Eesti uudised

ERMist lahkuv Tõnis Lukas loorberitele ei jää ja soovib kutsehariduskeskust juhtida (22)

Denes Kattago, 9. jaanuar 2018 14:14
Tõnis LukasFoto: Aldo Luud
Järgmise nädala lõpul Eesti Rahva Muuseumi (ERM) direktori kohalt lahkuv Tõnis Lukas soovib oma järeltulijale edu ja asub kandideerima Tartu kutsehariduskeskuse (TKHK) direktori ametikohale. Tagasi minna haridusellu on tema ammune soov.

"Uuele Eesti Rahva Muuseumi juhile, kui ta kunagi kohale jõuab, soovin kõrget lendu. ERMis on tänaseks kujunenud väga tugev kollektiiv, seega inimesi ja häid nõuandeid ei maksa peljata. Tööd saab kõvasti teha, senistele loorberitele ei ole aega puhkama jääda. Lippu tuleb kõrgel hoida! Selleks kõike head!" ütles heatujuline Tõnis Lukas Õhtulehele.

Lukas on kaks ametiaega juhtinud Eesti rahva muuseumi. Sügisel ta jäi konkursil alla Alar Karisele. Lukas lahkub ERMi juhi kohalt 21. jaanuaril. Kuni Karise ametisse asumiseni 9. aprillil juhib muuseumi finantsjuht Rein Kinkar.

Ta on olnud ka kaks korda haridusminister ja nelja riigikogu liige, Tartu linnapea ja Isamaaliidu esimees kuni selle ühinemiseni Res Publicaga.

Tagasi haridusellu

Samal teemal

Lukas tunnustab Tartu kutsehariduskeskust, mis on Eesti suurim kutsehariduskeskus ja üldse suurim õppeasutus kõrgkoolide kõrval.

"Ma saaksin rakendada oma kogemust suure ja väga mitmekülgse asutuse juhina. Olen ise ka pedagoogilise ettevalmistusega ning õpetajana töötanud, samuti kutsekooli lõpetanud (Tallinna 19. tehnikakooli autoelektriseadmete remondilukksepa eriala kiitusega - toim.), seega olen kursis kooli põhiprotsessidega," selgitab Lukas.

"Varem korduvalt hariduspoliitika kujundamisega tegelenuna olen teinud palju otsuseid ka kutsehariduse valdkonnas – nii et on ideid, kuidas kutseõpet arendada ja teisalt võimalus neid praktikas rakendada. Ka seni on Tartu kutsehariduskeskus igati heas mõttes silmapaistev ning seal tehakse head tööd," lisab ta.

Lukase programm Tartu KHKs

Lukas tutvustas Õhtulehele ka oma viiepunktilist kandideerimisplatvormi. Ta peab oluliseks vajalike Investeeringute kaasamist, seda eriti metallierialade õppebaasi korrastamiseks. Samuti tuleb hoolitseda pedagoogide motiveerimise ja järelkasvu eest. Tööjõuturul saab noori heale positsioonile aidata õpetaja või meister, kes tunneb end sotsiaalselt turvaliselt ja, et ta tööd hinnatakse.  

Samuti on vajalik koostöö ettevõtjatega, sest lisaks piisaval hulgal vajaliku ettevalmistusega lõpetajate ette valmistamisele, kus kool lähtuks rohkem tööturuvajadusest kui rutiinsest mugavusest erialade vastuvõtu korraldamisel, on tööandjatel vaja selgust praktika korraldamisel. Ettevõtjad ootavad, et praktikale suundujal oleks piisav baasettevalmistus olemas.

Viimase viienda punktina toob Lukas välja ühiskonda panustamise olulisuse. Omavalitsuse, riigi ja ettevõtjate kõrval on THKH partnerluses ka teiste haridusasutustega ning ka teadusasutustega, et juurutada uuemaid tehnoloogiaid ja käivitada ise innovatsiooni. 

Tartu Postimehe andmetel oli eilse õhtu seisuga lisaks Tõnis Lukasele  Tartu kutsehariduskeskuse juhiks kandideerimas veel kolm inimest. 

Samal teemal

07.02.2018
FOTOD | Uus riigikontrolör Janar Holm riigikogule: ma ei lase asjadel uttu minna
02.01.2018
Uus amet: Tõnis Lukas hakkab juhtima Tartu kutsehariduskeskust
24.00.2018
VAJA 26 TIPPAMETNIKKU: otsitakse uut riigikontrolöri ja kapo juhti
19.00.2018
Tõnis Lukas: mõned asjad oleks tahtnud ise lõpule viia