Juhtkiri

Juhtkiri | Võitlus ümbrikupalgaga kui kure püüdmine kirvega  (15)

Ohtuleht.ee, 10. jaanuar 2018, 18:00
 JOOSEP MARTINSON
Laias laastus on kolm võimalikku põhjust, mis tõukavad töötajat ümbrikupalgaga nõustuma: ta ei ole riskidest piisavalt teadlik, ta on sundseisus või teadlikult suurema kasu peal väljas. Ükski neist ei õigusta riigi petmist, kuid eeldavad eri lähenemisviise ümbrikupalga probleemiga võitlemisel.

Rahandusministeerium, mille maksu- ja tollipoliitika asekantsler Dmitri Jegorov nõuab võrdsemat vastutuse jaotamist ümbrikupalka maksva tööandja ja sellega nõustuva töötaja vahel, näib olevat seisukohal, et ülekaalukas põhjus on saamahimu. Seda arusaama kinnitab kasvav suundumus maksta ümbrikus vaid osa palka. Risk vastasel korral sotsiaalsetest tagatistest ilma jääda on seega üha paremini teadvustatud. Pealegi on Jegorovil õigus selles, et majanduse olukord soosib töötajat, kel on senisest paremad võimalused tööandjat valida ja eelistada ausat palgamaksjat.

Lauskaristamine jäägu pigem viimaseks meetmeks. Selles valguses tuleb tunnustada maksuametit, et mustalt palga maksmine on võetud sihikule sektorites, kus see probleem on põletavaim. Nii jäävad edaspidi riigihangetel kõrvale ehitusettevõtted, kes ei suuda tõendada, et makstav palk on vähemalt 70% sektori keskmisest, näidates head eeskuju ka eraettevõtjatele.

See, kas karmimate karistustega hirmutamine ning tulumaksureformist tõusnud avalik pahameel ja riigi poolt ebaõiglaselt koheldud inimeste võimalik halvenenud maksudistsipliin on langenud ühele ajale juhuslikult või mitte, on iseküsimus.

15 KOMMENTAARI

m
Mina ainult 15. jaanuar 2018, 14:03
ümbrikupalga eest läbirääkimisi alustangi. Muidu tööle ei hakka. Nii nagu tööandjad väitsid, et "ukse taga on tööliste järjekorrad", vastan samaga: "ümbrikupalkade maksjaid on piisavalt".
m
m 15. jaanuar 2018, 11:04
kui riik teeb selgeks füüsiliselt, et pead ümbrikupalka võtma, siis pead ju võtma!!!
Loe kõiki (15)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee