Eesti uudised

Maarjamäel välja kaevatavate Saksa sõdurite isikuid püütakse tuvastada (3)

Siim Randla, 14. jaanuar 2018 22:34
Maarjamäe ehitustöödFoto: Tiina Kõrtsini
Maarjamäel kommunismiohvrite memoriaali rajamistöödel välja tulnud kümnete Saksa sõdurite haudades algavad tõenäoliselt sel nädalal väljakaevamised. Selle käigus püütakse leida nii palju kui võimalik hukkunute isiklikke esemeid, et võimalusel edaspidi nende isik tuvastada. 

Hauad asuvad Maarjamäel Saksa sõjaväekalmistu seni tuvastamata osas. Tegemist on II maailmasõjas langenud saksa sõduritega. Kui algselt arvati leitud olevat kuni 100 sõdurit, ei teeks Anton Pärn sihtasutusest Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid veel arvulisi oletusi: lähikonnas toimub pinnase koorimine ning lõplik ala suurus saab selgeks pärast neid töid. „Esialgu saab eraldada neli rida matuseid,“ märkis Pärn. 

Samal teemal

Pärn kohtus 10. jaanuaril Maarjamäel RKAS-i esindajatega, kohtumisel osalesid ka muinsuskaitseameti esindajad, kellega vaadati üle leitud matustega ala, misjärel arutati kaevetööde organiseerimist.

„Esmaseks sammuks on sõjahaudade väljakaevamise kogemust omava ja muinsuskaitse tegevusloaga ettevõtte kaasamine, kellega RKAS sõlmib lepingu. Väljakaevamistööd rahastab RKAS, samuti säilmete hoidmise ja nende edasise ümbermatmise Maarjamäe Saksa sõjaväekalmistule, mis peaks toimuma kevadel,“ rääkis Pärn. 

Tõenäoliselt saavad väljakaevamistööd alata sel nädalal, kui on vastava väljakaevamisfirmaga sõlmitud leping ja firma on saanud muinsuskaitseametilt loa tööde läbiviimiseks. „Säilmete tuvastamisel kasutatakse edaspidi väljakaevamiste leide ja muud teavet – žetoone, eraldusmärke ja muid esemeid – ning tuvastatakse säilmete vigastused nii palju kui võimalik,“ sõnas Pärn. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee