumises tekitab segadust ka see, et meil ei ole selgelt fikseeritud, mis on pension: kas abiraha või väljateenitud, kuid saamata jäänud tulu. Määrab see, kust tuleb raha pensionide maksmiseks. Meil teenivad selle raha järgmise põlvkonna töötajad, st praeguste pensionäride lapsed. Sellisel juhul on pension laste abi oma vanematele. On riike, kus pensioni maksavad ettevõtted oma endistele töötajatele. Sellisel juhul on tegu saamata jäänud tuluga.

12 KOMMENTAARI

j
Juhan. 16. jaanuar 2018, 16:38
Need kisajad on Siim Kallas, Mart Laar, Edgar Savisaar ja teised sellistes ametites.
j
Jüri 15. jaanuar 2018, 23:33
Kui emeriitprofessor ei taha, et teda pensionäriks nimetatakse, siis see on tema asi. Aga kuidas teised ennast nimetavad, see küll tema asi ei ole. Ka...
(loe edasi)
Loe kõiki (12)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee