Eesti uudised

Täiendatud!

SPEKULATSIOONID: ministeeriumid ei soovi Trumpi meeskonna kuuldusi kommenteerida ja kinnitavad, et meie liitlassuhted on endiselt kindlaimad (33)

Denes Kattago, 10. jaanuar 2018 12:56
SVEN MIKSERFoto: Robin Roots
Välisminister Sven Mikser ei usu, et mõni tähtsam USA president Donald Trumpi nõunik on otsinud võimalust USA vägede ümberpaigutamisele selleks, et Vene president Vladimir Putinile meeldida.

"USA praeguse administratsiooni esimene tööaasta on veenvalt tõestanud Ameerika Ühendriikide täielikku pühendumust oma liitlaskohustustele. Ameerika Ühendriikidel on ja jääb olema kriitiline roll Euroopa, sealhulgas mõistagi ka meie regiooni julgeoleku tagamisel," ütles Mikser Õhtulehele.

Sven Mikser (vasakul) ja USA asepresident Michael Pence Tallinnas Kaitseväe peastaabis president Kersti Kaljulaidi kõnet kuulamas. Foto: Robin Roots

Samal teemal

"Ameeriklased on järjepidevalt panustanud heidutushoiaku tugevdamisse alliansi idatiival ja rõhutanud vajadust, et ka kõik Euroopa-liitlased võtaksid oma julgeolekukohustusi sama tõsiselt. Ka kahepoolsed suhted USA ja Eesti vahel on olnud läbi lõppenud aasta erakordselt tihedad ja kõrgetasemelised, kulmineerudes asepresident Michael Pence’i ja Kongressi esindajatekoja spiikri Paul Ryani visiitidega Tallinnasse," märkis ta.

"Ma ei soovi laskuda anonüümsete spekulatsioonide kommenteerimiseni, kuna alusetute kuulduste täiendav tiražeerimine vaid võimendaks põhjendamatuid hirme. Tahan vaid kinnitada, et jätkuvalt pingelises globaalses julgeolekukeskkonnas on transatlantilised liitlassuhted kõige kindlamad ja tugevamad, rajanedes lisaks ühistele huvidele ka jagatud väärtustel," oli minister kindel ja Trumpi-Putini uudise osas umbusklik.

"Meenutan, et Euroopas on iga uue USA administratsiooni ametisse astumisel leidunud neid, kes pelgavad, et Washingtoni julgeolekuhuvide fookus pöördub Euroopast mujale. Need hirmud on alati osutunud ekslikeks, sest ükski taktikaline kaalutlus või lühiajaline huvi ei kaalu ei Euroopa ega Ameerika jaoks üles strateegilisi atlandiüleseid liitlassuhteid," lisas Mikser.

Ka kaitseministeerium oli sama meelt välisministeeriumiga Trumpi nõuniku ettepaneku osas. Strateegilise kommunikatsiooni osakonna juhataja asetäitja Andres Sang ütles Õhtulehele, et ta ei pea võimalikuks kommenteerida meediaspekulatsioone, Eesti ja USA koostöö julgeoleku alal on väga tihe.

"USA administratsioon ja Kongress on alles hiljuti heaks kiitnud suured eelarveeraldised meie sõjalise julgeoleku tõstmiseks, Ühendriikide relvajõudude liikmed on Eestis ja Balti riikides pidevalt väljaõpet läbi viimas, USA maavägi on üks neljast meie regioonis asuva NATO lahingugrupi raamriigist. Ühendriikide praeguse administratsiooni vahetu toetus kollektiivkaitsele ja meie julgeolekule kinnitavad veelkord, et Ameerika Ühendriigid on Eesti olulisimaks liitlaseks," selgitas kaitseministeeriumi ametnik.

Samal teemal

13.02.2018
Välispoliitika arutelu riigikogus | Mikser: Eesti inimesed on kaitstud
09.02.2018
Välisminister Sven Mikser sõidab visiidile Poola häid suhteid kinnistama
27.01.2018
VIDEO | NATO sõdurid matkasid Kolga mõisas Vabadussõja mälestuseks
11.01.2018
Eerik-Niiles Kross: Trumpi ajal on USA sõjalised programmid Balti riikides ainult kasvanud