Seisukoht

Jüri Pino pensionäride rahakoti kallale minekust: Üllatuslikult, uuringuteta (3)

Jüri Pino, kirjatsura, 11. jaanuar 2018, 16:01
Foto: TAIRO LUTTER
Muidu käivad siin maal riiklikud teod ja tegemised ikka nii, et midagi ei juhtu kohe. Teeks ära ja vaataks siis. Ei, kõigepealt tuleb ikka uuringuid teha. Igasugu mõjudest ja arvamustest.

Alati leiab varmaid tegijaid. Kes tulevad tulemustega, mis tellijale meele järele. Et Eestimaa rahvad on tegelikult kangesti sallivad sisserändavate spetsialistide suhtes; igati nõus kooseluseadusega; kõik on nõus rohkem makse maksma; Rail Baltic on aastatuhande ehitus; Helsingi tunnel tulgu! Raha nende uuringute tellimiseks leitakse alati. Nagu ka selleks, et teha selgitustööd, kui, nihverda ja nikerda palju tahad, uurimuse tulemusi päris meelepäraseks ikka pole saadud.

Samal teemal

Seepärast ongi imelik, et töötavate pensionäride rahakoti kallale minek näib olevat toime pandud vanal katse ja eksituse meetodil. Kas siis: teeme ära, vaatame, mis juhtub; või: teeme ära, niikuinii kugistavad alla.

Karta on, et kugistavad ka. Tost kriisiaastast 2009, kui riigieelarve oli „nii augus, nii augus“, tuleb meelde karjatusi kommentaariumis: olen küll pensionär ja rahaga naa, aga oleks valmis oma riiki toetama, saatke arveldusarve number. Kerige uudiseid tagasi, vaadake ise, kui need muidugi alles on. Norrakad eelmise aasta juunis proovisid vabatahtlikku maksu, et kes tahab rohkem maksta, maksku. Kuu ajaga tõi sisse tugeva 1325 dollarit.

Vaid pool rehkendust

Kui jutt juba arvude peale läks, siis lõbustaks ennast arvutamisega. Mis tekitab teise tähelepaneku: uuringuid tellima ollakse kibedad, arvutama mitte nii väga. Ehk vist jäi tegemata rehkendus, kui palju töötavate pensionäride maksustamine sisse toob ja kas see ka ära tasub.

Värsketel andmetel vähenes välja makstud pension jaanuaris detsembriga võrreldes 57 protsendil töötavatest pensionäridest, keda on kokku 107 158. Ilmne, et sääst pole samas sadu miljoneid eurosid. Vaat ei ole poliitik, ei oska hinnata, kas ajal ja olukorras, kus järgmiste riigikogu valimisteni on natuke üle aasta, see ikka ära tasub. Raha polevat ju peamine, ikka aated ja ilmavaated. Aasta ja peale on muidugi pikk aeg, valijatel haugi mälu.

Pealegi võib päästa klassiviha külvamine. Jutud, kuis see puudutab ainult liiga hästi teenivaid pensionäre, teised vaid võidavad. Ehk neetud rikkurid, tulevad siin veel vigisema, ärgu siis teenigu nii palju hõlptulu saamise eesmärgil. Kahju on oma riigile 1080 eurot aastas anda või?

Kisub ikka jaburaks.

Lihtsameelsus või ideepuudus?

See toob tagasi küsimuse juurde, kas see liigutus tasub ennast ära. On tegu sotsiaaldemokraatliku oinapäisuse ja lihtsameelsusega või lihtsalt muud ei jäänud üle, muud enam ei tulnud pähe. Sest – no ei tule rahadega välja. Siis lähebki meeleheitlike abinõude järele haaramiseks. Ülepeakaela, mõtlemata.

Jätab veidi halva mulje. Ajab arutama, et kui tõesti on järjekordselt riigi taskus pingeline olukord, ehk oleks siis mõistlikum meenutada vanarahva tarkusi – oi, see vanarahvas vist muud ei teinudki, kui mõtles tarkusi välja – ning suu seki järgi seada. Tõmmata kuskil tagasi, vältida nn impulsiivoste. Näh, kolmapäeva hommikul teatati just riigiuudistes, et laiendatakse mingit strateegilise kommunikatsiooni bürood, pealt 700 000 eurot kohe ja nelja aasta jooksul 3 miljonit. Needsamad uuringud hämaratel teemadel, mida kergel käel tellitakse. Mõni ime siis, kui ühel hetkel karmanis valus hakkab.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee