Eesti uudised

FOTOD | Olümpia hotelli vastu kerkib Eesti kõrgeim büroohoone (25)

Toimetas Denes Kattago, 8. jaanuar 2018, 13:17
Tallinna südalinnas Olümpia hotelli vastas asuva ala ehk Juhkentali kvartali tarbeks korraldatud arhitektuurivõistluse võitis arhitekt Martin Aunini büroo töö Lightpark, mis hõlmab mitut tornmaja, muu hulgas ka Eesti kõrgeimat, 30korruselist büroohoonet ja parki.

Kinnisvaraettevõte Kapitel, senine E.L.L. Kinnisvara, viis läbi rahvusvahelise võistluse parima arhitektuurse lahenduse leidmiseks Juhkentali kvartalile, mille võitjaks valis žürii konsensuslikult Arhitekt Martin Aunini töö „Lightpark", kus hoonete keskele rajatakse ühtse avaliku ruumina ja valguspargina toimiv sisehoov. Ideekavandi autoriteks on Martin Aunin, Annika Aasmaa, Marti Kahu, Margid Saar ja maastikuarhitekt Anna-Liisa Unt.

Samal teemal

Multifunktsionaalne Juhkentali kvartal valmib aastaks 2022 ja kinnisvarafirma Kapitel rajab kokku ligi 80 000 m² büroo-, kaubandus- ja teeninduspindu. Liivalaia ja Juhkentali tänavate ristumiskohas lähiaastatel realiseeruvas võidutöös on kolm torni näiliselt jagatud pooleks ehk kuueks torniks.

Võidutöös on kolm torni näiliselt jagatud pooleks ehk kuueks torniks. Välimised kolm mahtu on korrus madalamad ja eristuvad sisemistest fassaadimaterjali tooni valiku poolest ning tänu heleda ja tumeda vastandumisele mõjuvad tornid poole sihvakamatena. Hoonemahud on paigutatud mitteparalleelselt nii omavahel kui ka naaberhoonetega võrreldes, et tagada maksimaalne kaugus teistest hoonetest, vältida otseseid vaateid vastasmajadele  ja tuulekoridoride teket ning summutada tänavamüra.

16-korruseline bürootorn on Kaasani kiriku poolsel küljel korrus madalam ja Liivalaia tänava suhtes tagasiastega, et mitte varjata vaadet kirikule. Kvartali teisele küljele moodustub kõrgeima, 30-korruselise torni ja Liivalaia-Juhkentali-Lembitu ristmiku vahele esinduslik väljak. 9-korruseline hoonemaht on paigutatud krundi pargipoolsele rahulikumale osale ja suunatud pikema küljega lõunasse, et sealsed ruumid oleksid valgusküllased.

Lisaks hoonete keskel paiknevale sisehoovile ja plaathoonestuse peal asuvale katuseterrassile täiendatakse avalikku linnaruumi arenduse käigus rajatava Veski tänava äärde loodava pargi näol, kust kulgeb läbi endist Härjapea jõge tähistav kergliiklustee.

"Tegu on meie lähiaastate ühe suurima arendusprojektiga, mille koguinvesteering ulatub 100 miljoni euroni. Teeme koostöös võidutöö autoritega ettevalmistusi projekteerimistöödeks, millega alustame täies mahus 2018. aasta kevadel. Suurest mastaabist tulenevalt rajame projekti mitmes etapis, esimese etapi ehituse algus on kavandatud 2020. aastasse ning valmimine 2022. aastasse," ütes Kapiteli arendusdirektor Indrek Moorats.  

Peale hoonete rajatakse kaks uut juurdepääsuteed ning koostöös kohaliku asumiseltsiga park ja haljasala. Hoolikalt planeeritud ruumikasutuse ja parkimislahendustega liginullenergiahooned projekteeritakse BIM ehk ehitusinfo mudelprojekteerimise keskkonnas ning rahvusvahelise BREEAM jätkusuutlikkuse standardi kohaselt.

Arhitekt Martin Aunini sõnul on hoonete ümbrus ja sisehoov lahendatud ühtse avaliku ruumina – valguspargina, mis tõmbab möödujate tähelepanu ja kutsub uudistama. "Valguspark on külmaga soojust, palavaga jahedust ja pimedal ajal turvalisust kiirgav atraktsioon, mis toimib valguse värvustemperatuuri ja intensiivsuse muutumistega."

Žürii liikme Ülar Marki sõnul oli kõrgel tasemel arhitektuurivõistluse korraldamine väga oluline, kuna Juhkentali kvartali nähtavus Tallinnas on dominantne ning kõrged hoonemahud moodustavad vanalinna ja Maakri kvartali kõrval eraldi kõrghoonete kompleksi. "Võidutöö suurim erinevus teistega võrreldes on kõrgema, 30-korruselise torni pööramine pikema küljega ristmiku poole, mis moodustab hotell Olümpiaga koos töötava ansambli."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee