Eesti Vabariigi 100. juubel

SADA SÜNDMUST, MIS MÕJUTASID EESTIT | 40. koht: filmi „Mandariinid“ erakordne edu (1)

Indrek Riigor, 15. jaanuar 2018 00:01
Täpselt kolm aastat tagasi (15. jaanuar 2015) sai teatavaks, et Eesti-Gruusia koostöös valminud mängufilmil „Mandariinid“ on reaalne võimalus võita filmimaalima ihaldatuim auhind „Oscar“. Olgugi, et auhind jäi saamata, oli „Oscari“ nominatsioonini jõudmine märgilise tähendusega.

Mitmed Eesti filmid on kaalukaid rahvusvahelisi auhindu võitnud või leidnud tunnustavat äramärkimist. Teiste hulgas filmikriitikute poolt läbi aegade parimaks Eesti filmiks valitud Veiko Õunapuu „Sügisball“, mis võitis ligi kümme aastat tagasi (7. september 2007) mainekal Veneetsia rahvusvahelisel filmifestivalil ühe peapreemiatest. Nimeliselt on üks Eesti film „Oscari“ võitnud varemgi, aga seda tudengifilmide kategoorias – Tanel Toomi lühifilm „Pihtimus“ (2010).

Samal teemal

Zaza Urušadze „Mandariinide“ (2013) valimine viie kandidaadi hulka oli aga esimene kord, kui Eesti film taotles n-ö päris-Oscarit (ametlikult Ameerika Filmiakadeemia parima võõrkeelse filmi auhind). Ajalooline oli seegi, et vaevalt kuu varem sai teatavaks, et „Mandariinid“ kandideerivad (taas esimese Eesti filmina) Hollywoodi Välisajakirjanike Assotsiatsiooni poolt välja antavale pea sama mainekale „Kuldgloobuse“ nimelise filmiauhinnale.

Ühe Eesti filmi selline tähelend ajendas paljusid küsima, kas viimaks ometi on leitud süžee, mis ka maailma suurima kinopublikuga riiki kõnetab. Küllap peitus edu võti paljuski „Mandariinides“ jutustatava loo universaalsuses: hästi välja mängitud inimeseks jäämise lugu keset vaenu ja sõjategvust. Võibolla aitas edule kaasa ka, millises ajaloolises kontekstis lugu jutustati.

Edasine analüüs jääb aga tulevaste filmikriitikute ja -ajaloolaste teha, sest vara on veel öelda, millist mõju „Mandariinide“ edu Eestis tegelikult avaldanud on. Easialgu võime nentida suurt entusiasmi ja rõõmu, mida Eesti filmi rahvusvaheline tähelend siinsetes inimestes tekitas.

Eesti filminduses on n-ö „Mandariinide“-järgne aeg olnud igatahes paljulubav: aasta hiljem jõudis samuti „Kuldgloobuse“ parima võõrkeelse filmi nominatsioonini Soome-Eesti-Saksamaa koostöös valminud Klaus Härö mängufilm „Vehkleja“. 2016. aasta läks ajalukku sellegagi, et Eestis esilinastus suisa kümme uut täispikka mängufilmi, mis oli läbi aegade suurim ühel aastal linastunud omamaiste filmide arv.

Allikad:

  • Eesti Filmi Andmebaas http://www.efis.ee/
  • Raiko Puust „Mandariinid (2013) – eestlaseks ja inimeseks olemise lugu...“. Veebikülg http://www.filmiarvustus.eu/, 04.11.2013.
  • Silver Kuusik „Mängufilm „Mandariinid“ valiti Kuldgloobuse nominentide hulka“. ERR, 11.12.2014.
  • Tiit Tuumalu „“Mandariinid“ jätkab Oscari konkurentsis“, Postimees, 15.01.2015.
  • Tuuli Aug „Tanel Toom sai kätte tudengi-Oscari“. Eesti Päevaleht, 13.06.2010.

Samal teemal

20.00.2018
SADA SÜNDMUST, MIS MÕJUTASID EESTIT | 35. koht: Eesti lipu all esimest korda ümber maailma
19.00.2018
SADA SÜNDMUST, MIS MÕJUTASID EESTIT | 36. koht: kaubanduskeskuste tulek muutis aja veetmise tähendust
18.00.2018
SADA SÜNDMUST, MIS MÕJUTASID EESTIT | 37. koht: McDonald’siga jõudis lääne elustiil Eestisse
17.00.2018
SADA SÜNDMUST, MIS MÕJUTASID EESTIT | 38. koht: sõnaus – üks viis kindlustada Eesti rahva püsimajäämine