Maarjamäe memoriaal Foto: Tiina Kõrtsini
Siim Randla 11. jaanuar 2018 06:33
Maarjamäe memoriaal, mille laguneva osa lammutamist justiitsminister Urmas Reinsalu ei välista, pole muinsuskaitse all, küll aga on tegemist tähelepanuväärse maastikuarhitektuurilise teosega, mille väärtuse on välja toonud ka muinsuskaitseameti tellitud XX sajandi arhitektuuri inventuur.

„Me ei pea selle lammutamist mõistlikuks ja õnneks pole see praeguse info järgi kellelgi ka plaanis. Kindlasti peab omanik tagama, et objekt oleks inimestele ohutu,“ lausus muinsuskaitseameti avalike suhete nõunik Madle Lippus Õhtulehele. 

Reedel Vikerraadio saates „Uudis+“ esinenud justiitsminister Urmas Reinsalu ütles, et kaheksa miljoni euro eest ehitatava kommunismiohvrite memoriaali kõrval seisev nõukogudeaegne obelisk ja lagunev tribüüniväljak tuleks tulevikus varustada asjakohaste selgitavate viitadega ja tagada nende võimalikult säästlik korrashoid ja ohutus.

“Kas selleks on vaja midagi maha lõhkuda, kinni betoneerida või teha nii, et miski ei hakkaks kaela varisema – see on omaette küsimus, mille peab lahendama insenertehniliselt,” ütles Reinsalu. “Kui jõutakse seisukohale, et veneaegseid elemente võib hoonestult õiguslikult kõrvaldada, siis tuleb asja kaaluda – kui arhitektuurieksperdidki ülepeavad seda mõeldavaks.”

Poliitik Jaak Allik leiab, et Maarjamäe kompleksile uut tähendust andes saab seal olevate rajatiste tähendust muuta ilma neid lõhkumata. Riigikogu kultuurikomisjoni reformierakondlasest liige Laine Randjärv ütleb, et Maarjamäe memoriaali lammutamine ei peaks olema esimene samm. "Oleks võimalik ehk pigem integreerida olemasolevate vastandlike osapoolte sümbolitega ka mälestusmärk kommunismiohvritele."