Kaader videost.Foto: Imamu Baraka / Facebook
Toimetas Greete Kõrvits 12. jaanuar 2018 21:21
Kujutlege seda pilti: temperatuur nulli ringis, bussipeatus, lumi, noor naine, seljas haiglakittel, millega ta ei saa isegi istuda, sest see ei kata kogu tema kehapinda, kaks kotitäit naise asjadega. Kuidas on see võimalik? Appi tõtanud mehele antakse mõista, et patsient oli lihtsalt „tülikas“.

CNN kirjutab Baltimore'i linnas filmitud häirivast videost noorest naisest, kes ainult haiglakitli väel bussipeatuses kondab. Selle vaatepildi tunnistajaks ning jäädvustajaks on psühhoterapeut Imamu Baraka. Mees filmib naist ning üritab temaga kõneleda. Naine näib olevat hajevil ning eksinud, aeg-ajalt omaette halades. „Ma otsin teile abi,“ lubab Baraka. Ta jääb naise juurde kuni kiirabi saabumiseni.

Neli turvatöötaja rõivastuses inimest lükkavad enda ees tühja ratastooli. Baraka takistab neid: „Oodake nüüd, niisama jätategi daami siia, tal pole ju riideidki! See ei ole okei!“ Üks mees vastab, et asi on „juhtunu asjaoludes“. Turvatöötajad jalutavad haiglasse tagasi.

Kas asi on selles, et naisel polnud raha, et USA tasulises meditsiinisüsteemis arstidele maksta, või polnud tal ravikindlustust? Asi oli pigem selles, et hapra vaimse tervisega naisterahvas oli arstidele keeruline ja tülikas patsient. Üks meestest, kes ta bussipeatusse vedas, annab Barakale ka mõista, et just selles probleem ongi.

„No ei saa ju eeldada, et keegi, kes on vaimselt haige, käitub meeldivalt! Ta on haige,“ lajatab Baraka vihaselt. „Mul on vastik mõelda sellele empaatiapuudusele, mida ma nägin.“ Tema arvates oleks haiglapersonal pidanud sel juhul kaaluma naise vastavasse raviasutusse suunamist. „See on inimene, kes jäeti sellises seisundis omapäi. Ilmselgelt oli ta ju seal haiglas asja pärast,“ pahandab ta.

Ta kutsub naisele kiirabi, kes viivad patsiendi haiglasse - samasse, kust ta välja visati. Meedikute tuimus hämmastab teda, talle jääb mulje, nagu olekski tegu tavapärase praktikaga tülikaks muutunud haige arstide hoole alt bussile lükata.

Haigla esindajad on vabandanud ning tunnistanud, et tegemist oli äärmiselt kaastundetu intsidendiga. Haigla juhataja dr Mohan Sutra kinnitab, et asja uuritakse põhjalikult. Ta ei avaldanud patsiendi õigustele viidates seda, mis põhjusel naine neil ravil oli, küll aga kinnitab, et patsient sai vajalikku ravi. Ka ei öelnud ta, millised tagajärjed ootavad patsiendist vabaneda üritanud töötajaid.

HOIATUS! Mõned kaadrid võivad olla häirivad.

Kommentaarid  (28)

must kui pajapõhi 14. jaanuar 2018 17:15
2 kotitäit asju? Milliseid, ehk olid riided ka seal? see filmija oleks võinud riided siis selga aidata, mitte oma telefoniga filmida, kuidas see tädi ringi tatsas. Aga pidas hoopis kõnet empaatiast jne...
??? 14. jaanuar 2018 16:16
Kuidagi aaabiapärased nimed nagu. Sealse kultuuri ilmingud?
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS