„Horoskoop“ Helgi Sallo ja Heidi Tamme.Foto: Heino Vilms/ERR
Indrek Riigor 6. jaanuar 2018 00:01
12. oktoobrist 1968 kuni 7. juulini 1973 oli Eesti Televisiooni eetris ülipopulaarne lauluvõistluse saade „Horoskoop“, mis muutis kogu Eesti muusikaelu. Peaaegu kõik saates kõlanud laulud nautisid tõelise hiti staatust.

Ligi poole sajandi tagune Teleleht reklaamis esimest saadet suhteliselt tagasihoidlikult: „Estraadistuudio uus saade, mis hakkab edaspidi korduma iga kahe nädala järel, kannab pealkirja „Horoskoop“. Et tegemist pole mitte tähtede järgi tuleviku ennustamisega, selles võite veenduda juba esimeses saates. Tähelepanu! Kõigi nende vahel, kes ei põlga kirjatööd ja saadavad vastuse saates esitatud küsimusele, loositakse välja Eesti Reklaamfilmi auhind transistorraadio „Meridiaan“.“

Küllap aitasid saate menule kaasa väljaloositavad defitsiitsed kodukaubad (näiteks viimases saates 1973 värviteleviisor) – ühe saate kohta saatis rahvas kümneid tuhandeid kirju (suurim number oli 35 000). Kuid see oli ka esimene omataoline muusikasaade, mis erines oluliselt muust meelelahutusest.

Saade „Horoskoop“ oli 40minutiline ja selle jooksul kõlas seitse laulu. Laulud seadis peamiselt helilooja Kustas Kikerpuu arenenud lääneriikide tollaste hittide põhjal, aga esindatud oli ka eestimaine originaallooming. Kuna laulud olid meloodilised ja sisukate tekstidega, muutusid need üle öö hittideks. Igast saatest pääses edasi viis laulu ning kahe väljalangenu asemele võeti järgmises saates kaks uut. Selline süsteem sai eeskujuks teistelegi hiljem eetrisse tulnud muusikaedetabeli saadetele, nagu „Seitse vaprat“ ja „Eesti TOP 7“. Mõnes mõttes on ka praegused nn staarisaated „Horoskoobi“ kauged järglased, kuna ka siis said saates esinenud lauljad hoobilt rahva lemmikuiks.

Saade jaotas Eesti levimuusikaajaloo kaheks: kui enne olid tuntumad Eesti lauljad Artur Rinne, Heli Lääts, Kalmer Tennosaar ja Eesti Raadio naisansambel, siis „Horoskoobi“ mõjul hakkasid ilma tegema Jaak Joala, Ivo Linna, Tõnis Mägi, Els Himma, Marju Kuut, Heidy Tamme, Uno Loop, Kalju Terasmaa, Paul Allik, Tiiu Varik, Anne Velli ja Helgi Sallo.

Allikad:

Silver Kuusik „Unustamatu Horoskoop“. Vikerraadio „Korraks vaid“. ERR: 12.10.2014.

Mari Kartau „Mis oli enne „Eesti laulu“ ja staarisaateid? Õige vastus: „Horoskoop"!“. ERR: 29.04.2015.

Mis oli „Horoskoop“? ETV „Ringvaade“. ERR: 28.04.2015.