Arvamus

ANDREI HVOSTOV OMASTEHOOLDE KOGEMUSEST: vanemate hooldekodust äratoomine tähendaks katastroofi (206)

LISA KOMMENTAAR

A.L. 7. jaanuar 2018 22:48
Kui meil on ühe hooldaja kohta 25 hoolealust ja hooldaja saab miinimumi,siis tekib küsimus,kuhu läheb ülejäänud raha25x700-900 annab kokku 17,500-22,500.Ei tahaks eriti uskuda,et majanduskuludeks ja tuleb veel puudugi samapalju.
See 8. jaanuar 2018 20:02
ongi tavainimesele arusaamatu, aga kuna 'kliendid' ei ole võimelised enda eest seisma ja hooldajad on sundseisus, siis makstaksegi. Ega asjata Rosimannus selle ari vastu huvi tundnud. Ajalehes seda probleemi yhe artikliga ei lahenda, kui iga päev ilmuks uus artikkel siis muutuks võib-olla midagi seadustes ja ka inimeste teadvuses. Tihti jagavad vanainimesed eluajal oma vara ara, lootes, et raha saaja hakkab abistama, aga nii see ei juhtu. Hooldajad on ise nii hõivatud, et neil oma õiguste eest võitlemiseks aega ja energiat ei jätku.
Lisan veel Marikese tekstile... 7. jaanuar 2018 16:50
Olin ka hooldekodus tööl kuid mitte hooldaja. Kui hooldajal on 25 hoolealust ja teda peab kõigile kõigiks toiminguteks jätkuma, miks siis omased ei saa hakkama oma ühe vanuriga. Soomes on 3-4 vanuri peale 2 hooldajat, et teda ringi pöörata ja tõsta. Ja on olemas ka tõstukid eriti rasketele. Meie süsteemides pole midagi. Võetakse ainult raha ja kirutakse hooldajaid, kes saavad selle töö eest miinimumi. Nad võivad kuitahes koolitatud olla aga sellistes tingimustes kaob igasugune stiimul midagi hästi teha. Loobuda tööst ka ei saa, sest see on ka enamaltjaolt ainuke teenimise võimalus. Tean, mida räägin, sest töötasin selles süsteemis 20 aastat. Mandusin ära ja läksin mujale. Tekkis võimalus.
Muide 7. jaanuar 2018 20:53
Omaksed peavad tööl käima.
muidele 7. jaanuar 2018 21:52
Palgaku siis hooldaja töölkäimise tundideks.
paljud kodud ja korterid 8. jaanuar 2018 13:50
ei ole barjäärivabad, seal on kukkumise oht kui just voodihaige ei ole. Kuidas seda ette kujutada. Ja kui suur peab olema palk, et palgata hooldajat koju? Paljud vbl. ei oskagi hooldada üldse abivajajaid, ei ole koolitustki läbinud.
k 7. jaanuar 2018 13:22
Osa ''hooldekodusid'' on tegelikult nagu pansionaadid, ei voeta sinna dementseid ega lamajaid. Aga neid hooldekodusid, kus on lootusetult haiged inimesed, peaks kyll riik toetama. Eluaeg on inimene riigile makse maksnud, et Haigekassa juht saaks 8000 eurost palka kysida. Ega asjamehed neid kommentaare ei loe, nad lendavad kiirelt ja kõrgelt yle rahva. Petitsioon koostada -inimväärne vanadus
xMees 7. jaanuar 2018 12:37
"Ma tantsisin suurest rõõmust. Ja mul pole häbi seda öelda."
Mul on küll häbi seda lugeda!
tubli Andrei, 7. jaanuar 2018 13:11
inimene ju pääses valudest ja läks inglite juurde. minu vanaema vedeles 12 aastat voodis halvatuna, minu ema hooldas teda- minu lapsepõlv oligi mu voodis lamav lahtise suuga vanaema ja kusised voodilinad õues kuivamas ( mähkmeid sel ajal veel ei olnud). Praegu nähes selliseid voodihaigeid mõtlen alati, et millal nad ära surevad. Vabandan, kui keegi mõtleb teisiti. Muide Andrei on hästi soe ja armas inimene, töötasin temaga Eesti Päevalehes aastaid koos.
xMees 7. jaanuar 2018 14:14
Kahtlemata oli teie ema samuti hästi soe ja armas inimene!
Kas ma eksin, kui sellest järeldub, et ta lõi tantsu oma ema surma puhul?
Häbi-13.11 7. jaanuar 2018 19:28
Olge ikka edasi "soe ja armas" nagu Andrei.Ja kui vanemad surevad,tehke rõõmupidu.Ainult et,kõiki sõnu pole mõtet suust välja loopida.Vasikas tuleb ikka vana nina alla tagasi.
olen rõõmus 8. jaanuar 2018 00:09
et vanur pääses valudest, piinast ja kurbusest... niikaua, kui haigel on mõistus peas, mõistab ta ka lähedaste hoolt tema eest. abitu ei taha olla keegi.
kui 8. jaanuar 2018 09:18
surma ootav, lootusetult haige ema sureb on loomulikult hea meel kurvastusega käsi-käes et vaeseke sai piinadest lahti.
Mul ei ole häbi lugeda. 7. jaanuar 2018 18:52
Sest tean ja mõistan.
jah 8. jaanuar 2018 09:19
saan ka sellest rõõmust aru.
Minul 8. jaanuar 2018 09:53
küll ei ole! Kui oled ise sellest põrgust läbi käinud, siis tantsiksid ka. Sa vist ei tea, mis saatusel sinuga plaanis on? Ärge võtke sõna teemal, millest teil aimu pole.
nähtavasti 10. jaanuar 2018 12:25
ei ole te lootusetult haiget hooldust vajavat vanurit näinud, või kui, siis ainult kaugelt. mina olen oma ema niisuguses seisundis hooldanud umbes pool aastat (tollal polnudki õigupoolest muud varianti), ja ma mõistan andreid täielikult. sest vaev, mida kannatab hooldaja, on üks asi, aga põdeja kannatused on veel kordades suuremad, ja surm päästab eelkõige põdeja.
Kiisu 7. jaanuar 2018 12:26
Koige halvem on see, et just neid, kes hooldekodu kõige rohkem vajaksid - dementsed ja lamajad ei taha kõik ''hooldekodud'' võtta. Kui võtavad 1000 euri. Paljud hooldekodud on tegelikult nagu pansionaadid. Haigete inimeste hooldamisel peaks ikka ka riik appi tulema. Eluaeg makse makstud, et Haigekassa juht saaks 8000 palka. Peaks mingi petitsiooni koostama vms. Muidu mõeldakse, las koerad hauguvad karavan läheb ikka edasi.
inimene 7. jaanuar 2018 12:21
kasvatab lapsed, jääb vanaks ja põduraks. Põduraks füüsiliselt ja vahel ka vaimselt. Lapsed ja lapselapsed peavad aga tööl käima. Haige inimene vajab hoolt ka päeval, kui lähedased on tööl. Hooldekodu on tihtipeale paratamatus, sest vanakest ei saa jätta 8 või enamaks tunniks üksi. Kui peres on ainult üks laps, kes peab leidma raha, et vanakese pensionist puudujääv osa tasuda, siis ei ole see kerge. Kodus hoooldada ei ole võimalik aga hooldekodu tasumiseks raha napib. See on surnud ring nii vanuritele, kui lähedastele. Peab tööl käima, et endale igapäevaseks eluks hädapärasegi saaks ja samas on ka pensioniikka jõudmiseks aastaid vaja teenida. Kui aga pensioniikka jõuad, oled haige ja põdur, siis ei ole võimalik enam toime tulla kuidagi- ei kodus ega hooldekodus. Elud ja olukorrad on erinevad, kõik sõltub teenitavast palgast, kui suur on lähedaste ring ja kui kõbusad on ka need nooremd pereliikmed.
... 7. jaanuar 2018 12:04
ja kui vaadata, riik tahaks et rohkem lapsi sünniks,kes riigile makse koguks, me kõikide sotsmaksud on suured, tulumaksud on suured,kuid riigiabi haigustega vanaduses ja ka noortena on puhas miinus, kas me selleks sünnitame ja maksame makse, et riigiesiotsas ja ministeeriumites saaksid kerkida aga viimasepeal hotellidemõõõtu hooned, mis ei ole ammugi enam võrdne kõikidel töökohtadel olevatega, mis on selge rahade raiskamine jne... ebavõrdne kohtlemine.Kuid vanaduses on see vaid su laste asi, vaid su hädas olija enda asi, kutsun juba ammu ülesse nooremaid naisi mitte sünnitada kui pole eespool näha helgemat võimalust, ka kiidan paljude ligi 40.stena lasteta olijate ütlemisi-VAATAN KUIDAS ISEGI VÄLJA TULLA, OLEN SIIS VASTUTUSTUNDETU KUI MA EI SUUDA, jneee. sellistes tingimustes lapse kasvatust, õieti öeldud ju.
7. jaanuar 2018 13:21
Hädas inimeste juurde tootmine ei saagi olla mingi lahendus. Kui pole ühiskonna asi siis ei pea ka minu üksikindiviidide olema.
7. jaanuar 2018 11:45
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
Aga 7. jaanuar 2018 16:43
see on praeguse yhiskonna trend, et vanasid aidata ega austata. Tool on sama suhtumine, bussis on sama, koolis.

vähk 7. jaanuar 2018 11:35
Eesti peaks eelkõige allkirjastama EL sotsiaalharta millest senini on kõrvale viilitud.aga see seaks riigile kohustusi mille täitmisega on raskusi
7. jaanuar 2018 13:24
Kas see on ikka adekvaatne põhjendus? Pigem jätta rahvas nälga ja abitusse kui aidata kehvad ajad üle elada? Selle pärast ei saagi Eesti kunagi Põhjamaaks, sest siin on elajalikud arusaamised ühiskonnast.
Albert 7. jaanuar 2018 14:06
Riik on viimase kolme aastaga suurendanud sõjalisi kulutusi kolm korda, see ütleb kõik
... 7. jaanuar 2018 11:25
miks võrrelda kommides neid aegu ja vanu aegu, kui olid taludes mitu põlvkonda, nüüd pole ju maapiirkondi taluga talust kinni, ei ole see ju nii võimalik.Suur osa elab siiski oma pisemas korteris ,kui seal hooldada oma laste kõrval dementset või muidu psüühilist haiget, on see ikka oma lastega tegelemise kõrvale jätmine ja ka muud psüühilised probleemid, ka paljudel juhtudel olnud sellised asjad, et inimene peab ka tööl käima, muidu pole millestki makse maksta,kuid aknad peab olema kinni teibitud, sest on ka neid kes tahavad aknast alla hüpata.Kas ikka on kõik üks ühele variandid, EI OLE JU.Kõik pole siiski rikkurid, kelledel oli võimalik nõukaaja kortereid mitmeid äradtada, niimoodi kindlustada vanuriaeg, kõik polnud tüüri sees ja kõik polnud siiski pätid, oli ka neid ,kes said need mitmed korterid hilisemal kallimal ajal rahaks teha ja siis vastavalt vajadusele, kas kallis hooldekodus vanemaid hoida või asemele osta näiteks palju suurem lossike-majake, kus siis oma vanemad hooldusse võtta, kuid toonitan,kõikidel pole olnud selliseid võimalusi, elatud on paljudel juhtudel siiski korter pere kohta, ilma ärastamisteta ja ikka ausamalt kui osad.
vana aja inime 7. jaanuar 2018 11:18
Katastroof oleks olnud hoopis siis, kui vanemad kodust eemal surevad. Tavaliselt lühendatakse just kodust ära viimisega vana inimese eluiga. Kas vanaks saamine on karistus, kohtuotsuseid viivad täide lapsed, kes õppinud vaid raha armastama.
Nii ja naa. 7. jaanuar 2018 10:51
Tean väga rikkaid inimesi,kes on oma vanemad hooldekodudesse viinud.Nad võiksid vabalt koju ,oma uhketesse eramutesse,hooldaja võtta,aga ei. Kui võimalusi ei ole,siis on muidugi iseasi. Kui elad ise kahetoalises korteris,siis sinna ikka voodihaiget võtta ei saa.Kurb lugu,aga vanadus tuleb kõigile,ka nendele ,kes praegu noored on ja tantsivad suurest rõõmust,kui ema ära sureb.Ma saan aru,et inimene hingab kergemalt,et ema ja tema enda piinad lõppesid.Ei tea,kas sm.Hvostov suurest rõõmust oma lastega koos siis tantsis,et vanaema ära suri.Või on tal üldse lapsi?Teate mehepoeg.Kõik sõnad ei ole ütlemised. Hooldekodude probleem tuleks kiiresti ära lahendada,sest vanaks jääme me kõik.
Ew 7. jaanuar 2018 10:43
Armastusega on siin vähe midagi pistmist. Kui vanainimese psüühika muutub ja muudab teda tundmatuseni, kui ta ei tunne enam oma lähedasi ära ja on vägivaldne, siis on raske näha temas oma ema v isa. Mul ei ole endal isiklikku kogemust, aga kõrvalt olen näinud. Muidugi on kahju, aga mis siis teha? Kui peredes oleks 1-2 lapse asemel 5 last, siis saaksid nad oma vanematele võimaldada korraliku hooldekodu, aga praegused väikesed pered jäävad hätta.
Psühholoogiline võimekus ja abistusoskus on hoopis Abimehed 7. jaanuar 2018 11:12
mitte see mitu last sul on. Kui sul on 10-20 last ning neist "kõik kardavad voodihaiget vanainimest", siis ei tule keegi teda hooldama.
Sama nagu ka surnutega, kes kardab, see ligi ei lähe. Kes ei karda, läheb ligi.
sa 7. jaanuar 2018 11:12
Mädanik, mädane ükskord ometigi ära!
samas 7. jaanuar 2018 19:00
Teame, kuidas Eestis suhtutakse paljulapselistesse peredesse...
19:00-le 7. jaanuar 2018 21:55
No kuidas? "Kodutunne" aitab?
kurb, aga tõsi 7. jaanuar 2018 10:42
Isegi Kriminaalse keskerakonna valitsuse
Õiguskantsler Ülle Madise analüüsist selgub, et elu Eesti hooldekodudes ei ole inimväärne. Probleeme on õiguste rikkumisega ning murettekitavalt sageli seatakse ohtu ka hoolealuste tervis.
Kuidas aga seda olukorda parandada, sellest ei piiksata ega räägi ega võta ühtki sammu ette ei õiguskantsler ega ka mitte praegune valitsus.
7. jaanuar 2018 13:27
Pole siiani aru saanud, millega see Madise tegeleb, kui inimõigused Eestis ei kehtigi, juristina ei saa ta seda mitteteada. Muidugi raha pumbatakse hoolega oma taskutesse seal büroos.
kk 7. jaanuar 2018 10:31
Mulle ei meeldi Hvostovit tekst, selles kommentaaris siis see kusagil Kesk-Eesti, ka veel lisaks.
Minu ema jäi ootamatult vähki, selles mõttes ootamatult, et ta oli väga terve olnud, haiglas käinud ainult kahte last sünnitamas, oma tervsise suhtes ka väga hoolikas, kevadel käis mammograafias kuid augustis avastati soolte III staadiumi vähk. Otse loomulikult, vähendasin ma tööl oma koormust ja käisin temaga kaasas konsiilumites ja mujal (nt. EMO-s kõhust vedelikku välja laskmas). Kuni selleni, kuni hakkasid keemiad ja ma tulin töölt ära, et ema hooldada, sest minu jaoks oli see elementaarne. Samal ajal olid mul 2 alla viie aastased lapsed, toeks abikaasa ja kui isa oli shokist üle saanud, suutis ka ema transportida. Taamal oli k vend, kes käis vajadusl viis ka ema proove ja käis apteegis. Tegelikult on see kõik täiesti iseeenest mõistetav, kui sind on selliselt kasvatatud, sa ei vii oma kallist ema hooldekodusse, kus temast juurvili tehakse. Lapsed kolisime meie tuppa ja emale andsime lastetoa, kui ta meil oli. Varsti isa viis ta ikka maale, sinna kuhugi Kesk- Eestisse, nende koju ja sai emaga seal kuu aega hakkama, ehitas talle tualetti tuppa, tegi süüa jms. Mina tõin ravimeid, käisin süstimas ja ka kiirabi kutsusime paaril korral. Ema suremas, siis istusime tema kõrval vaheldumisi, ei olnud ta üksi kordagi. Miks? Sest nii tehakse perekondades, kus hoolitakse ja armastatatkse üksteist, kus on abiks vajadusel kogu pere, kõik aitavad. Minu ema hooldas omal ajal oma ema, kes oli südamepuudulikkusega voodihaige. Minu isa oma kahe õega hooldas samas majas oma insuldiga ema, kes oli voodihaige 1,5 aastat. ma olen seda lapsena kõrvalt näinud, minu jaoks ainuke võimalik variant, kuidas haige läheb. Kui vanaema suri, nuttis minu isa keha vappudes, mitte ei tantsinud rõõmust, nagu Hvostov. Ka praegu ostame me kinnisvara selliselt, et vajadusel kui ämm on nii haige, et vajab hooldust, on tal meie juures ruum olla. Inimesed, hoolige oma lähedastest, kes on teid kasvatanud, teid koolitanud, (selle hariduse pealt võite teha midaiganes) ja kui nemad vajavad abi, tuleb seda abi anda ja oma vanemaid hooldada.
suur, suur tänu ja hea on lugeda 7. jaanuar 2018 10:50
väga südamlike ja ja heatahtlike täiskasvanud laste hoole ja armastuse jagamise eest oma emadele-isadele ja ämmadele-äiadele.
Oleks kõik lapsed sellised!
10:50-le 7. jaanuar 2018 21:58
Aga EI OLE,võid seda teada...Käputäis ON.
?? 7. jaanuar 2018 13:45
milleks miinused?
Ilmselt ekretöllidele see ei meeldi kui mõned lapsed oma vanade vanemate eest nii hästi hoolitsevad!
Mis 7. jaanuar 2018 16:33
pistmist on sellel EKRE-ga? Mitte ei saa aru!
16:33-le 7. jaanuar 2018 21:58
Ma loen ta komme ja olen aru saanud, et tal on "ekrehaigus"...
Ilus ja armas lugeda, aga... 7. jaanuar 2018 19:10
Alati ei ole ümber hoolivat peret. Tulin töölt ära ja hooldan üksinda oma väga eakat ema. Mu abikaasa on surnud. Mu täiskasvanud lastel on oma pered ja nad elavad kaugel.
Ilus ja armas lugeda-le 7. jaanuar 2018 22:00
Kah õige. On ka nii. Ja on kolmandatki moodi. Mitte ei saa aru noist tigedikest,kes teisi maha teevad ja OMA värki peale suruma hakkavad, et vaat NII on õige ja NAA on vale.
kordan 7. jaanuar 2018 10:25
Uut seadust on Eesti riiki vaja.
Mitte ainult Eestis, vaid ka mujal Euroopas, olgu see Austrias, Saksamaal, Prantsusmaal või mujal on hooldekodude maksud poole kõrgemad kui on keskmised pensionid ja sellepärast on ka mujal maades vanade hooldamisküsimus suur probleem.
Paljudes neis riikides muretsevad aga inimesed oma vanematest vanuritele kas Poolast, Tsehhist, Leedust-Lätist hooldajad, kellel on siis tasuta toitlustus ja elamine ning nendele makstav kuupalk on siis hulga väiksem kui oleks hooldekodu maks.
Paljud nende riikide, veel kõbusad vanurid, müüvad oma vara, või kui on, ka majad ja kolivad juba aegsasti kas Ungari, Tsehhi või mõne muu riigi, nende jaoks odavatesse hooldekodudesse.
Üks variant vaestele pensionäridele, kellel midagi müüa ei ole, on näit, Austrias või ka Saksamaal sotsiaalamet, milline on seaduse järgi kohustatud hooldekodu puuduva summa maksmise üle võtma.
..ainult et osa sellest puuduvast summast nõutakse siis sotsameti poolt lastelt või lähisugulastelt sisse.
See osa summa, mida lastelt nõutakse, on aga ka seadusega reguleeritud nii, et täiskasvanud töötava lapsele ja tema perele jääb oma kindel, jälle seadusega ettenähtud elatissumma alles st lapsed ei pea puuduvat summat 100%liselt kinni maksma.
Kui laps või lapsed on töötud või muidu vaesed või elavad ise sotsiaaltoetustest,
siis ei nõuta neilt sentigi oma vanemate hooldekodu hoolduseks.
Vaat, selline seadus peaks ka Eestis olema.
7. jaanuar 2018 10:56
sellepärast tulevad ka vanema põlvkonna nn väliseestlased Eestisse, näit. Viimsi, Benita või teistesse parematesse hooldekodudesse.
Urmas 7. jaanuar 2018 17:32
Viimsi, Benita jne paremates hooldekodudes ei ole ju kohti!!! Hooldekodudes, hoolimata kallist hinnast ei ole reeglina vabu kohti saada, neid peab tikutulega otsima. Me abikaasaga ämmale Tallinnla lähedalt küll mitte ühtegi vaba kohta ei leidnud, õnnestus leida pärnumaalt. Tallinnast muidugi üsna kauge külastamas käia, aga lähemal on kõik kohad kinni! Asi on selles, et hooldekodusid on liiga vähe! Nõudlus koha järele ületab mitu korda praegu pakutavaid võimalusi, hoolduskodu soovijaid on palju-palju rohkem kui on kohti. Praegused hooldekodud ei suuda kõiki soovijaid vastu võtta, olenemata hinnast.
ei ole kohti 8. jaanuar 2018 09:04
Urmas ei ole vist hooldekodude järjekorrast midagi kuulnud?
Tänasest homseni ei saa loomulikult vist küll mitte kuhugile hooldekodusse kohta.
Aga see on tõsi küll, et hooldekodusid on vähevõitu, sest et isegi kallitesse hooldekodudesse on suur tung ja järjekord, muudest hooldusasutustest rääkimata.
Et aga paljud pensionärid kallis hooldekodus 1000 või rohkemgi eurot kuus on võimelised maksma, see kõik on selge märk sellest, et väga paljud eesti pensionärid pole üldse nii vaesed kui mitmed palgalised kommemteerijad siin karjuvad, vaid hoopis üsna raske rahakotiga.
ei jaksa 7. jaanuar 2018 13:18
eestis on euroopa suurim maksukoorem. maksan makse, hooldan vanemaid, ise juba peast nõder. tahaks oma peret ka luua ja lapsi sünnitada???

maamiis 7. jaanuar 2018 10:01
vanemad on süüdi et lapsi on kasvatanud- nüüd lastel ei ole võimalusihoolduseks.
lastekodu lastel on aga rahulik -- riik hoolitseb ja katab, ei lastel pole mingit muret
MNjahh 7. jaanuar 2018 09:47
100 % nõus Hvostoviga! Kes seda põrgut ise pole läbi teinud, need parem vaikigu. Ja tõesti, hooldamisel ja hooldamisel on suured erinevused.
mh 7. jaanuar 2018 10:51
Nii kipub olema. Hooldasin ema-isaga dementset vanaema.
Lõputu nn. varastatud asjade nõudmine, lõputu olematute asjade otsimine, lõputu öösiti ringi kondamine ... piir tuli siis ette, kui ise ahju kütma hakkas ... õigemini kappi, ajas segamini riidekapi ahjuga.
Valik oli, kas hooldekodu või keegi 24/7 kõrval .... tööl käiva inimesena puudub selleks lihtsalt võimalus. Maja ka maha põletada ei saa lasta, seega hooldekodu.
Ränk, väga ränk oli.
eeskuju esivanematelt 7. jaanuar 2018 09:30
Vanal heal EESTIAJAL elas ühes talus 3-4 põlvkonda. Lapsed hoitud, vanurid hooldatud, tare soe, toit laual, töö ka tehtud. Üks pere on kokkuhoidev ja üksteisest hooliv, on ka elu korras!
Valged käpad 7. jaanuar 2018 09:44
Kas ikka oli nendel vanadel aegadel kõik nii ilus? Mõtle kasvõi "Tõe ja õiguse" peale. Kas tahaksid endale näiteks Vargamäe Krõõda või Mari saatust?
Kas 7. jaanuar 2018 10:21
Sa pole nagu märganud, et see Ameerikast imporditud imerialism on hävitanud selle vana , hea Eesti aja, hävitanud iseg selle elamiskõlbuliku ENSV aja ja kehtestanud sisuliselt uues kuues orjandusliku korra?
to Kas 7. jaanuar 2018 10:59
sa pane see nõukaaja jubetis ENSV omale hänna alla!
Vanamutt 7. jaanuar 2018 17:18
Seda nn.elamiskõlbulikku ENSV-d ma mäletan küll. Mina ja mu eakaaslased tegid ENSV heaks tööd umbes 25 aastat. Ise olen töötanud EV-s veel sama palju.Pensioni saab riik maksta reaalselt ainult viimase perioodi eest, kuigi arvestatakse mingeid üldisi staaziaastaid ja raha selle eest. Teised riigid maksavad pensioni töötatud aja ja teenitud tasu eest , sõltumata sellest, kus pensionär elab.N-Liidul on õigusjärglane olemas,ainult selles riigis ei kehti reeglid, mis teistes riikides.Miilegipärast need imperialistlikud riigid , sh.Ameerika , peavad kinni neist reeglitest. Mu sugulane, kes on elanud Ameerikas 15 aastat,tuleb Eestisse pensionipõlve pidama. Ta teatas, et tuleb kohe kui saab korda oma sealsed pensioniasjad.
millestki 10. jaanuar 2018 12:41
oled valesti aru saanud. ensv-aegne tööstaaž läheb arvesse 1:1, s.t. aasta on aasta. vabariigi-aegne staaž seevastu hakks mingist aastast sõltuma töötasust ja koefitsiendist.
selle 7. jaanuar 2018 10:37
pärast sallijate pahameel ongi peredele ja meestele suunatud. nende eesmärgiks on külvata kaost ja segatust, et võtta siis, mis vaja.
jutt eutanaasiast 7. jaanuar 2018 09:14
on küll jabur! Kui inimene on mõistuse juures ja tahab surra, on tal selleks alati võimalus. Kui aga teha selline seadus, siis nii mõnigi lähedane ajaks oma vanuri või haige sellisesse seisu, et too ainult eutanaasias pääsu näeks. Väga jõhker oleks!
eutanaasiseadusega 7. jaanuar 2018 10:41
tekib vaeses riigis nagu eesti paraku on, penskaritele, puudega inimestele tohutu surve, nii omakste kui ka riigi poolt enesetapu tegemiseks.
62 aastane 7. jaanuar 2018 13:20
mina küll olen eutanaasia poolt. see pensinäri elu ju palju raskem. saaks süsti kätte ja tuttu.
7. jaanuar 2018 13:33
See ongi sotsiaalne eutanaasia ja see on sisuliselt juba massimõrv, mitte eutanaasia. Sama soovitati Leedule ka töötute, vaeste jt puhul, kokku korjata ja eutaneerida, seal ütles president selle ka välja. Eestis hiilitakse ja manipuleeritakse inimesi, nälja, abitusse jätmise ja kõige muuga kuni nad ise ennast jalust koritavad.
kontoris lahedamaks 7. jaanuar 2018 08:50
Põhiliselt läheb raha süsteemi üleval hoidmiseks .Seda kontoritööd saaks ka vähema inimestearvuga teha .Igal asjapulgal peab sada abi olema .Endal on ainult algirja õigus aga kui vastutada vaja siis ei olegi süüdlast kes vastutaks.
ann 7. jaanuar 2018 09:41
See mõte käib kogu meie riigi valitsemise kohta: VÄHEM KONTORITÖÖD!!! Kogu riigiaparaat on meil paisunud ikka jaburalt suureks, igal ametnikul on paar nõunikku ja ametnikke on palju.
martin 7. jaanuar 2018 10:36
Ja vähe sellest, et neid on palju, võtavad nad kõik suuremat töötasu kui näiteks marketi klienditeenindaja!
taat 7. jaanuar 2018 09:53
ei saa aru jah suurest ametnike hulgast,arvuti peaks ju enamuse töö ära tegema aga meil inimeste arv aina paisub nagu saia tainas
ideoloogiliselt 7. jaanuar 2018 10:43
ei ole see võimalik. naistele tuleb anda riigi poolt vahendid, et feminismi edendada. seda on ju näha ka palgalõhe kampaaniast.
A. 7. jaanuar 2018 12:57
oh-hoo ja toh-hoo 7. jaanuar 2018 21:44
kaastunne ,kes peavad omasid aitama.Kurb... 7. jaanuar 2018 07:24
Ei oska midagi kosta.Mina olen hooldanud 7 aastat oma vanaisa,2 aastat oma vanaonu,8 aastat oma ema,nüüd oma abikaasa,kolmas aasta.Olen käinud tööl,on lapsed üles kasvatatud,kunagi sai veel loomi peetud.Kõik sai tehtud.Nüüd on hvostovid nii kurnatud,et tule appi.Nõrgaks on inimesed jäänud.Väga nõrgaks.Oma vanamad on kõigil selliseks tüliks,et kurb kuulata.Siis peaks lapsi sünnitama.Milleks?Kui pole niigi palju abi,et vanaduses sind aitavad.Siin vanurid soiuvad,et ei jõua lapsi aidata.Tule taevas appi.Ma tean konkreetselt memme,kes pole muud teinud,kui oma järeltulijate peresid ülal pidanud hambad ristis.Nüüd omal tervis käest,aga lapsed on saamatuse tipp tasemel.See on selline kussununnutatud põlvkond.Ja eesti riigi valitsus peab tegema tõesti nii,et eesti vanad saaks miinimum pensioni 600£.Kõik!Need,kes saavad mitmed tuhanded,on parasiidid.Meil pole veel pensionäre,kes on selleks ise raha kogunud.On ainult aferistid,personaal pensionärid.Kreeka riik nii vaene,et me annetame talle raha ja seal pension (miinimum) 950£.Aga eestlane lõugab üle ilma,kui rikas ja kui eesrindlik riik see tibatilluke eesti ikka on.Kas ikka on?
Mädanik 7. jaanuar 2018 08:45
Eestlane kinnisvara portaalides müügis oleva kinnisvara hindade järgi vaadates on tõesti väga rikas.Milleks talle pensioni enam vaja.
k 7. jaanuar 2018 08:55
Madanik on juba yleval, vara yles, hilja voodi nõnda rikkus majja toodi. Palgaline kommentaator voi lihtsalt provokaator
7. jaanuar 2018 10:23
Provokaator see Mädanik on, kes ilmub alati vanuritest rääkivate teemae alla oma i d i ootset pläma ajama.
jää ükskord 7. jaanuar 2018 11:55
jah oled tubli 7. jaanuar 2018 08:59
aga ära väida, et see pole sind mõjutanud.
mõte 7. jaanuar 2018 09:46
Kirjutad, et oled omasugulasi aidanud ja abistad ka edasi, süüdi mõistad teemakirjuta. Kas see sinu jutt ei ole mitte läbipõlemise tunnus? Tore, kui suudad. Mina näiteks ei suuda. Olen abikaasa hooldaja, abi ei saa mitte kellegilt. Sugulased ohkavad: oh, küll sul on raske. Lapsel ome pere ja korda nädalas küsib: kuidas teil läheb. Psühhiaater soovitab võimelda, positiivselt mõelda, hingata värsket õhku. Küsimus: kas koos voodis lamavaga? Ei ole ühesuguseid situatsioone ja ei ole sarnaselt tugevaid inimesi, kes 24/7 jõuaksid olla kangelased. Oleksin väga tänulik, kui leiaksin nõrkade omastehooldajate seltskonna kellega probleeme jagada- jagatud mure on pool muret.
Kahjuks paljud ei julge tunnistada, et nad on nõrgad ja halvematel päevadel sooviksid surma nii hooldatavale, kui ka endale.Mina julgen.
oleneb ju 8. jaanuar 2018 14:29
mis haigetel viga, kas nad on voodis, ei jookse ringi v. kuidas, ei ole dementsed näiteks, köik söltub millestki.
vana ema 7. jaanuar 2018 07:08
Tean kahte viisi ise äraminekuks, et ise ennast igavesse unne aidata. Tähtsaim seejuures on kalkuleerida õigeim aeg.
nii on 7. jaanuar 2018 07:42
eutanaasia = satanism
ei ole see elu nii lihtne nagu arvate, oleme Maa osa nn biorobotid ja meile määratud saatus on peopesas kirjas
olenevalt käitumisest võib see muutuda
see ärge olge koormaks algab tasapisi ja edaspidi tuleb - ah, et ei jaksa enam rügada!! no teeme siis süsti!
ilmselt 7. jaanuar 2018 10:47
nii see tulevikus ongi
Tony51 7. jaanuar 2018 07:56
Nojah 7. jaanuar 2018 08:56
Ei ise siin kalkuleeri midagi. Siia maailma tulemised ja minemised on Jumala otsustada.
sellisel 7. jaanuar 2018 10:46
juhul sinu enda kalkuleerimisest ei piisa. ette ütlevad selle riik ja omaksed, kui neile kasutu oled.
.... 7. jaanuar 2018 07:05
riik maksab pensionäridele 3500-st pensioni, sest nad töötasid selleise pensioni jaoks üli-üli tulemuslikult ja viisid riiki ...edasi. Aga sina, kes töötasid 43 aastat ausalt ja olid väärikas ühiskonna liige, saad pensioni 400. Mis teha, kõigile ei jätku rohkem. Enamus ei virise, ei vingu ja teab, kuidas hakkama saada.
Jah see 400 on vähe, aga sellega elab kindlalt ära. Ja sellest saab veel mõne kümnelise kogudagi kehvadeks päevadeks. Ja pool aastat nii kogudes saad juba ühe kuu hoolldekodu eest maksta ise.
Kust siis võtta ülejäänu? Kui lapsed on tublid, lähevad nad välismaale seda raha teenima, nii 400 kuus vanema jaoks.
Pole tarvis teha pensionäre ülisuurte pensionidega varandusekogujateks . Kehtestada seniks kuni riik on rikkamaks saanud, maksimumpension 1000 € riigiametites ja mujal , kus tooli soojendatakse. Ülejäänud raha eest saaksid tavalised tööinimesed oma kurvad vanadusepäevad lamada rahulikult hooldekodu voodis.
Aga sina, laps, aruta oma emaga-isaga läbi tuleviku probleemid - vanemate vara, kui satutakse hooldatavaks - korter, maja. jms. tuleb müüa ja selle raha eest anda emale-isale-vanavanemale rahulikult õigus surra, ilma et peaks ajalehes lärmama.
Riik ei jõua iial tööle hakata, et inimesed hirmudest päästa. Teha vastavad seadused, Kui istud riigi rahakoti otsas, ei näe sa iial, kuidas vaestel inimestel king pigistab.
Kristel 7. jaanuar 2018 07:48
Hvostovi jutust jääb mulje, et tuleb haigeks jääda ja kohe surra, kes nii ei "tee" on tüliks? Nagu lapsi muretsedes tuleb ette mõelda, nii ka peaks laps teadma, et vanemad jäävad vanaks ja võivad vajada rohkem või vähem abi.
nii 7. jaanuar 2018 10:48
see vikerkaarevärviliste poolt ette nähtud ongi.

7. jaanuar 2018 01:36
Hooldekodud ei taha võtta dementseid, ekslevaid,rahutuid,karjuvaid,ülekaalulisi, ka lamajaid, ja neid keda vaja toita nasogastraali-või gastrostoomi kaudu.
Kuidas ei taha? 7. jaanuar 2018 05:25
Riik peab ju iga teenuse maksumaksjast kodanikule tagama.
METSAVEND 7. jaanuar 2018 00:54
Kummardage seda uniooni mille nimi on euroopa liit ja eriti neid kes lubavad pudrumägesid ja piima jögesid ,Aeg on aru saada ,et need ühest otsast pooletoobised kes osavalt samas oma taskuid täidavad ei tunne tegelikult absoluutselt huvi kuidas tegelikult elu käib ,Pigem vaatavad tuimalt mööda ja mötlevad ,et kui pole inimesi kes neid segavad hea ära olemise oleks köik vähemalt näiliselt ilus ,
sa metsavend, 7. jaanuar 2018 10:04
mine õige metsa tagasi oma pooletoobise juraga!
Nii hästi ja jõukalt kui eestlased siiani reformi juhtimisel elasid,
pole nad terve oma ajaloo vältel veel kunagi elanud.
Edasi lähme aga kriminaalse keskerakonna juhtumisel TAGASI VENEMAA TASEMELE.
hästi 7. jaanuar 2018 10:50
elavad ainult vargad ja pätid.
15 % pensionist... 7. jaanuar 2018 00:47
...jäi alles kui mina veel hooldekodus tööl olin Lääne Virumaa. Minu oma vanaema läks vabal tahtel ise Aa hooldekodusse. Oli mitu aastat seal kui sai minult teada, et 15% pensionit peab jääma kommirahaks alles pensionist. Ta rääkis sellest ka toakaaslastele ja jutt läks edasi. Selle tulemusena peksti teda nii rängalt hooldekodu majandusjuhataja vms. poolt, et ta suri haiglas. Minu isa oli invaliid ja ei suutnud teda aidata hooldusel. Ja ei teatatud ka isale kui tema ema haiglasse viidi, milleks oli küll varem kokkulepe. See oli aasta 2000 kusagil, täpselt ei mäletagi. Mida kõike raha eest ei tehta! Oleks ma teadnud, et seal ei anta seda 15% ja et asi selliseks läks, poleks ma vanaemale sellest rääkinud.
7. jaanuar 2018 06:19
No see ju puhta kriminaalne lugu kui inimene surnuks peksti.Kas see majandusjuhataja vms ka tapmissüüdistuse sai?
ära 7. jaanuar 2018 10:52
ole naiivne. vanurite tapmine on siin riigis lubatud.
Need saavad kess.viina ninad ei ole oma protsendid 7. jaanuar 2018 10:49
nonoh 7. jaanuar 2018 16:07
15% 400-st on 60€. Kui kitsas on käes, on see 60 € suur summa, et hoida " Kommirahaks"
Siis tuleb iga viimane kui sent maksta, et hakkama saada.
Elviira 7. jaanuar 2018 00:36
Teate,need vanainimesed mingu tööle ja ärgu halagu! Paha vaadata ja kuulata! Tööd ei viitsi nagu keegi enam teha, kõik on sandid ja väetid, ometi meil 13,000 vabat töökohta.. Kogu see vanadekodude punt tuleks tootvale tööle saata,koos nende sugulastega.
Kas 7. jaanuar 2018 16:41
sa hulluks oled läinud,Elviirakene?
Ja ikkagai ei saa aru... 7. jaanuar 2018 00:36
...kellele neid tunneleid ja uusi raudteid vaja on kui pole enam rahvasti. Kas pagulaste sissetoomiseks või sakste otseteed Brüsselisse sõiduks?
Kuuuurija 7. jaanuar 2018 02:04
Orjad (eestlased) ehitavad need tunnelid oma kõhu kõrvalt näpistades ja end kasinamale eluviisile sundides peremeesrahvale - juutidele.
aga mida 7. jaanuar 2018 08:23
siin aru saada? raudtee on tooraine väljaveoks - mets, fosforiit, nikkel
Ah see on mingi ahnus mõnedes valdades hooldekodusi vallad toetavad müll jaatakse vistt isegi 10 protsenti pensi alles kommi raha 6. jaanuar 2018 23:44
annejaana 6. jaanuar 2018 23:33
mul kaob eluisu keegi normaalne vanem ei taha jääda koormaks oma lastele aga sellised asjad juhtuvad äkki ja keegi ei ole selleks valmis, meil on vaja riigi poolset abi lastele, kes sellisesse olukorda satuvad.me ei ela vanas ajas, kus pered elasid põlvkonnitit üke katusel all, elu on muutunud.
mina 6. jaanuar 2018 23:43
küll tahaksin pigem ise kellegi kaela peale jääda,kui et keegi minu kaela peale jääb. Mul oleks sedasi komfortsem. Üldiselt olengi kogu elu kellegi kaela peal elanud, miks vanaduses peaksin miskit muutma? Oh Sind..
Maarika 6. jaanuar 2018 23:31
Kõik probleemid lahendab MULTUKULTI ÜHISKOND! Multikulti tähendabki hoolimist,sallivat ühiskonda,kus iga inimene on võrdselt tähtis!!! Ainult multikulti võib meid uuele arenguastmele viia!
Maarika 6. jaanuar 2018 23:36
Kui rahvas üksmeelselt asuks multikultit harrastama,saaksid kõik hädalised abi- nii vanurid,kui pagulased. Igaühele ulatatakse multikulti ühiskonnas abikäsi.
to Maarika 7. jaanuar 2018 01:10
ma väga tõsiselt kahtlen sinu mõistuses
klaarika 7. jaanuar 2018 03:02
sina, to maarika, mina jälle kahtlen sinu võimes irooniat mõista :D

Elementaarne 6. jaanuar 2018 22:33
Kas EL-s ei kehti nõue, et pension peab olema kõrgem, kui hooldekodu tasu!? Teisiti ei saaks ju üldse olla?
Mädanik 6. jaanuar 2018 22:46
Sellist nõuet pole kusagil ja väide on täielik väljamõeldis.
on 7. jaanuar 2018 00:01
su väljamõeldis vale-usas on hooldekodudes vanurid, kel jääb pool pensioni alles ja need pole miljonärid vaid tavalised tööd teinud vanad, ka soomes asjad teisiti kui sa mõtled.
. 7. jaanuar 2018 01:08
USA on tõesti "hea" näide. Maksa ka terve elu kõik oma tervishoiukulud- sünnitusabi, jala kipsipanek, südameopid ja puusaproteesid täies mahus ja oma taskust kinni, küllap siis riik maksab sinu hooldamise eest need paar aastat, mil sa seda vajad.
ju siis USA nii rikas 7. jaanuar 2018 01:15
saksamaa pensionär ei jõua endale saksamaal hooldekodu lubada vaid läheb rumeeniasse hooldekodusse,sest seal tunduvalt odavam.Just nimelt läheb vabatahtlikult,sest seal on spetsiaalsed hooldekodud sakslaste jaoks ja neid ei ole vähe.
. 7. jaanuar 2018 01:18
USA on tõesti "hea" näide. Maksa ka terve elu kõik oma tervishoiukulud- sünnitusabi, jala kipsipanek, südameopid ja puusaproteesid täies mahus ja oma taskust kinni, küllap siis riik maksab sinu hooldamise eest need paar aastat, mil sa seda vajad.
Kuuuurija 7. jaanuar 2018 02:09
Mitu südameoppi ja puusaproteesi keskmisele eestlasele elu jooksul tehakse? See törts kipsi, mis mõnel jala kipsi panemiseks kulub, ei ole ju tähelepanu väärt.
Kips 7. jaanuar 2018 05:40
Ehitusmaterjalide poes 3 Euri kott!
Kodaniku hooldustasu peaks olema aga koefitsendiga, näiteks kolmveerand pensionist.
Kuuuurijale 7. jaanuar 2018 10:32
oh sind, rumalukest, kirjutaja tõesti ei lugenud üles tervet nimekirja erinevatest oppidest, mis inimeselelus vaja võib minna. Aga sina eisaanud kommentaaris öeldu mõttest ju üldsegi aru.
Rahvas rõõmusta 7. jaanuar 2018 05:20
...et Eestis keskmine palk on veel suurem keskmisest eluaseme üürist ja et võõrpangad teenivad ülikasumeid!
soovitus 6. jaanuar 2018 22:08
Kindlasti ei tohi oma korteri või maja müügi tehingut sõlmida mingi hooldekoduga, kuna nad ei pruugi tagada sulle sobivat hooldust, isegi kui nad on korteri sinult juba saanud. Raha peab olema sinu enda kontol ja vajadusel hääletad jalgadega. Kui ikka sinu eest ei hoolitseta seal piisavalt, peab sul olema võimalus minna teise hooldekodu kliendiks. Kui aga sul on leping sõlmitud ühe konkreetsega, siis oled sa nö lukus - raha ja korter on nende käes ja sina võid ju ilma selleta minna.
to soovitus 7. jaanuar 2018 01:18
kui meie vanur jõuab hooldekodusse,siis on ta juba nii viletsas seisus,et mingit jalgadega hääletamist enam ei toimu.
Ive 6. jaanuar 2018 22:05
Katastroofi tähendab vanematele kui neid viiakse hooldekodusse. Vanal inimesel on oma kodust lahkumine kohutavalt raske. Kui ise ei jõua hooldada tuleb võtta põetaja, aga vana inimene tunneb end paremini oma asjade keskel.
rmy 6. jaanuar 2018 23:07
Jaan 6. jaanuar 2018 23:30
Kuulutades kui raha on.
jaanile 7. jaanuar 2018 03:04
7. jaanuar 2018 09:34
Siis tuleb ise hakkama saada.
Lahendus 6. jaanuar 2018 22:05
Sadu aastaid on pidanud lähedased ise leidma lahenduse, kuidas oma esivanemaid hooldada. Kui seda ise ei suuda teha, siis tuleb panna raha enda eest seda tegema. Miks peab minema sinu korter või maja lastele, kes ei taha või ei suuda sind ülal pidada.
õige 6. jaanuar 2018 23:18
selline nimene oleks pidanud panema riigikogu nõunikuks ja asi oleks olnud lahendatud.
enamus 6. jaanuar 2018 21:49
neist hooldust vajavatest vanuritest omab kopsakat vara: maja, korter, maa, mets jne. 90% juhtudest, võiksid nad oma päevad mööda saata villa bonitas ja raha jääks lõpuks sugulastelegi, aga sugulased ei soovi pärandust rahaks teha ja vanuri peale kulutada vaid ootavad, et peale surma kõik sülle langeks. nii närbutataksegi vanainimest kodus ja kutsutakse , nagu härra hvostovki nippi jagas, iga päev kiirabi ja kui vaja kolm korda järjest, et äkki joppab ja saab korraks tasuta haigemajja. ai,ai,ai kulla inimesed, dementse vanainimese vara kuulub ikkagi lõpuks ju talle ja selle eest tulebki hooldekodu arved tasuda. muud nõu ei oska anda.
ei ole 6. jaanuar 2018 23:21
neil enamuses mingit vara ja maad, kui mitte arvestada riigikogu liikmeid. Seega esimene asi tuleb koheselt riigikogulased varast ilma jätta, nende vara jagada haiglatele, hooldekodudele jne.
to enamus 7. jaanuar 2018 01:27
ja kuidas on võimalik müüa dementse vanainimese vara?Selleks peab kohus tunnistama vastutusvõimetuks ja määrama eestkostja.Enne seda on vaja igasuguseid arstikkke komisjone jne.Ja siis lähed dementse vanuriga kohtusse ja kohus küsib ta käest kuni 4 küsimust ja selle järgi otsustab(midugi ka arstide tõendid)Kui juhtub vanuril selgem päev olema ja oskab vastata mis ta nimi ja võib olla vanust või elukohta,siis kohus leiab,et pole vaja eestkostet.Kus juures see võis sul aega võtta 4-12 kuud ja oled samas seisus mis ennegi.
Valged käpad 7. jaanuar 2018 09:57
Tegelikult on kinnisvaral väärtust ainult siis, kui see asub mõne suuremas keskuses, eelistatult Tallinnas, ning soovitavalt on uus või korralikult renoveeritud. Remontimata korter või lagunev majakökats mõnes väljasurevas maa-asulas on samahästi kui väärtusetu.
artikli autor Kattagole, 6. jaanuar 2018 21:42
Kas teie küsisite luba Andrei Hvostovilt viieaasta taguse artikli väljakaevamiseks ja meediasse paiskamiseks!!
aewr 6. jaanuar 2018 22:26
Mis sa ise arvad? Aga sa mine kaeba kusagile, eks.
jutul 6. jaanuar 2018 21:29
ja osadel kommentaaridel on kangesti eskimote "magusa supi ja jalutuskäigu" maitse...
Kiisu 6. jaanuar 2018 21:15
Kas ajakirjandus saaks välja uurida, kes on siis nende hooldekodude omanikud. Koik protestid lämmatatakse juba eos. Kyll omavalitsus toetab, kui välja ei tule. Miks peab inimene elama nagu kerjus, et keegi sydametunnistuseta kodanik selle nimel elu nautida saaks. Helistasin hiljuti yhte maal asuvasse hooldekodusse. Kui kuuldi, et Tallinnast , öeldi kohe 900 euri kuu. Vahel on selline tunne, et meil polegi riiki. Ela nagu kuskil džunglis, kus ainult tugevamad ellu jäävad.
Mädanik 6. jaanuar 2018 21:32
Miks peab inimene elama nagu kerjus, et keegi sydametunnistuseta kodanik selle nimel elu nautida saaks.
Halloo kodanik ,meil on eraomand ja hind on selline nagu vaja.Oma viga kui raha pole.
Mädanik 6. jaanuar 2018 22:54
Vanurid on kellegi omad ja mis on võõra murega asja peremeeste riigis.
k. 6. jaanuar 2018 23:16
Kelle oma on Madanik. Umbes neljakymne aastane meesterahvas, triiksärk, millegi parast seostub oravatega.
on 7. jaanuar 2018 00:05
su jutt egoistlik ja mõistmatu riigi seisukohalt- ega sa kasvata vist kedagi ja ei saa ka endale vanadekodu lubada, on nii...
kuule Mädanik 7. jaanuar 2018 10:06
mädane ükskord ometigi ära!

Kogemus enda perest 6. jaanuar 2018 20:41
Olen ka eutanaasia poolt, üheltpoolt ikka jube pereliikme kustumist vaadata, teisalt ei tahaks iial ise kellegi kaela jääda. Kuniks pole normaalsed seadused, et saad hoolduses abi, et ei muutuks ise ka lõpuks haigeks, on parim lahendus eutanaasia. Ja see, et dementselt küsida, kas ta ravi tahab, tuleb ära lõpetada.
ahsoo 6. jaanuar 2018 21:15
Oma asi, ära siis jääkaela. Milles teised süüdi on.
Kristiina 6. jaanuar 2018 20:38
Ega see toon hea ei ole vanuritest ja hirmutab. Invaliidide abistamine ja sobilike üürimajade tegemine ning karmid ligipääsetavuse nõuded korterelamutele aitaks tulevikus vähendada hooldekodude kundesid. Ka psüühikapuudega inimesed on võimelised toega elama. Isegi liitpuudega nagu Vaimupuu ajakirja tegev noormees. Jutt on kiskunud inetuks raha teemaks ja Kangro ei tee ka enam välja.
MGM 7. jaanuar 2018 04:10
Sel Vaimupuu noormehelt võeti puudetoetused ära. Liiga hästi saab endaga hakkama. Ehk läheb oma tugiraamiga kuskile klubisse tantsijaks või midagi sellist.
vanur 6. jaanuar 2018 20:23
Tahan ikka oma kodus olla, mitte võõraste seinte vahel. Kuidagi väga julm on lugeda, kuidas oma vanemad on järsku täiesti ülearuseks jäänud. Ühes mingis pärismaalaste ühiskonnas aeti eakad laagrist välja, surema, et muidu söövad teiste toitu veel. Nõme ühiskond, kui selline vanemate põlgus on nagu au sees.
Mädanik 6. jaanuar 2018 20:32
Nii nagu vanad ei muretse tugevama õiguse kuidas noor meie maal elades saab kanda kinnitada.Nii pole vaja noorele inimesele omasid ega võõraid vanureid koormaks kaela.Alati tuleb eelistada noort naist lastega aga mitte koormaks olevat vanurit ja tema jonni tujusid.
6. jaanuar 2018 21:43
Mädanik, kes ju igavesti noor, saab jälle oma lemmikteema juures mäda pritsida. Ei tea, kas provokaator või muidu napakas?
Antibiootik 6. jaanuar 2018 23:09
See mädanik on tavaline kibestunud sibul kes igal võimalusel üritab oma haisu levitada aga küll selliste buratiino ka ükskord murtakse.
on 7. jaanuar 2018 00:07
see hoopis refivalimisplatvorm.
ei ole põlgus 6. jaanuar 2018 21:05
HÄDA on! Pisikeses kahetoalises korteris on pere kolme koolilapsega. Isegi kõbusat vanakest on sinna raske paigutada - laste lärm käib vanakesele närvidele.
Puusalumurruga voodihaigel ämmal on kombeks mähkmed alt kiskuda ja sisu seintele määrida. Terve elamine on räiget haisu täis, mis hakkab kõigi riiete külge. Kuidas lapsed selliste riietega kooli lähevad? Ise tööle?
Isal lõi Alzheimer välja - jõudu on kui karul, aga oidu mitte grammi eestki. Üksi jätta ei saa hetkekski - kohe paneb putku või teeb magamistoa pesukapi sahtlisse lõkke. Keelad, siis tuleb kallale.
KUIDAS selliseid kodus hooldada?
Lähedane 6. jaanuar 2018 22:33
Olime samas olukorras. Täiesti dementne inimene, ise suudab liikuda ja oskas ka lukku lahti keerata. Lapselapsed ei tohtinud tulla, kuna nende lärm tekitas lähedases agressiivsust. Olukord muutus kahe aastaga nii väljakannatamatuks, et vaja oli siiski hooldekodu abi.
MGM 7. jaanuar 2018 04:12
Tuleb neile hakata odavat läti viina manustama. Pudel pudeli haaval.
Need 7. jaanuar 2018 20:00
inimesed, kes pole ise SELLISEID HAIGEID pidanud hooldama, ei mõista seda.
Hästi kirjutatud aitäh A,Hvostov 6. jaanuar 2018 20:15
Süüdi on meie hale riik ja olematud pensionid,riigil raha küll ,aga tavainimestest lihtsalt ei hoolita,
A.Hvostovil on ilusad silmad.
to vastus 6. jaanuar 2018 20:11
Oma kogemus 6. jaanuar 2018 20:03
Võtke hooldaja ja tehke notariaalne leping, et hooldab hooldatava surmani ja saab peale surma hooldatava maja voi korteri. Tahtjaid on küllaga
kogemusele 6. jaanuar 2018 21:16
...ja küll nad ta kärmelt teise ilma saadavad...
memm50 6. jaanuar 2018 21:59
Ega ikka ei ole küll küllaga. Paljud ei saa sellise tööga hakkama, see on nii vaimselt kui ka füüsiliselt väga kurnav. Ja paljude kinnisvaral ei ole sellist väärtust, ega siis kõik ei ela Tallinnas-Tartus-Pärnus. Ja kellel juba on väärt korter, see saab selle korteri maha müüa ja saadud raha eest oma elu lõpuni elada mõnes viisakas hooldekodus. Kui ikka korteri maksumus on 100 000€ või rohkem, siis selle eest saab 10-12-aastat elada mõnes korralikus hooldekodus. Kui aga vanur/haige elab kinnisvaral, mille väärtus on 20 000-25 000€ siis selle eest saab heal juhul paar-kolm aastat elada hooldekodus. Meil on vaja riiklikke hooldekodusid, kuhu läheb siis vanuri/haige pension ja lähedased maksaks nt. 10% ning ülejäänu rahastab riik. 90-100€ suudavad lapsed ikka välja käia aga kui pead iga kuu maksma 400-600€, siis see on suure enamuse jaoks võimatu. Kehtestage vastavad maksud, millest neid hooldeasutusi ülal pidada ja looge need üle-Eesti, eriti piirkondadesse, kus on palju vaba tööjõudu nagu Põlva ja Võrumaa, Paide, Rakvere. Need maksud võiks tulla nt. hasartmängudest, luksuskaupadest jms.
ärra 7. jaanuar 2018 14:05
Hooldekodud on eraäri. Kui see sinu viisakas hooldekodu on aasta pärast pankrotis?
see viib 6. jaanuar 2018 23:28
ainult selleni et need hooldajad katsuvad su võimalikult kiiresti teise ilma toimetada.
mari 6. jaanuar 2018 19:53
Need o väga tõsised probleemid. Ja on absurdne, et ikka veel sellega ei tegeleta.
Tùtar, ema ja vanaema..... 6. jaanuar 2018 19:41
Olen nòus kòik sellega, et raske on hooldada haiget kodus, raske on tasuda hooldekodu makse, aga ma ei saa sùdamest vàlja selle artikli pealkirja kirjutaja sùdametunnistusest, kes kirjutab....EMA, PALUN SURE ÀRA. Andku jumal sulle mòistust!
Psühholoogia on selle värgi nimi 6. jaanuar 2018 19:46
ja see selgitab miks teatud raskuse korral nii mõnigi inimene nii mõtlema hakkab.
need 7. jaanuar 2018 20:23
Kes sellest aru ei saa, pole ise tõelisi raskusi tunda saanud.

Mina 6. jaanuar 2018 19:30
hooldan oma kodus eakaid ja arvan küll, et pole veel hulluks läinud. Suvel Saab 8 aastat täis. Muidugi ei saa öelda, et pole muresid ja hirmu tundnud ja nutnud ka. Olge tublid , elu selline!
19:30-le 6. jaanuar 2018 21:17
Karu jõu ja Alzheimeri tõvega papisid pole sulle ilmselt toodud, kui hakkama saad..
venelane Hvostov, 6. jaanuar 2018 19:29
te ei armasta oma vanemaid.
ta ei ole venelane 6. jaanuar 2018 20:11
vaid nõukogude inimene ehk sovjett
miks sa 7. jaanuar 2018 09:11
toonitad, et venelane+? TA KIRJUTAB JU ÕIGUST.TUBLI mees on Hvostov.
6. jaanuar 2018 19:15
Kui ma aastaid tagasi Andrei Hvostovi lugu Annleenast lugesin, olime samamoodi hädas. Voodihaige vanaema, tõsi, sel hetkel küll hooldekodus, aga arved, arved, arved...
Kui ta kodus veel oli, siis palus, et võtaksin padja ja ta ära lämmataksin. Et ta ei jõua enam. Ei, ma ei võtnud, isegi ei kaalunud. Siis ma ei teadnud, mis meid ees ootab. Aga hiljem kui ise enam ei jaksanud, siis mõtlesin, et see oleks pääsetee olnud küll. Ju vanaema selle mõttega meile head soovis. Eutanaasia kohta ütles täie mõistuse juures olles, et kahju, et seda ei ole.
Inimene teeb terve elu tööd ja ta pensionist ei piisa, et hooldekodutasu saaks makstud. Meie tegime ka tööd, aga lisaks vanaema hooldekoduarvele oli meil sel hetkel ka 2 alaealist last, kes vajasid koolitamist, sööki lauale, riiet selga. Kui vanaema tänasel päeval veel elaks, siis ausalt, ma ei tea, mille eest me toetaks laste õpinguid ülikoolis.
tegi terve elu tööd 6. jaanuar 2018 21:34
nõuk. liidus. vaestemajas -vanglas. no mis pensionit ta sealt siis sai, et vana ja haigena normaalset hooldust lubada. ei ole mõtet eesti riiki manada ja sõimata, sellest sopast väljatulek võtab aega. isegi soomlased ei ole ona vanurihooldusega rahul.
jalkafänn 6. jaanuar 2018 18:23
Üks rängemaid asju on näha, kuidas lähedane inimene vaikselt hääbub. Tean seda omast kogemusest- olen pidanud hooldama paar aastat inimest.. Ja see on üks rängemaid kogemusi, mis kellegil läbi elada tuleb. Füüsiliselt see ei ole raske, aga vaimselt... Ma olen noor inimene ja seda inimest, keda hooldasin enam ei ole. Aga mõju on siiamaani. Seda nii sellepärast, et valisin lähedase hooldamise oma elu alustamise üle (mida ma ei kahetse- ma lihtsalt ei kujuta ette et ma oleks inimese hätta jätnud, eriti lähedase) tähendab, et tööturul on raskem ja mind vaadatakse kui luuserit, kuid ka vaimselt on see mõjutanud. Öised paanikahood ei ole üldse harvad.
Seega tõesti au ja kiitus neile, kes teisi hooldavad. Tean omast käest- see ei ole kerge
Hetk 6. jaanuar 2018 17:52
Artikli põhjal ütlen: küll mõningad inimesed on nõrgukesd, 4,5 aastat justkui üüratu aeg.
Minu kogemus ulatub peagi 41 aastani, kuid psüühika häireid minul pole, sõnadeta on selge, et füüsiline koormus on minu tervisele mõjunud. Nende aastate sisse lisanusid veel vähihaige sugulane, 92 ja 88 aastaseks elanud pereliikmed. Emapoolses suguvõsas ei visatud kedagi kodust välja kui tarbetut eset, kõik veetsid oma elupäevad kodus lähedaste hoole all. Seega järgisin suguvõsa traditsioone.
Vigane on hoolekandesüsteem ja ebanormaalse suurusega pensonid, toetustest ei tasu rääkidagi, need on välja töötanud ebakompententsed inimesd. Igal isikul on õigus saada abi omas kodus temale vajalikul moel, kuid puuduvad toetused koduhoolduse korraldamiseks. Erinevate abivajajate
vajadused on erinevad, kuid meil on millegipärast kõik arvestatud n. ö. ühele pulgale.
Hvostovile teeks ettepaneku süveneda sotsiaalhoolekande korraldustesse, mis on väga valesti üles ehitatud. Tooks hulgi näiteid, kuidas oleks õige ja valitsusel tuleks lõpetada santide arvel elamine.
GötzGeorg 6. jaanuar 2018 17:49
Mängis suurepärast isarolli filmis Isa, psyhhosis pyromaani, Hvostov, vaadake, Teil sks keel suus ja jumalik näitleja, meie seast lahkunud kahjuks... tuntuim roll Schimanski.
Antsik 6. jaanuar 2018 17:48
Mis teema. Hoopis vanemate hooldekodusse viimine on katastroof. Ise olen kolme vanemat kodus hooldanud ja nad on inimlikul kombel siit imast lahkunud. Ainult kõrgepalgalistel on võimalus oma vanemaid hooldekodusse paigutada. Ise pead oma miinimumpalga eest kõigega hakkama saama.
Hooldaja 6. jaanuar 2018 18:54
Hooldamised on erinevad, mõni toob lihtsalt poest leiba ja viib arsti juurde, teine peab 24/7 koigeks valmis olema.
K. 6. jaanuar 2018 22:07
Täpselt. Hooldamisel ja hooldamisel on suur vahe. Kui pead käima 2-3 korda nädalas ja viima süüa, koristama, paar korda kuus käima arsti juures, siis see ei ole keeruline. Aga kui peab 24/7 valvama, siis oma elu ei olegi. Kui endal on väiksed lapsed, siis jäävad isegi nemad tahaplaanile. Ja kui tööl ei saa käia, siis millest kasvatada lapsi. Ega siis mees üksinda ei jõua kõiki ülal pidada ja mõnel ei olegi meest kõrval. Üks asi on hooldada voodihaiget kes lisaks ei saa mõistusega mitte millestki aru, teine asi on hooldada inimest, kes suudab toas ise liikuda, ise süüa ja ise pesta aga vajab lihtsalt kõrvalist abi aeg-ajalt. Mõnega pead käima kuus korra arstil, teist pead viima nädalas mitu korda 50 km. kaugusele arstile, ootama millal tehakse protseduurid ära ja siis tagasi koju. See on nagu täistööpäev aga selle eest ei maksa keegi ja selle kõrvalt töökohta pidada ei saa, sest pere võtab ka veel oma aja.
Mm 6. jaanuar 2018 23:27
Kui vanainimesel on mõistus peas, siis saab hakkama, aga dementsega koos elamine....
kah hooldamise katsumuse läbinu 7. jaanuar 2018 08:49
Ja kui on nii, et vaninimesel on mõistus peas, kuid keha ei kuuletu... dementsel vähemalt endal (vist) hea olla, aga voodihaige ema, kes saab väga hästi aru, et paratamatult on koormaks, siis on mõlemal ränk, nii lapsel kui vanakesel. Ja isa oli mul pime ühe käega mees, keda oma kodust kuhugi võõrasse asutusse viia olnuks jõhker. See ei tulnud kõne allagi. Sellele teemale head lahendust pakkuda ma ei oska. Muidugi, raha annab juurde valikuvõimalusi (palgalised hooldajad kodus jne).
Ei nõua keegi vaid oma ema juures istumist 6. jaanuar 2018 17:44
Aga hoolgekodusse sobibki tööle vaid väga tugeva psüühikaga inimene, nõrk lähebki hulluks. Aga minul on selline mure,et ise olen 80 ja pole enam kellegi hooldajaks jaksu. Õde on 84 ja dementne,elab teises linnas,lapsi pole olnudki ja mees surnud. Tede varastatakse paljaks ja varastatakse vanad kingad,prillid,kepiotsik jne jneTuuakse asju,mis pole tema omad...tema enda ja mehe noorepõlve hommikumantlid,mida ta ära ei tunne jne jne On kuri ja märatseb,rohtu ei võta ja kui püüan rääkida,et rohtu võttes tal endal kergem, hakkab karjuma. Kutsusin kiirabi, see küsis lahkelt, et kas õekene tahav süsti,mis rahustaks. Õeke ei tahtnud,ei tehtud.Kui kiirabi lahkus,kisas edasi. Vahetab pidevalt ukselukke,et vargad sisse ei saa ja nii palju kui olen urinud,käib kogu ravi siis,KUI PATSIENT SOOVIB,aga ta ei soovi ja oskab väga lahket nägu võõrastele teha ja kust pagan võõrad peavad teadma,kas neet "toodud" riided on teme või toodigi. Ravida ennast ei lase ja helistab mulle öösiti,et varastatakse,tule appi...aga ma elan 150 km kaugusel ja jaksu pole.Sots abiline tal on,aga rohtu ei võta ka tema käest ja ei psühhiaater ega perearst ütle talle,et ta on haige, nad ütlevad mulle.NO MIDA MA.VANAINIMENE,teha saan.Ruumi oleks ju minu juures,aga õde on väga sõjakas jarahulolematu, ma lähen siis tõesti hulluks,kui koos elaksime, juba eemalt hakkab närvidele ja temale ei loe,kui haige mina olen,ainult TULE APPI!Nagu suletud ring, raha meil ju raviks oleks,aga TEMA EI TAHAja vägisi ei tehta
dementsuse diagnoos 6. jaanuar 2018 17:58
ega hooldekodudesse väga selliseid taheta, sest ei ole palju kogemust nendega.
just-just 6. jaanuar 2018 20:28
Voodihaigele veel leiad hooldekodus kuidagi koha, aga dementsega on täiesti lootusetu. Isegi sellest pole kasu, et dementse hooldekodutasu on kõikjal veel kallim - kohta lihtsalt pole.
Tean noort meest, kes oma dementset ema kodus hooldab ja seepärast tööle ei pääse. Mis tööle - ka mõneks tunniks kodust eemale (kasvõi poodi) saada on suur probleem, sest iial ei oska karta, mida hullu peast segane jälle korraldada võtab.
Eriti kurb, et kõik muud sugulased on käed kenasti puhtaks pesnud ega taha nendest enam kuuldagi.
20:28,-le 6. jaanuar 2018 21:23
Sugulastel oma emad, mis kätepesust sa siin solvud...
mul on 6. jaanuar 2018 21:13
Teist südamest kahju!! Vaat teie olukord on otsene näide: PEAB OLEMA erandkorras hooldekodu kohti, kus elamiskulud EI ÜLETA selle vanainimese pensioni suurust, kas see jõuab ükskord otsustajatele kohale?!

uut seadust on Eestile vaja 6. jaanuar 2018 17:44
mitte ainult Eestis, vaid ka mujal Euroopas, olgu see Austrias, Saksamaal või ka Prantsusmaal on hooldekodude maksud poole kõrgemad kui on keskmised pensionid ja sellepärast on ka mujal maadesvanade hooldamise küsimus suur probleem.
Paljudes neis riikides muretsevad aga inimesed oma vanematest vanuritele kas Poolast, Tsehhist, Leedust-Lätist hooldajad, kellel on siis tasuta toitlustus ja elamine ning nendele makstav kuupalk on siis hulga väiksem kui oleks hooldekodu maks.
Teine variant on sotsiaalamet, milline on kohustatud puuduva summa maksmise üle võtma.
..aga osa sellest puuduvast summast nõutakse siis sotsameti poolt lastelt või lähisugulastelt sisse.
See osa summa, mida lastelt nõutakse, on aga seadusega reguleeritud nii, et täiskasvanud töötava lapsele ja tema perele jääb oma kindel, jälle seadusega ettenähtud elatissumma alles st lapsed ei pea puuduvat summat 100%liselt kinni maksma.
Kui laps või lapsed on töötud või elavad ise sotsiaaltoetuste najal,
siis ei nõuta neilt sentigi oma vanemate hooldekodu hoolduseks.
mul tuttav Saksamaal aga tegi 6. jaanuar 2018 21:00
kui tööl käis kindlustuse, maksis ja maksis ja nüüd kui vaja vanadekodus olla siis kindlustus maksab elamise, millise kvaliteedi eest ta töölkäijana maksis.Nüüd on ravi ja privaatelamine kindlustatud.Oli tavaline pedagoog mitte rikkur.
ettepanek, 6. jaanuar 2018 21:20
Inimesed-delegeerige need ettepanekud meid Brüsselis esindavale 200-le töötajale, sest kõigis El liikmesriikides tuleks sotsiaalhoolekande süsteem ühtlustada nii, et hoolekande- asutused ei saaks nõuda suuremat tasu kui patsiendi pensioni suurus, ülejäänu peaks katma riik, kelle alamad need hooltvajavad inimesed on, mitte nende lapsed.
Mädanik 6. jaanuar 2018 21:37
asutused ei saaks nõuda suuremat tasu kui patsiendi pensioni suurus,
See oleks sama nagu kehtestaks ka korteri üürihinna mida omanik küsida tohib.Keegi pole nõus sellega siis hooldusasutus ei peaks teist moodi olema.
vähk 7. jaanuar 2018 11:42
ja sellest pensionistki peab inimesele jääma kätte mingi kindel % isiklike vajaduste katteks.vähemasti Euroopa arenenud riikides on see nii.tean seda täiesti täpselt,nii et ei ole vaja vastu vaidlema hakata.iseasi on muidugi laste ja lähisugulaste suhtumine vanuritesse,sellega on igalpool mujalgi probleeme.
mhh 6. jaanuar 2018 17:41
Kõik peavad oma vanaks jäänud inimesed, pereliikmed, kas nende endi või enda kodus ära hooldama, võttes appi päris hooldajaid, see tuleb palju odavam ja keegi on alati vana inimese juures. Empaatiat rohkem oma vanaema , vanaisa suhtes!
ilus idee 6. jaanuar 2018 20:22
.. . aga kahjuks ei tööta - selliseid hooldajaid lihtsalt ei ole kusagilt võtta.
Kui omal oli vaja samaaegselt hooldad nii mehema kui ka isa, siis otsisin abi igalt poolt, nii töökuulutustest kui vastavat teenust pakkuvatest firmadest. Mitte kusagilt ei leidnud kedagi, kes oleks olnud nõus tulema. Hinnani me ei jõudnudki, kuigi olin valmis ka firmade koduilehtede hinnakirjas küsitut maksma.
Hooldajate koolitamine kestab kaks aastat, samas makstakse neile hooldekodudes heal juhul miinimumpalka. Ise usun, et kõik meil vastava koolituse läbinud lähevad pigem väljamaale, kus sama töö eest oluliselt rohkem makstakse. (Siiski vähem sellest, mille eest kohalikud sama jõhkrat tööd oleks nõus tegema). Hooldajate tasu on igas riigis närune.
to küsimus 6. jaanuar 2018 17:24
mitut vanemat oled hooldanud ja kui kaua ?
vastus 6. jaanuar 2018 17:47
Hooldasin oma ema viis aastat.Aga sina?
ussr 6. jaanuar 2018 19:20
Mina olen oma ema 10a. hooldanud ja see on põrgu. Kui 10a. ei ole võimalik haige pereliikme hooldamise tõttu tööle minna, siis peale nii pikka tööturult eemal olemist, ei võta mitte keegi enam inimest tööle ja hooldaja jääb lõpuks elu lõpuni toetuste peale vegeteerima. Riik peab selle probleemi kiiremas korras ära lahendama, niigi on juba 25a. venitatud.
tt 6. jaanuar 2018 17:17
6. jaanuar 2018 17:43
lõpeta ometigi see eutanaasia jura!
Või tahad oma (vana)vanematest kiiresti lahti saada?
kaiman 7. jaanuar 2018 08:59
oleks palunud küll. Miks peab mitte milleski süüdi olev emake rohelist mäda välja ajavates mustas nekroosis lamatistes abitult lebama. Miks pean mina neid haavandeid puhastama ja siduma.
. 6. jaanuar 2018 23:50
Tee endale selgeks, mis on eutanaasia. See ei ole teenus stiilis- mu vanaema on dementne ja segab mu elu, pange ta magama.
Eutanaasiat saab paluda vaid täie mõistuse juures olev inimene, kellel on raske haigus, see ei käi lähedaste suva ja soovi järgi. Eutanaasia meie omastehoolduse probleeme küll ei lahenda, põhirõhk on siiski dementsetel vanainimestel, kellel lisaks vaimsetele probleemidele ka füüsilised haigused. Selline inimene ei ole adekvaatne eutanaasiat soovima.
Hooldekodusid pole piisavalt ja teenused neis 6. jaanuar 2018 17:08
on väga pajude kaasmaalaste jaoks absoluutselt ülejõukäiva hinnaga. On vanadekodusid mille välimus ja õhkkond vastab koonduslaagrite tasemele mida oleme näinud II maailmasõja aegsetes sõjafilmides. Nii ei tohiks kohelda Eesti Vabariigis vanureid - see on kuritegu milles on süüdlane riigi Valitsus mis ehitab miljardi raudteid ,ülemeresildu sellesama raha eest mis kuulub neile vanuritele.
mhh 6. jaanuar 2018 16:57
Kas hooldekodu hooldajatel ei hakka psüühikale mõjuma, kui teie ühte vanemat seal tubleerib paarkümmend abivajajat ja kõik sugulased tahavad, et justnimme istud tema vanaema juures 24 tundi ja tervelt 7 päeva järjest ja hoidku jummmal kui hooldaja juhtub isuma puhkuseks mõeldud toas ja juhtub isegi kohvi jooma või oma toitu seal sööma.
Mari 6. jaanuar 2018 17:40
Mida tähendab "tubleerib"? Mida kommentaator sellega mõtleb? Eesti keeles on sõna dubleerima, mille tähendus on üht ja sama ülesannet paralleelselt täitma. Aga kommentaator väidab, et üht hooldatavat (t)dubleerib paarkümmend abivajajat. Mida see küll peaks tähendama?
Kui niisuguse segase kommentaari kirjutas solvunud hooldekodutöötaja, siis on parem küll katsuda selliste töötajatega kohast oma vanemaid eemal hoida.
marike 6. jaanuar 2018 18:48
olen hooldekodu töötaja ja uskuge mind, mitte keegi ei ole järelevalveta ega kasimata-näljas. On tõesti raske, enamus lamajaid, 25-st kaks ainult liiguvad ja sedagi ratastooliga. See kaeblemine vanurite heaolu üle pole muud kui omaste vastutuse lükkamine hooldajate kaela. Mitte üks vanur ei kaeba hooldajate üle, na on ütlemata tänulikud aga nad igatsevad omaste järele. Ja nee omaksed enamuses ei taha kuidagi vaatamas käia. Kui vaid lapsed kuuleksid, kuidas ja mida vanad räägivad meile teist- st. lastest. Nad on nõus puukuuris elama kui vaid koju saaks. Aga lapsed tuleva ja näevad ainult puudusi. Kus viga näed laita, seal tule ja aita.
küsimus 6. jaanuar 2018 16:49
Kas seltsimehed arvavad,et keegi teine peaks nende vanemate eest hoolitsema?
ab 6. jaanuar 2018 17:05
Mis siis saab kui teised loobuvad maksude maksmisest?
sotsiaal 6. jaanuar 2018 17:14
jah sotsiaaldemokraat Mikser ja sotsiaaldemokraat Mikko.
Andres 6. jaanuar 2018 17:53
Kahju, et kommunismi ehitis viimase kivi ladumisel kokku kukkus. Siis oleks naised olnud ühised, lapsed ja vanurid muidugi ka. Aga selle ehitise juurdeehitust juba laotakse.