(TEET MALSROOS)

Maailm on kohati päris hulluks läinud. Televiisorist näidatakse, kuidas jänes suitsuvorsti sööb, teisal jälle tuleb uudis, et lasteaed peab tarvitusele võtma vegan-menüü. Tule taevas appi!

Mulle jääb mulje, et baptistid on üks tore ja rõõmsameelne seltskond. Miks ei võiks lapsi siis lasteaias sundkorras ära ristida, ega see midagi ju halvemaks ei tee! Või paneks nad seal ka kohe paari, vanemad saaksid  oma võsukese tulevase mehe või naise ise oma maitse järgi välja valida? Või annaks hääletamisõiguse ikkagi juba seitsmeaastastele? Sest kui nad kord juba lugema õpivad, miks ei võiks siis kohe ka oma kodanikukohust täita?  Kui lasteaias juba äärmuslikuks on mindud.

Osavad maitsesegajad leiavad kõikidele mittetaimsetele toiduainetele  välismaised aseaine, olgu see soja  või kookospiim või mõni veel eksootilisem kört. Meenub ähmaselt kuskilt loetu, et inimene peaks põhiliselt sööma toitu, mis kasvab tema kodukohas, sellega tuleb organism kõige paremini toime. Meie ise rikume seda reeglit muidugi kogu aeg,  süües banaane või Argentiinas kasvavatud veiseliha.

Aga milles lapsed süüdi on? Kas otsus hakata taimetoitlaseks, valida usku või minna mehele ei peaks jääma sellesse aega, kus inimene hakkab juba maailmas toimuvast aru saama ja suudab ise oma tegudest aru saada ja tagajärgede eest vastutada? Ilmselt olen ma natuke vanamoodne.

Veganluse puhul  kohtame jälle sama fenomeni, mis torkas silma hõbepaju-palagani puhul: väike, aga ülimalt häälekas vähemus võtab igal pool agressiivselt sõna ja taob niikaua trummi, et hakkab seda, mida räägib, ise ka uskuma. Ma pisut pelgan, et kui seda veganluse trummi väga pikalt taguda, siis hakkab ka avalik arvamus muutuma. Ole pidevalt pildis ja eetris, ja küll siis jääb enamik inimesi lõpuks sind uskuma. Sest ega kõik, mida telekas räägitakse ja ajalehes kirjutatakse, saa ometi ju vale olla? Agressiivsus on edu pant.

Olen ka ise pidanud lennureisidel veganlusega kokku puutuma. Suuremates lennukites lastakse inimestel valida, mida nad söövad: tavaliselt pakutakse kala, veiseliha, kana ja vegantoitu. Kui satute istuma reas, mida teenindatakse viimasena, saate väga suure tõenäosusega just vegantoitu, sest kõik muu toit on juba otsas. Lennusaatja lisab veel häbelikult, et vegantoitu jääbki alati üle ja muud toitu puudu, sest nad ei taha veganeid pahandada.

Nõnda on veganid märkamatult saavutanud  moslemitega sarnase staatuse. Kas mäletate, et kunagi sai lennukis ka sealiha? Moslemikogukonna kasvades asendati see sujuvalt loomalihaga. Aga täna peavad isegi vaesed moslemid veganitele alla vanduma

Tegelikult oleks aeg käivitada vastupropaganda. Ja kui natuke järele mõelda, siis tegelikult ei olegi suitsuvorsti söövad jänesed paha mõte. Mäletate küll -  kunagi viisid rotid Tootsil kapsaraua ka ära. Ilmselt tahtsid lihtsalt hapukapsast teha.

Hakkaks sotsiaalmeedias levitama pilte jänesest , kes ainult porgandit süües ära suri, samas kui viineritega poputatud küülik naaberpuuris tervisest pakatab. Küll see uudis lendama hakkab! Olen selles päris kindel.

Jaga artiklit

2 kommentaari

V
Väga   /   15:11, 13. jaan 2018
hea lugu.
  /   15:36, 12. jaan 2018
see jänes mitte ainult ei söönud suitsuvorsti, vaid ta püüdis selle ka kinni ja murdis maha! :P

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis