Eesti Vabariigi 100. juubel

SADA SÜNDMUST, MIS MÕJUTASID EESTIT | 50. koht: kõigi aegade edukaim Eesti film on „Viimne reliikvia“ 

Indrek Riigor, 5. jaanuar 2018 00:02
Foto: KALEV LILLEORG
23. märtsil 1970 esilinastus mängufilm „Viimne reliikvia“, mis kujunes väga kiiresti Eesti kõigi aegade edukaimaks filmiks.

Žanrilt enim romantiliseks seiklusfilmiks määratletav mängufilm põhineb kirjanik Eduard Bornhöhe jutustusel „Vürst Gabriel ehk Pirita kloostri viimased päevad“. Ometi on filmi tegijad (stsenarist Arvo Valton, režissöör Grigori Kromanov ja toimetaja Lennart Meri) Bornhöhe ainesega üsna vabalt ringi käinud: filmi tegelased langevad Bornhöhe omadega kokku peaasjalikult vaid nime poolest ja täielikult puudub 16. sajandi teise poole ajalooline taust. Isegi Pirita kloostri hävitajateks on filmis mässav maarahvas Vene tsaar Ivan Julma vägede asemel, kes seda tegelikult tegid.

Samal teemal

„Ajaloo“ muutmist filmis on seostatud filmitegijate enesetsensuuriga, et mitte näidata venelasi halvas valguses. Samas omab romantiline lugu kartmatust vabast mehest Gabrielist (Aleksandr Goloborodko), kes armub kaunisse Agnesesse (Ingrīda Andriņa), hoopis suuremat allteksti. Taustaks toimuv maarahva mäss rõhujate (eelkõige kloostri) vastu oli tõlgendatav ka vastuhakuna valitsevale Nõukogude režiimile, mida võimendasid eriti Paul-Eerik Rummo tekstidega ning Uno ja Tõnu Naissoo viisistatud laulud. Peeter Tooma laulduna said need rahva hulgas ülipopulaarseteks ja neid lauldakse siiani.

„Viimne reliikvia“ filmiti Virtsus ja Taevaskojas ning Tallinna ja Riia filmipaviljonides. Esimesel aastal vaatas seda NSV Liidus umbes 40 miljonit inimest (venekeelses variandis esitas laule Georg Ots). Samuti nautis film erakordset leviulatust. Näitamisõigused müüdi 63 riiki – nii laialt pole levinud ükski teine Eesti film.

Ribadeks näidatud ja ühtlaselt punaka tooni võtnud “Viimne reliikvia” restaureeriti ja digitaliseeriti Eesti filmiklassikast esimesena 2002. aastal.

Allikad:

„XX sajandi kroonika. Eesti ja maailm. III osa“, 1.11.1961–20.01.1981 (aluskäsikiri: Mati Graf). Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastus, 2006.

Küllo Arjakas (koostaja) „Eesti Vabariik 90: sündmused ja arengud“. Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastus, 2008.

Allar Viivik „“Viimne reliikvia” teeb Soomes läbi uuenduskuuri“. Õhtuleht, 19.01.2002.

Samal teemal

10.01.2018
SADA SÜNDMUST, MIS MÕJUTASID EESTIT | 45. koht: intrite meeleavaldus ähvardas muutuda vägivaldseks
09.01.2018
SADA SÜNDMUST, MIS MÕJUTASID EESTIT | 46. koht: hruštšovkad ja paneelkorterelamud – nõukogude aja kestvaim pärand
08.01.2018
SADA SÜNDMUST, MIS MÕJUTASID EESTIT | 47. koht: sõna tegeliku jõuga näitlev luuletaja Juhan Viiding
07.01.2018
SADA SÜNDMUST, MIS MÕJUTASID EESTIT | 48. koht: kõige eestilikum luuletaja on Juhan Liiv