Eesti uudised

Riigikogus kukkus Kadri Simsoni umbusaldamine läbi (2)

Kristjan Väli, 11. jaanuar 2018 00:05
Umbusaldajad heidavad majandus- ja taristuminister Kadri Simsonile seda ette, et ta ei lähtu Eesti majanduse, vaid era- ja erakondlikest huvidest, Foto: Robin Roots
„Mis tunne on olla riigikogu saalis, kus pool liikmetest peab teid ebapädevaks?“ küsis reformierakondlane Valdo Randpere eile majandusminister Kadri Simsonilt, kui arutati ministri umbusaldamist. Opositsioon suutis olla ühtne, kuid nende 44 häälest jäi väheks. 49 rahvaesindajat seisis umbusaldamisele vastu. 

 Üks saadik jättis hääletamata jätta ja puudus seitse parlamendisaadikut.  

Samal teemal

Umbusaldajate oodatav allajäämine ei hoidnud saalis kedagi tagasi sõnamõõkadega vehkimast. Ministrit praeti tubli tund ja pisut ülegi.

Süüdistus: minister on asjatundmatu

Reformierakond teatas umbusalduse eel, et Simson pole majandusinimesena pädev. “Ta arvab, et majandusministri töö on tehtud, kui tal on tekkinud võimalus jagada raha ja tasuta asju. Ülejäänu on juba kiitlemine ja nende süüdistamine, kes pidid hakkama saama halvematel aegadel. Ta kehtestab majandust kahjustavaid makse ja kulutab kõrgkonjunktuuri ajal reserve. Ja kuigi selle jagamise juures on põhirõhk omakasul, ei üritagi ta näidata, et lähtub ekspertiisist, mõjuanalüüsist, tasuvusarvutusest, jätkusuutlikkusest või parimast valikust,“ on leidnud Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi. „Hea minister, teiega oleks huvitav mõtteid vahetada, kui te neid väljendaksite,“ lisas Ligi nüüd. 

Tema parteikaaslane Aivar Sõerd päris, kas Simsonil on eksperthinnanguid, mis tõestavad, et tasuta maakonnaliinid ei too endaga kaasa Harjumaal kommertsliinide väljasuremise? Simson kinnitas, et praegu sõidetakse Harjumaal avaliku teenindamise lepinguga (mis muutukski tasuta maakonnaliinideks) kuus miljonit liinikilomeetrit ja teist sama palju kommertsliinidel. Kui sellest on vähe, siis leidub vahendeid, mille arvel liine tihendada. Ka Taavi Rõivase valitsuse ajal tegutsenud ekspertrühm olevat kinnitanud, et tehke transport maainimestele odavamaks.

Simson vastas süüdistuste peale: „Ma pole teinud ministrina ühtegi otsust, mis eelistaks mingit ettevõtet või kedagi, vaid olen pidanud silmas Eesti käekäiku!“

Riigikogu enamus jäi uskuma. 

Peaminister Jüri Ratas leidis juba varem, et Simsoni umbusaldamiskatse on poliittehnoloogiline kabetamine, mis asendab debatti. Selle ainuke eesmärk on juhtida tähelepanu kõrvale oma siseheitlustelt.

Umbusaldusavalduse tekst täismahus:

„ Rõhutame, et me ei heida Kadri Simsonile ette seda, milles on prokuratuur esitanud kahtlustuse tema elukaaslasele. Kuid heidame talle seda ette, et ta ei mõista poliitilist vastutust endaga seotud isikute huvide teenimisel võõra rahaga, kuigi selle eest on tema lähedaste suhtes küsimuse all ka kriminaalvastutus,“ teatavad umbusaldajad. 

„Ministri otsesel osalusel on siseinfo kasutamise ja toetuste tingimustega manipuleerimisega saanud hüvesid tema erakonnakaaslased, ta lähedased ja kaudselt ta ise. See kehtib nii sigade tõuaretustoetuse kui ka seakatkuga seotud tsoonide tingimuste muutmise puhul ja seda ei toetanud seni erapooletu ekspertiis. Veiste tõuaretus ei pälvinud samasugust tähelepanu, ehkki sedagi taotleti.“

„ Me taunime majanduslike kaalutluste asemel parteilist lähtumist ka transpordipoliitikas. Tasuta bussiveoplaani ei toeta ekspertiis ega isegi koalitsioonikaaslased, mille Kadri Simson on lubanud ületada ainuisikuliselt, ministri käskkirjaga. Tasuta hüved on suure ühiskondliku kaaluga valik ja vajab põhjalikku tasuvuse, jätkusuutlikkuse ja konkurentsianalüüsi. Maakonnasiseste bussiliinide puhul puudub asjalik seletus, kuidas saab see aidata kaasa transpordisüsteemi terviklikkusele, mitte kohelda eri piirkondade inimesi ebavõrdselt sõltuvalt domineerivast transpordivõimalusest, mitte suretada välja omavalitsuste ja kommertsliine ega jätta kahjustamata rongiliiklust,“ märgivad umbusaldajad.   „Simsoni investeerimiseelistustes pole näha majanduslikku põhjendatust, küll aga erakondlikku huvi. Muud loogikat pole lennujaama lubamisel enda valimispiirkonda ja uute reisirongide ostmata jätmisel kogu Eesti raudteele. Seegi on taas kasulik erakonnakaaslase bussiärile.

Kadri Simson: valeväidetele tuginev umbusaldus ei leidnud toetust

„Kui sisuliste teemadega ei suudeta pilti tõusta, siis võetakse ette drastilisemaid samme, nagu näiteks umbusaldus. Mida täpsemalt kokkuvõttes siiski ette heidetakse, on opositsiooni umbusaldustekstist raske aru saada. Ühte potti on pandud kõikmõeldavad väited, millest enamik ei vasta tõele ning osa tugineb lihtsalt maailmavaatelistel erinevustel. Tundub, et ka opositsioon ei saanud päris lõpuni aru, mida siis ikkagi mulle täpsemalt ette heidetakse,“ teatas Simson eile õhtul.

Samal teemal

10.00.2018
Jüri Ratas: suurim opositsioonierakond on muutunud väga närviliseks
10.00.2018
Kadri Simsoni umbusaldamine kukkus läbi
07.00.2018
TV3 VIDEO | RANDPERE ENNUSTAB: valitsus on lõhki juuliks, Simson lahkub juba märtsis