Eesti uudised

Kadri Simsoni umbusaldamine kukkus läbi (263)

Triinu Laan, Kristjan Väli, 10. jaanuar 2018 14:10
Foto: Robin Roots
Opositsioonierakonnad otsustasid esmaspäeval, et annavad täna riigikogu juhatusele üle majandusminister Kadri Simsoni umbusaldusavalduse.

Riigikogus ei leidnud täna toetust umbusaldusavaldus majandus- ja kommunikatsiooniminister Kadri Simsonile. Umbusaldamise poolt hääletas 44 saadikut, vastu oli 49 saadikut. 

Arto Aas (RE) põhjendas umbusaldusavalduses esitatud etteheiteid. Tema arvates ei olnud ministri selgitused veenvad ja heitis ministrile ette vastuvõetud otsuste puhul põhjendatuse puudumist. 

Artur Talvik (EVA) heitis ette omade toetamist ja omade huvide esile seadmist. Tema arvates on taolisi taunitavaid juhtumeid olnud ministri vastutusalas. 

Jaanus Karilaid (KE) ütles, et umbusaldusavaldusel pole jõudu taga, mis on põhjendamatult kokku traageldatud. 

Mart Helme (EKRE) sõnul oli ministri vastustes tunda propagandalaviini. Ta heitis ette maksumaksja rahadega eksperimenteerimist. Helme arvates on valitsuse usalduskrediit läbi saamas.

Riigikogu alanud istungil andis avalduse üle EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme.

Põhilised etteheited majandusministrile on tema seotus seakasvatajatele lisatoetuse väljarääkimisel, kus suure totuse sai minstri elukaaslasega seotud ettevõte ning teatud bussifirmade huvide eelistamist maakondliku bussiliikluse korraldamisel.

“Kadri Simson usub, et majandusministri töö on tehtud, kui tal on tekkinud võimalus  jagada raha ja tasuta asju, ülejäänu on juba kiitlemine ja nende süüdistamine, kes pidid hakkama saama halvemate aegadega. Ta on muretu kehtestama selleks majandust kahjustavaid makse ja kulutama ka praeguse kõrgkonjunktuuri ajal reserve. Ja kuigi läbiv muster selle jagamise ajal on omakasu, ei üritagi ta näidata, et lähtub ekspertiisist, mõjuanalüüsidest, tasuvusarvutustest, jätkusuutlikkusest või parimast valikust," leiab Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi.

 “Simson viljeleb ministeeriumis Keskerakonnale kahjuks väga tavapäraseks kujundenud nahaalset asjade tasuta jagamise stiili, omadele kasulike kokkulepete kätte mängimist ning tema valitsemisala huvid jäävad seetõttu kaitsmata,” ütles Ligi.

 Umbusaldusavalduse tekst täismahus:

 Avaldame umbusaldust minister Kadri Simsonile, kuna ta ei lähtu oma otsustes Eesti majanduse, vaid erakondlikust ja perekondlikust huvist ega põhjenda oma valikuid majandusala ministrile kohasel viisil. Ta ei valda mõjuanalüüse, tasuvusarvutusi ega alternatiivide võrdlust ning ei taju raha päritolu ega huvide konflikte.

 Rõhutame, et me ei heida Kadri Simsonile ette seda, milles on prokuratuur esitanud kahtlustuse tema elukaaslasele. Kuid me heidame talle ette, et ta ei mõista poliitilist vastutust endaga seotud isikute huvide teenimisel võõra rahaga, kuigi selle eest on tema lähedaste suhtes küsimuse all ka kriminaalvastutus.

Ministri otsesel osalusel on siseinfo kasutamise ja toetuste tingimustega manipuleerimisega saanud hüvesid tema erakonnakaaslased, ta lähedased ja kaudselt ta ise. See kehtib nii sigade tõuaretustoetuse kui seakatkuga seotud tsoonide tingimuste muutmise puhul ja seda ei toetanud seni erapooletu ekspertiis. Veiste tõuaretus samasugust tähelepanu ei pälvinud, ehkki ka seda taotleti.

 Me taunime majanduslike kaalutluste asemel parteilistest lähtumist ka transpordipoliitikas. Tasuta bussiveo plaani ei toeta ekspertiis ega isegi koalitsioonikaaslased, mille Kadri Simson on lubanud ületada ainuisikuliselt, ministri käskkirjaga. Tasuta hüved on suure ühiskondliku kaaluga valik ja vajab põhjalikku tasuvuse, jätkusuutlikkuse ja konkurentsianalüüsi. Maakonnasiseste bussiliinide puhul puudub asjalik seletus, kuidas saab see aidata kaasa transpordisüsteemi terviklikkusele, mitte kohelda eri piirkondade inimesi ebavõrdselt sõltuvalt domineerivast transpordivõimalusest, mitte suretada välja kohalike omavalitsuste ning kommertsliine ega jätta kahjustamata rongiliiklust. Pole ausat põhjendust, miks eelistada langeva nõudlusega bussivedu kasvava nõudlusega rongidele, mis suudavad paremini liiklejate aega võita ning vahemaid lühendada. Suurim kasusaaja on sellest eelistusest erakonnakaaslase bussifirma. Reisijate jaoks ähvardab see paljudel juhtudel liinide sulgemise ja hinnatõusuga.

 Majanduslikust põhjendatust ei ole olnud näha Kadri Simsoni investeerimiseelistustes, küll aga on näha erakondlikku huvi. Muud loogikat ei ole lennujaama lubamisel enda valimispiirkonda ja uute reisirongide ostmata jätmisel kogu Eesti raudteele. Seegi on taas kasulik erakonnakaaslase bussiärile. Ei ole loogiline ka lubadus ehitada nõrga nõudlusega piirkonda uut raudteed kui investeerida tiheda liiklusega olemasolevasse raudteesse ei suudeta piisavalt. Ei ole majanduslikku põhjendust raha kulutamisel erakonnakaaslase erasadamasse, millel puudub tasuvusanalüüs riigi ja isegi ärilisest seisukohast ning kummaline on sellise asja lülitamine riigieelarvesse eraldi reaga.

 Me umbusaldame Kadri Simsonit, kuna tema tegevuse motiivid ei näita tema pädevust valdkonna juhi ega majandusinimesena.

Samal teemal

09.11.2020
EDETABEL: ministrid, kellele on umbusaldust avaldatud
01.02.2018
VIDEO | REFORM: kui valitsus hambad ristis edasi punnitab, peab ta vastu
11.01.2018
Riigikogus kukkus Kadri Simsoni umbusaldamine läbi
10.01.2018
Jüri Ratas: suurim opositsioonierakond on muutunud väga närviliseks

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee