Pilt on illustreeriv.Foto: PantherMedia/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 12. jaanuar 2018 18:06
Trameka Brown-Berry 9-aastane poeg tuli ühel päeval koolist koju ja näitas emale kummalist ülesannet, mida koolis täitma pidi. Selles palus õpetaja nimetada orjapidamise kolm head ja kolm halba külge.

Ema oli jahmunud ja võttis ühendust kooli direktoriga, kirjutab CafeMom. Ka kirjutas Trameka juhtunust Facebooki, imestades, et kas tõesti tema ainsana peab säärast teemapüstitust solvavaks. Ta polnud ainus - mitmed vanemad kirjutasid kristliku suunaga erakoolile üllatunud ja üsna pahaseid kirju. Ega Eestigi koolis poleks selline küsimus meie ajalugu arvestades ehk kõige mõistlikum...

„Mitte ainult polnud minu poeg ebameeldivas olukorras, vaid ka teised õpilased, kes pole mustanahalised,“ ütles Trameka. Kooli direktor vastas: „Selle ülesande eesmärk ei olnud kindlasti see, et õpilased arutleksid selle üle, et kas orjus on mingiski vormis vastuvõetav. Selline mõte on vastuolus meie põhiväärtuste ja uskumustega, mille järgi on kõik inimesed võrdsed ja väärikad.“ Ta vabandas ning lubas õpetajaskonnale vastava koolituse korraldada.

Kuidas lahendas keerulise ülesande aga Trameka poeg? Lahtritesse, kuhu pidi kirjutama orjuse kolmest „heast“ omadusest, kirjutas tema: „Minu meelest ei ole orjusel head põhjust, seepärast ma midagi ei kirjutanudki.“ Orjuse kolme halva omaduse alla kirjutas ta: „Inimeste hammustamine. Inimese lahutamine tema perekonnast. See, kui paned teise inimese tegema sinu kodutöid ja tööd, kuigi need on sinu ülesanded.“ Kõige lõppu kirjutas poiss õpetajale aga lisamärkuse: „Mina olen uhke, et olen mustanahaline, sest me oleme tugevad ja julged.“

Kooli direktor suhtles lastevanemate ja Tramekaga ning viimane postitas hiljem Facebooki, et peab kooli juhtkonna vabandust ning edasisi samme piisavateks. Poega ta koolist ära ei võtnud.

Samal teemal

Kommentaarid  (17)

Tarmo Männard 16. jaanuar 2018 16:52
Ka antiikses Kreekas oli orjanduslik kord. Seeläbi said vabad mehed tegeleda erinevate kunstide ja teadustega. Praeguseks on nendest iga sajas mõne saavutusega entsüklopeediates.
Siku 16. jaanuar 2018 16:24
Ainult ameeriklaste piiratud mõttemaailma mahub arusaam, et orjandus on ainult mustanahalisi puudutav teema.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS