Julgeolekunõunik Eerik-Niiles Kross ütles Õhtulehele antud kommentaaris, et ta ei omistaks  ülemäära suurt tähtsust The Daily Beastis avaldatud uudisele, et üks Valge Maja ametnik on propageerinud ideed lõpetada USA vägede roteeruv kohalolek Balti riikides.

USA veebiportaal väidab, et Donald Trumpi presidendiameti esimestel päevadel olevat talle käidud välja mõte tõmmata USA väed Euroopa Liidu idaosast tagasi, et Venemaale meeldida.

"Nii USA julgeolekujuhtide kui mõlema erakonna poliitikute seas on alati leidunud neid, kes peavad USA sõjalist kohalolekut maailma eri paigus erinevatel põhjustel USA huvidega vastuolus olevaks. Selle reaalsusega tuleb muidugi arvestada ja see peab ja ongi sundinud Eestit oma seisukohti ja julgeolekuhuve ikka ja jälle USA-s ja mujal liitlaste seas selgitama, kaitsma ning põhjendama," sõnas Kross.

"Samas on USA välispoliitika pealiin olnud nii Obama kui Trumpi ajal meie huvide suhtes mõistev, toetav ja aktsepteeriv. Mingit reaalset ohtu, et Harringtoni ideed tänases USA administratsioonis selles osas läbi lööks, ei ole. Nii USA kaitseminister, rahvuslik julgeolekunõunik, julgeolekuasutuste juhid kui absoluutne enamus kongressist ja Senatist on kinnitanud ja kinnitavad jätkuvalt USA liitlassuhte kindlat püsimist. Trumpi ajal on USA sõjalised programmid Balti riikides ainult kasvanud," selgitas julgeolekunõunik Õhtulehe veebile. 

"Harrington ise on äsja avaldatud USA uue julgeolekustrateegia üks autoritest, sellesama strateegia, mis nimetab Venemaad ja Hiinat USA strateegilisteks vastasteks," kommenteeris ta. 

Kross rõhutas, et  aeg-ajalt kerkib administratsiooni sees küsimus, kas USA-l tasub Balti riikides sõjalist kohalolekut näidates Venemaad "õrritada", see on reaalsus, millega tuleb arvestada. "Selle summutamiseks peab ka Eesti välisteenistus tegema raugematut selgitustööd ja seni on sellega väga hästi hakkama saadud."

Jaga artiklit

25 kommentaari

E
Elukutseline Setu  /   16:35, 12. jaan 2018
Isa oli tal tore mees aga poeg ...? Mina ei julgeks sellisele inimesele küll midagi vastutusrikast usaldada. Mingid imelikud afäärid olid tal juba luurekordinaatorina (aitas mingeid kurjategijaid maale), siis oli mingisugune segane (,et mitte öelda ...?) korteri erastamise asi Toompeal, Siis oli tal mingi jama/seos piraatlusega merel. Siis soetas endale (teadmata tuludest) mõisa, mis sai kohe korrastamiseks hiigeltoetused. Nüüd on see mõis pidevalt kahjumis aga omanik ei tee sellest väljagi ja vahetab rõõmsalt lux autosid. Veel on imelik see, et kodanikul on vaja kogu aeg arvamust avaldada. Küll arvab ta majanduses, julgeolekust, meediast jne. Ilmselt on nagu Mart Sander, multitalent. Normaalsed inimesed ei usaldaks sellise elukunstniku, seikleja ja "elukutselise arvamusliidri" otsustada mitte midagi.
Ä
ätt.  /   07:49, 12. jaan 2018
Väga illustreerivalt kaks artiklit kõrvuti-väikelinnad kaotavad elanikke ja sõjalisi panuseid suurendatakse.Kogu jama tänases maailmas on USA sisemine poliitvõitlus mille süüdlaseks tembeldatakse venelasi.Kas tõesti mõni täie mõistusega inimene usub,et venemaa on võimeline mõjutama USA valimisi,Kataloonia kriisi,Itaalia valimisi ja libapropagandaga viima eksiteele kogu Euroopa üldsust ?

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis