64 kommentaari

?
???  /   23:19, 11. jaan 2018
Miks ei ole lasteaial oma kööki ning kokatädi nagu muistegi? Samuti koolidelgi. Kas need polnud mitte meie noored ülipüüdlikud europoliitikud, kes meile "euronormide" sildi all üliranged reeglid ning normid peale surusid, millest paljud põlised euromaad undki polnud näinud. Et olgu seitse kraanikaussi ja miljonilise maksumusega euroköök. Ja nii nagu suretati välja koolide ning lasteaedade omaenda köögid, nii suretati välja ka paljud külade oma kaupiusedki. Kehtestasid ranged seadused, kus olid sees normid, et näiteks põrandaid tuleb pesta ainult KRAANIVEEGA. Nii et need külakauplused, kus toodi seni vesi õuet kaevust, ei tohtinud enam oma kaevuveega põrndaidki pesta. Too kas või linnast kanistriga! Samuti pandi näiteks Tallinnas kinni kiriku juures heategevuslikul alusel tegutseva öömaja köök, kus kaastundlikud kirikumutikesed oma kodustest produktidest seal ööbivatele eluheidikutele õhtuks sooja kartulisuppi keetsid. Et köök ei vastavat ühiskondliku toitlustusasutuse euroköögile kehtestatud normidele! Ja seadust täpselt täitvad linna ametnikud soovitasid mutikestel kas öömajalised üldse söötmata jätta või tellida neile siis toit termostega RESTORANI köögist. Restoranihindadega. Samas oli ametnikele aga kama kaks, milliselt prügimäelt või prügikastist nood kodutud päeval oma kõhu täidavad.
S
Suhkrust jääb sõltuvusse! R. Lustig on lastearst-sõdur, uurinud teemat kogu oma elu.  /   19:00, 11. jaan 2018
Suhkru/fruktoosi/maisisiirupi sõltuvusttekitavuse jm kahjulikkuse kohta vt Robert Lustig materjale:
https://www.youtube.com/watch?v=bDWN5FLgbdI
https://www.youtube.com/watch?v=f_4Q9Iv7_Ao
ja muud.
K
K.  /   17:57, 11. jaan 2018
Kuna mu laps käib taanis lasteaias. Siis seal ei ole suhkrut üldse menüüs. Kui kellelgi on sünnipäev vms pidustus, ei või lapsele ei muffineid, küpsiseid, kooki, kommi jm jama kaada pakkida. VAID puuviljavaagen! Söögina pakutakse öko kaupa. Ehk laste osas järeleandmisi ei tehta. Aga eestis on tase ikka.
!
!!!  /   02:30, 11. jaan 2018
Äri ei anna häbeneda. Eriti veel suuremastaabiline. Ning kasum on püha asi. Mida suurem, seda püham. Mida see lasteaeade toitlustaminegi siis muud on, kui üks kasumlik bisness.
R
Rahvatervise oht  /   01:18, 11. jaan 2018
Dussmann mitte ainult ei orjasta lapsi suhkruga vaid ohustab äärmiselt tõsiselt oma "toitudega! kogu rahva tervist. Sest toidu toitainete väärtus puudub. On vaid tühjad või kahjulikud kalorid siirupite ja maisi või soja komponentide näol. Maitsestatakse essentsidega. Toidust kui sellisest selles firmas keegi ei tea midagi. Lahkusin sealt just selle tõttu.
S
Suhkrust. Fruktoosist. Maisisiirupist.  /   19:02, 11. jaan 2018
E
Eve  /   00:16, 11. jaan 2018
Sel õppeaastal Veeriku koolis sama firma. Toit toiduks ("miks samal supil erinevad nimed"), aga laps (2 kl) ütleb, et nòud rasvased/mustad, kandikud ligased, klahvlite küljes toidujäägid, hakkab ökkima, sest nõude ja kandiku töstmisest käed saavad rasvaseks ja haisema. Juhataja manitsemine töötajaid ei paista segavat...
K
kats  /   21:56, 10. jaan 2018
Meie lasteaias on super menüü ja maitsvad toidud. Endal tuleb isu peale, kui seda lugeda. Menüü on väga vahelduv ja mitmekesine. Näiteks üks päev menüüst:
h:viievilja-helbepuder, moos, koolipiim, koolipuuvili
l:kartulid, kanaliha porgandiga, tomatisalat, leib, jogurt
o:köögiviljapüreesupp, sepik
Õhtune oode on ikka alati korralik toit, mitte mingi suupiste nagu mõnes lasteaias kus saab küpsist.
M
mari  /   21:40, 10. jaan 2018
No aga paras teile. Pole vaja kohalikke kokatädisid ära koondada. Arvate, et saate odavamalt? Nii saategi...
I
Ikka  /   20:56, 10. jaan 2018
Smartfood..kallis ja kasulik tellida lasteaeda
N
Nojah  /   18:33, 10. jaan 2018
Kui ühel ajal ei suuda lasteaiad järjest kuhjuvaid €urosuuniseid täita siis lahendus on olemas. Lastele panevad vanemad ise toidukarbi kaasa ja milline sodi seal sees on ei ole ametnike pläkutada. Lõunapausi ajal nosib iga laps oma karbist külma toitu ja ongi €uroametnikel suu kinni.
N
Nees pole mitte euro,  /   19:15, 10. jaan 2018
vaid kohalike p u u k -bürokraatide suunised.
T
toit  /   17:04, 10. jaan 2018
Õpetajad(direktorid) ei saa valida toitlustajat,see riigi hange.
L
Lapsevanem  /   19:40, 10. jaan 2018
Vb. on linnavalitsus ära ostetud Dussmanni poolt? Kui järjest hanked võidab. Kui kool või lasteaed on rahul. Miks vaja uus firma võtta?
P
Pole nõus üldistustega  /   15:20, 10. jaan 2018
Tegelikult oleneb kõik sellest kokast, kes kohapeal sööki teen. Dussmann rendib suurtes lasteaedades köögi ruume ning toit tehakse kohapeal, tihti ka endiste kokkade poolt. Menüüde parandamisel saab alati kaasa rääkida ja täpsustusi teha ning kui kokk on tasemel, pole midagi halba öelda. Kui vanemate rühmade laste käest küsida, tahaksid nad 3 korda päevas makarone ketšupiga ja kõrvale limonaadi :)
V
vanaema  /   15:05, 10. jaan 2018
Huvitav, mida ütleb selle peale tervisekaitse, kes peaks kontrollima toidu kalorsust lasteaedades?
Õ
õp.abi  /   16:58, 10. jaan 2018
kontrolle ei käigi,toit leige, kui lasteada jõuab
K
Kalorsus üksi pole ju mingi näitaja  /   19:03, 11. jaan 2018
Alkoholist saab ka kõvasti kaloreid. Ja suhkrust:
https://www.youtube.com/watch?v=f_4Q9Iv7_Ao
K
Kairi  /   14:43, 10. jaan 2018
See suurfirma teeb tartu hansa koolis ka väga kehva toitu. Laps pole valiv aga koolitoit on väga nigel
M
Mari  /   19:25, 10. jaan 2018
Nõustun Teiega. Minu laps ei käigi söömas
J
Jaaniussike..   /   14:03, 10. jaan 2018
No olen pikkaaega jälginud oma laste lasteaia menüüd.... Ikka oma 5aastat..ja ei mingit muutust. Kolm kokka majas... aga menüüd nii lihtsaks tehtud et sellega saaks 1 kokk ka hakkama.1. Hommikul puder... no mittu kokka siis pajajuures olla saab? 2Lōunaks supp ja mannavaht. 3 Ôhtuooteks krōbinad piimaga.... Kas selleks on tõesti 3 kokka vaja we? Pole siis ime kui kaks neist lõunaajal kottidega koju ruttavad.Igaaastasel lastevanemate uuringul küsitakse ka arvamust toitlustuse kohta... kirjuta sinna mida tahad...midagi ei muutu menüüs.
J
Jee  /   21:44, 10. jaan 2018
Mis siin ussitad, mine ja hakka kokaks ja võta siis suu täis kui oled nädal aega vastu pidanud. Ja et oleks 1,40€ gurmeetoit keedetud 3 korda päevas
K
kokatädi  /   13:39, 10. jaan 2018
kui lasteaias on päevane toidu maksumus 1.40, mis sisaldab hommikusööki, lõunasööki ja õhtuoodet, siis ei ole just kerge kokku panna menüüd nii, et toidud oleks mitmekesised ja kaloraaž paigas. Kui lõunasöögiks on ikkagi toit, mis sisaldab rohkem kaloreid, valke, rasvu ja süsivesikuid, siis on selge, et õhtuOODE on midagi kergemat, et kaloraaž lõhki ei läheks. Paljud ei saa ka vist sellest aru, et söök, mida laps lasteaias enne koju minekut sööb EI OLE õhtusöök, vaid õhtuoode. Õhtusööki sööb laps ikkagi kodus. Praegune jutt käis lasteaedade kohta, kes pakuvad hommikusööki, lõunasööki ja õhtuoodet.
K
kokatädi  /   13:46, 10. jaan 2018
meie lasteaias ei toitlusta Dussmann
S
sass  /   13:31, 10. jaan 2018
Kas hanketingimustes ei saa siis suhkrusisaldust ja jahutoodete osakaalu ära määrata kuidagi? Et ei saaks rämpspakkumist teha. Vabalt võib nõuda ka täiesti lisatud suhkru vaba menüüd minuarust, magustoiduks saab anda puuvilju. Ja lisaks määrata, mitmel toidukorral nädalast võib olla nisu ja minimaalne valkude osakaal igas söögikorras.
Õ
õpetaja abi  /   13:24, 10. jaan 2018
see dusmani toit madus lääge , kala- supi sees nuudlid kala asemel-....ainult porgand igal pool
V
Värskel mürgitamata porgandil  /   19:05, 11. jaan 2018
pole ju ometi midagi viga?
Aga suhkur on kurjast - https://www.youtube.com/watch?v=dBnniua6-oM !
B
Bussssmannnn  /   13:20, 10. jaan 2018
Sellest firmast hoidke eemale, söök on jama ja töötajatesse suhtutakse kah halvasti.
S
sass  /   13:32, 10. jaan 2018
Koristusteenus longab neil ka iga jalga, olen kuulnud.
L
Leele  /   12:53, 10. jaan 2018
Meie lasteaias on õnneks veel oma kokk. Menüü on korralik, rämpstoitu ei pakuta.
M
Menüü  /   12:48, 10. jaan 2018
Meie lasteaias üldiselt toidu ja menüü üle ei kurda (mitmekesine, kohapeal tehtud), aga mõnikord õhtuoode on olnud küll nii, et (olen lapsele oote ajaks järele läinud ja ise reaalselt näinud)... ühel korral oli nt kuiv keedetud tatar ja kõrvale leib. Mitte ühtegi kastet kõrvale. Isegi kasvatajad imestasid, et huvitav, kastet polegi, see ju nii kuiv. Teise näite juures oli ooteks supp ja minu lapse taldrikus oli AINULT supileem (pidi olema klimbisupp). Mõne lapse taldrikus oli veel paar köögivilja ja klimpi, meil mitte midagi. Jõulude eel (reedestel päevadel ongi ooteks ainult võileib, koogike - kohapeal küpsetatud) oli aga õhtuooteks 2 piparkooki + mingi puuvili. Puuviljade osas, kui pakutakse kõrvale nt apelsini, siis on seal üks pisike sektor, millest koore ülekaal on suurem kui lapseke sealt apelsini reaalselt saab.
E
Eva  /   12:44, 10. jaan 2018
Tupsikus on ja olid toidud tasemel.
N
Nöpsikus ja Notsikeses  /   19:06, 11. jaan 2018
ka.
Ä
ärge vinguge  /   12:40, 10. jaan 2018
Mõelge ajas tagasi oma lasteaia - või kooliajale. Noh -- hakkab meenuma?
  /   12:45, 10. jaan 2018
Mis ärge vinguge? Vaata, kui palju haiged inimesi on meie põlvkonnas, alustades diabeetikutest ja lõpetades rasvumisega. Teadus areneb edasi, ei saa jääda nii madalale arengutasemele nagu sina seda oled ja soovida oma lastele sama.
V
väike täpsustus  /   13:06, 10. jaan 2018
Ma ei ole madalal arengutasemel. Mul on kõrgharidus, Ma pole kellelegi halba soovinud. Lihtsalt tahtsin meenutada, kuidas toimus toitlustamine lasteasutustes enne ja nüüd. Minu kooliajal pesi kokatädi söömata jäänud sardelle soustist puhtaks, et neid järgmsiele vahetusele sööta jne. Nägin seda oma silmaga, kuna olin köögitoikonnas. Kui soovid, võime neil teemadel arutleda. Miks Sa mu peale nii vihane oled? Kas sõna "vinguma" tekitab frustratsiooni?
M
Midagi pole muutunud peale praeguse kehvema koostise...  /   15:26, 10. jaan 2018
Söömata sardell on täpselt samahea, nagu söödud sardell :) Teisele ringile minekut kohtab ka tänapäeval üsna palju. Näiteks hotellides.
N
Nii, ja kuipaljud siis.  /   16:45, 10. jaan 2018
Neid pestud sardelle söönuist maha ko.ol.esid? Mina ei kuulnud seda "varemalajal", ka ei olnud klassis pa.k.se. nagu praegu - pooled julgelt on p.a.k.s.ud, totaalselt, sellised jämedate p.e.r.s.et.ega, keskelt sangadega lihake.had, mitte enam inimese kujuga ja kenad. Lapsed on praegusel ajal nagu noored vana.kesed, kahjuks. Toidul mis koolis antakse on selles suur roll. See rämp.su.tootmise poliitika - iga krõbu mida kohe ei tarbita, minema, asemele uus, jälle minema jne - see ei saa hästi lõppeda, raiskamine ja saastamine on võtnud hu.ll.um.eel.sed mõõtmed ja see ei lõpe kuidagi hästi!
M
Meenub-meenub ---väga head toidud olid !  /   16:50, 10. jaan 2018
Olen näinud küllaga kui TÜ ühikate juures Konsumist tudengid ostavad korduvalt läbipestud ja uue koore saanud salateid - head isu, nagu näha, maitsevad need läbipestud toidud küll :D
  /   19:29, 10. jaan 2018
Konsumis on pakendatu salat. Neid ei pesta läbi. Ära aja rumalat juttu
K
Kallid inimesed!  /   19:09, 11. jaan 2018
Probleemiks pole niivõrd pestud salatid (niikaua kui nad söödavad on) ega isegi värske rasv, vaid suhkru kahjulikud vormid fruktoos, maisisiirup ja raf. suhkur!
O
oi, see on suur teema  /   12:35, 10. jaan 2018
Oleneb ju, mis kell laps lasteaeda saabub. On neid, keda tuuakse kl 7. Muidugi vajavad need lapsed hommikusööki. Enamasti puder, võileib, jook. On neid, kes saabuvad kl 10. Neil juba kodus kõht täis krõbuskeid, viinereid, pitsat, kohukest jne. Mõnes lasteaias panevad lapsevanemad toidukarbi kaasa. Kuskil leidub laps, kelle vanemad on veganid, Jehoova tunnistajad, islami vm usku.
A
ab  /   12:32, 10. jaan 2018
Mannetu kroonu!
L
Lugeja  /   12:13, 10. jaan 2018
Fakt on see et töötajad viivad laste toitu õhtul koju. Mitte seda mis jääb söömata vaid seda mis on kohe hommikul kõrvale pandud.
L
lugejale  /   12:24, 10. jaan 2018
Nii. Olen olnud söögitädi e. abiõpetaja aastail 1985-85 ja ka aastail 2000-2002.
Nõukogude ajal oli nii, et söömata jäänud värk läks ühele talunikule, kes söötis sellega sigu. Oli keldris suur pütt, kuhu kallasin jäätmed. Kui aga jäi saia-leiba, õunaviile ,puutumata jäänud viinerid, suppi üle, viisin jah klaaspurgiga suppi jm koju, Oli see kuritegu? Pidin selle olluse sinna pütti viiskama? Sain miinimumpalka nagu sanitar jne.Uuemal ajal ei jäänud eriti midagi üle. Toit arvestatakse selle järgi, kui palju on sööjaid. Kui laps ei tule lasteaeda, peab vanem sellest eelmisel õhtul teada andma, et saaks teha kalkulatsiooni. Tõesti, ma ei viinud koju laste söögitaldrikutelt üle jäänud jäätmeid, kõik läks kempsupotist alla.
J
Just nii on ka praegult!  /   12:53, 10. jaan 2018
Miinumumpalka saavad siiani kõik õpetajaabid, nagu 5 kopikat!
K
kui fakt  /   12:31, 10. jaan 2018
siis palun tõestust ehk siis video, fotod jne
Niikaua mine ela kommunistlikul venemaal kui sul tõestusmaterjali pole
L
Lugeja  /   12:50, 10. jaan 2018
Ringkaitse. Hea elu, lõuna ajal 3 tundi puhata ja kommida.
Õ
õpetaja abi  /   13:26, 10. jaan 2018
Toitu lasteaias küll nii palju pole, et koju tassida ,see halb peale selle
K
kodanik  /   12:12, 10. jaan 2018
Kas riigihangetel siis ei vaadatagi, mis kvaliteeti pakutakse??? Ja veel laste toitlustamisel? Vanemad peavad küll ennast siinkohal kehtestama. Laste tervise arvelt ei saa nuumata mingit (välis-) firmat!
L
Lapsevanem  /   19:45, 10. jaan 2018
Vb. on Dussmann on linnavalitsusee ära ostnud.
R
riigihange ongi selline,et  /   22:36, 10. jaan 2018
võetakse kõige odavam pakkuja, see on reegel, siis ei saagi normaalset toitu ega ka muud teenust.
E
ele  /   11:51, 10. jaan 2018
Minu lapse lasteaias pakub toitlustusteenust OÜ Tüdrukud. Lõunasöök on päris hea, aga hommikumenüü on küll täielik säästumenüü: vaid piimasupp või puder. Varem anti lastele pudru kõrvale piima, nüüd enamasti magusat morssi.
P
PUDER võib säästu olla, aga kas peamine pole  /   19:11, 11. jaan 2018
TERVISLIKKUS? Loomulikult võiks ju olla metsik avokaado või kiivi, aga see ju maksaks.
Ü
ühe  /   11:24, 10. jaan 2018
söögikorraga nüüd rikutakse kõik ära.lapsed ju söövad kodus.kas kodus on kõik nii tervislik,kas on siis see üks kord päevas on nii ohtlik.lastel tasuta toit ja ikka on vingumiseks põhjust.kui viga näed laita,siis mine ja aita.
K
Kiki  /   11:33, 10. jaan 2018
kui kodus ei hooli vanemad lapse tervisest ja annavad suva lobi, siis võiks ikkagi üks toidukord päevas ka tervislik olla.
L
Liis  /   19:35, 10. jaan 2018
Vanemad andke endale aru. Teie lapsed on pirtsakad tervisliku toidu suhtes.
T
to ühe  /   11:54, 10. jaan 2018
Miks kirjaoskamatu targutab?
T
tõesti ei tea,  /   12:12, 10. jaan 2018
miks sa siin targutad?
?
???  /   12:11, 10. jaan 2018
Mis ühe söögikorraga? Lastele on ette nähtud hommikusöök, vahepala, lõunasöök, õhtusöök ja vahepala enne kojuminekut. Muidugi iseasi, kui paljudes lasteaedades seda järgitakse. Ja põhjus, et mõni laps võib-olla ei saagi õhtuks muud kui vorstisaia, peab päeva menüü lasteaias olema võimalikult hea, et laps saaks kõik vajalikud vitamiinid ja mineraalid kätte.
E
ellu  /   20:54, 10. jaan 2018
Mis vahepaladest käib jutt? Lasteaias aastate jooksul töötades pole seda kordagi näinud et oleks mingid vahepalad?
?
?  /   12:49, 10. jaan 2018
Kuidas ta tasuta on? Vanemad ju maksavad kõik söögikorrad oma taskust kinni!
E
Eh, et siis   /   16:56, 10. jaan 2018
Lasteaias on TASUTA toit? Millises küll?
Või see laieneb kirjaoskamatutele lapsevanematele?
U
uskumatu  /   11:11, 10. jaan 2018
aga väga halba toitu pakutakse reaalkoolis

Päevatoimetaja

Kristel Veerus
Telefon 51993733
kristel.veerus@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis