(Alar Truu)

Kui oleksite pensionär ning käiksite jõudumööda veel tööl, siis kuidas teile meeldiks, kui riik ühel hetkel võtaks teilt maksudena sadakond eurot senisest rohkem ära, põhjendusega, et seda raha läheb riigil mujal tarvis? Tundub nagu halb unenägu, kuid ometi oli selle aasta algul vähenenud sissetulek tõsiasjaks kümnetele tuhandetele töötavatele pensionäridele. Võimuliidu andmetele hakkab astmelise tulumaksu tingimustes rohkem tulumaksu maksma 23 tuhat töötavat pensionäri ning 7000 neist kaotavad 83 eurot.

Antud hetkel pole mõtet hakata rääkima õigustatud ootuse põhimõttest. Küll aga näib kõverpeeglina 4500-eurose kuupalgaga asespiikri Enn Eesmaa palve koos palga ja pensioniga üle 1000 euro saavatel „kõige jõukamatel“ pensionäridel panustada vaesemate pensionäride aitamisse. Kas olukord, kus ühed palgavaesed pannakse aitama veelgi vaesemaid, tähendab ikka solidaarsema ühiskonna loomist nagu praegune võimuliit seda endale ette kujutab.

Signaalid, mida riik pensionäride maksustamisega välja saadab, on vildakad. Uus süsteem ei soosi pensionäride töölkäimist. Mis sest, et oleme rääkinud elukestvast õppest ning tundnud heameelt, kui eakamad soovivad pelgalt ülalpidamise asemel töölkäimisega ka ise oma panuse ühiskonna arengusse anda. Olukorras, kus majanduskasvu tingimustes valitseb tööjõupuudus, on pensionäride nöökimine ja alavääristamine lühinägelik. Solvunud pensionär kas lõpetab töölkäimise või elavdab riik sellega hoopis ümbrikupalkade maksmist. Ja mis kõige hullem – riik annab õppetunni, et edasipüüdlikkus saab karistatud, kui vasakvalitsus solidaarsuse jutuga su rahakoti kallale tuleb.  

Sotside fraktsioonijuhi Kalvi Kõva vabandus pensionäride ees näib tulekahju kustutamisena ega mõju siirana. Asjaolu, et töötavad pensionärid maksureformiga kaotavad, oli teada juba seaduse ettevalmistamise ajal. Vaesemate sissetulekute tõstmist ei sobi aga kavandada nõukaaegse põhimõtte järgi, et kui metsa raiutakse, seal laastud lendavad. Kahaneva rahvastikuga Eesti ei saa endale lubada suhtumist, mis kultiveerib klassiviha ja õhutab põlvkondadevahelisi vastuolusid.   

Keskerakond võib kõige selle juures olla küüniline ja lihtsalt arvestada, et praegu oma pahameelt väljendavad töötavad „kõige jõukamad“ pensionärid pole niikuinii kas nende valijad või ei mõjutaks nende suhteliselt vähesed hääled üldist valimistulemust kuigivõrd.  

Pikka aega oli meil loosungiks, et maksudega ei mängita. Kuid ammugi mitte pole viisakas mängida pensionäridega ning teha neid vastutavaks võimuliidu lubaduste elluviimisel.

Jaga artiklit

82 kommentaari

K
konsa  /   07:57, 9. jaan 2018
Juhtkiri | Solidaarsem ühiskond pensionäre pügades?
.-.-.-.-
asi on lihtsalt POLIITIKUTE poolt peapeale pööratud.
PENSION ei ole tulu, vaid TÖÖTAJATELT eelnevalt, TÖÖTAMISE ajal kogutud ELATISRAHA,
mis makstakse vanaduses töötajale tagasi.
nii, et sellelt tulu võtta on pensionääride röövimine.
töötasust jah
V
vanaduspensionär,  /   20:29, 8. jaan 2018
kes ei tööta tervise tõttu. Mina leian, et pensioni tuleks hakata inimesele maksma siis, kui ta töötamise lõpetab. Valik on enda teha - kas töötan ja saan töötasu või ainult pensioni Mõlemat ei tohiks saada.
See on ebaõiglane nende suhtes, kes tahaksid töötada, aga tervis ei luba. Pension peaks olema olenemata selle suurusest , v.a. eripensionid, täielikult tulumaksuvaba. No selline jama nagu eripensionid, tuleks üldse kaotada.

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis