Eesti uudised

Kunda vabriku katkisest torust jookseb heitvesi merre vales kohas (5)

Küllike Rooväli, 11. jaanuar 2018 23:07
Maa-ameti fotol kujutatud lekkekohal on heitveetoru pooleksFoto: Kuvatõmmis/Maa-amet
Kundas asuva Estonian Celli haavapuitmassi tehase heitveetoru ei leki, nagu varem teatatud, vaid on purunenud mitmeks osaks. Ja seda juba üle aasta tagasi.

Kui ajakirjandus uuris keskkonnaaktivistide vihje peale paar nädalat tagasi maa-ameti aerofotolt paistvat tumedat heitveelehvikut Letipea neeme lähedases rannavees, saatis keskkonnainspektsioon asja uurima tuukrid. Teatati, et jah, toru lekib ja selles on augud. 

Samal teemal

Veel jaanuari algul ütles Estonian Celli esindaja Õhtulehele, et torus on kolm auku ja üks pragu. Maa-ameti kodulehel oleval vähemalt poolteist aastat vanal aerofotol on aga näha tume lai pruuni heitvee lehvik, mis jookseb merre palju maad enne õiget kohta. Paari kilomeetri võrra avamere poole suunduv toru on fotol näha oleva lehviku järgi katki juba vähem kui poole pealt. Kohas, kus toru peaks lõppema, pole aga näha mingit heitvett.

Kui Õhtuleht seda uurima hakkas, selgus, et toru on siiski vähemalt kaheks osaks. Keskkonnainspektsiooni pressiesindaja kinnitas, et asutuse tellitud tuukrid tuvastasid juba 20. detsembril, et süvamerelasu toru on katki ja toruotsad paiknevad teineteisest kuni poole meetri kaugusel.

Pressiesindaja lisas, et samal ajal Estonian Celli reoveepuhasti väljavoolukambrist võetud proovide tulemused langevad üldjoontes kokku ettevõtte omaseire andmete ja keskkonnaameti operatiivseire tulemustega. „Seega võib öelda, et torulekke fikseerimisel jõudis merre tavapärase kontsentratsiooniga heitvesi. Küsimus on, kas ja millist mõju omab asjaolu, et heitvesi voolas merre mitteettenähtud kohas,“ ütles keskkonnainspektsiooni keskkonnakaitse osakonna juhataja Allar Leppind. 

Keskkonnainspektsioon on alustanud heitveetoru lekkega seoses väärteomenetlust tööstusheite seaduse paragrahvi järgi, mis puudutab kompleksloa nõuete rikkumist ehk heitvee merre juhtimise eest vales kohas. Menetlus peab ühtlasi selgitama, kas tegu võis olla hooletuse või pahatahtlikkusega.

Samal ajal süüteomenetlusega alustas inspektsioon haldusmenetlust, mille eesmärk on võimalikult kiiresti likvideerida süvamerelasu toru lekked, et heitvesi juhitaks kompleksloaga määratud asukohta.

Samal teemal

06.04.2018
Tänan, ei! Puidurafineerijad ei võta vastu Viru-Nigula vallavanema kutset tulla Kundasse
13.02.2018
IRLi UUS JUHT: tselluloositehase rajamise kohta teevad lõpliku otsuse tartlased
31.01.2018
VIDEO | Indrek Vainu „Pealtnägijas“: RMK puidutarneleping lõhnab sama halvasti nagu tselluloos
29.01.2018
Kundassse kerkib 1,3 miljonit maksev biokütuse katlamaja