"Tule koguma ja kasvatama, sest pangahoiusel istuv raha on teenimata jäänud tulu!," kutsus Bondora asutaja ja tegevjuht Pärtel Tomberg säästjaid üles.Foto: Bondora
Bondora 18. jaanuar 2018 09:51
Sääste kogudes tuleks mõelda sellele, et lisaks kogumisele on võimalik lisa teenida: seisev raha on kahaneva väärtusega, ükskõik kas raha seisab sukasääres või pangakontol. Hea kasvuga, aga samas lihtsasti mõistetavat investeerimist pakub otselaenamine ehk inimeselt inimesele laenamine. Teisisõnu: iga vaba euro võib teenima panna.

Bondora on kümneaastase ajalooga start-up, millest on kasvanud kasumlik üle Euroopa teenuseid pakkuv investeerimis- ja laenukeskkond. “Bondora ei ole ja ei saa traditsiooniliseks pangaks,” ütleb asutaja ja tegevjuht Pärtel Tomberg. “Bondora on ja jääb kanaliks, mis aitab nii pangakontol või sukasääres seisvat raha omavat inimest kui laenuvajadusega inimest – kõik saavad paremat teenust kui nad saaksid meie konkurentide juures,” kinnitab Tomberg.

Täna on Bondora oma investorite profiili sõnades ümber kujundamas investorist kogujaks. Teisisõnu tahab Bondora olla atraktiivne ka nendele inimestele, kes harjumuspäraselt oma raha pangahoiusel 0,05 protsendilise “kasvuga” hoiavad ja ei tule selle pealegi, et investeerimine oleks kasulikum valik.

"Vähesed oskavad objektiivselt seletada, kuidas pensionifondid ja indeksfondid raha teenivad või miks aktsiahind täna üles või alla liikus. Aga märksa lihtsam on seletada, kuidas teenib inimene tulu laenuportfellist – näiteks antakse välja 1000 laenu, sellest 100 inimest ei maksa tagasi, kuid ülejäänud maksavad. Need ülejäänud maksavad laenu intressiga ja sellest teenibki investor tulu, mis katab ka maksmata laenude kahjumi."

Kui Pärtel Tomberg 2007. aasta lõpus interneti avarustesse laenuturu asutas, räägiti temast kui noorest finants- ja IT-geeniusest, kes asub pankadelt raha ära võtma. Jutt oli suur, vähesed uskusid tollal laenuturu võimalikkusesse sellisel kujul, skeptikud arvasid, et tegemist on järgmise start-up haibiga. "Algus oli rabe nagu algused ikka, aga kümne aastaga olen palju õppinud. Bondora on alles poolel teel, esimene etapp on läbitud – ettevõte on kasumis, Eestis oleme väikelaenude turul parimate pakkujate seas ja meil on tekkinud üle maailma kindel baas investoreid, kes meid usaldavad," sõnab Pärtel. Just välisinvestorite kiire kasv on andnud Bondora meeskonnale kindluse, et põhifookus äri arendamisel läheb Eestist välja.

Pangas seisev raha tulu ei tooda

Bondoras on raha kasvatamine väga lihtsaks tehtud ja see peaks olema arusaadav ka kõigile neile, kes igapäevaselt aktsiaturgudega ei tegele. “Seepärast me nüüd asumegi rääkima investeerimisest lihtsustatud kujul – tule koguma ja kasvatama. Panagahoiusel istuv raha võrdub teenimata jäänud tuluga,” on Pärtel konkreetne.

“Meie äri on igas mõttes piirideta – investeerimine toimub riikide üleselt ja mitte miski ei piira meil kasvamast, kus iganes me ka potentsiaali ei näe,” jätkab Pärtel. Bondora jaoks on Eesti kodu, siit käib juhtimine ja arendus, aga turg on globaalne. “Meie töövahenditeks on meie pea ja internet. Seega päriselt, no limits!”

Tõsiseltvõetava globaalse äri potentsiaali kinnitavad tänased 85 riigist tulnud investorid. Viimase aasta suurim kasv on tulnud aga Saksamaalt, moodustades 19 protsenti Bondora aktiivsetest investoritest, aga ligi 60 protsenti uutest investoritest.

“Keskmine saksa investor alustab Bondoras 800 euroga, lisades seejärel iga kuu oma kasvukontole juurde ca 200 eurot. Kui on tark koguja, siis on ta plaan vähemalt viis aastat, mis omakorda tähendab seda, et perioodi lõpuks on ta kokku kogunud 16 150 eurot, millest kasum 3 350 eurot. Ja ma arvutasin praegu konservatiivse kasvuga 9 protsenti aastas, paljud kliendid teenivad Bondoras tegelikult üle 12 protsenti,” teeb Pärtel kiire näitliku arvutuse statistika põhjal, mis talle detailselt reaalajas sisse tuleb. Bondoras tehakse otsuseid ainult numbriliste tõestuste põhjal.

Laenuturu Airbnb

Viimase poole aasta statistika näitab, et kõige mõjusam viis investorite hulga kasvatamisel on sõprade soovitus. Läbi soovituse tulnud uus investor alustab ilma igasuguste kuludeta ning saab lisaks Bondora poolt stardikapitali ja soovitanud sõber teenib omakorda 30 päeva jooksul 5 protsenti tulu sõbra poolt tehtud sissemakse pealt.

Pärtel selgitab, et soovituspõhine müük toimub Bondoras samadel põhimõtetel nagu leiab endale uusi kliente Uber või Airbnb: “Meil on investoreid, kes teenivad tulu ainuüksi selle pealt, et nad tegelevad aktiivselt uute investorite leidmisega. Saksamaal on selliseid tegelasi, kes teenivad aastas kümneid tuhandeid eurosid tulu ainult läbi soovituste,” toob ta näite ja lisab, et eestlastel oleks ka aeg sel viisil raha teenima hakata.

"10 aastat stabiilset kasvu, 85 riigi investorid, üle 100 miljoni antud laene on Bondora usaldusväärsuse nurgakivid. Meie töö Bondoras jätkub kuniks tulutult seisev raha on teenima pandud,” lõpetab ta.

Bondora  tee 100 miljonini

Bondora tee 100 miljonini. Foto: Bondora

Bondora alustas oma tegevust 2007. aasta lõpus, oli paar aastat arenduses ja tuli turule aastal 2009. Septembris täitus Bondoral 100 miljoni euro eest väljastatud laene, millest 28 protsenti on Eestist ning 72 protsenti mujalt, kokku 85 riigist. Suurimad riigid on Saksamaa, Inglismaa ja Šveits. Bondoral on praegu kokku ligi 30 000 investorit, kes on teeninud nüüdseks kokku üle 16 milj netotulu. Laene väljastatakse kolmes riigis (Eesti, Soome, Hispaania).

2017. aastal jõuti kasumisse. Eeldatav aastakasum on üle poole miljoni euro.

Lisainfot Bondoras raha kogumiseks ja kasvatamiseks leiab kodulehelt www.bondora.com.

Tähelepanu!  Tutvu teenuse tingimustega www.bondora.com kodulehel, vajadusel konsulteeri asjatundjaga!