Denes Kattago 8. jaanuar 2018 12:00
Arhitektuuriajaloolane Karin Paulus ei pea õigeks justiitsminister Urmas Reinsalu kava lammutada osaliselt Maarjamäel asuv 1918. aasta jääretke ohvritele püstitatud memoriaal. Pauluse sõnul ei käida memoriaalis nõukogude aega igatsemas, vaid vaba aega veetmas.

Väidetavalt on memoriaali lammutamise põhjuseks varisemisoht. Samuti soovib minsiter selle linnalt üle võtta ja rajada samasse paika kõrvale kommunismiohvrite memoriaal. Reinsalu sõnul pole talle teadaolevalt memoriaal ja seal olevad taiesed kantud mälestiste registrisse. Justiitsministeeriumi tellitud uuringu kohaselt maksaks memoriaali ohutuks muutmine ligi miljon eurot.

"Reinsalu ning kuluaarides ka seeniorpoliitiku ja vabadusvõitleja toetatud idee, et Maarjamäe memoriaal tuleks riigistada ning ideaalis ka lammutada on uskumatu barbaarsus," ütles arhitektuuriajaloolane Karin Paulus Õhtulehele.

Karin Paulus Foto: Mari-Liis Heinsaar

"Tegu on meie maastikuarhitektuuri vaieldamatu kulminatsiooniga, mis aina kesisema arhitektuuriga täituval Pirita teel aitab veidikenegi vahelduslikkust ning koha kaunidust demonstreerida. Olen väga rõõmus, et meie tipparhitektuuribüroo JVR kavandi järgi on valmimas kommunismiohvrite mälestusteos, mille abstraktne lähenemine haakub suurepäraselt Nõukogude ajast pärit kompleksi ning saksa sõdurite kalmistuga," selgitab spetsialist.

"Aga kohe üldse ei suuda ma mõista, miks peaks uue tähendustekihi lisandumise pärast hävitama varasemaid mälukihte. Maarjamäel ei käida ju praegu mitte nõukogude korda taga igatsemas, vaid jalutamas, pildistamas, ronimas, piknikku pidamas. Natuke enam niitmist ning plaatide parandamist ning rohkem pole vajagi," märgib Paulus.

"Ja kui justiitsminister ikka tingimata midagi lammutada tahab, siis kärbuvate linnade – nagu Kohtla-Järve ja Valga juhid oleks ilmselgelt tänulikud kui riik õla alla paneks ja laokil kortermajadest seaduslikul viisil lahti aitaks saada," lisab ta lõpetuseks.

Maarjamäe memoriaal Foto: Robin Roots