Andrei NovikovFoto: Robin Roots
Denes Kattago 8. jaanuar 2018 16:18
Tallinna abilinnapea Andrei Novikov leiab, et ühiskonda on ka varem proovitud lõhestada ja Maarjamäe kompleksi ümber toimuvat ei tohiks siduda rahvusküsimusega.

Justiitsminister Urmas Reinsalu soovib selle memoriaali osaliselt lammutada, võtta maa riigi bilanssi ja rajada sinna kõrvale kommunismiohvrite memoriaal.

Kremlimeelne Venemaa meedia on juba teinud algust järjekordse propagandasõjaga Eesti vastu. Nii on juba näiteks kostnud arvamusi, et tegu on tüüpilise Eestit valitseva kliki russofoobia väljendusega. Samuti on seda seostatud Pronkssõduri teemaga. 

Tallinna abilinnapea Andrei Novikovi arvates on vale mängida memoriaali juures toimuva ümber rahvusküsimusele. "Me ei tohi langeda propagandalõksu ja minna ühiskonna lõhestamise teed."

Linnaisa arvates tuleks see kompleks anda üle riigile. "See on reformimata riigimaa, kuid kaks kompleksis asuvat rajatist (obelisk ja nn käed endise igavese tule kohal - toim.) kuuluvad linnale. Kui on aga olemas kindel peremees, siis saaks selle kompleksi korda teha, Reinsalu rääkis, et see suurusjärk oleks üks miljon eurot."

"Siis oleks olemas konkreetne peremees, kes vastutaks ja hoolitseks selle kompleksi eest," lisas abilinnapea. 

"Samuti on vajalik korraldada arhitektuuri spetsialistide poolt ekspertiis, selgitamaks välja selle memoriaali kunstiline väärtus. Meil ju polegi Nõukogude ajast kaitse all olevaid maastikuarhitektuurimälestisi," märgib Novikov. 

Tallinna linnapea Taavi Aas soovib aga memoriaali omandi selgust. "Linna huvi on see, et Maarjamäe kompleks saaks korda ja et selle omandisuhe oleks ühene. Kui õnnestub nende eesmärkide nimel riigiga koostööd teha, siis oleme sellest huvitatud," ütles Taavi Aas.

"Ma nõustun arhitektuuriteadlase Karin Pauluse seisukohaga, et Maarjamäe memoriaali puhul on tegemist olulise maastikuarhitektuuri teosega," lisas ta. 

"Tegu on meie maastikuarhitektuuri vaieldamatu kulminatsiooniga, mis aina kesisema arhitektuuriga täituval Pirita teel aitab veidikenegi vahelduslikkust ning koha kaunidust demonstreerida. Olen väga rõõmus, et meie tipparhitektuuribüroo JVR kavandi järgi on valmimas kommunismiohvrite mälestusteos, mille abstraktne lähenemine haakub suurepäraselt nõukogude ajast pärit kompleksi ning saksa sõdurite kalmistuga," ütles arhitektuuriajaloolane Karin Paulus Õhtulehele antud varasemas kommentaaris.