Eesti uudised

Meediatorm ümber Maarjamäe memoriaali  (1)

Ants Vill, ants.vill@linnaleht.ee, 11. jaanuar 2018 16:04
Maarjamäe nõukogudeaegse memoriaali kordategemine nõuab hinnanguliselt miljon eurot. Tiina Kõrtsini (Õhtuleht) Foto:
Justiitsminister Urmas Reinsalu (IRL) väljaütlemine Maarjamäe memoriaali võimaliku osalise lammutamise kohta põhjustas venekeelses ja Venemaa meedias kirgliku hukkamõistu.

Maarjamäe nõukogudeaegse memoriaali kordategemine nõuab hinnanguliselt miljon eurot. Tiina Kõrtsini (Õhtuleht) Foto:

Tallinna peaarhitekt Endrik Mänd võttis siiski meediatormilt hoogu maha. Kommenteerides Maarjamäe memoriaali ümber üles köetud poleemikat, ütles ta: „Minu arvates oleks see (lammutamine – toim) kohatu. Tegemist on tervikkompleksina ikkagi olulise maastikuarhitektuuri lahendusega Eesti arhitektuuris. Nii et mina kindlasti ei toeta ühegi hoone või arhitektuuriobjekti lammutamist, kui on teisi teid, kuidas seda korda teha, ja ma arvan, et siin on neid teisi teid.“

Pääs memoriaali juurde on ohutuse pärast juba pikemat aega suletud. Robin Roots (Õhtuleht) Foto:

Samas on aga selge, et mitmest mälestusmärgist koosnev kompleks on tihedalt seotud praegu selle kõrvale, Pirita poole jäävale nõlvakuosale rajatava kommunismiohvrite memoriaali ja ohvitseride mälestusmärgi ehitusega. „Memoriaali teise osa arhitektuurivõistluse korraldamise juures oli oluline tingimus, et selle varasema osaga memoriaalist arvestatakse,“ ütles Mänd. Praegu on uue memoriaali ehitus ajutiselt seisatud, sest kaevamistel avastati sadakonna sinna sõja ajal maetud Saksa sõduri säilmed.

Maarjamäele kommunismiohvrite memoriaali ja ohvitseride mälestusmärgi ehitamisel leiti seniteadmata sõdurihauad. Tiina Kõrtsini (Õhtuleht)

Ohutus eelkõige

Valgustades võimalikke lahendusi juba 1975. aastal valminud, lõplikult valmis ehitamata jäänud ning aastaid lagunenud, peamiselt linlastele puhkepaigaks kujunenud kompleksi tuleviku üle, ütles ta, et kui selle objekti seisukord on nii halb, et see kujutab möödakäijatele ohtu, siis loomulikult tuleb seal tagada elementaarne ohutus. Peaarhitekt lisas: „Selleks kindlasti leiab linn vahendid oma objektil, kui ekspertiisist on saanud selgeks, mida seal teha tuleb. Aga midagi konkreetsemat hetkel selle kohta küll öelda ei saa. Mahtusid ei oska hinnata, selleks on vaja seal põhjalikke uuringuid teha.“ Mõningail andmeil kuluks memoriaali korrastamiseks kuni miljon eurot.

Samas mainis Mänd, et memoriaali tulevik pole üheselt selge. „Memoriaal kuulub osaliselt linnale, suur osa kompleksist on jätkuvalt riigi omandis olev maa. Esimene küsimus on, kelle bilanssi see kompleks jääb, kas linnale, või on tegemist riikliku mälestusmärgiga. Selles ei ole veel üksühest selgust,“ lisas ta.

Samal teemal

13.01.2018
Esmaspäeval hakkab Saksa sõdurite ümbermatmine