Maailm

POLITOLOOG TÜÜR: ettepanek viia väed Baltikumist välja näitab Trumpi meeskonna arusaamatust USA eesmärkidest (55)

Denes Kattago, 10. jaanuar 2018 11:37
Karmo TüürFoto: Erakogu
USA veebiportaal The Daily Beast kirjutas, et riikliku julgeolekunõukogu vanemametnik pakkus Donald Trumpi presidendiks olemise ametiaja esimestel päevadel võimalust tõmmata osa USA vägesid Euroopa Liidu idaosast tagasi. Nõunik soovitas seda teha Vene presidendi Vladimir Putini rõõmustamiseks.

Akadeemilise Balti-Vene keskuse ja Tartu ülikooli politoloog Karmo Tüür ütles Õhtulehele selle peale kommentaariks, et see näitab lõhet president Trumpi meeskonna sees USA strateegilistest eesmärkide osas.

Samal teemal

"Juhul kui selline idee tõepoolest arutlusel oli, siis see tõestab kahte asja. Esiteks – Donald Trumpi ümber tiirlevate inimeste parv ei moodustanud vähemal tema ametisse-nimetamise algusaegadel ühtset meeskonda, kellel oleks jagatud nägemus ei oma riigi strateegilistest eesmärkidest ega nende saavutamise taktikalistest vahenditest," ütles Tüür.

"Teiseks – vaatamata kõigile uitmõtetele on Washingtonis tajutav Georg Kennani soovitus mitte teha alpe hea tahte akte Venemaa suunal, sest viimane tõlgendab neid nõrkusena ja esitab järgmised nõudmised," lisas ta. 

Kuigi Trumpi nõuniku ettepanek ei läinud töösse, oli see siiski esimene teadaolev juhtum, mil mõni tähtsam Trumpi nõunik on otsinud võimalust USA vägede ümberpaigutamisel Putinile meeldida.

Samal teemal

11.00.2018
Eerik-Niiles Kross: Trumpi ajal on USA sõjalised programmid Balti riikides ainult kasvanud
11.00.2018
Kas USA tõesti plaanis sõdurite Eestist välja viimist?
10.00.2018
IGOR GRÄZIN: vasakmeedias esitatavad Trumpi „vaated“ pole tegelikult see, mida Trump mõtleb
10.00.2018
SPEKULATSIOONID: ministeeriumid ei soovi Trumpi meeskonna kuuldusi kommenteerida ja kinnitavad, et meie liitlassuhted on endiselt kindlaimad