(Tiina Kõrtsini)

Millise jälje jättis haldusreform Eesti riigile, seda oskame õigesti hinnata ehk alles paari aasta pärast – kas ühendvallad on kasvanud ühtse identiteediga kogukondadeks ning kui hästi suudetakse viimaseid teenida. Ent muret teeb, kui selle eesmärgi poole nähtavasti ei püüeldagi ja reformi loosungi all harrastatakse pelgalt näitemängu.

Kurioosseim näide pärineb ehk Hiiumaalt, kus ühe suure valla sees opereerib uuest aastast viis osavalda, mille juhtimismudel ei erine oluliselt haldusreformieelsest korraldusest ning seab kahtluse alla isegi veel varasema ühinemise mõttekuse. Enamikule eestlastest on lähim näide aga maavalitsuste kadumine, et need sünniks ümber regionaalhalduse talitustena. Kuna neist poolte juhtimine on suurest sooviavalduste tulvast hoolimata usaldatud endistele maavanematele ja maasekretäridele, tekib kergesti mulje, et ametikoha saamise eeltingimuseks oli ustavus senisele süsteemile.

Kuid sama, olgugi vähendatud koosseisus seltskonnaga tööd jätkates võinuks maavalitsuse silt vanale kohale rippuma jäädagi. Praegu paistab poliitikute kunagine jutt maavalitsuste kadumisest teadliku eksitamisena ning küsimus, milleks ja kellele peale parteide on vaja sellist duubeldamist rahva valitud ja riigi määratud juhi kujul, on endiselt õhus.

Kuid see ei ole koht, kus tõdeda, et proovisime parimat, kuid läks nagu ikka. Ühinemistoetused valdadele, kuni aastapalgasuurused lahkumishüvitised vallavanematele ja volikogu esimeestele ning koondamistasu maavalitsuse töötajatele on liiga kallis hind, et asjad jätkuks vanaviisi. Haldusreformiga vallandunud toolide mängu on olnud küll põnev jälgida, kuid varju on jäänud peamine – kas ühinenud omavalitsused on oma ülesannete kõrgusel?

Jaga artiklit

5 kommentaari

R
reede  /   15:22, 15. jaan 2018
Tore lugu Selle nimel et üks minister saaks kirja panna linnukese küüditatakse pealinnast Rakverre tõõle 70 enamuses doktorikraadiga geoloogiaspetsi Sunnitakse inimesi asjatult sõitma luuakse peredele lisamured Kool lasteaed jm ju pealinnas ja elu sisse seatud Rakverele ei anna see kasu sendi eestki Selliste otsuste tegijad tuleks raekoja platsil läbi nüpeldada ja igaveseks riigi teenistusest eemaldada
T
T.Mets  /   20:29, 10. jaan 2018
Vana mehena olen näinud sarnaseid juhmisi eksperimente juba Vene ajal ja praegune niinimetatud haldusreform on vaid jätkuks Vene ajal nähtule. kära tolle haldusega oli oh kui palju, aga tulemuseks rahaline kokkuhoid on küsitav, kuid segadust kui palju

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis