Maailm

Jaht maailma otsituimale mehele jõudis Eestisse (26)

Toimetas Denes Kattago, 5. jaanuar 2018 09:43
Bitcoin'i virtuaalrahaFoto: Reuters/Scanpix
Los Angelese advokaat Justin Sobaje analüüs ja uuringud on viinud ta veendumusele, et Satoshi Nakamoto nime all virtuaalraha loojaks on Tartu ülikooli arvutiteaduse instituudi krüptograafia juhtivteadur Helger Lipmaa, kirjutab Postimees.

Netientsüklopeedia teatel on Satoshi Nakamoto on nimi, mida kasutas tundmatu isik või grupp, mis kujundas bitcoin'i ehk virtuaalse rahasüsteemi. Nakamoto oli/d esimesed, kes lahendasid digitaalse valuuta topeltkasutamise probleemi. Nad tegelesid bitcoin'i väljaarendamisega kuni detsembrini 2010.

Samal teemal

Oma P2P fondi profiilis väitis Nakamoto, et ta elab Jaapanis ja on sündinud 5. aprillil 1975. Spekuleerimisele Nakamoto tegeliku identiteedi üle keskendusid peamiselt krüptograafia ja arvutiteaduse ekspertid, kes elavad Ameerika Ühendriikides ja Euroopas. 

USA õigusteadlane Justin Sobaje on Nakamoto jälgi ajades jõudnud välja eestimaalase Helger Lipmaani. Vikipeedia piirdub tema osas napi kirjega: "Helger Lipmaa (sündinud 8. aprillil 1972) on eesti krüptograaf, Tartu ülikooli krüptograafia juhtivteadur. Teda on peetud ka salapäraseks teadlaseks nimega Satoshi Nakamoto."

Doktorikraadiga Lipmaa paistab silma suure teadusorganisatsiooniline ja -administratiivne tegevuse, teadusauhindade ning publikatsioonide arvuga Eesti teadusinfosüsteemis.

Helger Lipmaa anakronistlik kodulehekülg Foto: Kuvatõmmis

Samal teemal

23.01.2018
Üllatus suures narkoloos: kuhu kadus krüptoraha, mille eest politsei ostis üle 1,5 kilo fentanüüli?
05.01.2018
Eestlased kolisid maailma suurima krüptopanga loomise Tallinnasse
10.12.2017
„Edasi, bitcoin, tee meid rikkaks ja õnnelikuks!“
06.09.2017
ID-kaardi probleemi paljastanud teadlased on leitud