Eesti uudised

Hooldekodude arved võtavad eluisu ka vanurite pereliikmetelt.

„Ema, palun sure ära!“ Hooldesüsteem paneb pere vanureid vihkama

Küllike Rooväli, 4. jaanuar 2018 21:55

541 KOMMENTAARI

o
Oma lähedase hooldaja pea 9 aastat/ 11. jaanuar 2018 14:56
Miks ei saa aastaid kodus oma lähedast hooldanud pereliige selle perioodi eest tõõstaaži? Omavalitsuselt saadav toetus kuus on sellest äraelamiseks olematu. Minu puhul läks kõik minu vanaduspõlveks kogutud vara sellel perioodil lähedase inimese hooldamise kuludeks. Raha rahaks. Kuid vähemalt tööstaaži selle aja eest võiks inimesele arvestada.
Aga kõike seda omaste hoolduse teemat mõistavad paraku vaid need, kes seda ise on läbi elanud.
e
eeestlane/ 11. jaanuar 2018 09:16
Lp Õhtulehe toimetaja, palun lase see ajakirjanik lahti! Kirjutada selline jama kokku, kus on mõistud inimesel?
m
Mauks/ 9. jaanuar 2018 01:12
Kas mõni jurist Riigikohtusse kogu seda pulli viia suudaks? Midagi Põhiseaduse vastast äkki leida...
Ebaühtlane praktika hoolduses ehk ebavõrdne kohtlemine? Vms
t
Tiuks/ 11. jaanuar 2018 09:20
sama on teemaga elatiSnõuded üksikvanemale 235 lapse pealt. Aga kui palk on 500, MIS ENAMASTI OLNGI NII, ja 2 või enam last? Juba hauvad välja kohtutäiturite vastutuse suurenemist, et jätta vanemale vaid 140, kuigi kõik saavad aru, et see ei ole arukas ega võimalik. Suitsiisid ainult suurenevad- ja kõik on vait.On kuulda seaduse muudatust ja seaduse seaduse muudatust, aga see õuab alles 5 või 7 aasta pärast arvestades Eesti "võimalusi". Mis laps teeb 2 x 235 kuus, kuna teine vanem ka olemas...
P.s. olen naine, ja mul ei ole elatisvõlglast peres ega ka ise ei pea maksma, lihtsalt mõtted ei anna asu.
g
gg/ 8. jaanuar 2018 06:59
iilmselgelt ei tõuse pensionid Eestis kõigil nii suureks, et kataksid hooldekodu kulud. Saan aru, et 400 -500 on vähe, aga sellega JÄÄB ELLU. Peaks jõudma nii kaugele, ethooldusasutuses täielikku hooldust vajava inimese hoolduskulud aitab tasuda riik, kui patsiendi pangahoius seda ei võimalda. Kui on kinnisvara, vallasvara, siis tuleb seda kasutada. Aga selleks peavad olema seadused ja seaduste rakendussätted., mis ei anna võimalust pärijatel enne teha puhast platsi, kui päris pärimisaeg käes ja midagi on siis veel pärida.
Et vana inimese surma ootust ei peaks ajalehtedes levitama. Ikkagi elus ju veel, ikkagi inimene veel.
t
Tütar, kelle ema läks kah vabatahtlikult/ 6. jaanuar 2018 19:40
Ja kui vahel on kurb, siis küsin endalt - kas tahad, et ta oleks edasi kannatanud? Temast noorem sõbranna lamab juba aastaid liikumatuna hooldushaiglas - pensionärist mees veel töötab, ja lapsedki peavad maksma...ma ei taha teada, mida see lamaja ise tunneb!
Üks mu tuttav laskis end pargipingil maha, kuna kõrivähist tingitud valud olid juba väljakannatamatud.
Kui elu pole enam elamist väärt, miks siis ei lasta inimesel väärikalt surra? Eutanaasia seadustamine on hädavajalik!
Kas tõesti olete nii halvad vanemad, et tahate oma lähedastelt raha ja aja enda (hooldekodu) tarbeks ära võtta, et neilgi koos teiega halb oleks? On ikka egoistid!
e
ewe/ 7. jaanuar 2018 17:07
jah, valudes kannatavat looma tohib mürgisüstiga päästa, aga looduse kuningat INIMEST ,tohib piinata lõpuni- et ikka saaks öelda, et elu ei peagi kerge olema...?!
e
eestlane/ 11. jaanuar 2018 09:20
Jätke see eutanaasia jutt, mitte keegi ei pea hakkama inimesi tapma. Kes ei taha enam elada, ei suuda enam, tema leiab mooduse, kuidas elust lahkuda. Ei pea andma lähedastele või asjast huvitatutele võimalust, vabanemiseks tüütuks muutunud vanainimesest. Mis on probleem, oma mõistuselt lapseks muutunud inimesi ei tohi anda teiste otsuse alla, kas neil on õigus elada või mitte.
m
Mihkel Espoost/ 6. jaanuar 2018 17:56
Ytleks ka midagi,aga pole lihtsalt sõnu.Propse on siingi.Loodan Taevaisa peale.Õnnistust kõigile.
t
tütar/ 7. jaanuar 2018 19:52
küll hoolitseks, aga sel ajal palun makske mu eluase ja laste koolid kinni.Toidu saaksin ema-isa kõrvalt.
e
Eutanaasia/ 6. jaanuar 2018 16:46
Tule taevas appi, kuhu me oleme jõudnud? Maksame makse ja siis mõtleme viimasele väljapääsule-eutanaasiale. Lugesin just siin ka probleeme EMO-ga. Pensione tõstekse 6.35 % aga kui kiiresti liiguvad eest ära palgad? Väga suur "heategu", saate 6,3% pensioni rohkem. See on ainult mõned eurod ja samal ajal mis kõik kallimaks läheb ja mitu %? Bensiin, gaas ja sellega seoses kõik muu! Olen praegu väljamaal ja näen eemalt neid probleeme nüüd teistmoodi. Meile aetakse udu- et oleme 5 rikkama riigi seas ja meil on kõik väga hästi. Tegelikult on eesti inimesed sama vaesed kui kolumbia vaesed. pole mingit vahet peale selle, et siin on soe kliima ja keegi talvel ära ei külmu. Eesti inimesed, ärge uskuge seda, et meil on kõik hästi! Meil on ikka väga halvasti! Patriotism on hea aga see ei elata. Meil oli maal mahetootmine täielikult aga nüüd on see linnasakste poolt hävitatud. Ja maainimestel pole tööd ega midagi. Maarahvas oli väga töökas. Nüüd peavad nad minema sotsiaalameti ukse taha kerjama. Metsad, maad, riigi vara on maha müüdud väljamaalastele. Täielik häving!
l
Laulusalmist/ 6. jaanuar 2018 16:52
viis viimast, on meelest läinud sootuks
neid iialgi ei kutsuta lauda
Tegelikult oleme ka meie viie viimase hulgas, kuigi populistlikud politikaanid jahuva midagi viie esimese hulka jõudmisest.
k
Katrin/ 11. jaanuar 2018 09:14
Palgad ei liigu kusagile kiiresti ära! Pensione indekseeritakse korra aastas, kuid paljud töötajad võivad palgatõusust ainult unistada ja nende palgad on aastaid samal tasemel püsinud. Isegi miinimumpalk on vahepeal palga kinni püüdnud ja oled nüüd miinimumpalgal. Kui ülemuse käest midagi küsid, siis nähvatakse, et kui ei meeldi kõnni minema. Nii peadki siis minema kõndima või leppima 500€ palgaga, sest ega kusagil need kõrgepalgalised kohad vabad pole, neist hoitakse kümne küünega kinni.
k
Kogu probleemi/ 6. jaanuar 2018 13:41
õige lahendus oleks eutanaasia seadustamine, mis võimaldaks inimvaredel piinast vabanemist.
s
Sa ei luba meie valevagatsejate variserlik moraal. / 6. jaanuar 2018 16:56
Lähtutakse keskaegsete skolastikute teesidest, mis vastandasid ihu ning hinge. Ja et hing puhtamaks saaks, selleks pidi keha rohkem kannatama. Sellele ei tulnud tähelepanu pöörata. Et mida suuremad on füüsilised kannatused siinses maises elus, seda auväärsem koht ja au ootavad kadunukest paradiisis.

k
Kaks viimast sõna vahetuses?/ 6. jaanuar 2018 12:42
p
Paraku/ 9. jaanuar 2018 12:09
Igavesti ei ela keegi ja surm ongi kõrges vanuses elu loomulik osa.
ü
üks oma lähedase hooldaja/ 11. jaanuar 2018 14:21
Hooldasin oma lähedast insuldijärgselt kokku ligemale 9 aastat. Ma ei saanud tööl käia, Müüsin oma kinnisvara, et selle eluga toime tulla. See oli aeg, millal olin temaga kodus. Ma ei hakka kirjeldama kõiki taastusravidel käimisi Tallinnast Haapsallu ja edaspidi ka Tallinnas.
Mul on lihtsalt selline palve, et kui pereliige jääb oma lähedast hooldama, ta ei saa selle tõttu tööl käia. Kas oleks siis riigi poolt võimalik vähemalt nende aastate eest hooldajale tööstaaž kindlustada.
Olin 24/7 pea 9 aastat hooldaja. Kõik minu rahalised ressursid kulusid hooldamiseks ja olen tänaseks kaotanud selle perioodi osas töööstaaži.
Palun andke koju jäävatele omaste hooldajatele vähemalt tööstaaž selle perioodi eest.
a
ain/ 6. jaanuar 2018 06:59
miks on pätid ja mörtsukad vanglas riiklikul ülalpidamisel??? nad peaksid oma ülalpidamise ise vöi siis omaksed köik ,,,kinni maksma,,
need kes on ausalt riiki toetanud oma töö ja vaevaga peavad vanaduses ise maksma hooldekodu eest?
a
Andres/ 6. jaanuar 2018 07:45
Sarimõrvarit ustimenkot peavad Tartu vanglas eluaeg garanteerima toidu, ravi ja eluasemaga maksumaksjatena ka tema mõrvatute lähedased!!!
a
Artikli pealkiri võiks olla/ 6. jaanuar 2018 03:08
"Ema, kuidas saan ma sind aidata?"
m
Moderaatorist veelkord/ 6. jaanuar 2018 02:49
Moderaator ei ole inimene, kes neid loeb. See on arvuti. Ärge kasutage teatud sõnu vaid asendage teistega ja kõik tuleb läbi
t
Tegelikult/ 11. jaanuar 2018 09:23
h
Huvitatu-le/ 5. jaanuar 2018 20:15
Jah, vähk teeb inimesest raske puudega inimese, kui just ära ei tapa. Ära sõnu ära! Vaat kui saad veel ise tunda, siis tead, kuidas see on. TERVE ei ole sa enam kunagi.
m
Moderaator korjas taas ära. / 5. jaanuar 2018 20:09
Miks ei tohi kirjutada suurtest kääridest erasektorile kuuluvate tulusate hooldekodude hindade ning samas postsotsialislike pensionite vahel? Ega kirjeldada muljeid, mida kogesin vastavate asutustega Soomes ning Rootsis tutvudes. Miks ei tohi kirjeldada olmet meie odavaimates, 4-kohalistes hooldekodupaatites? Ja oma sarnaste muljete jagamist, mille ma sain poltosina aasta eest pärast taastusravi ning sellele järgnenud hooldusravi ajal. Kus ma lugesin päevi, et sellestpõrgust kiiremini oma koju tagasi pääseda. Moderaator loeb seda vist tabuteeemaks.
ü
Ükskõik, kuidas/ 5. jaanuar 2018 20:03
aga kuidagi peab hakkama saama. Sellist mõtetki on ränk mõelda, et EMA ära sureks. Olen kuulnud kohalikest omavaitsustest, kes aitavad, kui järglased on maksejõuetud.
j
Järglane/ 6. jaanuar 2018 21:53
Maksujõuetu ei ole ju, kui saad kätte 427 euri ja maksad sellest 200 euri ema hooldekodu kuludeks? Olen maksnud tuhandeid eurosid aastate jooksul, mis teha, mina ju ei ole maksujõuetu...
p
pensionär maalt/ 11. jaanuar 2018 09:30
Paljud vanurid teevad vallaga lepingu ja jätavad oma kinnisvara ja maa vallale kui vald nende eest tasub hooldekodu arved, maksab pensionist puudu jääva osa. Lapsed ei peagi saama maja ja maad kui nad pole võimelised või taha oma vanemaid hooldada. See arusaam, et lapsed peavad kõik pärima on aegunud, pärivad siis kui hooldavad või maksavad hooldekodu, aga vastasel juhul saab vanur oma vara eest hooldekodud elada oma päevade lõpuni. See variant pole ju midagi uut, mujal riikides on see normaalne, et kui laps tahab vanemate talu, siis ta ostab selle vanematelt välja.
N
!!!/ 5. jaanuar 2018 20:02
Need on tohutud käärid pensionite, toetuste ning teisalt hooldusteenuste vahel. Inimene töötab 40-50 aastat, kuid pension on nii tilluke, et hooldekodukohale ei saa mõeldagi, Pensionid on meil ikka veel postsotsialistlikud, hooldekodundus on aga antud rasektori maandada,kes on hindu kruvides teindsellest tulusa investeeringu. Nii et seal on hinnad nagu lääneski.
Paarikümne aastaeest külastasin delegatsiooni koosseisus Soomes vanadekodusid. Vanuril oli seal omaette paarikümne ruudune tuba kööginurgaga. Oma tualettruum. Pensionist selleks piisab. teises tiivas nägin eriliste mugavusteta tube, kus oli 3-4 inimest ühes toas. Küsisime, e kes need on. Ah, need on need, kellel on vaid väike rahvapension ning sugulase puuduvad. Näiteks asotsiaalid, tööstaažita kriminaalid j.n.e. Meil ei piisa pensionist aga isegi mitte taolise 4-se palati jaoks.
Kellel peret ning lapsi ole, nende eest maksab meil puuduva osa vald. Kuid muidugi mõista mitte tuhande-pooleteisese üksiktoa eest vaid ainult odavaimasse, 4-sesse palatisse. Kus pole peale voodi muud kui vaid öökapp (mõnel ool polevat sedagi). Ja naabrid! Ükes on mingi seniilne vanur, kes öösiti oma kadunud emale üritab helistada ning telefoni asemel näitks portsigari sisse kisendab. Tee on öökullirežiimil. es päevad läbi magab, kuid see-eest öösit ringi hulgub, voodite otsa komistab ng igavusest n´toanaabreid kõnetab ning äratab. Kolmas norskab nagu traktor ja põrutab vahelduseks vel ka mürisevat kõhutuult. Meeldivat vanaduspõlve ning muretut eluloojangut! Muuseas, ma ei fantaseeri. Olen ise taolist kooslust kunagi kogenud ühes hooldushaiglas. Ja ma lugesin päevi, et millal seal koju tagasi pääsen. Aga kui see ongi koduks kuni surmani? Ausalt, mina eelistaksin siis pigem juba eutanaasiat.

k
Kiisu/ 5. jaanuar 2018 19:55
Siin on vaga palju kommentaare, aga kas sellest ka midagi muutub. See surmav seadus võeti vastu siis, kui hooldekodu tasud olid vaiksemad. Aga nõuda, et inimene peab oma palgast 600 euri maksma hooldekodule. Kui ma ei eksi sotsid tahtsid aastal 2013 seda seadust muuta, aga reform oli 51 häälega vastu. Nyyd on sotsid ja KE võimul. Vaadake neid toetuse saamise avaldusi, kas hooldajal on korter, mida saaks võõrandada. Kus ma siis elama hakkan. Ma ei mõtle hoodatava korterit. Kas sellises riigis, kus president saab oma emale osta maja, aga teiste emad madenuge väljaheidete sees, me tahtsimegi elada. Paluks kommentaari mitte inimesi rahustama õppinud pressiesindajalt, vaid kellegilt, kes riigi jatkusuutlikuse eest vastutab.
n
no/ 6. jaanuar 2018 11:34
kommentaari lõpp on ju sulaselge vaen ja l o l l u s! Meie riigis on VÄGA PALJU inimesi, kes saavad oma emadele nii kortereid kui maju ja autosid osta - asi ehk ainult tahtmises!
k
kiisuke/ 11. jaanuar 2018 09:33
Kui see on hooldatava korter, siis on normaalne, et sul tuleb see temalt välja osta, mitte loota pärimisele. Ostad välja ja vanur elab saadud raha eest hooldekodus, väga õiglane.
s
see pole vôimalik/ 5. jaanuar 2018 19:28
Veri tarretub, lugedes pealkirja. Miks te ajate inimesed nurka? Inimesed on nurka aetud.
K
./ 5. jaanuar 2018 19:22
Kehv riik, kus pension ei kata kõige odavamat hooldekodu arvet.
m
Mädanik/ 5. jaanuar 2018 19:50
Mujal maailmas on sama probleem kui pension ei kata hooldusasutuse kulusid.Tuleb leppida sellega mis on võimalik.
M
../ 5. jaanuar 2018 20:18
Muidugi kehv kui igasugused näljarotid ja pussaässakad kurnavad riiki.
i
Inimõigus/ 7. jaanuar 2018 05:35
See võiks ju olla koefitsentidega tagatud. Näiteks et hooldustasu ei tohi olla suurem 75% kodaniku pensionist. Vastasel juhul katab vahe riik või näiteks pank.
k
kohutavalt/ 5. jaanuar 2018 18:03
m
Mädanik/ 5. jaanuar 2018 19:52
Kui lastega pere elab pisikeses korteris siis on ise süüdi kui ollakse vaesed.Kui vanake ei jaksa suurt eluaset ülalpidada siis on traagika.
e
eesti riigis on pättidel ja / 5. jaanuar 2018 17:35
mõrvaritel rohkem õigusi ja parem elu kui vanuritel.
s
sellele "oeh"/ 5. jaanuar 2018 16:24
kas arvate, et vanuri elamine ei vajagi remondikulusid, elektrit, kütet,vett jpm. Ja maal elavad vanurid elavadki nagu vanasti. Omaste või naabrite abiga, sest ei pääse ise poodigi, ega panka, ametiasutustesse ja näiteks passigi vahetama. Kõik kaugel! Pole kusagilt mujalt abi!
o
oeh/ 5. jaanuar 2018 17:09
Ja selle hala mõte? Kes on vastupidist väitnud?
o
oskamatus/ 5. jaanuar 2018 16:14
Pean siin mainima, et hooldekodudes ei osata ka õigesti majandada. Olin 20 aastat seal tööl ja nägin mõndagi. Raamatupidaja ostab mõtetuid asju oma äranägemise järgi ja juhataja limpsab vaikselt kapinurgast, teadmata, mis toimub. Ja kui hooldekodu oma rahasid aastas ära ei kuluta, võtab vald järgmine aasta summa vähemaks jne. Raha on aga ei osata majandada!
s
sellele +mujal pensile!/ 5. jaanuar 2018 16:08
Mujal on ka pensionid nii suured, et saavad ise kõik ära makstud. Süsteem on teine! Meil makstakse mitu pensionit hoolduskuludeks, siis makstakse ise pampersid ja ravimid. Mis on vahet, ainult pensioni suurus. Olin hooldekodu köögis tööl ja kui oli palju hoolealuseid, oli ka lihtsam menüüd rahastada. Nüüd hooldekodudes palju hoolealuseid koos ja ei tule pensionist välja? Ei ole ju igale vanurile eraldi dussiruumi ega kööki ega koridori jne. Kokkuvõttes peaks odavam tulema kui kodus! Ja veel selle omaste hoolduse kohta. Vanasti tegid inimesed oma põllutöid omas kodus ja siis hppldati ka vanainmene, polnud muud variantigi. Nüüd uhavad lapsed kaugele tööle, viivad lapsed kooli, lasteaeda ja toovad koju, käivad mööda ametiasutusi, mis on ka kaugel jne. Elu on lihtsat teine ja tuleks teistmoodi läheneda. Minu mees ütleb ka tihti, et vanasti oli nii ja naa aga ise sõidab autoga, mitte hobusega ega käi ka sammukest jala.

o
oeh/ 5. jaanuar 2018 16:01
Kommentaatorite arusaam on kohati eriti lihtsustatud.
Hooldekodu kohamaks ei kata ainult personali palgafondi (kusjuures on hooldustöötajate palgad pehmelt öeldes nigelad), vaid ka hooldatavate toitlustus- ja hooldusvahendite kulusid, kõikvõimalikke kommunaalkulusid (mida nt üks 50- 60 kliendikohaga hoone suudab toota märkimisväärsel hulgal), muid haldus-, remondi ning parenduskulusid, it- ja transakulusid jne jne. Iga väikseimgi asi maksab. Ja kes siunab liiga õhukest riiki või KOV-i vähese rahalise toe pärast- vaadake Eesti demograafilist olukorda ja ehk saate aru, miks tahes- tahtmata ka lähedaste- poolset panustamist oodatakse.
k
kodus/ 5. jaanuar 2018 17:15
läheb seda kõike samuti vaja ja ikkagi peab välja tulema, nii remondid, kommunaal, KÜ laenud,hooldused, oma majas välistööd,ravimid, pampersid, invainventuuri rent jnejne palju rohkem kui hooldushaiglas.
m
Mädanik/ 5. jaanuar 2018 19:57
Pensionäre on lihtsalt liiga palju tänaste töötegijatel koormaks kaelas elamas.Sealt ka see probleem et i jätku neid kes makse maksaks.
k
KÜSIJA SUU PEALE JNE.../ 5. jaanuar 2018 15:40
Kuigi ma kuskilt kommidest kunagi lugesin, et 7-lapseliest perest käis ema vaatamas vaid kaks enne surma (s.t. ei loe,kui sul palju lapsi on, ka need ei hooli vahel), siis kirjutagu mõni südamlikum suurelapseliste kogukond,KAS ON KERGEM mitme peale hooldada???
r
RMT pidaja/ 5. jaanuar 2018 14:26
Kas oskate täpsustada väga detailselt mille peale kulub see ühe kuu hooldusraha? No ütleme et inimese pealt 1 kuu 750 eurot hooldekodus? Mis selle raha eest peab saama ja teha?
d
detaile ei tea/ 5. jaanuar 2018 15:29
aga söögiraha on harjumaa hooldekodudes ca 4.- max 5.-eur ööpäevas
k
kui/ 5. jaanuar 2018 21:27
sa just "seatalitajat" hooldajaks ei taha
t
töötaja/ 7. jaanuar 2018 17:08
Riigilt saab hooldekodu ka üle 600 euro ja seda isegi siis kui voodi on tühi.Nii et 1350 on see summa mida tuleb maksta ja mille eest ei saa mingit teenust.Hooldusteenus on kohalikele omavalitsustele ja riigile väga hea äri.Vaadake milliste hooldekodude juhatuse liikmed on vallavanemad.Ma ei usu ,et nad midagi peale dividendide väljavõtmise seal midagi teevad.Varaste Vabariik on meil.
p
Pigem on probleemiks Koolituste puudumine./ 5. jaanuar 2018 13:58
Ja väga tihti on Probleemiks ka see, et paljude koolituste korral ei tea koolitaja ise seda praktiliselt mida ta teoorias õpetab.
Mul on käsil igapäevane voodihaige vanuri Koduhooldamine.
Ning kõike oskan ma teha tänu neile kursustele mis olid eelmise riigikorra ajal.
Olen lugenud suuri pakse tänapäevased teooria-õpetusi - nende jjärgi küll kedagi üksi hooldada ei saa. Või lõppeks see sellega, et mul oleks endal selg läbi.
t
töötaja/ 7. jaanuar 2018 17:09
tõstuki rent kuus on 38 euri ja sellega saab ohutult tõsta.
m
mis takistaks?/ 5. jaanuar 2018 13:20
Väga hea lahendus---maksku RIIK sellele lapsele töökohapalka edasi, kes oma raugast vanemaga koju jääb!!!
t
5. jaanuar 2018 13:42
tegelikult hooldustasu on täitsa olemas
m
mkm/ 5. jaanuar 2018 13:55
Ainult emapalgalistele maksavad, et need muudkui maksumaksjaid toodaks.
Vanurid ja puudega lapsed ei huvita kedagi. Ja meditsiin on nii humaanne, et isegi leivapätsid jäävad ellu...
s
siss/ 5. jaanuar 2018 14:32
Aga kust see RIIK peaks need rahad välja võluma , ikka maksumaksja arvelt , ja kui jääb eelarves sellest vajaka , siis tuleb tõsta makse. Ongi üks suur "surnud " ring.
m
Mkm, / 5. jaanuar 2018 18:56
riik maksab ainult vanemapalka, et maksumaksjad juurde toodetaks. Vanurid ja haiged lapsed ei huvita kedagi, isiklik traagika.
e
6. jaanuar 2018 18:18
Ei ta maksa. Ainult emapalka maksab, et maksumaksjaid ikka taastoodetaks. Aga mis ja kuidas edasi, pole oluline...
a
8. jaanuar 2018 10:33
aga eii, makstakse ainult emapalka, et maksumaksjaid ikka taastoodetaks...
u
9. jaanuar 2018 13:02
Unista edasi. Ainult emapalk on au sees, peaasi, et maksumaksjaid taastoodetaks...
e
11. jaanuar 2018 12:16
Ei. Makstakse ainult emapalka, et tulevasi maksumaksjaid toota.
a
AJ/ 5. jaanuar 2018 13:18
Soovitan lugeda 1935. a kirjutatud Jaapani rahvuslikust kasvatusest, sh. ka patriotismist. http://www.kirjandusarhiiv.net/?p=714
Soovitan väga lugeda jaapanlaste rahvuslikust kultuurist. http://www.kirjandusarhiiv.net/?p=714 Selle pani kokku Aleksander Veiderma, tolleaegne haridustegelane, oli vist isegi haridusminister, Akad. Mihkel Veiderma isa. Tähelepanuväärne on hoolitsus ja lugupidamine vanade vastu, mis on nende kultuuri üks määrav osa.
m
me oleme jaapanlastest valgusaasta kaugusel/ 5. jaanuar 2018 13:48
Asi on selles, et meie lastel ei ole õrna aimugi, mis on lugupidamine täiskasvanute vastu, ja muidu, mis lugupidamine võib olla vana inimese vastu, kes ennast põlglikult nimetab penskariks.
n
nojaa/ 5. jaanuar 2018 15:30
Jaapan nüüd küll hea näide ei ole, sest seal on hoolitsus olulina, aga kui vana ei suuda enam oma panust anda, siis traditsiooniliselt läheb ise surema, selleks kõikjal olnud kohtadesse looduses. Muidugi on neil nüüd hooldekodud ja vanadekodud nagu kogu arenenud maailmas.
n
N60/ 5. jaanuar 2018 13:03
Väga valus teema.
Mu isa läks jalapealt, aga kunagises vestluses mainis, et tal on valmis mõeldud tegevus, et mitte jääda lähedastele hooldatavaks koormaks. Samuti mõtlen mina, aga hirm on, sest äkki ma ei julge või ei saa enam aru, et aeg on minna - ja anda rahu kõigile, ka iseendale.
Muidugi, raske on leppida jääjatele tekitatud süütundega...
Sotsiaalministeerium võiks luua teenuse, mil psühholoogi seanss aitaks pereliikmetel - kelle peres toimus suitsiid - vähendada põhjusetut süütunnet.
k
5. jaanuar 2018 13:16
kristlus ei poolda suitsiidi, islam ei keela
a
Aivar/ 5. jaanuar 2018 13:20
Ka mina kardan seda kõige rohkem et jään lähedastele koormaks. Et kas mul on niipalju tahtejõudu või mõistust et kui on aeg siis minna.
k
5. jaanuar 2018 13:48
kristlastel enesetapp on patt
e
EI ole õige/ 5. jaanuar 2018 15:24
See küll õige ei ole, et vanemad peaksid enesetappe korraldama hakkama!
m
muri/ 5. jaanuar 2018 15:31
Selleks polegi suitsiidi vaja. Viisin ema hooldekodusse tagasi, kui enam ise ei võtnud jalgu alla ja selg oli läbi. Seal vaadati mind nagu sadisti ja kõnetoon oli ülimürgine.
f
FREE ESTONIA/ 5. jaanuar 2018 12:52
Kirjutan siia suurte tähtetega midagi ,mis näitab kui p-ss see Eesti riik tänu 18 aastat kestnud arengupeetusega valitsusele tegelikult on!
KESKMINE PENSION ON RIIGIS MADALAM KUI MIINIMUMPALK!
See näitab ,kuidas meie riik hoolitseb kogu elu tööd rabanud ja makse maksnud inimeste eest!
Ärimehed tunnevad aina rohkem huvi hooldekodude segmendi vastu.
Ärimehed? Millised? Nagu sahkerdamise eest kriminaaluurimise all olnud Keila hooldekodu omanik Anders Tsahkna, või äkki Autorollo ja Arsenali keskuse kangelane Rain Rosimannus. Miks ärimees? Miks mitte " tavaline pätt?"

f
FREE ESTONIA/ 5. jaanuar 2018 12:45
Kirjutan siia suurte tähtetega midagi ,mis näitab kui p-ss see Eesti riik tänu 18 aastat kestnud arengupeetusega valitsusele tegelikult on!
KESKMINE PENSION ON RIIGIS MADALAM KUI MIINIMUMPALK!
See näitab ,kuidas meie riik hoolitseb kogu elu tööd rabanud ja makse maksnud inimeste eest!
Ärimehed tunnevad aina rohkem huvi hooldekodude segmendi vastu.
Ärimehed? Millised? Nagu sahkerdamise eest kriminaaluurimise all olnud Keila hooldekodu omanik Anders Tsahkna, või äkki Rain Rosimannus. Miks ärimees? Miks mitte " tavaline pätt?"
e
ega nad jah/ 5. jaanuar 2018 16:09
mingi heategevusega ei tegele.Aga ka riik ei tee heategevust.Era ja riigi hooldekodude hinnad on väga väikese vahega.
m
maakas/ 5. jaanuar 2018 12:42
No saa sa aru, midä siin vigiseda on? vanuritel ju üüratud pensionisambad, raha miinimum 4 (neljas) pangas ja bitkoinide hunnik toanurgas! Ja ikka vigisevad!
s
SMURF/ 5. jaanuar 2018 12:53
Sa oled ilmselt arengupeetusega neandertaal!
Eestis on keskmine pension madalam kui miinimumpalk!
r
Rahunege ematapjad!/ 5. jaanuar 2018 12:57
Kõige naljakam ongi see, et paljud vanurid kirjutavad oma majad, metsad ja raha laste nimele, et muidu ei saa valla vaestemajja, riik võtab vara ära. Lapsed saavad pärandi küll rõõmuga vastu võtta, aga hooldada ei saa. Unistavad, et "ema sure ära"! Kuidas siis sellist rahvast aidata?
K
?/ 5. jaanuar 2018 17:04
Kui vana sa ise oled? Ilmselt teismeline, kes alles avastab maailma.
r
Rahunege ematapjad!/ 5. jaanuar 2018 12:36
Alati on maailmas niimoodi olnud, et vanemad kasvatavad oma lapsed ja lapsed hooldavad hiljem oma vanemad! Alles sovjetiajal tekkisid kotipoisid , kes hulkusid mööda maad ja hülgasid oma vanemad, ning need saadeti vaestemajja. Normaalne inimene hooldab oma vanemaid, see on elemetaarne!
m
matsu/ 5. jaanuar 2018 12:39
Kunagi pole maailmas olnud sellist seisu, et inimesed elavad nii vanaks, et juba nende lapsed on vanurid. Seejures vanasti elasid inimesed maal, kus neil töö oli kodutalus ja said ise korraldada aega. Tänapäeval neid tingimusi enam pole.
1
12:36-le/ 5. jaanuar 2018 12:55
Kõik see "normaalne", et EI hoolda, on tulnud Ameerikast ja mujalt kapitalismikantsist. Ja seal on ju ometi KÕIK väga hea!? Kui minu ema viibutas näppu minu lapsele, et "vaata, et sa oma ema kunagi vanadekodusse ei pane", siis laps vastas: "Miks,aga kõik ju panevad!"
s
sovietiaeg/ 5. jaanuar 2018 13:03
lõigi sassi elukorralduse kus igaühel oli nii peres kui kogukonnas oma roll. Siis olid kogukonnad ja need toimisid ikka nii, et vanavanemad hoidsid lapsi, emad, isad käisid väljas põllul-heinamaal tööl, hiljem tegid tööd lapsed ja emad olid kodus toimetamas ja vanavanematel silma peal hoidmas. Üksikud vanurid käisid külakorda, iga talu toitis teatud aja. Sellist ühiskonna mudelit enam ei eksisteeri. Nüüd peab igaüks rügama niikaua kuni püsti püsib. Pole enam haruldane seegi, et hooldekodusse satuvad koos 70 aastane tütar ja 90 aastane ema. Kes maksab? Õigemini kes suudab maksta? Voodikoht hooldeasutuses on kallim kui terve korteri üürimine koos kommunaalmaksude ja muude elamiskuludega.. See on ebaloogiline. Kas siis pannakse nö tanki lapselapsed kes oma elu alguses maadlevad kodulaenudega ja lasteaiamaksudega. Mõelge enne kui kedagi hoolimatuses süüdiatama hakkate!
v
Vanaema/ 5. jaanuar 2018 13:16
Tuleks taastada lastetusmaks. Lastetusmaksu maksmisega tagaksid lastetud endale ülalpidamise.
u
Urrr/ 5. jaanuar 2018 13:21
Kas asotsiaalist delfis on saanud vanaema õhtulehe foorumis?
s
Sina vana k2nd/ 5. jaanuar 2018 13:39
Ju enam ei sigine - kellele ma selle seemne sisse lasen?
Tuleb kehtestada niisuguseljuhul ka kohustus naistele, et kui mees tänavapääl vastatulles otsa vaatab ja välja valib siis nii ongi, ei mingit manipuleerimist ja tähtsust mis autoga mees sõidab. Vaid nii käibki pere loomine. Niisama lambist, et lööme maksud jälle selga, ikka ei käi küll asi.
A
:)/ 5. jaanuar 2018 14:05
Aga mis raha eest? Küsimus ei ole ju tahtmises, vaid selles, et hooldaja peab ka kuidagi söönuks saama. Kui ta hooldab kodus, siis ta tööl käia ju ei saa.
n
Nii/ 5. jaanuar 2018 14:27
Tule sealt kõrge posti otsast alla ja vaata selge pilguga. Miinimum palgast ei ole võimalik vanemaid aidata, tööl peab käima et elada ja lapsi kasvatada.
j
Jürka/ 5. jaanuar 2018 15:44
Arvab, et sinu vanus on kuskil 30-40 vahel ning vanemate hooldamine kauge tulevik, muidu sa hooldamist nii lihtsaks ei peaks. Vaatame, mis juttu sa räägid siis, kui sul tuleb tõesti oma voodihaigeid vanemaid hooldama hakata.
m
Mari/ 5. jaanuar 2018 17:58
Mis tähendab normaalne? Normaalne inimene käib tööl ja kasvatab lapsi, kui vana ema või isa vajavad ööpäeva ringselt hoolt, ei saa ju ennast töölt lahti võtta. Sellepärast ongi inmesed hooldekodus.
l
Lihtsalt arvaja/ 8. jaanuar 2018 20:56
Kas äkki oleks hoopis õigem oma lähedastega ise toimetada,võib ju tööpäevadeks palgata hooldaja ja maksta talle kokkuleppel natukene (arvan,et nii mõnigi kõbusam pensionär käiks hea meelega mingi 2-300 euro eest abiks) ja see ju oleks ikkagi tunduvalt väiksem väljaminek ja ka hooldatav saaks olla omade keskel ja kodus.Me ju nii väga armastame oma lähedasi! Või kuidas??
r
rahunege..../ 11. jaanuar 2018 09:35
miks nii palju miinuseid, kas tõesti olemegi "ematapjarahvas"?
v
11. jaanuar 2018 11:50
vanasti , talus, jah, oli see võimalik, las ema olla ahju taga... Tänapäeva elu juures-no mõelge ka ikka...
p
Päts/ 5. jaanuar 2018 12:28
pension on üsna uus nähtus, aga oma vanemaid vaestemajja saatma oli häbiasi
r
Rahunege ematapjad!/ 5. jaanuar 2018 12:38
Ematapjad ja vanematehülgajad tulid koos nõukogude võimuga, kui hulguti ringi ehituselt ehitusele ja vanematest ei hoolitud muidu, kui vangilaagris taheti, et keegi pakke saadaks.
Карацуба Сеид-Бурхан Биороботы Земли / 5. jaanuar 2018 13:10
1
12:287 /saatma, saatma/ 5. jaanuar 2018 12:43
Aga läheks siis presidendi tahtel tagasi välgukiirusel 17. sajandisse, kus keegi midagi peale surma ei vajaks.
j
12:43/ 5. jaanuar 2018 12:54
ja inimlikus samuti oli ainult 17. sajandi nähtus
s
saatma, saatma/ 5. jaanuar 2018 12:57
Mis sul selle 17. sajandiga? Eelmise elu mälestused või mis? Oma vanematega midagi?
m
Moskiito/ 5. jaanuar 2018 12:43
Jah, nendega sai kodus istutud, tööl e i pidanud käima...
m
Moskiito-le/ 5. jaanuar 2018 12:59
Jah, mis viga oli elada, sai kodus istuda, tööle ei pidanud käia. Ju banaanid suhu kukkus ja päkapikud orjas.
t
to Moskiito/ 5. jaanuar 2018 13:49
Vaat kus lahe elu vanasti oli, ei pidanud tööl käia, banaanid kukkus suhu ja tööd tegi ära päkapikud.
l
5. jaanuar 2018 13:16
Läbi sajandite kehtis ka Eesti aladel seadus, et iga vald toidab oma sandid ja vaesed.
n
Nojah/ 5. jaanuar 2018 13:26
Tore on, kui peres keegi loobub õpingutest, tööst ja tulevasest pensionist, et voodihaiget erihoolt ja heal juhul sondiga toitmist vajavat vanainimest kodus ise hooldada.
v
5. jaanuar 2018 15:34
vanasti ei elatud ka minikorterites mitme lapsega nagu paljud tavalised eesti pered elavad. Pätsu ajal elati ikka maal ja oli kuhu inimesi talus panna, nagu ruumi oli või mis
j
Ja siit mõttetera / 5. jaanuar 2018 12:24
üksikemadele- kas ikka on nii väga oma last kellelegi "kaela määrida"? Kui mees ei soovi ennast teie lapsega siduda, kas siis ikka on nii väga vaja minna kohtusse paugutama ja õigusi nõudma? Ja mis on tulemus? Mehelt mõistetakse välja elatis. Ja edasi? Isaks selline mees ju nagunii ei ole ja teie lapsel on hiljem kohustus seda nn. "isa" üleval pidada. Ehk lihtsamini- teie laps saab kunagi kinni maksta talle võõra inimese hooldekodumaksu. See on siis hea olukord?
m
Moskiito/ 5. jaanuar 2018 12:48
Seda minagi olen mõelnud. Ja olen elus sellist olukorda ka näinud: õnneks oli joodikust lapsevanema,kes oma pojast ei hoolinud, poeg üsna moraalne, hankis siiski vanatoile hooldekodu koha, aga ei arvanud tast miskit nagu isa pojastki. (Edu sellele toredale pojale seal linnavalitsuses, töötasime "orduajal" koos majavalitsuses)
s
Selle mõtte sai kirja panna/ 5. jaanuar 2018 13:45
üks tüüpiline "paugutajavend" kes tahaks võimalikult palju paugutada aga ei peaks maksma ei elatist ja ka laps ei peaks siis oma lõdvakummiga issit hooldama? See just õige, selliste "isside" lapsed kannavadki saatusepoolt määratud taaka kui seda hooldust plekivad. Hoia naistest eemale kui lapsi ei taha, handjob on sinu kaaslane!
t
to 13:45/ 5. jaanuar 2018 14:09
Ei. Ei ole "tüüpiline paugutajavend", vaid naisterahvas vanuses 40+. Minu ema surus mind oma esimesele mehele "kaela". Kohtu kaudu nõudis alimendid ja puha. Hiljem abiellus ja uus mees soovis mind lapsendada, esimene mees aga ei andnud mind ära, et kui juba nii kaua on maksnud, maksab lõpuni. Ema esimese mehega mul mingit kontakti ega suhtlust pole. Ja nüüd on mul sisuliselt mulle võõra inimese hooldekodumaks kaelas. Tore lugu küll.
m
Mis kuradig mõttetera/ 6. jaanuar 2018 02:52
Uskumatu.. Osad üksikemad on üksikemad, sest mees oli alguses normaalne, aga laste sündides MUUTUS VÄGIVALDSEKS JOOMARDIST JÕHKARDIKS!!!! Nii oli minu emaga.
HAIGE INIMENE OLED!!!!
m
mõtteterale/ 11. jaanuar 2018 09:37
Last aitab ju kasvatada isalt välja mõistetud elatisraha, kas sellest ei tulene see kohustus?
i
ikki võrdsemaks/ 5. jaanuar 2018 11:34
ja ainaparemaks teen mina, seltsimees ratas, elu eestis.elagu eesti 100, siis alles näete meie preemiaid kadriorus.
s
See hooldekodude värk / 5. jaanuar 2018 13:15
sai alguse ikka sellest ajast, kui ülistati liberaalset turumajandust, mis meie riigi maailma esirikaste sekka viib...
n
noh mis sa hing ütled/ 5. jaanuar 2018 13:51
Postimees 1932
Pealkiri
Laatre vald sai uue vanademaja ehitamiseks sotsiaalministeeriumilt toetust 3000 kr.
s
5. jaanuar 2018 11:13
Seda lugu lugedes hakkas kurb. Kurb, et vanadesse inimestesse suhtutakse kui mingisse üleliigsesse, millest tuleks võimalikult kiiresti lahti saada. Meil on majas mitu 70ndates, 80ndates inimest, kelle lapsed-lapselapsed kaugel ära, sõbrad juba surnud ja nad on üksinda jäänud. Küll nad on õnnelikud, kui nende käest küsid, et kuidas läheb. Või aitad neil poekoti koju tuua. Nad tahavad nii väga suhelda. Tore, kui omavalitsuses on koht, kus nad saavad käia ja oma päevadesse natukenegi vaheldust tuua. Pöörakem oma naabritele tähelepanu. See ei võta ju tükki küljest ja nii tore, kui saad kellegi päeva toredamaks teha.
Tore, et aitame loomade varjupaiku ja kõiksugu teisi abivajajaid, kuid suhtugem hoolivalt ka vanematesse inimestesse. Ja kui see vanake on tõesti voodihaigeks jäänud, siis omavalitsus-riik peaks lähedastele niipalju appi tulema, et vanakese viimased elupäevad oleksid võimalikult inimväärsed ja sellised, mis lapsi ja lapselapsi pankroti oma hooldustasudega ei viiks. Süsteemi peab saama toimima! Meil on selleks valitsus, ministeeriumid, spetsialistid. Kui te oma ametiga toime ei tule, on aeg valida teised, kes saavad paremini majandamise ja organiseerimisega hakkama! Kui hooldekodu võtab omaste käest sadu-tuhandeid eurosid kuus, kuid hooldekodu pole midagi panustanud hooldekodu inimväärsemaks tegemise heaks, siis miskit on väga mäda.
m
Moskiito/ 5. jaanuar 2018 12:58
Loomade varjupaika riik justkui ei peaks sekkuma (võib-olla), aga vaat vanurid, see on teine teema ja rahvas juba põhimõtteliselt ootab, et abi tuleks riigilt!

n
nomida/ 5. jaanuar 2018 10:57
Kui hooldesüsteem(poliitika) paneb pere vanureid vihkama, mis muide, on vale, siis Õhtuleht paneb pealkirjaga hoopis vanurid oma lapsi vihkama. Ehk siis ajakirjanik peaks esitama endale küsimuse, kas tema töö mõte on inimeste üksteisele kallale ässitamine või probleemi VIISAKAS (EETILINE)esiletoomine, et kommenteerijad sellele samas stiilis lahendusi pakuks.
k
5. jaanuar 2018 11:08
Kahjuks meedia just pidevalt ärgitabki noorte ja vanade vahelisi lahkhelisid ja selle tagajärjel hakkavad noored juba varakult oma vanemaid vihkama.
o
oeh/ 5. jaanuar 2018 16:03
Väga õige probleemipüstitus. ÕL-i ajakirjanikud kahjuks selleni ei küündi.
j
juma/ 5. jaanuar 2018 10:54
Kui tahate arutult sigida siis arvestage, et teie kallid lapsed ei ole tänulikud elu eest, mis te neile andsite. Kes küsib laste käest, kas nad üldse tahavad siia maailma sündida? Vaid oma ego rahuldamiseks lapse tegijad saavad elult karistada, eludega ei mängita.
i
Isegi õige teooria/ 5. jaanuar 2018 11:09
....aga mitte heaoluriigis!? Meil on aga kõik hästi ja üha paremaks läheb, nagu president pidevalt väidab!
m
maakas/ 5. jaanuar 2018 12:40
Loomulikult on meil kõik hästi, sest meid juhib ju PUNAVALITSUS!
t
to maakas/ 5. jaanuar 2018 13:44
Mina neid valimas ei käinud. Ikka kuidagi valiti.
s
See ei ole nii ja on ka./ 5. jaanuar 2018 11:31
Eludega mängitakse ja ei mängita. Lapsed on tänulikud ja ei ole ka. Nad tahavad ja ei taha siia maailma sündida. Need, kellel on võimaldatud sündida, need on ka tahtnud. Osad on tahtnud, aga neil pole võimaldatud. Riigil tuleb tahes või tahtmata võtta osaliselt hooldekodude kulud endi kanda-varem või hiljem ja see on ka õiglane kodanike suhtes.
r
RS2 to juma/ 5. jaanuar 2018 12:00
Seda jah ei tea, miks sinu vanemad kummi ei kasutanud, ja seetõttu üks eba.rd siia ilma sigis. Aga sa saad ju selle viga ise parandada, paar meetrit nööri ja tükki seepi ikka jäksad poest osta. Sobiva puu leiad metsast tasuta!
1
12:00-le/ 5. jaanuar 2018 13:01
Miinused tulevad sulle valesti, silmas on peetud ilmselt eelmist kommi 11:31 ja muudkui laotakse, et kuidas sa normaalse kirjutise kohta nii ütled.
s
5. jaanuar 2018 12:50
Seda egosimi näete hoopis lugedes noorte blogisid, kus tänapäeva noored emad suure egoismiga oma nunnukesi pildistavad.
k
kessu/ 5. jaanuar 2018 20:46
loll jutt suhu tagasi. Lapsed on ainuke asi, mille päärast üldse pingutada. Muidu võiks ju niisama lebotada riigi kulu jah? Teiste inimeste laste najal?
v
Vähk/ 5. jaanuar 2018 10:43
Raha on kui raba. Küsimus on selles, kellele ja milleks see läheb. Pea iga päev on meedias lookesed inimestest ja ettevõtmistest, mis selgelt laristamist tõestavad. Kas meil räägitakse eetikast? Hakkad naerma kui kuuleka jutte niinimetatud eliidi eetikast. Hooldekodude elu oleneb suuresti ka selle juhtkonna suhtumisest. Hiljuti sattusin Tammistesse ja ei uskunud oma silmi. Toa laes ja seintel olev värv koorus, ripnes. Taevake, kas tõesti ei saada pisut pahtlit, potti värvi?Rääkimata mööblist. Kui sageli on ajalehtedes kuulutusi, et pakutakse tasuta seinakappe ja nende osi saaks ju ometi hooldekodugi tuppa viia. Pealegi, tollane sektsioonkapp on väga hea kvaliteediga, vastupidav ja ka täiesti kena. Puudub juhtkonna initsiatiiv ja kõik. Ja üldse huvitav, mida teeb hooldekodu direktor või
juhataja 8 tundi? Väga tahaks näha tema päevapildistust.
k
Kontroll puudub!/ 5. jaanuar 2018 11:06
Tammiste hooldekodujuht tuleb asendada uuega.Kuhu lähevad need suured rahad, mida maksavad hoolealused ja nende lapsed?Kuidas toiduga seal on ja puhtusega?
m
miki/ 6. jaanuar 2018 13:25
Äkki kaevandavad bitcoine???
s
See hooldekodude värk/ 5. jaanuar 2018 10:36
..ei saa ju olla heategevus, kui sellega hakkas tegelema ka Rain Rosimannus prouaga.
a
autorollo hooldekodu/ 5. jaanuar 2018 10:51
missugune suurepärane värv...
kaspole emand elois?
s
see on eestlaslik hoolivus/ 5. jaanuar 2018 11:05
muidugi on kõige rikkamas riigis raha küll ja küll. jääb ülegi nutvateks siilideks ,rändrahnudeks, 17 krundikeseks, ärmatamiseks, rollotamiseks,
Aga IGA ÕIGE eestlane vihkab vanemaid valgeid ja ootab omi akadeemikuid koos kitsedega .
t
to see hoolde.../ 5. jaanuar 2018 13:51
Mitte mingil juhul rikkurid. Need peavad olema inimesed, kellel süda õige koha peal. Hooldekodud peaksid olema riigi ´juhtida ja kontrolli all.
k
ka riik ei tegele/ 5. jaanuar 2018 17:17
heategevusega, vähemalt mitte liberaalse korraga riik.
k
Küsimus/ 5. jaanuar 2018 10:30
Kas 40 aastat töötanud inimeme tõesti väärib vaid 400 eurot kuus ja veel meie hindade juures. Kas selles riigis pole liiga suured käärid ?
t
to küsimus/ 5. jaanuar 2018 12:24
kuidas siis muidu lühikese ajaga oleks võimalik toota tänapäeva eliiti ja miljonäre? ikka tööinimest ja riiki lüpstes.
k
kas see/ 5. jaanuar 2018 15:40
inimene maksis ka 40 aastat sotsmaksu?
m
+ mujal pensile/ 5. jaanuar 2018 15:42
mineja ja vanuri suurim kulu on arstiami. See on ju Eestis neile tasuta. Seega saavad nad parajalt. Mujal vanurid peavad oma ravikulud ja rohud 100% ise kinni taguma, ka vanaduses
l
lõpeta/ 5. jaanuar 2018 17:01
valetamine ,Soomes on ASTMArohud tasuta.
s
saaks siis/ 5. jaanuar 2018 16:10
kasvõi need 400! seda saavad nõukaaja penskarid,enamustel uutel pensionäridel 350, sest 2000-ndatel olid palgad väikesed.
k
Kui/ 5. jaanuar 2018 10:23
tööealine jääb koju vanurit hooldama, ei teeni ta endale pensionit välja, peab ehk veel lapsigi koolitama ja jääb järgmisena teiste kaela. Kui pensionär peab veel teist pensionäri hooldama, ei pruugi tal selleks tervist ja jaksu olla. Igal juhul on see ebanormaalne. Mul terendas kord aeg, et 27m2 oleks elanud meie neljakesi ja hooldust vajavad vanaema, ema, isa ja ämm. Lapsed olid alles kooliealised. Maja oli vana, mugavusteta. Õnneks lahendas elu ise kõik teisiti...
r
Riik elab ju hästi/ 5. jaanuar 2018 10:19
Annab kirikutele miljoneid ja väljamõtles lõpuks alibi ka, mille eest. Minu isal oli ka kohvritäis obligatsioone, mis vägisi peale sunniti, tooks need ka tagasimaksmiseks riigilt, millel sellega vähimatki pistmist pole. EAS, haigekassa juhid oma hiigelpalkadega, presidendi meeskonna 6000preemiad "eriliste" teenete eest. See kõik oleks nagu vanade mõnitamise etalon. Kõik see silmakirjalikus ilukõnedes sunnib noori otsima võimalusi äraelamiseks võõrsilt või langema laenude ohvriteks.
m
milleks on rikkale riigile vanad vajalikud/ 5. jaanuar 2018 11:11
vanad tegid miljonäre, aitab küll
j
Just nimelt/ 5. jaanuar 2018 11:58
Kõige ehedam näide Laari valitsuse ajast. Miljonärid tekkisid siis, võtke või president ise. Tema nõunikuna mitmed kinnisvarad, soe koht Luxembouris, mis teenib juurde tänaseni.Needsamad tegelased ei näe ei kuule, ei tahagi kuulda ega näha tegelikku elu. Tema on seal , kus raske. Ja nüüd oli tohutu raske oma kantseleil, mitte lastehaiglatel või hooldekodudel. Mina ei saa aru, kas temal vanemaid pole kunagi olnud, et eakate elu teda üldse ei loksuta?
t
5. jaanuar 2018 10:07
tegelikult on asi selles, et meie meditsiinisüsteem on üles ehitatud selliselt, et loodetakse, ehk need voodihaiged surevad võimalikult ruttu ära. vaadake, kuidas vanureid arstide juures solgutatakise. et kui vastu peab, siis on natuke elujõulisem isend, aga küll me ta nende ootamiste ja proovide võtmiste jms. ära piiname ja ta varsti mullatoidul on.
ä
ära/ 5. jaanuar 2018 12:15
R
@ 10.07-le/ 5. jaanuar 2018 12:21
Ravitakse nii intensiivselt,
et lõpuks ongi ÄRA ravitud.

l
lugesin/ 5. jaanuar 2018 10:05
kommentaare ja jäi selline mulje,et reffid ei saa oma kaotusest kuidagi üle ja on palganud kommenteerijateks inimeed,kes peavad sõimama praegust valitsust.see aga,et miks hooldekodu maksud on nii suured,siis seda peab küsima hooldekodu omanikelt.tahaks ise ka näha seda kulutabelit,millepeale see raha kulub.oma pensionist peab inimene oma kodus ära elama,maksud maksma,kütte eest maksma,söök j.m.peab jätkuma,aga hooldekodus ainult voodikoht,elektrit kulub ju minimaalselt,süüa tehakse suurele kambale,see on odavam ja eg nad seal erilisi hõrgutisi saa.köetakse ka ühist ruumi,see on odavam.ma ei saa aru,miks siis need arved on nii suured.sinna peaks mingi kontroll minema asja uurima.
j
just/ 5. jaanuar 2018 10:32
kusjuures need tuhandesed arved ei taga tegelikult normaalset ja inimlikku hooldust. Igasugune riigipoolne kontroll puudub. Või kui kontrollitakse, siis tehakse sellist potjomkinit et vähe pole - visiit on ette teada, kontrolli teevad inimesed süsteemi seest - ja saabki linnuke kirja. Hoolduse ja õendusabihaiglate süsteem on omavahel väga segasel viisil põimunud, inimesi solgutatakse erinevate asutuste või sama asutuse erinevate osakondade vahel. Süsteem ise ja riigipoolne lohakus seejuures on lihtsalt kuritegelik.
n
no/ 5. jaanuar 2018 10:38
Kas te siis tõesti aru ei saa, et hooldekodu omanik tahab maasturiga sõita ja tunda ennast eduka maksumaksjana? Ja riik sai Ansipi algatusel tülika probleemi (vanuritega jampsimine) kaelast ära. Kõik on ju hiilgavalt tehtud. Ainult need haiged vanurid on ise kõiges süüdi, süüdi selles, et nad on vaesed ja haiged jne jne. Seda, et kõik on õige ja hea, kinnitavad ka kõik riigikogu koosseisud, kes seadusi teevad ja üle vaatavad.
t
5. jaanuar 2018 10:47
Töötajate palkasid sa üldse ei arvestanud? Selleks, et tagada 24 h hooldus, peab tööl olema 3+ täiskohaga töötajat (igaüks 8 tundi pluss puhkuseasendus).
t
to 10.47/ 5. jaanuar 2018 12:28
küll selle kolme töötaja palk ka ära mahub sinna mitmekümnetuhandese kuusissetuleku hulka.
a
5. jaanuar 2018 12:52
Alles oli kisa et töötajaid on vähe ning palk on miinimum.
K
// 5. jaanuar 2018 13:57
Kui uksest sisse lähed- ei kohta lähema tunni aja jooksul seal peale hoolealuste kedagi.
m
mhh/ 5. jaanuar 2018 17:26
Seda ka pole kinnitatud, mitu hoolealust võib ühele hooldajale olla. Kes peab hoolitsema selle eest et asendused ja puhkuse ajal peavad kohad täidetud olema. Kui pidevalt vahetuvad väiksemat sorti juhid...Kas tõesti kõlbab iga hooldaja väikeseks juhiks!
m
5. jaanuar 2018 10:52
Mida need reffid siia puutuvad? Saan aru, et Teile meeldib kesikkond, kes veel viimasedki sendid rahvalt ära võtab, aga mida see siia puutub?
1
10:52 / no puutub ikka küll/ 5. jaanuar 2018 12:50
Kes need pensionisüsteemid siis loonud on, rikkad rikkamaks, vaesed vaesemaks. Reformi eluaegne moto olnud.
k
5. jaanuar 2018 13:18
Kuna Teil on mäluga probleeme, guugeldage ja vaadake, kes on Eestis ja suurimas omavalitsuses võimul on olnud.
n
naine/ 5. jaanuar 2018 10:55
Jah, palgad on arvestamata jäänud. Ja ka maksud! Ning söögitegemise euronõuded, peavad olema täidetud. See kõik maksab. Kodus toimetamisega neid kulusid ju pole.
Ma ei õigusta kõrgeid teenuse hindu (olen ka ise neid vennaga jaganud). Lihtsalt HÄBI riigile, kes sellist asja sündida laseb.
l
lugeja/ 5. jaanuar 2018 12:16
Kuidas on võimalik, et hooldekodude hinnad erinevad üle-eestiliselt pea kaks korda? Ida-Virumaal ja Lõuna-Eestis "maksab" vanur 500 euro kandis, Tallinna lähistes rikastes valdades üle 900.
e
ehh/ 5. jaanuar 2018 12:30
söögitegemise euronõuded on 2 kraanikaussi, 1x aastas putukatõrje ja töötaja tervisetõend. kokku max 150.- aastas, kui sedagi.
a
aga hooldekodude maksud on pannud paika / 5. jaanuar 2018 11:14
ju RE ise.
Otse loomulikult tuleb sõimata teisi, ega siis ise
Euroopalikud ja inimväärsed pensionid tehti pr.Hänni ja pr.Lauristini poolt targalt jas hästi.
IGA eestlane on õnnelik,et kallis komu on Brüsselisse küüditatud ja vaevleb ,
Vaeseke ei saa sellist mõnu nagu meie Siberis. KAs tal on kerge ?
t
5. jaanuar 2018 13:19
Te nimetage reformi kommud ja kirjutage ka teiste parteide liikmed, kes kommud on. Üllatute, sm troll.
t
tuttav lugu/ 5. jaanuar 2018 11:20
Reeglina ei kommenteeri artiklite all, kuid antud teema endale vägagi tuttav. Mainin kohe alustuseks ära, et ma ei ole hoolekande asutuse ega muu taolise asutuse töötaja, vaid ka minu ema elab nö hooldekodus.
Olen nõus, et hoolekandeasutuste kuutasud on tõesti suured. Tore on kui selle tasu eest saab hoolealune ka inimväärselt elada jne (ilmselt on antud osas asutused ja nende poolt pakutav erinev). Ma kahtlen selles, et siin kommenteerijad on kellegi palgatud (mina kindlasti mitte ja usun, et enamus meist siin mitte). Kindlasti jagunevad inimesed mitmesse rühma, need kes on lähedalt asjaga seotud, need kes arvavad, et teavad asjast (kuid pole õrna aimugu tegelikkusest) jne...
Olen nõus, et kodus elades peab vanur hakkama saama peaaegu, et olematu sissetulekuga...lisaks veel ise koristama oma toad ja valmistama toidu jne... (et kuidas siis nüüd hoolekande asutuses need summad nii suured on?). Ilmselt peab mõtlema nendele kuludele veidi laiemalt. Kuhu siis need rahad kaduda võiksid??? Vanur sööb ka hooldekodus, toit tehakse küll suurele hulgale inimestele, elekter kulub ka valdavalt ühiselt, vett muidugi kasutatakse, nii pesemiseks... mille arvelt saab kokku hoida jne... aga ei saa ju ka unustada teisi väga olulisi tegureid. Hoolekande asutuses on ka töötajad ja neid on päris mitu (ööpäevaringne valve, koristajad, kokad, asutuse juhid, muud spetsialistid jne...). Ilmselgelt tuleb ka töötajatele maksta palgad ja see ei ole ainult see osa, mis töötaja palgapäeval saab kätte, sellele lisanduvad riikiliud maksud (mis on ka suured). Lisaks tuleb maksta töötajale puhkuse tasu, samuti koos riiklike tasudega ja sellel ajal tuleb ka palgata asendaja,..kes tahab omakorda töö eest tasu saada jne. Tekib küsimus, et kas keegi on nõus või on kellelgi võimalik käia päevast päeva töö nii, et palka ei taha saada või ei saa. Mina isiklikult ei saaks seda endale lubada. Lisaks kõigele sellele on hoone ülalpidamise kulud. Olen nõus, et kütte osa kambakesi maksta ei ole suur kulutus, aga peale selle on ka muud kulud! Ei saa ju mõelda sedasi, et kuu lõpus on 0 seis. Mis saab siis, kui nt. küttesüsteem ütleb üles...ei saa ju saata hoolealuseid majast ära..ups viige nüüd minema!!! Selleks, et selliseid asju ei juhtuks peab ju hoone hoidma nö töökorras...ehk siis pidevalt on ju vaja midagi renoveerida vms..ja ootamatuteks olukordadeks peab olema ka sellistes asutuses väljapääs...ehk siis rahalised vahendid.
Nii, et selle kohapealt ei saa näpuga näidata ka ainult hoolekandeasutuste suunas (eks ole nii ja naapidi olukordi...). Antud probleem on tegelikult tõesti väga suur probleem paljudele ja arvan, et see võiks olla riiklikul tasandil veidi teisiti reguleeritud...
Mina isiklikult olen selle majaga väga rahul, kus minu ema on (ja ei ole minul seal ei tutvusi ega muud sellist...).
Soovin kõigile kannatlikkust, ehk millalgi muutub see süsteem!!!
e
ehh/ 5. jaanuar 2018 12:34
lõuna eestis mu sugulane töötab hooldekodus- töötaja peab kõik tegema, ei ole eraldi kokka.
kui arvestad hooldekodude sissetuleku kuus (ütleme nt 30 patsientix 800= 24000€) ja töötajad (umbes 5-7= 300-4000€ palgad), söökk, elekter, vesi...
no minu arvestuse järgi tuleb päris kopsakas tulu?!?
M
???/ 5. jaanuar 2018 13:06
Maja halduskulud, lõputud pesumajareidid, raviteenused,võimlemised jne
k
kus see raviteenus sul on?/ 5. jaanuar 2018 13:30
N
???/ 5. jaanuar 2018 14:04
Näiteks Leevil haiseb nii, et silmi kaua lahti ei hoia.
t
töötajatele palgad maksta/ 5. jaanuar 2018 16:07
Huvitav, kui tööealine peab koju oma lähedast hooldama jääma, siis tema palgaks on 21 euri. Hooldatava pension läheb hooldatava tarbeks. Seda kontrollib sotstöötaja. Eestkostjana kirjutad iga aasta aruande takkapihta. Muid toetusi ei saa, sest hooldava pension arvestatakse ka hooldaja tuluks miskipärast. Ja selle 21 euri eest kuus peab hooldaja maksma kõik komunaalid, sööma, jooma ja parandama elamises kõik laguneva. Täpselt sama seis on miinimumpalgaga tööl käies, kui pead hooldekodule saadud palga ära maksma . Miinimum palgast tuleb heal juhul odavama hooldekodu juurdemaks välja, kallimale tuleb puudugi.
n
No Paju Pansionaadis/ 5. jaanuar 2018 14:00
On näiteks Reet Kõvaski sugused mammid kes siis kõik selle raha mis hooldatavate pealt tuleb, löövad ühte katlasse ja sealt solidaarselt "jagavad".
Siis küsivad veel majaehituseks ka lihtkodanikult lisa :D
k
ka vana ema/ 5. jaanuar 2018 10:00
Kuhu me oleme oma eluga välja jõudnud, missugused lapsed oleme kasvatanud??? Üks asi on veel, miks ei lasta vanainimesel raske äkilise haiguse korral rahulikult ära surra, miks lastakse elu sisse toppida elavale laibale, on ju selge, et raskest insuldist ei tulda välja eluvõimelisena, selle sõna otseses tähenduses, sellest, et hing on sees ei piisa elamiseks. Tänapäeval suudab meditsiin hoida hinge sees prakstiselt igal eluks kõlbmatul inimvarel, aga kas see on vajalik? Laske raugal rahulikult minna oma viimast teed, surra inimesena, mitte voodi külge aheldatud mustuse tootjana. Olen kirjalikult teinud korralduse, mis keelab elustamise. Ka eriharidusega hooldajatele ning medõdedele pole tarvis sellist koormat vanemate poolt kaela saada, miks neid peab rohkem karistama kui näiteks müüjannat, õpetajannat või juuksurit. Meditsiin peab lõpetama lamama jäävate inimeste tootmise, kusagil olgu ikka mingi piir ka. Üle 80-90 aastaseid hoitakse tilgutite ja voolikute otsas, et ikka hing oleks sees, aga milleks, kas need inimesed ei võiks lihtsalt inimese kombel, vanadusse surra? Ei, neile tehakse enne surma veel südameoperatsioone, vahetatakse puusaliigeseid ja teisi mõttetuid protseduure- milleks see kõik hea on ei saa kohe kuidagi aru.
t
to 10:08/ 5. jaanuar 2018 10:13
Kas Te olete kunagi pidanud hoolitsema pikki aastaid voodihaige eest, kes piinleb ega taha enam elada või siis dementse inimese eest ?
m
mina/ 5. jaanuar 2018 10:29
olen. kallist inimesest on raske lahti lasta ja alati loodad imele, tõsi kui oled töökorvalt kolme kalli inimese pärast surmaga võidelnud, siis vabatahtlikuna hooldekodusse lähedaste poolt sinna viidud inimesi aitama ei läheks.
m
Moskiito/ 5. jaanuar 2018 13:11
10:08-le
Mina isiklikult pole ammu nii elutervet arvamust lugenud, aga sinu vaimse tervisega ei ole siinjuures küll kõik korras, et oma kirjaread sellisel viisil üles tähendasid.
m
mina-le/ 5. jaanuar 2018 13:13
Sina ei läheks, aga teised lähevad...Sinu arvamuse põhiselt veetagu suurele mäele surema, päevane toidumoon kõrval nagu Jaapanis kunagistel aegadel, sest SINA EI LÄHEKS hooldekodusse aitama?
e
ei ole nii,/ 5. jaanuar 2018 13:31
pigem on kartus, mis teised arvavad, et äkki ma vähe hoolin ja siis hoitakse ja piinatakse, mis see muud on, vanurit elus.
p
paljuski / 5. jaanuar 2018 10:25
Sinuga nõus. Tuttav töötab reanimatsioonis ja tegeleb ka koomapatsientidega. Suur rahakulu on asotsiaalsed patsiendid. On nädala haiglas koomas, saab eluvaimu sisse ja tagasi jooma. Mõne aja pärast taas samas kohas. Nad ei kesta küll väga kaua, aga kulu on suur. Mõni aeg tagasi oli jutt sotsiaalmajadest, kus elamistingimused on paljudele vastuvõetamatud, sest pidevalt käib lärm ja jooma. Vabadus teha, mida tahad on nii suur ja kohustusi pole ollagi. Miks normaalset elu elada soovivad inimesed peavad kannatama ja kinni maksma sellise laaberdamise.
Vanurite koha pealt peaks võtma vastu otsuse, et kui inimene ise on nt oma testamendis avaldanud soovi, et ta teatud tingimuste tekkides soovib eutaneerimist, siis seda võimaldatakse. Arstide otsustada peaks jääma, kui mitu arsti peab eutanaasiaga nõustuma ja milline peab olema haige seisund. Kui mina ise ikkagi olen arvanud, et ma ei taha juurvili olla kuude kaupa, siis ei peaks kellelgi midagi selle vastu ju olema. Praegu on tõesti olukord selline, et arstid suudavad funktsioneerima panna peaaegu kõik patsiendid, aga täiesti on lahendamata nende elustatud inimeste edasine saatus.
m
5. jaanuar 2018 13:04
Mis ajast saadik testamente avatakse enne surma?
T
10:25-le/ 5. jaanuar 2018 13:14
Testamenti loetakse peale surma...
t
testament tehakse/ 5. jaanuar 2018 17:46
enne surma ja mina olen küll kõigile teada andnud, mis seal seisab.
k
Kas tõesti oleks siis parem/ 5. jaanuar 2018 10:37
kõik teatud vanuses inimesed meditsiinisüsteemist lahti siduda? Nagunii on raugad juba ühe jalaga hauas ja miks nendega vaeva näha?
Tean paljusid vanakesi, kes südame- või puusaliigeste opi järgselt on saanud elukvaliteedi tagasi ning nad saavad endaga jälle iseseisvalt hakkama. Jah, on ka juhtumeid, kus opist pole abi olnud. Kuid proovima peab. Või kas vähihaigel ei tasu enda elu eest võidelda, sest lõpp tuleb nagunii ja miks agooniat pikendada? Või küsides, et miks 80-aastast insuldihaiget aidata, võib ka küsida, et kes see oskab ette öelda, kui suured kahjustused jäävad. Äkki ei tasuks siis ka mingis õnnetuses selgroole viga teinud inimest aidata? Nagunii eluks ajaks ratastoolis. Samas meditsiin areneb ja õigeaegse abi korral on kahjustused väiksemad ja edasine elukvaliteet parem. Arst võitleb ikka oma patsiendi elu ja tervise eest. Tuleb olla positiivne, vältida asjatuid riskide võtmisi, normaalselt süüa ja liikuda. Ja loota, et kui kunagi tuleb minna, siis oleks minek kiire ja valutu!
s
Seda juttu lugedes tuli lausa hirm peale./ 5. jaanuar 2018 11:24
Jah, haiglates on inimvaresid, kellest kahjuks ei saa enam kunagi asja. Kuid kõiki haigeid ei saa ju võtta ühe vitsaga. Minu emal oli 10 aastat tagasi insult. Me ei teadnud, kui suured saavad olema kahjustused ja äkki ta jääbki elu lõpuni voodihaigeks. Kuid me lootsime alati parimat. Ühel päeval tõusis ta voodist, hakkas rulaatori toel tasapisi liikuma ja tänasel päeval saab ta endaga hakkama. Saab lapselapsedki hoitud. Küll me oleme tänulikud, et ta meil olemas on ja et arstid suutsid teda aidata. Kui arstid lööksid käega, et ahhh, mis neid inimesi siin ikka päästa, miks siis neid üldse vaja on?
m
mis asi on mõttetu protseduur/ 5. jaanuar 2018 13:02
Mis asi on vanadusse suremine? Peale puusaliigeste vahetamist on vanur igati kõbus ja elab iseseisvat elu vaat et veel 10 aastat. Peale silmakae eemaldamist on vanur igati kõbus, loeb aktiivselt ning osaleb ühistes üritustes.
k
ka vana emale/ 5. jaanuar 2018 16:16
Millised lapsed oleme kasvatanud? Kas sa tõesti arvad, et kõik lapsed suplevad rahas ja omavad kõrgepalgalisi töökohti? Et raha on nagu putru-jagub maksudeks, jagub laste kasvatamiseks, perele eluaseme soetamiseks ja hooldust vajavate vanemate hooldamiseks. Meie keskmisest palgast no mitte kuidagi selleks kõigiks ei jagu.
a
Arvan, / 6. jaanuar 2018 08:02
selleks, et vanurit voolikutest vabastada, peab see vanur enne (kui veel jaksu ja mõistust on) pöörduma kohaliku notari poole testamendi tegemiseks kus ka oleks see punkt sees, kuidas temaga toimida kui muutub juurviljaks. Minu kaugelt sugulased Kanadas rääkisid, et nende testamentidesse pannakse isegi matusetseremoonia käik ja kadunu kleidi värv.
l
Lahendus!/ 5. jaanuar 2018 09:51
Ärge tehke lapsi. Sest kui pole lapsi, siis maksab hooldekodu kulud riik teie eest. Ja ärge koguge vara, vaid elage näiteks üürikorteris, siis ei lähe ka midagi hoolduskulude katteks. Aga nüüd ma ei tea kuidas see riik( või riigikogulased) ära elab?
p
Palun tuua ükski näide sellisest esivanema vihkamisest../ 5. jaanuar 2018 10:10
See on kirjutaja oma fantaasia. Tegelikus elus on ikka probleem ükskõiksuses. Meil on tuhandeid pensionäre,kes vabalt võiksid tasuta käia hooldekodudes abiks. Mul on kogemused Inglismaalt kus selline abistamine on pikaajalise praktikaga.
1
10:10/ kas oled Evelin/ 5. jaanuar 2018 10:31
..kes tahtis ka lapsed maastmadalast Kambodžamoodi tööle panna, vanad tasuta omasuguste hooldajateks? Ehk mõtleks veel midagi välja nendele, kes nõukaajal rasket tööd tegid ja siberis käisid? Aga nemad ongi praegu kõige suuremas hädas oma olematute pensionitega. Mitte ükski hooldekodu meie maal ei võta selle rahaeest kedagi hooldada, ka mitte kõige odavam. Ja selge on see, kui seal ollakse, siis matuseraha pole tal enam sentigi.Lapsed peavad SMS laenu selleks võtma ja kadalipp algab ka nende elus.
n
Nii/ 5. jaanuar 2018 09:51
vanaemat, kui ema sai enne minekut hooldatud paar aastat kodus. Ei tekitanud erilist frustratsiooni. Nemad hooldasid ju mind kui minul kael veel ei kandnud umbes 15 a. Tundub, et inimestel on liiga suured egod.
s
5. jaanuar 2018 10:09
seal on vaks vahet, kas hoiad ja kasvatad väikelast. või aitad vanainimest. minu selg näiteks jääb haigeks, kui ma oma ema pidevalt keeran, aitan istuma, aitan potile, aitan edasi ja tagasi.
j
Jah/ 5. jaanuar 2018 10:24
Arvan, et suuremal osal inimestel ei teki oma lähedaste hooldamisega probleeme, kui need on lihtsalt vanad ja haiged, mitte raskelt dementsed või spetsiifilist hooldust vajavad. Kui vanainimene vajab 24/7 valvamist või näiteks sonditoitmist, siis milline pereliige saab töölkäimisest loobuda, et et kodus seda kõike korraldada? Ja millestki peavad nii hooldaja kui hooldatav ometi elama ja hooldajal vaja ka pensionit teenida ja tööstaaži korjata.
m
meie valitsus/ 5. jaanuar 2018 17:48
arvab, et 19 eurost kuus aitab ära elamiseks invaliidi kõrval.
m
5. jaanuar 2018 10:38
Mismoodi sa saad käia tööl, kui sul on hooldada vanur, kes vajab pidevat põetust ja järelvalvet, ning tal on raske vaimne probleem? Targutad vaid - aga mina, aga mina. Sa võrdled seda lapse eest hoolitsemisega? Lapsed on elu õied. Mu lapsed on väga abivalmid ja hoolivad, aga ausalt, ma ei kujuta ette, et peaksin kunagi tõeliselt raske vanurina nende kaela peale jääma. Kas karistuseks selle eest, et ma neid kunagi kasvatasin ja armastasin? Ei, kindlasti mitte.
j
ja/ 5. jaanuar 2018 11:18
_Mismoodi sa saad käia tööl, kui sul on hooldada vanur, kes vajab pidevat põetust ja järelvalvet, ning tal on raske vaimne probleem?_
miks sa arvad, et ei saa ? mistahes dementset või vaimse probleemiga eakat inimest aitavad alati koduseinad, alati! usun, et varsti tuleb aeg, kus koer, kes on võetud ikka pereliikmeks mitte lemmikloomaks aitab sellist inimest ka valvata ja isegi aidata.
hommikul söödad kõhu täis ja annad ravimid talle sisse, edasi jääb koer teda valvama. Päeval, juhul kui on vaja ravimeid võtta on koer see, kes telefoni vanurile annab või telefonini juhatab, minu koer hakkas teda telefoni juurde tirima juhul kui esines kohatist kuulmise langust., et talle meelde tuletada ravimite võtmist.Ilusti võttis talle valmis pandud ravimid sisse ja sõi nii võileivad kui termosesse pandud sooja teed jne. heatahtmisega alati saab, alati ! rohkem heatahtlikkust ja enese mobiliseerimist, sest see aeg ei pruugi kesta kuigi kaua.
j
Jah/ 5. jaanuar 2018 13:34
Kas koer takistab vanainimesel veekraani lahti keeramast ja naabreid uputamast või gaasipliidile tõstetud toitu söeks kõrvetamast ? Elust võetud näited sellest, mis saab juhtuda, kui dementne inimene on natukeseks üksinda jäetud.
o
Ot koer siis/ 5. jaanuar 2018 14:22
Vahetab mähkmed, peseb seinad kehast väljutatud produktidest, lohutab kui tal mingi kiiks peale tuleb, räägib, et oled kodus, et ema tuleb poole tunnipärast - kõike seda räägib dementsele koer ja rahustab inimese maha?
Anna kannatust, kulla inimene, sa pole dementset inimest isegi lähedalt näinud...
j
ja/ 5. jaanuar 2018 14:41
kuidas veel olen näinud. praegu on saada mähkmed, linad jne. aga ööd olid mul magamata ja hommikul tuli olla kaubandusliku välimusega ja andma tööl endast parima.
tõsi kõik see toimus omas majas ja gaasiballooni ta avad ei saanud, nii sai lihtsalt tehtud, küll aga kui leidsin ta kord pliidi ees tuld tegemas, siis seejärel sai ka tikud ära korjatud.
koer oli tõesti abiks, pole minu probleem usute või mitte. läbi olin omadega ka, siiski tulin sellest kurnatusest välja aeglaselt, aga tagantjärele vaadates kindlalt, vererõhutabletid sain nii-öelda päranduseks :)
uskuge, siin selles adekvaatses ilmas on raske ikka nendega, kes oma skisofreenilist psühhopaatiat varjavad ja palju pahandust ning konflikte tekitavad.
j
just/ 5. jaanuar 2018 17:29
Ja kust tuleb arvamus , et selle hoolealuse kõrval suudab üks hooldaja istuda 24/7 vahetustega, nagu tal poleks teiste samasuguste järgi vahtida. Pealegi pole neid vähe, ühele hooldajale kõge vähem 15 ja rohkem. Inimvõimetel on ka piirid.
m
misasi/ 11. jaanuar 2018 10:47
h
h/ 5. jaanuar 2018 09:43
Riik peaks hooldekodude elanikud võrdsustama vangidega- igale eakale olgu ette nähtud samad kulud, mis pättidele.
l
loomulikult peab riik enne rõõmuga / 5. jaanuar 2018 09:58
pätte ja mõrvareid üleval kui oma eakaid toetada. Meie-Eesti rahvas rügame eluaeg, maksame makse, et valitsus supleks VÕI sees ja pätid saaksid vanglas hästi elada.
Mina ei julgenud oma emale kes on 82 ja hooldekodus kus maks on iga kuu 710 + hügeenitarbed ja rohud, öeldagi et alates jaanuarist tõsteti kohamaksu 100 eurot.
Olin sunnitud selle sammu astuma, kuna olen 56 ja pean tööl käima, et endale mingid närused 350 eurot välja teenida),kuna ema enam oma haiguse pärast liikuda ei saanud ja üksi teda ka koju jätta ei saanud ning nagu teada oleks meie riigis toetus invaliidi põetamise eest 19 kuus.
ä
äkki teeks/ 5. jaanuar 2018 10:28
vastupidi. Vanglates ei ole enam telekaid kambris, ei saa käia suvalistel kusustel, vaid pead tegema 8 tundi füüsilist tööd. Ei mingit jõusaali ja korvpallimängu. Toit oleks samast klassist, mis haiglas.
s
sallija/ 5. jaanuar 2018 11:18
sa,naaber, tahad rikkuda INIMESE ÕIGUSI!
s
sallijale/ 5. jaanuar 2018 12:21
just, just. See oligi mu eesmärk. Kuigi ma nimetan seda VÕLTSMORAAL.
j
jah, pättidel ja mõrvaritel on õigused/ 5. jaanuar 2018 17:31
kuid vanuritel kes eluaeg tööd rüganud ja meie valitsust nuumanud, ei ole õigusi.
p
pättidel ja mõrvaritel on õigused/ 5. jaanuar 2018 17:32
kuid vanuritel kes eluaeg tööd rüganud ja meie valitsust nuumanud, ei ole õigusi.
j
just/ 5. jaanuar 2018 17:31
Selle mõttega olen nõus.
o
OMG/ 6. jaanuar 2018 08:14
1000€ ? Oled sa hull või? Just niipalju läks 2015 aastal maksma 1 vangi ülalpidamine.
Nüüd on see summa muidugi tõusnud, aga andmeid enam ei tuua avalikkuse ette.
Jüril on vist pärilik salatsemise maania, algul lõi koosolekutelt ajakirjanikud uksetaha koridori, siis kaotati ära minimaalse toidukorvi maksumus jne, jne.
n
njah/ 9. jaanuar 2018 18:38
see pole vist ainult meie riigi probleem- mõned aastad tagasi oli artikkel, kus jaapani pensionärid läksid panka röövima eesmärgiga pääseda vangi!- alternatiivile kallisse vanadekodusse minemisest, et mitte oma lapsi sellega koormata. Kaasseltskond pole ilmselt kõige parem, aga ega erihooldekodusse minemisel seda ka valida saa. Isegi eluaegseid vange saavad sugulased külastada ja on suur vahe ikka, kas maksad üksikkambris selle ölesklemise eest ise, või maksab riik!
h
hh/ 11. jaanuar 2018 09:40
vanurid vangi!!! väga hea mõte?
a
Arne/ 5. jaanuar 2018 09:34
Meie riigi juhid ei ole koruptandid, vaid juba marodöörid. Ei ole ju enam tegemist ümbrike vadtuvõtmisega, vaid riigi laastamisega.
j
jah,/ 5. jaanuar 2018 10:31
isegi pensionisamba väljamaksed on tulumaksustatud, mis rahaga ma siis hooldekodusse veel lähen?
t
tulumaksuga/ 5. jaanuar 2018 11:18
selle makstud tulumaksu ja sotsmaksuga .
k
Karin/ 5. jaanuar 2018 09:16
Enamik inimesi pole valmis toime tulema haiguste ja haigustega kaasnevate probleemidega.
Enamik meist ju pole meditsiinikoolis õppinud, et kuidas inimest hooldada ja kuidas sellega kõige paremini ja tervistsäästvamalt toime tulla. Oskamatu hooldamise korral on hooldaja ise varsti seljast ära, tervis käest, ja vajab ise hooldust.
Kuid ometi on pandud täiskasvanud lastele kohustus, et nüüd hakka oma haiget ema või isa hooldama. Kas tõesti on parem parimas eas inimene tööturult ära tuua, et ta siis oma lähedast hooldaks, selleks mingeid eriteadmisi omamata? Parem oleks ju kui meil oleks korralik hooldussüsteem, kuhu saab vajadusel oma vanakese panna ja teada, et ta on turvalises kohas. Keegi ju ei halvusta lapsevanemaid, kes viivad lapse päevaks lasteaeda, et saaks tööl käia? Kuid vanainimese hooldussüsteemi panek on midagi täiesti taunimisväärset ja iga hinna eest tuleks kasvõi hambad ristis tema eest ise hoolitseda? Samas on jama ka meditsiinis. Kui palju haigusi on muutunud krooniliseks ja inimesi invaliidistavaks, kuna õigel ajal ei ole saadud pikkade ravijärjekordade tõttu õigeks ajaks opilauale? Kahjuks on ka sünnitraumaga lapsi, kes elu aeg vajavad hooldust, nii et noor ema on temaga kodu külge aheldatud. Igatahes kurb teema ja annaks jumal, et lähedased oleksid alati terved! Ja kui tuleb lõpp, siis pigem kiire lõpp, kui pikk voodihaigena piinlemine!
n
Nojah/ 5. jaanuar 2018 09:15
Kui hooldekodul on leping haigekassaga, siis kaks kuud aastas maksab haigekassa hoolduse eest. Kui artiklis mainitud proua ise on pensionil ja tal raha ei ole, siis peaksid toetama lapselapsed. Küllap ka vanaema hoidis neid ja kulutas nende peale raha kui nad väikesed olid. Kuigi vaadates kohalikule omavalitsusele kuuluvate hooldekodude tasusid, siis tekib küll küsimus, et kuhu see raha läheb, sest erahooldekodus Benita on kuutasu ainult veidi kallim, aga hooldus parem ja Benita saab veel kasumit ka.
e
Endine koduhooldaja, ehk siis oma ema hooldaja/ 5. jaanuar 2018 09:20
Tundub, et vanurite hooldekodude tasud on isetekkelised. Mina lähtun eeldusest, et vanadekodus olevate eakate inimeste peale kulub enam-vähem kindel summa, ja see ei saa olla väga suur. Samas saavad ka sealsed töötajad sandikopikaid ja nii töötab seal liiga palju juhuslikku ja elus kibestunud inimesi. See, et inimene saab oma pensionist seal ära oldud, peaks olema elementaarne. Kui see praegu nii ei ole, peab riik midagi välja mõtlema, et pensionist jätkuks. Eravanadekodud on loomulikult teine teema.
g
Goodnews/ 7. jaanuar 2018 05:03
...et Eestis keskmine palk on veel suurem kui keskmine korteri üür ja et pankadel ikka nodi kõvasti üle jääb! http://ekspress.delfi.ee/kuum/homses-ekspressis-valispangad-viivad-eestist-valja-ule-miljardi-euro-a...
k
5. jaanuar 2018 09:34
Kas tõesti peavad need hooldekodude tasud nii suured olema, et hooldekodus olemiseks peab minema kogu pension, kuid sellest ikka ei jätku, nii et vanakese lapsed, lapselapsed ja äkki ka lapselapselapsed peavad omalt poolt ka veel juurde maksma?
Hooldekodus ei ole ju personaalset teenindust. Üks hooldaja on paljude vanakeste peale. Ja ega need hooldajad ei saa ju teab mis suurt palka. Miskit on siin süsteemis väga valesti!
m
minu küsimuse peale hooldekodu juhatajale/ 5. jaanuar 2018 10:03
miks on kohamaksu tõus see aasta 100 eurot kirjutas ta vastu, et maja(hooldekodu) peab ennast ise ära majandama, kuigi kuulub vallale ja linnale. Et kõik kulud mis tulevad-majanduskulud, palgad, remondikulud jne peavad kliendidi kinni maksma.
Ma ei tea kui õige see vastus oli , kuid sellise ma sain.
t
5. jaanuar 2018 10:41
ta jättis lisamata, et kasumit tuleb teenida.
n
no vaata/ 5. jaanuar 2018 10:43
seal hooldekodus on väga mitme haigusega vanureid. Mõnel töötavad käed ja jalad, aga peaga on asi hull, teistel jällegi vastupidi. Kuna aktiivseid inimesi peab veel erakordselt hoolikalt valvama, siis jäävad sageli need, kellel mõistus töötab hooletusse. Isik, kelle lühimälu on kadunud, võib süüdimatult omastele kuulutada, et viimati nägi ta oma hooldajat üleeile, olgugi, et tema toas oldi paar tundi tagasi. Sama kehtib ka joomise ja toidu kohta - pole ammu saanud. Kindlasti on ka selliseid hooldekodusid, kus juhtub igasuguseid asju. Minu tuttav ratastoolis, kes oli aastaid koduhooldusel, pandi hooldekodusse, et tema tütar saaks kaks nädalat puhata. Vanainimene, kes polnud aastaid ratastoolist tõusnud, sai endale kuidagiviisi jalad alla ja kukkus trepist, murdes puusaluu ja saades peapõrutuse. Nädala pärast olid matused ja tütar süüdistab end senimaani ema surmas. Sellega, et midagi on siin valesti, olen aga 100% nõus.
j
jah tean ka / 5. jaanuar 2018 17:57
sealseid töötajaid, kes lihtsalt käivad tööl et palka saada, kuid nad ei tee seda. Üks vahetus lükkab pamperi vahetuse teie kaela, keegi ei taha musta korsitada. Mitte jsut kõik kuid pooled on sellised. Vihikusse peab kirja panema millal kellegil kõht läbi käis, need viilijad panevad selle ka läbikäimiseks kui lihtsalt gaaside pärast on veidi mähe määrdunud, Kuid tegelikkuses pole vanauril 2 nädalat kõht läbi käinud.
j
ja selle,/ 5. jaanuar 2018 21:33
et riigiaparaat koorib ka selle teenustepaketi pealt täie rauaga makse
S
/// 11. jaanuar 2018 09:44
Suur osa rahast jaguneb ju igasuguste" nõukogude" ja nõukogude esimeeste" peale- milleks neid veel tarvis on?
k
kust ma seda teda saan?/ 5. jaanuar 2018 10:06
et kas on hooldekodul leping haigekaassaga või ei. Pigem on hooldushaigladel selline leping kuid hooldekodudel pole ma küll kuulnud. Ja ka hooldushaigladel ei anta 2 kuud tasuta, sa pead maksma ikkagi mingi osa ja need päeva on 21 mitte 30 kalendripäeva.
Minu arust on sinu info vale.

m
maffia/ 5. jaanuar 2018 09:04
Ema tuleks kuidagi vangi saata, seal peetakse üleval, midagi lähedastelt ei nõuta, kuigi jah, kokkusaamised harvem aga mis teha, nii on
e
et siis/ 5. jaanuar 2018 11:25
See on parim ettepanek. Kui läheme ämma hooldekodusse vaatama anname talle nuia kätte ja las äsab toakaaslasele. Kohe lahenevad kohamaksu mured, kohamaks tõusis seoses aasta vahetusega 80€/kuu, oli 606 oma valla elanikele nüüd 686€. Ravimi kulud ka kohe kaetud 80€/kuu. Pampersid, jalutamise probleemid kõik kohe lahendatud. Tegevusteraapia, uued proteesid pidev meditsiinilise personali järelevalve. Väga lahe! Mis peamine, kui midagi ei meeldi kohe kaebama, selles süsteemis riigil raha jätkub. Hooldekodus võid ka kaebama minna aga see lõppeb sellega, et valige siis sobivam kui siin ei meeldi. Vangla tundub tõesti parima variandina :).
m
miks toakaaslasele?/ 5. jaanuar 2018 21:34
hullemaid kaabakaid ju hulgi...
n
No aga normaalne inimene teeb 40 a tööd ja rohkemgi ja saab 400 eurot pensi ja rohkemgi ja kass sellest jaab siis hooldekodule väheks/ 5. jaanuar 2018 08:50
i
ikka väheks/ 5. jaanuar 2018 10:12
iga aastal tõuseb kohamaks ja hoodajad saavad sealt 5 eurot juurde. Tekib küsimus kuhu raha läheb. Kindlasti on ju asutuse juhatuse liikmetel palgad ja seda on ka iga aasta tõsta ning eks asutuse juhil on samuti hea palk. Seega pole ju kungai raha palju :-)
k
kuhu raha läheb?/ 5. jaanuar 2018 10:34
küsi, miks Rosimannusel on huvi hooldekodusid pidada? HAHAHA
ä
5. jaanuar 2018 10:54
Ära olära. Rosimannus peab eravanadekodu, aga meil on palju ka kov-ide hooldekodusid.
a
ain/ 5. jaanuar 2018 08:47
miks on vangid riiklikul ülalpidamisel ja hooldekodu vanurid peavad ise hakkama saama? mis kasu on olnud pättidest riigile?hooldekodude vanurid on andnud oma eluajal töötades riigile palju kasu.mida on andnud pätt????
a
ab/ 5. jaanuar 2018 09:05
sõber sõpra reeglina ei koori!
v
vanemvang/ 5. jaanuar 2018 09:21
vangi peale on kulu keskmiselt 1000eurot kuus !?
a
ain/ 5. jaanuar 2018 08:40
kommunistid tuleb toompealt minema lüüa-kokkuvöttes on vaja uut valitsust ja riigikokku selliseid inimesi keda rahvas valib-mitte ennem valmis tehtud nimekirja alusel sinna panduid!!!!
t
to ain/ 5. jaanuar 2018 08:57
m
mis see/ 5. jaanuar 2018 09:41
puutub praegusse valitsusse,see on reffide käkerdis,sest kõik tehti ainult rikaste ja edukate tarvis.tavarahvas jäeti virelema.emapalk ja vanade pansionaadid ja siis tõsteti ka tavaliste hooldekodude makse,mis on praegu laes.
k
kas/ 5. jaanuar 2018 10:49
keegi on keelanud KE-l neid makse vähendada? Pea aasta ju nad juba võimul. Arvate, et vaesekesed ei tea, mis hooldekodudes toimub? Nende palgad ja pensionid on nii suured, et oma lastele nad koormaks ei jää, tõstku või kaks korda hooldekodude tasusid. Riigikogulaste neli keskmist palka tuleks esmajoones ära kaotada. Kui ükski erakond selle oma programmigi paneb, siis olen kohe nõus nende poolt hääletama. See on lihtsalt karjuv ebaõiglus, et mingi tagatoa nimekirja järgi saadakse riigikogu liikmeks ja siis on elu nagu lill kuni surmani. Selle lille nimel ollakse ka valmis ükskõik kui tobeda seaduse poolt hääletama. Seega ei muutu enne midagi, kui otsustajate palgatase ei lange nii palju, et nad saaksid aimu, milliste probleemidega peab tegelema tavaline inimene.
m
millised on kokkulepitud trahvid ?/ 5. jaanuar 2018 11:24
seda võiksite enne käratsemist ja komude ülistamist uurida. Ei kokkuleppeid nõnda kergelt murda saa , kui tegite 1991 aastal omade lepetega
t
Terve see 17a / 5. jaanuar 2018 14:38
Oli võimalus need hinnad normaalsed hoida - kes keelas REHVIDEL seda teha? Nemad tõstsid, kus te siis olite oma jutuga? Kui keegi lubaks palka vähendada riigikogul...kui keegi lubaks pea ahju pista, kas sa võtaks seda tõsiselt?
0
08:40 /Ei ole see täna tekkinud probleem/ 5. jaanuar 2018 10:48
Kes tegi pensioni süsteemi-Kallas ja Nestor, mis püsib muutumata ka täna. Järgmine tuleb veel kavalam, olen kindel. Rosimannused on tulusa äri endajaoks juba püsti pannud-hooldekodud.
e
ei maksa unarusse jätta armastatud Lauristini ja austatud Hännit/ 5. jaanuar 2018 11:26
nemad panid paberile igaveseks ajaks igavesti.
Nüüd ausad ja õiged süüdistavad selles Ratast, nad ju õiglased
a
ain, kommunsitid panime Toompeale juba 1940/ 5. jaanuar 2018 11:22
kui vahepeal neid seal ei olnud, missugune kisa oli ja kuidas materdati neid kesikuid ,emiseid,kulte ja põrsaid.
Me ise karjusime ja peksime need minema. ISE.
M
.../ 5. jaanuar 2018 15:39
Ma ei kujuta ette, kes aini kirjutisele miinuseid laob... Mida või millega need inimesed mõtlevad?
m
Mõnes/ 5. jaanuar 2018 08:38
riigis hooldab riik ise oma vanureid ja haigeid, sest tööealisena on aidatud riiki ehitada ja makstud ka vastavad maksud. Abitut on jälle riigi kord aidata. Vastutust ei ole pandud perekonnale, sest pereliige maksabki oma töölkäimisega vastavad maksud ja toob riigile suuremat kasu (näiteks Taani).
e
5. jaanuar 2018 09:36
Ei ole küll ühestki sellisest riigist kuulnud. Päris demagoogiasse ei tasu ka langeda. Ehk nimetate mõne sellise riigi.
0
09;36 huvitav , inimene loeb/ 5. jaanuar 2018 10:53
ja ei tea või pole kuulnud, et Taani on ka riik.
t
5. jaanuar 2018 10:55
Tüüpiline demagioogia. Palusin, et nimetate lihtsalt mõne sellise riigi nime, kes niiviisi toimetavad. Keeli oskan ja guugeldada ka, aga selle asemel, et kasvõi ühe riigi nimi nimetada, hakkasite jälle demagoogitsema.
t
To: Mõnes/ 5. jaanuar 2018 11:02
Muuseas, Taanis maksavad töötajad 50% palgast maksudeks, ja palgad on kõrged. Loomulikult saab sellise raha eest nii mõndagi teha, aga tasuta ehk 100% riigi poolt makstud teenus see siiski ei ole. Eestis, kus elab väga palju pensionäre, kes ei ole Eesti Vabariigis ühtki päeva tööd teinud ja kus võetakse rõõmuga vastu ümbrikupalka, mille pealt ei saa riik sentigi, ei ole selline asi lihtsalt võimalik. Nii et ei tasu nii l:lle võrdlusi tuua.
v
vaadake kasvõi Kreekat/ 5. jaanuar 2018 11:27
vaadake neid riike, kus on riigi omad kodanikud
t
5. jaanuar 2018 11:55
Taani ja Kreeka on vale näide.
1
11:02/ Ikka seletab.../ 5. jaanuar 2018 13:19
Kust pärinevad Sinu andmed ühtegi päeva mittetöölkäinutest?Enamus pensionäre on ju nõuka aegsete tööaastatega, kus polnud mingeid ümbrikupalku, aasta läks aastaga kirja, 1991. alates kuni 2004 sai 3aasta eest ühe tööaasta kirja. Ikka tööaasta hinne ja koefitsendid panid asja paika ja pensioni summa määrasid. Ümbrikupalgad on EV sünnitis ja ka sambad, mis olematud igal nüüd pensionile minejal.Kui ei tea süsteemi, ära plõksi ka.
t
Teadja/ 5. jaanuar 2018 22:02
Näiteks Rootsi riik- lastel puudub seaduslik kohustus vanemaid majanduslikult aidata.
v
Vaata,/ 6. jaanuar 2018 08:31
meil on ka riik, kus asisemad oma palkade pealt seda 33% ei maksagi, Äripäev ainult loeb aeg-ajalt üle, kuipalju jälle on maksuvõlg kerkinud võrreldes möödunud aastatega. Sajad miljonid, kullake, see raha, mis on kõrvale optimeeritud oligi vanurite ja haigete jaoks kogutud.
m
mari/ 5. jaanuar 2018 08:31
See probleem tuleb lahendada. Kui üldse kuskil on probleeme, siis selles asjas kohe kindlasti. Laste eest hoolitsemine on selle kõrval lillepidu.
i
Irw/ 5. jaanuar 2018 09:14
Kui lastekarjaga pere elab üliväikeses korteris siis on selle nimi turumajandus.Oma viga kui on lapsed ja ei suuda enam suuremat eluaset osta.Loodetavasti ei ole need lapsed selle eest ka kellegile võlgu.
r
rein pang/ 5. jaanuar 2018 08:29
hakake pivkuri nõunikuks ja probleem lahendatud
h
hm/ 5. jaanuar 2018 08:27
See on väga tõsine teema. Tegemist on süveneva probleemiga. Täna tööl käivad inimesed rabelevad ennast laste kasvatamis ja pangalaenude koorma all poolsurnuks. Peale on kasvamas aga lumehelbekeste põlvkod, kes on targad, ilusad ja "palju kannatama pidanud". Hirm tuleb peale kui nende vanemad hooldamist vajavad
e
eestlane/ 5. jaanuar 2018 08:41
Riik jätku võõrvägede ,tankide ja lennukitesiiatoomine ja raha jääb alles.Nagunii keegi meid ei ründa,isegi mitte Venemaa.Lõpetage rahadega laristamine ja jätkub hooldesüsteemide ülalpidamiseks.
t
To "eestlane" / 5. jaanuar 2018 09:22
Jätke oma l:ll m:la. Te pole mingi eestlane. Teie unistusteriik Venemaa on läbi sajandite suurema osa oma elanike sissetulekutest sõjamasinate alla pannud.
s
see/ 5. jaanuar 2018 10:53
väike %, mis riigikaitsele kulub, küll hooldekodusid ei päästa. Elanikkond vananeb kiirenevas tempos, mis tähendab, et raha sellesse valdkonda tuleb panustada 10-15 aasta pärast kordi rohkem, kui hetkel.
0
09:22/ Lõpeta ära juba!/ 5. jaanuar 2018 13:24
Sina oledki see, kes sellest õmblusteta riigist räägib aga ise igapäev lapitekile lappe juurde õmbleb.Üks sõim, üks ja ainus iseteadvus kõiges.

n
nemesis/ 5. jaanuar 2018 08:16
ragiseb kogu käigukast, vahel lihtsalt mõne paari ragin kostab valjemini. ehk on mõnel õigus, kui ta väidab, et meil on õmblustevaba riik, ainult õmbluste asemel on paks , veniv ja halva lõhnaga liim
m
mereäärsel/ 5. jaanuar 2018 09:48
riigil peavad olema veekindlad õmblused!
r
riigi-isad/ 5. jaanuar 2018 08:15
Suudaks keegi seal valitsuses ja riigikogus ometi aru saada, et tulevaste põlvede arvelt vanakeste hooldamine (vanemate hooldekodu eest maksmine jätab lapselapsed nälga või suisa sündimata) viib meie riigikesse kiiresti kuristikku.
a
Aga kes siis peab?/ 5. jaanuar 2018 08:27
Kas siis ufod peaks vanureid hooldama, kui lapsed seda teha ei tohi?
l
5. jaanuar 2018 09:22
Lauristin ja Allik said oma ema suisa ~Sveitsi hooldekodus pidada.
n
no/ 5. jaanuar 2018 10:32
Rootsi pagendati kui EV tekkis.
1
10:23/Aga/ 5. jaanuar 2018 11:00
palju SINA üldse midagi kuulda tahad peale vaenu õhutamise ja sildistamise.Iga vähimagi teemaga on asja ainukese teadjana. Selline näitabki madalat IQ , üksikud haugatused, millel sisu polegi.
r
Rootsis olid Olga Lauristin aastaid enne suremist/ 5. jaanuar 2018 11:31
ma tasusime ,temal polnud probleeme.
Aga miks siis aus eestlane , kuulsusrikka NLKP liige ei saa omale veidi lubada ?
l
laske veel/ 5. jaanuar 2018 07:21
meesnaised või naismehed sotsiaalasju ajama, neile pole miski püha.
m
mäda riik see eesti riik/ 5. jaanuar 2018 07:19
Ema pärandas maja öele, see suri ära ja pärandas maja oma lapselapsele.
Mind kui poega jäeti köigest ilma.. aga kas mina pean siis hakkama ema hooldama vaatamata sellele et pärandas oma varanduse teisele... EI TUNDU JUST ÖIGLASENA SEE VÄRK!!
k
Ka endine ema hooldaja/ 5. jaanuar 2018 08:29
Pärandus ja perekonnaseaduse järgne kohustus oma ema hooldamiseks ei ole omavahel seotud. Aga ebaõiglane on see loomulikult. Muuseas, Eesti Vabariigi Venemaale kätteandmisel osanenud ja kkohe ülikõrge koha saanud Olga Lauristin veetis oma viimased aastad suisa ~Sveitsi vanadekodus. Kuidas see võimalik on?
k
ka endine ema hooldaja/ 5. jaanuar 2018 10:09
Ema haiguse tõttu vahetasin töökohta, et paremini asjaga hakkama saada, kusjuures kaotasin palgas 1/3, aga ma sain hakkama ja ema oli viimase hetkeni oma kodus. Vanad inimesed tahavadki olla kodus ja olla oma laste läheduses, see annab neile jõudu. Ei tohi unustada, et emad on meid ju ka hooldanud ning läbi raskete olude võimaldanud hariduse saada, aidanud meie lapsigi hoida, püüdnud alati olla toeks kui lastest kellelgi on olnud raske olukord. Nüüd on lihtsalt meie kord näidata üles hoolivust ning tänu.
r
Rootsi Kuningriigis oli / 5. jaanuar 2018 11:35
lähemal oli.
Rootslased hoolitsesid ja tohterdasid paljukannatanut .
Oma noorema Lauristini saatsime Brüsseli taha. las piinleb ja vaevleb
Olga pojakene hakkab varsti maha lööma kõiki,kes aktsendiga räägivad. Eks sealt ole midagi päranduseks saada nii nagu vanasti.
j
5. jaanuar 2018 12:43
Jah, sest poeg tahtis, et venekeelsed räägivad ikka vene keeles ja ei anna eestlaste survele järele.
j
Jep/ 6. jaanuar 2018 08:37
Hästi kirjutad. Paistab, et südameharidus on veel säilinud.
m
mäda riik see eesti riik-le/ 5. jaanuar 2018 14:00
Ega's ema teadnud, et tütar ära sureb! Ta ju lootis tütrest abilist, see on ju kindlam,kui poja abi, ikkagi naisterahvas...
e
eestlane/ 5. jaanuar 2018 07:05
keskerakond ei ole selles süüdi ,selline olukord on juba väga palju aastaid ,kus pered ei jõua maksta hooldekodu arveid ja see summa praktiliselt iga aasta tõuseb aga pensionid on ju nii väikesed
k
5. jaanuar 2018 08:29
Keskerakond on täpselt sama palju süüdi kui teised Eestis võimul olevad või olnud erakonnad.
w
www/ 5. jaanuar 2018 08:36
muidugi on meile olulisem tasuta transport, kui inimväärne pensionipõlv
m
muidugi, nemad on süüdi selles,et Laarikene hävitas / 5. jaanuar 2018 11:38
siinse majanduse, andis maad ja metsad õigetele omanikele, et kõrvaldas segavad laevad ja kopterid ,et vanu valgeid liiga palju uute professuuruste ja akadeemikute jalus on
>Ainult kesikud on süüdi, et ausad punased ooravad ei saanud maad valgetest puhtaks.
k
kes on seganud need väheväärtuslikud penskarid/ 5. jaanuar 2018 11:40
seebiks keeta ??
retseptid ju tallel, kogemused olemas.
Ja see on kisendav ülekohus , kui ta.ikas ,laps või vanur sõidab bussis,trammis tasuta.
Millisest rahast jääb teie karman ilma !
t
To: Muidugi, .../ 5. jaanuar 2018 12:44
Te vajate meditsiinilst abi. Tõsiselt.
v
5. jaanuar 2018 08:33
Vanurite hooldus on KOVide ülesanne. Tallinnat on juba terve igaviku ainuvalitsenud Kremli-meelne keskerakond.
i
Irw/ 5. jaanuar 2018 09:33
Kui vanur elab üksi viietoalises, siis oleks kindlasti KOV abi vaja.
k
kui/ 5. jaanuar 2018 10:58
ta selle 5-toalise eest maskta jõuab, siis milles küsimus? Mina olen 65 ja elan 4-toalises. Seni pole probleemi tekkinud. Poole kohaga tööl + pension. Ei kurda. Nüüd küll kuuldavasti võetakse palk ja pension kokku ja 500 on tulumaksuvaba. Seega KIIDAN Keskerakonda, kes ka pensioni maksustas. Väga tubli! Ikka kergem natuke.
ä
5. jaanuar 2018 12:45
Ära kohitsetud olete oma koogutamisega kesikute suhtes.
e
5. jaanuar 2018 12:50
Et siis peaasi, et Teil hästi läheb. Lihtsalt j:lk suhtumine Teil, kui.
t
tobu oled/ 5. jaanuar 2018 17:59
kiidan KE-d selle eest, et maksustas pensioni? Õnnetuseks on palju neid, kes kirjutatud tekstist aru ei saa. Miks peaksin mina penskarina tänulik olema selle eest, et minu pensioni pealt teist korda tulumaksu tuleb maksta. See on KE poolt suurim sigadus üldse, mis nad välja mõtlesid. Seda nimetatakse iroonia.
j
5. jaanuar 2018 06:53
jah see on pöörane summa mis peab hooldekodule maksma ja oleks need hooldekodud ka hooldaksid vanurite eest kuid nemad näljutavad jne.et ruttu vanainimesest lahti saaks,aga raha panevad enda rahakotti,töötajad on seal,no sõnu pole nende kohta,midagi head küll pole öelda
i
Irw/ 5. jaanuar 2018 09:58
Matemaatika on üks imelik nähtus.Hooldekodu eest 1000 maksta on palju aga kinnisvara on meil ime odav.
v
võite ennast siin/ 5. jaanuar 2018 06:24
juhmiks arutada,ega asi ei muutu. Valitsus on kõiges süüdi,ka vana inimene on inimene ja vanaks saame kõik kui elame nii kaua,austus elu vastu peaks ikka olema.
p
peaks/ 5. jaanuar 2018 06:38
aga kaob,kui endal elu põrguks muudetakse..
probleem on suur,kui sotsiaalabi vajadus tekib sotsiaalabi pärast..
inimesete mure on tõsine.
o
on ju austus, / 5. jaanuar 2018 11:42
kui sünnib selliste vigadega laps, kellest mitte iialgi ei saa tervet inimest,kelle kogu elu on ainult piin., siis teda tohterdatakse .
KAs selleks,et lapse ja tema vanemate vaevast naudingut saada ?
q
Q/ 5. jaanuar 2018 06:20
Vanakestele tuleb tervist soovida.
m
meditsiini/ 5. jaanuar 2018 06:55
eesmärk - et inimest saaks kauem ekspulateerida;
see et ta tühjakspigistatuna kauem elab, on kahjuks kurb kaasnähtus..

k
küsimus tsensorile/ 5. jaanuar 2018 05:59
Millise loogika alusel on sobiv kommentaar "ilmselt peab riik gaasikambrid sisse seadma, et väetid ja haiged hävitada." (05.01. kl 05.41.) aga minu kommentaari peab hoole ja armastusega modereerima?
k
Küsimus/ 5. jaanuar 2018 10:43
Lihtsalt kirjutasin, et arenenud maades müüvad inimesed oma vara õigeaegselt maha ja teevad varakult plaane. Ju ei olnud kommentaar sm. Tsensori vaadetega kooskõlas.
m
Mx35/ 5. jaanuar 2018 05:55
Kui palju oleks saanud vanureid aidata nende miljonitega mis visati estonian õhku ja kaevati välismaa kõrbetolmu...
n
nuu,need olid kesikute targad tegemised/ 5. jaanuar 2018 11:44
ei rahad läinud punastele oravatele ,ei see olnud nende edukas businesse
ü
üle/ 5. jaanuar 2018 05:54
65 aastaste inimese tapmist tuleks lubada.
t
Tendents/ 5. jaanuar 2018 08:08
Uue Eesti inimesed nii vanaks ei ela
v
5. jaanuar 2018 08:32
Vastupidi, NSVLi õitsva okupatsiooni tingimustes elasid inimesed tunduvalt vähem. Aga nüüd elavad inimesed aastakümneid kauem, kuid nendega ei taheta midagi ette võtta. Töötavaid pensionäre vihatakse, endaga mitte hakkama saavaid samuti. Samuti on meil üüratult palju neid "vägisi siia toodud" sovette, kes ei ole pärast okupatsiooni lõppu päevagi töötanud, Eestit ei salli, aga Venemaale ka ei lähe, ise elavad mitmetoalistes korterites ja vinguvad.
p
pensionär/ 5. jaanuar 2018 10:15
Loomulikult vihatakse töötavaid pensionäre ja miks, ikka selle pärast, et nad solgivad tööturgu. Pensionär on nõus töötama väiksema palga eest kui see inimene, kellel pensioniraha toeks pole. Peaks tegema seaduse, kui oled pensionär, siis valid kas palk või pension. tahad tööd teha ja oled seda võimeline tegema, siis pensione ei maksta. Noored vajavad töökohti, aga topeltmaksustatud istuvad kohtadel ja noored seisavad töötukassas järjekordades.
m
muidugi/ 5. jaanuar 2018 10:16
_Vastupidi, NSVLi õitsva okupatsiooni tingimustes elasid inimesed tunduvalt vähem. Aga nüüd elavad inimesed aastakümneid kauem, kuid nendega ei taheta midagi ette võtta. _
siis oli inimestel maad mida harida, teada ju on, et kui tahad inimesest vabaneda anna lapike maad, seal ta töötab end surnuks, sest töö on vaja ära teha.
a
aga kitsi neil pole ja Allahit ei kummarda/ 5. jaanuar 2018 11:46
vägisi siia tooduid pi´dite te ju aastakümneid toitma ja katma, ehitama neile paleed .
Kole kohe,
'Miks te enne siiatoomist saatsite minema kohalikud töökäed ? Miks `?
m
mine metsa/ 5. jaanuar 2018 12:32
selle jutuga. Mina olen pensionär ja saan praegu sama palju palka, kui kõik teised. Oleksin tõesti nõus ka väiksema palgaga tööd tegema, kui teised, sest ehk mu panus ei ole sama suur, kui noorematel. Ilmselt siiski ollakse arvamusel, et mu panus on sama, seega ka palk on sama.
m
Maali/ 5. jaanuar 2018 05:48
Eesti ja hooldus süsteem ???
Kuritegelik on see süsteem 90%
ä
ära/ 5. jaanuar 2018 11:47
eestlust ,seda ainuõiget stalinlikku eestlust pahaks pane ega häbene.
t
to to Mädanikule / 5. jaanuar 2018 05:46
õige "hoolduse" korral mitte üle ühe kuu. ilma veeta hoidmisel isegi vähem. tuleb läheneda innovaatiliselt, näiteks elektrišoki korral saaks inimesest lahti juba järgmisel päeval.
i
5. jaanuar 2018 05:41
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
k
kah mineja/ 5. jaanuar 2018 09:18
siis peavad asjapulgad kiirustama, sest juulist on VINGUGAASIANDUR kohustuslik ja protseduur võib lärmakaks muutuda...must huumor !
j
Juulius/ 5. jaanuar 2018 05:20
Teemat on käsitletud ka riigikantselei juures tegutsenud hoolduskoormuse vähendamise rakkerühmas. Kuna KOVide praktika on erinev, tellis rakkerühm õigusanalüüsi ning koostati juhendmaterjal omavalitsustele. Selle põhjal teeb sotsiaalministeerium 2018. aastal koolitusi, et ühtlustada senist praktikat ning tõsta omavalitsuste teadlikkust ülalpidamisnõude rakendamise kohta eaka hoolduses.Teemat on käsitletud ka riigikantselei juures tegutsenud hoolduskoormuse vähendamise rakkerühmas. Kuna KOVide praktika on erinev, tellis rakkerühm õigusanalüüsi ning koostati juhendmaterjal omavalitsustele. Selle põhjal teeb sotsiaalministeerium 2018. aastal koolitusi, et ühtlustada senist praktikat ning tõsta omavalitsuste teadlikkust ülalpidamisnõude rakendamise kohta eaka hoolduses.
Vàat, see on imelik, et konkreetse abistamise asemel tõstetakse teadlikkust. Et vastav asjapulk saab öelda, et jah, oleme teadlikud, kuid sorry, raha ei ole. Eriti "ilusti" kõlab see praeguste volikogude töötasude tõstmiste paistel.
s
see/ 5. jaanuar 2018 11:08
tegevus kannab nimetust poliitpropaganda. Kui enne valimisi lugeda, mida kõike lubatakse, tagatakse, võetakse kasutusele jne. Rida sõnu, mis kõik tekitavad inimeses lootuse, et midagi hakkab ometi muutuma. Aga tegemist on ju vaid sõnadega. Huvitav palju see rakkerühm oma tegevuse eest tasu sai? Palju need koolitused maksma lähevad, mille põhiidee on ilmselt selgitada, et vanurite eest tuleb hoolitseda? Iga mõtlev inimene teab niigi, millised on tema kohustused. Selleks, et KOV-ile märkus teha, piisaks kirjast. Kulu oleks kirja kirjutaja töö, paberi, ümbriku ja margi maksumus. Mingi uduse eesmärgiga koolitus - kellele, milleks?
v
Vaatleja kaugelt / 5. jaanuar 2018 04:00
Kui jube elu on ikka banaanias, elatakse selleks et maksta 50aastat maja ja BMW X5.Pole ju raske investeerida natuke et 40aastaselt oleks 10miljonit koos ja võiks minna pinsile.Mõelge robot-orjad ja elage oma elu mitte teiste oma.
a
ah/ 5. jaanuar 2018 06:58
et said 40-selt 10 milli kokku ja tahad puhata ja mängida..
nii..nii..nipsti!
inflatsiooniga kirjutame su konto väärtusest kaks järku maha ja marss tööle tagasi!
e
et/ 5. jaanuar 2018 08:04
kui 40-selt 10 milli koos, siis on soov puhata ja mängida?
tuleb inflatsioon ja võtab kaks nulli ära, ning marss tagasi tööle!

a
A/S HOOLEKANDETEENUSED/ 5. jaanuar 2018 03:08
www.hoolekandeteenused.ee
Palun lugege ise,millised hooldekodud kuuluvad riigile ja milliseid palkasid saavad komisjonides istujad.
s
see/ 5. jaanuar 2018 05:49
asutus kuulub ju vikerkaarevärvilistele , kus nad heterode peal katseid korraldavad.
a
Aga/ 5. jaanuar 2018 02:19
Meie vanad Riigikogulased saavad üle kahe tuhande Riigikogu pensioni. Ja siis sanditakse raha vaestelt meditsiini inventari ostuks. HÄBI!
e
Elemetnaarne/ 5. jaanuar 2018 02:58
Riigikogulaste õigustus oleks seadus, et meie uhkes riigis suures liidus ei tohi pension olla väiksem hooldekodu tasust!
k
kindlasti/ 5. jaanuar 2018 07:00
järgneb astmeline hooldekodude tasemevahe
k
kõigi/ 5. jaanuar 2018 11:14
inimeste pension peaks olema võrdne. Kui teed tööd ja saad suurt palka, pane ülejääk tallele. Pensionipõlves kulutad. See on suur sotsiaalne ebaõiglus, et pension on diferentseeritud. Ma saan aru, et inimene saab lihttööd tehes palka vähem, kui professor, aga miks ta peaks vanana vähem pensioni saama? Pensionipõlves toimetuleku peale võiksid mõelda nii riigikogulased kui ka muud kõrgelt tasustatud asjapulgad. Kui nad oleksid selleks sunnitud, siis saaksid ehk paremini aru ka tavainimese muredest.
n
nii / 5. jaanuar 2018 02:18
järgmine jõulu kogumine toimub vanuritele aitab sellest rikkastele teenimisest oleks nagu suht norm et vähendada neid hooldekulude maks mida läheb niikui nii riigi kassasse
p
Põrguvürst/ 5. jaanuar 2018 01:52
valige ikka pätte,vargaid riiki juhtima,seadusi tegema,küll siis varsti õnn kui maasika moos siin--
t
tegelikult/ 5. jaanuar 2018 05:24
Ja keda härra soovitab valida?
p
Põrguvürst/ 5. jaanuar 2018 09:52
ausaid,mitte päti kuulsusega inimesi,
a
ai-ai-ai/ 5. jaanuar 2018 10:09
tegelikult / 05:24, 5.jaan 2018 :) loe veel kord :)
_valige ikka pätte,vargaid riiki juhtima,seadusi tegema,küll siis varsti õnn kui maasika moos siin--_
neid ta ju soovitabki, pole paha mõte või mis?
0
05:24/ Vali ise, ära lase hooldekodu direktoril seda teha/ 5. jaanuar 2018 11:08
..muidugi, kui päris peast inva pole?Tavaliselt seda teistelt küll küsima ei minda.
n
nimeta/ 5. jaanuar 2018 11:14
mõni, keda oleksid valmis eestimaalased valima.
1
11:14/ et saaksid räuskama hakata/ 5. jaanuar 2018 13:33
Teadagi, kes sa oled.Ära teeskle tobedat midagi siin.
n
no / 5. jaanuar 2018 18:04
Sa kohe päris kindlasti ei tea, kes ma olen. Kui arvad, siis arvad kindla peale valesti.
h
Helmi/ 5. jaanuar 2018 01:36
Sellepärast tulebki noorena hankida endale kinnisvara, mida saaks vanana maha müüa, et elada inimväärsena. Kui lapsed hooldada või hoolduse eest maksta ei taha, ei ole neil vaja ka mingit pärandust. Samuti on kolmel lapsel lihtsam tasuda oma vanemate hooldusarveid, kui üksikul lapsel. Paljud aga seda ei mõista ning nõuavad et RIIK ehk teised maksumaksjad sind üleval peaksid. Vot ei pea!
t
to Helmi/ 5. jaanuar 2018 01:53
No nii lolli juttu pole tükk aega kuulnud. Kas sa ise mõtlesid selle loo välja?
p
pensionär/ 5. jaanuar 2018 10:19
Helmi, sul on väga õige arusaamine. Iga inimene püüdku ise endale vanaduspäevad kindlustada, osta kinnisvara, kasvatada mitu last inimeseks ja aidata lapselapsigi , eks siis nemad ka on tulevikus abiks.
0
01:53/ 5. jaanuar 2018 11:12
No ei mõelnud jah, sotsid aitasid aga nendele ju muidu ei jäägi oma palkade ja reiside jaoks. Viskavad ehk mulle ka kiitmise eest-käsi peseb kätt.
t
to helmi/ 5. jaanuar 2018 02:08
kle sa oled asjast ikka väga valusalt mööda pannud mine hooldekodusse elama ja vaata kuidas sinu lapsed maksavad arveid nii et silm ka ei pilgu ja muidugi uuri natuke seda süsteemi ära laula siin niisama
t
Tulemus/ 5. jaanuar 2018 03:10
Vaesed peavad kõik maha müüma, et rikkad muutuksid veelgi rikkamateks!?
v
vastus/ 5. jaanuar 2018 05:35
Eesti elanike kultuuri ei kuulu tahe ja harjumus hooldekodu teenuse eest maksta. Arenenud kapitalistlikes riikides teeb vanainimene varakult plaanid ja müüb vajadusel oma kinnisvara maha juba enne seda kui ta hooldust vajama hakkab. Aga Eestis ei tule kõne allagi. et pärijad peaksid vanainimese majast või korterist loobuma. Ja nii solgutatakse vanainimest ühest järelravi osakonnast teise ja ühest õendusabi osakonnast teise. Ja seda teevad ka need, kellel oleks vajalik raha lõdva randmega välja käia.
v
vastusega nõus/ 5. jaanuar 2018 10:21
Maid, metsi, talu või maja tahavad pärijad küll, aga raha hooldekodule maksta ei ihna.
a
aga kui/ 5. jaanuar 2018 06:05
sinu paljulapseline pere ka lastetutelt võetud maksude najal hariduse saab või muid nende arvelt loodud hüvesid kasutavad, on kõik okei vä?
katsu aru saada inimeste koostöötamise ja kooseksisteerimise eeliste kasulikkusest vs. "igaüks ainult enda eest" ühiskond - pension ei ole 100% privaatne meepott, vaid tasu inimese panuse eest kogu meie kooseksisteerimise süsteemi ehitamisse
h
Helmile/ 5. jaanuar 2018 06:14
Tule oma mullist välja.
t
tegelikult/ 5. jaanuar 2018 14:05
Mis mullist? On ju õige, et 3 last saavad sind paremini üleval peetud kui üks!
a
Arne/ 5. jaanuar 2018 09:30
j
Jälle see 70. a. kes kõik lehed oma / 5. jaanuar 2018 11:15
ülistus oode täis trükib-äkki kantselei ometi märkab ja lähetab 6000 teele teenete eest.
k
kas/ 5. jaanuar 2018 01:36
Ehk saaks vähema kui 900 euro eest palgata hooldaja koju?
t
to kas/ 5. jaanuar 2018 01:50
Siis saab, kui SINA oled nõus seda tegema vähema raha eest. Kõik te tahate et KEEGI teeks odavalt tööd. Ise aga tahate palka saada rohkem. Krdi silmakirjalikud olete. Hooldamine on raske töö ja alla 1000 euro kätte ei tohiks selle eest keegi saada.
õ
õigus/ 5. jaanuar 2018 07:30
hooldamine on raske töö. Kodune hooldaja saab palgaks 19 euri kuus. Nüüd vist "palk" tõusis 21 peale. Kui hooldaja käib poole kohaga tööl, siis ei anta sedagi.
õ
õigus/ 5. jaanuar 2018 15:17
Hooldajate palgad on naeruväärsed väiksed. Miiniumpalga suurused.Kuhu see raha kaob, võib ainult arvata. Ja siin ma pean silmas haiglad, hooldekodusid jne. Muidugi on valdasid kus palgad on suuremad, aga siin Pärnus on tunnihinne nii "suur" ,et häbi on kirjutada.
a
aga/ 5. jaanuar 2018 07:07
kümnekonna kooselava pensionäri hooldamise korral peaks see 900 ka reaalne olema
h
hooldaja/ 5. jaanuar 2018 07:41
Kui hooldajale maksad sina 900 euri kuus, siis poole sellest peab ta riigile maksudeks maksma (kui hooldaja on FIE). Kui hooldaja võetakse mingi organisatsiooni kaudu, siis lisanduvad organisatsiooni tegevusega seotud kulud. See on koduhoolduse puhul, kuhu sisse ei pea arvestama toidu- ja eluasemekulusid. Kui aga juba hooldekodu, siis lisanduvad sinna ka kõik muud kulud. Ongi kallis. Meie riigis on loodud hoolekandeteenuste aktsiaselts. See tähendab, et asutust juhivad aktsionäärid, kelle eesmärk on võimalikult suure kasumi teenimine. Nii et võimalikult vähem kulusid, minimaalsed palgad jne. Seni kuni abivajajate hooldamine on seaduslik ÄRI, ei saagi midagi muutuma.
m
mia/ 5. jaanuar 2018 10:27
900 euri kuus hooldajale?meid on kolm õde ja igalt perelt oleks hooldajale läinud kuus kolm korda suurem summa.kusjuures selle eest poleks hooldaja meie isa isegi voodist välja tõstnud mitte ühtegi korda.otsi end lolliks ja kui hooldajate ülemus kodus ära käib,muutuvad summad,millest enne juttu oli kolmekordseks ja saadav hooldus selle summa eest kolm korda väiksemaks.mõttetu on siin rääkida,et kõigi meie seljad vajavad juba mitu aastat tagasi lõikusi aga kellegil pole võimalik seda endale lubada,sest ühe inimese ärajäämisel pole isa enam võimalik koju jätta.
k
Kristiina/ 5. jaanuar 2018 01:23
Avameelsus hea aga ma siiski keskenduks huvikaitsele ja lõpetaks õige selle raha taha pugemise juttu ära ning hakkaks rajama normaalseid teenuseid ja eluasemeid ka eakatele. Üleskutse eelkõige ametnikele aga ka tarmukatele omastele või ka vanuritele endale(liikumispuudega voodihaige või ratastoolis saab kõiges kaasa rääkida) Invalift ja abivahendid on sageli odavam kui hooldekodu+ väärikus. Vaimse häirega aitaks kogukonnas elamine,toetatud elamine,komuunid jms. Loomulikult ka arvestusega,et treppe pidi käia ei jaksa ja bussipeatus peab lähedal olema. Et ei kantaks end maha nagu sügava puudega noor Jüri Lehtmets kes on otsustanud,et tema voodisse ei jää. Ta liigub ise elektriratastooli abil aga köhida ja liigutada ei jõua haiguse tõttu. Pole tal mingit rikkureid sugulasteks. Järel on vaid ema ning vend. Samamoodi vanurid kel vähegi nupp nokib ei tohiks end maha kanda. Tuleb samu õigusi nõutada nagu 50aastat noorematel saatusekaaslastel on.
v
vale jutt/ 5. jaanuar 2018 01:37
Kombinaadis on hulgakesi alati odavam ülal pidada, kui üksikindiviidile korterisse invalifte jms varustust hankida. Ühte lauta on odavam kütta, kus sada patsienti sees, kui igaühe eraldi korterit.
m
5. jaanuar 2018 01:14
n
nähh/ 5. jaanuar 2018 01:16
nii haledad ja kehvad ollaksegi?
m
Mihkal/ 5. jaanuar 2018 03:03
Lahendus oleks pangakasumite maksustamine. Siis jaguks raha kõigeks, mitte ainult reformarite kilekottidesse.
o
olen töötav/ 5. jaanuar 2018 06:00
pensionär. täna sain pensionit vaadates šoki. vähe, et selle rahaga elada ei saa võtab riik sealt veel suure ampsu ära. mida p....t. täielik häving.
v
vist selge sõnum:/ 5. jaanuar 2018 07:09
sure ärr, ja oma valik, kas võtad mõne poliitiku kaasa..
j
järelikult teenid palka ja saad pensioni/ 5. jaanuar 2018 16:25
üle 2000 bruto kuus, alates sellest hakkavad "ampsud" minema - suur häving sul küll.
v
vale info / 5. jaanuar 2018 18:07
pension + palk tulumaksustatakse, kui summa aastas ületab 11400 eurot.

t
tibu/ 5. jaanuar 2018 01:01
huvitav kui ruttu ja kuidas see süsteem siis muutuks kui kogu sots. ministeerium( ja minister ka) panna sunni viisiliselt mõnda Eesti hooldekodusse( ilma külastu õigusta) näiteks aastaks.või siis nii kauaks kuni süsteem inimlikuks on muudetud.
t
to tibu/ 5. jaanuar 2018 01:38
Ei muutugi. Lepi sellega, või sure ära.
s
sa oled ikka lootja tüüp/ 5. jaanuar 2018 18:08
seniks, kuni süsteem inimlikuks muutub.
a
5. jaanuar 2018 00:45
Alati saab Keskerakonnal küsida miks nad niimoodi juhivad riiki?
k
KE pole ainuke erakond, kes Riigikogus on/ 5. jaanuar 2018 00:55
Pealegi lühikest aega koalitsioonis.
17 aastat on Reformierakond juhtpositsioonil olnud.
e
Ega Keskerakond/ 5. jaanuar 2018 02:00
jõua ka teiste 17 aastast tegemata töid kõiki korda ajada.
s
seda/ 5. jaanuar 2018 11:28
õigustust kuuleme seni, kuni KE võimul on.
p
pange kuupäev/ 5. jaanuar 2018 12:39
05.01.2018 kell 11.28 öeldu kirja ja lugege uuesti, siis kui KE on maha valitud. Tõenäoliselt teeb seda vene erakond, keda täna veel ei eksisteeri. Siis vaadake, mida KE tegi või tegemata jättis.
s
Seda mis seni toimus,/ 5. jaanuar 2018 16:29
Me eriti ei kuulnud, sest reform tellis selle, mida ühiskond peab kuulma ja maksis selleeest mida ühiskonnal kuulda tarvis ei ole. Tsensuur, rahva vaigistamine, orjastamine jne oli rehviajal kõikelaastav.
s
5. jaanuar 2018 00:43
See ongi vanadeinimeste tänamine Aitäh et töötasid, Aitäh et sünnitasid, Aitäh et olid Eestlane!
O
.../ 5. jaanuar 2018 01:39
Omad lapsed ja enda vilets kasvatus maksavad kätte
n
5. jaanuar 2018 08:14
Need omad lapsed ise virelevad ja paluvad imet, et pinnal pysida!
A
/// 5. jaanuar 2018 10:24
Aga miks nad virelevad? Õppigu amet, tehku tööd. kas kodune kasvatus oli "vabakasvatus"?
n
no / 5. jaanuar 2018 18:12
kas sina tahaksid tõesti, et su lapsed peaksid töötegemise lõpetama ja hakkama sind kodus põetama? Mina küll ei tahaks. Ei tahaks ka kusagil voolikute otsas vedeleda ise enam millestki aru saamata. Inimesel tuleks lasta minna, kui aeg on käes. Minna "kingad jalas".
s
Sina, /// 7. jaanuar 2018 03:47
mine oma õppimise jutuga sinna, kuhu päike ei paista. Paistab, et sinu kodus on olnud tõeline v a b a k a s v a t u s ja ilma jutumärkideta.
m
Mädanik/ 5. jaanuar 2018 04:37
Tasuta erastasid eestimaad kust said .Nüüd vaja ka tasuta hooldust võõraste laste käest.
S
,,A,,/ 5. jaanuar 2018 00:38
Süsteem paneb mingil põhjusel kõiki, kõike vihkama!
s
siis/ 5. jaanuar 2018 06:08
kergem juhtida, kui rahvas üksmeelselt teineteist vihkab
k
kurb/ 5. jaanuar 2018 00:37
Minul on nii kahju, et inimesed arvavad, et kolmandad neljandad isikud või riik peab hoolitsema ja lahendusi leidma kellegi vanemate jaoks. Kuidas on võimalik üldse nii mõelda? Iga laps peab hoolitsema oma vanema eest, kord hoolitses vanema laste eest. Kas oleme monstrumiteks muutunud, et selline lihtne tõde ei ole loomulik?
j
Jah, muidugi/ 5. jaanuar 2018 00:55
Aga riik ( see tähendab selle valitsus, eesotsas presidendiga) peab tagama, et riigis oleks hea elada, et inimesed saaksid inimväärset tasu, et ei oleks orjandust. Kui riigi juhtkond ei saa sellega hakkama (see tähendab oma lapsukese [riik mida nad on kõrge palga eest juhtima pandud] kasvatamisega jäädakse jänni) siis tuleb vastutada, kui on tehtud kahju, tuleb see korvata, kui tehtud teod on tinginud rahva ühise vara kaotsimineku, tuleb vangileiba süüa jne... onju?
h
Hoolitsemine ja hooldus on eriasjad./ 5. jaanuar 2018 00:59
Voodihaige saab kaheldamatult parema hoolduse hooldushaiglas või pansionaadis, kus on vastavad voodid, pesemisvõimalus teistmoodi korraldatud.
Paistad päris nooruke veel olevat, küll sul endal on ka kunagi see aeg ees, kui vanemad enam üksi hakkama saa või on raskelt haiged.
t
to kurb/ 5. jaanuar 2018 01:41
Olen täielikult nõus sinuga. Osad inimesed ei saa aru mis asi on riik. Riik ei ole president ja valitsus, vaid meie KÕIK. Ja kui enamus ei taha sind üleval pidada, siis järelikult nii ongi. Igaüks peab ise oma eluajal juba mõtlema kuidas ta vanana hakkama saab. Kas teeb palju lapsi ja/või hangib kinnisvara. Uskmatu, kui palju sulle miinuseid laoti. See näitabki kui palju ajudeta ja ettemõtlemise võimeta inimesi meil on siin ühiskonnas
o
Oh ei/ 5. jaanuar 2018 09:05
Meil on hoopis palju neid, kes REAALSELT teavad, mida tähendab oma väikesest palgast maksta maksud, kasvatada lapsed ja vajadusel tasuda veel ka hooldekoduarveid, sest dementset või erihooldust vajavat vanainimest ei ole võimalik üksinda kodus hoida ja tööl peab ju ometi käima.
t
to kurb ja to to kurb/ 5. jaanuar 2018 02:12
võimalik, et paljudel on ainult 1 laps. ja ku see ka nt pole väga kõrgepalgaline, siis mis saab??
vanurid on eluaeg maksnud..riigile? makse.
2
2/ 5. jaanuar 2018 03:42
nõus, et see on murekoht ja pension võiks kõrgem olla anyway; algne komm oli kantud üldisest suhtumisest kommentaariumis
p
peaks huvitama/ 5. jaanuar 2018 07:13
seda mädanikku, kui ta oma toitu ja autosi ja maju ja laste nutifööne ja nende kasutatavat feissi üksi leiutama ja tegema panna
t
Tõesti kurb/ 5. jaanuar 2018 02:14
Aga nii need asjad ju käivadki, et laps sünnib nii pisitillukesena, et temalt ei saagi ju hakata kohe nõudma, et mine nüüd tööle ja hakka kohe raha teenima. Kas sul endal pole siis lapsi (last)? Ja edasi, kõigi lapsed ei jõua ju ministritoolile, sest palju neid ikka sinna mahub. Pole pikalt tarvis keerutada, leian, et kui pensionär peab oma pensioniga läbi tulema, siis peaks ta ka vanadekodus ainult pensioniga läbi tulema. Kui riik jõuab hoolt kanda sisserändajate suurte perede eest, siis niipalju võiks ikka aidata, et personali palgad kinni maksaks
k
kurb/ 5. jaanuar 2018 02:59
kui tahte, et "riik" kinni maksaks, kas olete ka nõus kõrgemat sotsiaalmaksu maksma, et "riik" saaks kinni maksta, ehk sa ise maksta ka teiste vanemate eest? Tahaks loogiliselt aru saada, kuidas mõttering käib.
k
kurb - kirjuta selgemalt/ 5. jaanuar 2018 03:13
Tõesti ei saa sellest sonimisest aru. Mis tähendab see "riik" jutumärkides? Loomulikult peaks riik ka hooldekodusid toetama. Ja kui sa minult nõuad seda kõrgemat sotsiaalmaksu, siis tea, et olen pensionär ja minu pension pole võrdväärne mingi ministri, või kes tahes, tuhandetes eurodes pensioniga.
2
2/ 5. jaanuar 2018 03:37
jutumärkides, kuna riigi raha tuleb ju inimestelt :) riigi tegevust ei kaitrsegi, tahtsin aru saada kuidas on parem mõte asja lahendada
k
kui/ 5. jaanuar 2018 11:35
see sots maksu osa oleks sihtotstarbeline, siis kaaluks küll mõne protsendi rohkem maksmist. Meie riigis paraku kipub olema nii, et kütuse aktsiis, mis peaks teede remondiks minema, läheb suuremas osas ei tea milleks ja teid remonditakse eurorahade eest. Sotsiaalmaksust vähemalt pool läheb teenuse organiseerimiseks ja ainult pool jääbki arstiabi ja hoolduse eest maksmiseks. Riigi rahad on nagu meepott, mis tõmbavad mesimummusid ligi. Samasse ritta võib kirjutada ka hooldusteenuse õpetamise/ühtlustamise KOV-ides.
k
Ka inimene/ 5. jaanuar 2018 12:15
Selle asemel, et ülal pidada mõttetult suurt riigikogu, ülerahvastatud ministeeriume, igasugu raha pilduvaid sihtasutusi ja MTÜ-sid, võiks rahva maksudest kogutud rahaga teha midagi vajalikku ja head oma praeguste ja endiste maksumaksjate jaoks. On seda palju palutud või nõutud? Miks nuumatakse seda rohkearvulist riigiaparaati, meil on ju e-riik ja töötajate arv peaks ju vähenema, mitte järjekindlalt suurenema. Kogu riigieelarve väljaminekute poole peaks väga kriitiliselt üle vaadatama ja igasugu imelikud read kõrvaldatama. Igasugu mõttetud mööda ilma ringi rallimised rahva raha eest võiksid lõppeda, igasugu oksendavate siilide aretamine võiks otsa saada ja kuna see aretus ei lõppenud positiivselt, oleks pidanud raha trahvina tagasi nõudma. Väikeste summade tagasi küsimise juures on riik kohe jaol, suured rahad jäävad tagasi nõudmata. Ei ole riigil raha puudust, südametunnistuse ja sündsuse puudus vaevab meie riigi juhte.
k
5. jaanuar 2018 08:16
Kui riik teeb selliseid ajupuudulikke seadusi, irvitab rahvale ylbelt nakku, kyhveldab iga sendi oma taskusse, no eks siis aidaku ka vanureid!!!
n
no mis/ 5. jaanuar 2018 17:43
Nad ei taha ju, põhjusi leiab alati ,mitte ümbermõtlemist, mitte plaanide ümbertegemist pereringis, nad ei mõtlegi...Kergem on ju vanur kuhugi hooldusesse suruda ja siis käia paar korda kuus 5 minutit ta voodi juures vaatamas. Kahju.
e
Enn/ 5. jaanuar 2018 00:13
Selliselt ei tundu Eesti riik jätkusuutlik olevat. Suur viga on see, et hooldekodudest on ärid tehtud. Iga ärimees Eestis peab tingimata rikkaks saama ''santide arvel'' (vabandage väljenduse eest, aga niisugune see Eesti elu on). Tegutsema peaks kindlasti ka riigile või omavalitsustele kuuluvad hooldekodud.
s
sos/ 5. jaanuar 2018 00:36
suurem osa hooldekodudest kuulubki just nimelt riigile
k
kas ikka/ 5. jaanuar 2018 01:21
on siia mõtet erihooldekodusi jms laduda. Nn vanade- v hooldekodudest on raudselt suurem osa kapitalismi teenistuses ja kust ka riigile, maksude kaudu, kopkas tiksub
n
no/ 5. jaanuar 2018 07:31
Eestlane olla on uhke ja hää. Kui ei usu,küsige Ivolt,tema laulab teile kohe.
.
5. jaanuar 2018 08:18
...ja hooldekodu asukas on asi, mitte inimene!
t
to "huvitatu"/ 5. jaanuar 2018 00:03
Tõepoolest, "vähk" on raske puue, kui sa enam tööd teha ei jaksa.
õ
õiglus/ 5. jaanuar 2018 00:02
Perekonnaseadus reguleerib: kui raha ei ole, tuleb raha kuskilt leida. Nii nagu ema ja isa on pidanud omalajal igale lapsele tagama miinimumpalga kuus, nii peavad lapsed tulevikus leidma raha hooldekodumaksudeks. Puhas nõiaring, peaasi, et riigilt keegi midagi küsima ei lähe.
Kui palju on Eestis peresid, kus isa maksab elatist, kuid ei kohtu erinevatel põhjustel lastega. Nende laste tulevik on saab olema sama tume, maksvad hooldekodumaksu pool tundmatule.
m
Mädanik/ 5. jaanuar 2018 04:46
Lapsed maksavadki täna pensioni tundmatule inimmassile kellega pole neil mingit pistmist .
j
ja/ 5. jaanuar 2018 06:12
kasutavad usinalt tundmatu inimmassi loodud nutifööne ja tundmatute poolt kasvatatud toitu ja tundmatute ehitatud autosi koos tundmatute poolt toodetud kütusega..
ja ega nad ka zukerbergi isiklikult ei tunne, aga feissis vahivad küll...
seda tahtsid öelda vist?
0
04:46/ 5. jaanuar 2018 13:41
Jumal hoidku, ongi mädanik peas. Rahvas on oma maksudega korjanud elujooksul mitu pensioni kokku, millega rikkureid toidetakse ja preemiaid makstakse. Kas sellejaoks kasvab riigil Kadriorus rahapuudest park?
k
kui/ 5. jaanuar 2018 11:38
üks lapsevanematest taotleb ainuhooldusõiguse kohtu kaudu ja kohus selle taotluse rahuldab, ei pea laps teise vanema eest tulevikus hoolitsema. Elatisraha peab aga too lapsevanem, kellel seaduse järgi enam last ei ole, maksma sellegipoolest!

o
4. jaanuar 2018 23:51
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
õ
Õige!/ 5. jaanuar 2018 00:57
Ma olen umbes 30 ja ma olen kahe käega poolt, eutanaasia peab seadustama! Ma ei kõhkleks teha pabereid, et kui midagi juhtub, et olen omale ja teistele koormaks siis saan minna rahus!
s
selles/ 5. jaanuar 2018 12:32
vanuses ollakse valmis igasugu asjadeks, mis kaugel terendavad. Kui aeg käes, siis on võib-olla teine jutt. Ela vanemaks, siis võta jutt uuesti üles.
1
10.26-le/ 5. jaanuar 2018 18:18
kui ma endale käe külge panen, mida siis need tunnevad, kes mind armastavad? Nende suhtes ei ole see õiglane. Kui ma ei taha juurviljana vegeteerida, peaks mul olema võimalus elust lahkuda nii, et kellegi tunded ei oleks riivatud.
v
vot nii/ 5. jaanuar 2018 01:42
Enesetapp ei ole meil kunagi olnud keelatud. Ärge sundige teisi end tapma.
k
kui/ 5. jaanuar 2018 11:39
ma ise enam ei saa, sest olen opijärgselt nii jõuetu?
h
huvitatu/ 4. jaanuar 2018 23:28
Kas vähk on "raske puue" ja selle pealt saab pensionile lisa?
l
5. jaanuar 2018 01:23
loodan, et koged ehk omal nahal ära.
r
Rnx/ 5. jaanuar 2018 01:24
Kas sa mõtled, et see 140 euri kuus on palju maksta "minevale" inimesele lisaks? Kas sa üldse tead, mis asi see vähk on?! Kui sa midagi sellist pole läbi elanud lähedasega, siis targem oleks vait olla. Kui nn. maksumaksja raha kriipima jäi, siis haugud vale kohapealt.
r
Rnx-le/ 5. jaanuar 2018 14:08
M a ei mõtle midagi, ma tahtsin teada!
a
ahhsoo/ 5. jaanuar 2018 10:28
Meil on iga tõbi puue kui ainult küsida oskad ja kui sul on keegi, kes sul aitab pabereid vormistada.
a
Arje/ 4. jaanuar 2018 23:24
Mul endal see teekond enda emaga seljataga ja nüüd on mehel oma emaga. Neli aastat tagasi oli
nii, et mina koos õega maksime juurde kumbki 120 eurot. Ema pension oli 480. Oli kaheses toas.
Nüüd ämmal neli inimest, kes maksavad juurde ja 85. Üksinda neid summasid maksta oleks mõeldamatu. Ka hooldekodudel on omad kulutused , elekter, toit, palgad. Aga riik peaks ikka küll mingi osa tasuma. Kõigil ei ole kinnisvara, mida müüa. Meie pole pensionärid, aga kui oleks olnud, siis enda pensionist maksta ära 85 või 120 oleks juba liiast. Ja kui üksinda veel maksta juurde, siis maksaksidki enda pensioni ära. Kes räägib siin isehooldamisest, siis te ei tea mida see tähendab. Vanureid on igasuguseid.
p
Penskar/ 5. jaanuar 2018 00:09
Riik ei maksa. Riigi moodustame meie kõik. Kui inimesel pole vara, mida müüa saab enne hooldekodusse
p
Penskar/ 5. jaanuar 2018 00:16
...oma vara,näiteks korteri,ära müüa ja selle eest saaduga hooldekodu arveid maksta. Kui pole ülalpidamiskohuslasi ja vara,aitab maksta omavalitsus,linn või vald! Kui lapsed või lapselapsed pole suutelised maksma,tuleb abi küsida oma kohalikust omavalitsusest
a
Artikli loost:/ 5. jaanuar 2018 00:28
"Haiglate sotsiaaltöötajad olid napisõnalised ja osundasid omavalitsusele, omavalitsuse sotsiaalametnik rõhutas aga esimese asjana, et vallal küll oma kauaaegse tubli elaniku abistamiseks võimalusi pole."
Mareti pension on 380 eurot, hooldekodus üle 900eurone kuutasu! Ema pensioni ja toetuspiskuga saab sellest 400 eurot ära maksta, aga kust võtta ülejäänu?
e
eestlane/ 5. jaanuar 2018 10:30
Ehk räägiks õigust nii kuidas asjalood tegelikult on.
j
jah/ 5. jaanuar 2018 11:42
küsida KOV-ist ju võid, aga enamikule raha ei jätku.
p
Penskar -le/ 5. jaanuar 2018 14:12
Ühes TALLINNA HOOLDEKODUS on inimene,kelle 2-toalist KORTERIT Lasnamäel HOOLDEKODU EI TAHTNUD! Inimene peab ISE oma korteri ära müüma, et minna hooldekodusse, et te teaks! Kas arvate, et väetist vanurist on müüjat või et ta seda teeks ???
m
Mädanik/ 4. jaanuar 2018 23:00
Kui on juttu kusagil vanuritest läheb mu ihu imelikuks
m
MU5T K2K2N0K5/ 4. jaanuar 2018 23:15
Iga päev tuleb postkasti reklaam, et toode X suurendab pe.3nist mõne nädalaga. Proovisin, Tulemused on fantastilised. Saan nüüd sellega puid lõhkuda, kala püüda, muru niita, oleks lund, saaks ka lund lükata. Vot kui ilus on ikka elu.
õ
õige/ 5. jaanuar 2018 11:46
märkus. Kui palju võiksid poed kokku hoida tobedate reklaamide trükkimise ja laiali laotamise arvelt? Kord kolme kuu tagant teen postkasti prügikasti tühjaks, kontrollides, kas reklaamide seas kogemata mõnd kirja ei ole. Aastas vast korra on ka mõni kiri, aga enamasti tean neid oodata ja siis vaatan postkasti sagedamini. Pealmist kihti nii öelda.
k
Kas / 5. jaanuar 2018 02:32
ise põed vanurite vastast foobiat? Või tunned sa äkki nendele mingit moodi kaasa, et nii mõnigi nendest veedab oma viimaseid elupäevi.
k
Kiisu/ 4. jaanuar 2018 22:57
Riigikogu voiks uuesti arutada seda seadust,mis kogu vastutuse lastele ja lastelastele pani.Kyll hinnad siis ka alanevad, kui need yle vaadatakse. Kuidas yhes kohas on alla 600 ja sama teenus teises kohas 1000. Ja mingit andmebaasi vabade kohtade kohta pole e-riigis. Huvitav millega sotsiaalminister tegeleb.
p
Penskar/ 5. jaanuar 2018 00:06
Hooldekodud on eraasutused. Nurisejad,me elame juba pikalt kapitalistlikus ühiskonnas. Nad pole ministri alluvuses.
e
et siis/ 5. jaanuar 2018 00:17
60`ne duuris inimesed peaks hakkama mõtlema, kuidas tulevikus nii hakkama saada, et lastele kaele peale ei jääks jms. Vastav kommuun mtü`na paistab ainuke mõistlik lahendus olevat-käibemaksud, kasumieraldised, tulumaksud jms hoiaks juba puhtalt kokku jms.
t
Tuleb riiklikud hooldekodud ehitada siis/ 5. jaanuar 2018 00:41
Kuidas see haige pensionär oma 380€ pensionist ära elab, kui voodikoht + hooldus maksab 800€? Ja nüüd peab veel oma pensioni ka ära andma lisaks?
Mingi eksistentsimiinimum on ju paika pandud, mis inimesele peab kätte jääma parast elamiskulude maksmist.
s
siis/ 5. jaanuar 2018 07:28
tuleb panna "ministri alluvusse" - kui "see" minister oli pädev makse võtma, siis olgu pädev ka tagasiarvestust tegema
s
sama/ 5. jaanuar 2018 00:08
sama on elatisega, kohustus on vanematel ja laieneb vanavanematele.
m
müü vara maha/ 4. jaanuar 2018 22:53
sellega kaob ka absoluutselt igasugune mõte seda ühiskonda üles ehitada - mida siin siis pingutada, kui iga põlvkond oma elu lõpuks vaevu nulli suudab jääda?
m
mäletan/ 4. jaanuar 2018 23:32
Kui kunagi vene ajal kirjutati, et pole mõtet edasi elada kui sul maja ja auto olemas on. Maja jäi alati lastele jne. Täna on siis säherdune värk, et kui lusika nurka viskad , siis on ka pudrukauss puhtaks lakutud.
V
.../ 5. jaanuar 2018 01:44
Vara ei pea jääma lastele, kes sinust ei hooli. Milleks neile see.
a
aga kui/ 5. jaanuar 2018 07:32
on lapsed, kes hoolivad??
tahaks neile ka miski "stardiplatvormi ellu" jätta, mitte riigiaparaadi poolt tühjakslakutud pudrukausi

k
Küsimus / 4. jaanuar 2018 22:47
Aga kas te pole sellele mõelnud , et lapsi peaks olema rohkem ? Kogu elu suudetakse heal juhul üks laps üles kasvatada ja siis langevadki kõik probleemid oma vanematega selle ühe õnnetu kanda . Kui oled suutnud 3- 4 last üles kasvatada ja harida , siis neid probleeme pole . Tehke palun omad järeldused !
j
jälle üks/ 4. jaanuar 2018 22:55
kes ei saa aru, et see PLANEET MAA EI OLE KUMMIST!
k
Kummist või rauast, vahet pole!/ 4. jaanuar 2018 23:19
Ruumi siin veel on kui tarbimismajandamist piiraks, meid mahuks maale päris palju ladusalt elama.
Lihtsalt tarbimine ja raiskamine on igasugused mõistlikud piirid ületanud - roosad aiföönid ja muu taoline pole elus primaarne!
Probleem on selles, et laps täiskasvanuks kasvab selleks kulub ikka roppumoodi raha mida lihtkodanikule eestis ei tagata. Miinusesse ju ei ole võimalik lapsi kasvatada. Pole kindel seegi, kas nad ikka inimeseks saavad - sünnitada sa võid, samas mis ütleb, et õnnetused, haigused, sõltuvused jne neid ei röövi? Hilisemas elus isegi vangla jne
a
aga / 4. jaanuar 2018 23:28
miks mitte "vähem inimesi ja rohkem hüvesi", kas peaksime elama nagu silgud pütis või?
K
22:55-le/ 4. jaanuar 2018 23:30
Kummiprobleem on Aafrikal, mitte Eestil.
t
Täpselt./ 4. jaanuar 2018 23:35
Mina noor inimene, tahaks küll oma peret. Aafrikas tuleks pidurit tõmmata, nagu hiina omalajal tegi. 1 laps ja kogu lugu - miks meie peame nende vigade eest maksma?
Kui sina tahad nii - see on sinu valik kuid sul ei ole mingit õigust nõuda, et teised seda peaksid tegema kes ei taha. Ma arvan, et laste saamine peab olema põhiõigus ja vabadus.
Mina arvan, et tegelikult oleks vaja eutanaasia legaliseerida, uskuge, sellest oleks abi ja vana inimene veel selgel mõistusel olles saab teha otsuse kui soovib.
s
Sina jälle üks / 4. jaanuar 2018 23:39
Räägi seda juttu neegritele , araablastele jne.
m
Mofo/ 5. jaanuar 2018 00:15
Neile pole mõtet rääkida, igasugused abiorganisatsioonid, kes sinna meditsiinilist abi jms saadavad lasevad valangutega omale jalga. Tsiviliseeritud inimeste seas on iive juba ammu negatiivne.
t
Tuleb rääkida keeles, millest aru saadakse/ 5. jaanuar 2018 00:23
Nuclear, thermonuclear, biological - neist keeltest saavad aru, ja toime on ühene! Miks valge inimene raiskab ressursse ja meditsiini sinna veab, iga väetike turgutatakse elule - milleks? Loodusel tuleb lasta sekkuda!
a
agale/ 5. jaanuar 2018 00:24
mis valemi järgi see käib? Teised surgu ära, siis sulle rohkem jääb? Rikkus tuleb ikka kellegi teise arvelt. Viimane kustutab tule?
a
aga/ 5. jaanuar 2018 00:36
kus sa seda nägid, et pütis ainult üks silk olema peaks?
ja need "rohkem lapsi" propageerijad on vait kui kuldid rukkis, kui küsimus läheb teemale, et kui mitusada miljardit meid siia maale vaja oleks, enne kui nemad ka ütleks, et stopp, nüüd küll aitab?
s
Seda, et sa võiksid arvutada/ 5. jaanuar 2018 01:13
Kui kogu maailma inimesed Peipsi järve põhja aheldada, tõuseks veetase ca 10cm.
Kui iga inimene tuua eestisse "ühte laulma", külg-külje kõrvale seisma - igaleühele pool ruutmeetrit, 50cmx100cm maapinda jalgealla, saaremaa ja Hiiumaa oleks vaja, et KOGU MAAILMA praegune inimkonda ära mahutada - 2 miljonit inimest oleks ruutkilomeetril (1000x1000meetrit), Saaremaa on 2673km2, Hiiumaa 989, kokku u. 2600km2 ehk ca 5,2 MILJARDIT inimeszt võiks vabalt neil saartel laulda - maailmas on kokku hetkel 7,592,748,493 inimest, seega kas meid ikka on hetkel tõesti nii palju?
aafrikas saaks asjad väga kergelt kontrolli alla, kui vaid soovi oleks. loodusel tuleb lasta valida, kes jääb, kes läheb!
a
agale/ 5. jaanuar 2018 01:18
sa tõesti arvad, et inimene elab igavesti? Et aina tuleb juurde ja ära ei lähe kedagi?
s
Sorry,/ 5. jaanuar 2018 01:31
Peast liites ja kiirelt kirjutades panin pindalaga mööda - kokku oleks siis 3600( täpsemalt 3662 ruut-kilomeetrit pinda) ehk kui ühel ruut-kilomeetril seisaks 2 miljonit inimest, mahuks saare-Hiiumaale 7,2 miljardit inimest, noh, need 400 miljonit mahutame ka sinna vahele ära. Kas meid on tõesti siis niipalju, et me enam ära ei mahu?
Mina seda ei usu, ma vaatan vahel neid numbreid, seda kui palju kulub kasvõi sel hetkel raha sõjakuludeks, ka hariduseks ja vaieldamatult meditsiinile (täna on selleks maailmas kulunud hinnanguliselt juba 800 000 000 dollarit, tänase, 1,5 tunni jooksul), sel aastal on maailma sündinud ligi + 1MILJON inimest (4 päevaga!), autosid on toodetud ligi 900 000 ( 4 päevaga!) ja arvuteid - üle 2 miljoni (kas meil on neid tõesti vaja kiiremini kui uusi inimesi?), või telefone, või raha mis kulunud enese mürgitamisele... jaaa, see on pelk statistika kuid kui sellele veidi mõtelda - ehk saame selle arvutiga poole aasta asemel ikka aasta läbi ja telefoniga 3 kuu asemel pool aastat? Jätkuks rohkematele meile - inimestele?
j
just/ 5. jaanuar 2018 01:45
Eestisse mahub eestlasi veel küll. Aafrika probleem on üleliigne rahvas. Ja tõesti, ühele lapsele kogu koorem jätta on vanematest endist ka vastutustundetu.
s
sa väärid oma/ 5. jaanuar 2018 06:22
s
sorri, arvuta uuesti,/ 5. jaanuar 2018 06:32
kui igal maakera vabal ruutmeetril oleks kaks inimest - mis suuna sündmused(õigemini protsessid) siis võtavad, ja arvuta välja kas sa seda näha tahaksid? ilmselt tahad, et säiliksid ka metsad, mis sellele inimkonnale hapnikku toodavad ja põllumaad mis neid toiduga varustavad...
ahjaa, ilmselt kui meenutad, siis oled kindlasti kuulnud ka kalavarude juba aktuaalsest probleemist, et see ressurss on juba raskustes oma taastootmisega, ja ülla-ülla tänu kellele?? - ikka tänu vaid ainult 7,x miljardile.
j
ja sorri,/ 5. jaanuar 2018 06:49
oma ekseli tabelitesse lisa ka põua ja külma ja vee ja erosiooni ja tulekahjude ja kõik muud faktorid, mis suudavad liigset inimkonda sõdadestki elajalikumalt välja rookida.
e
eesti mees/ 5. jaanuar 2018 10:32
Kui me ise lapsi ei tee ja ei kasvata, siis täidetakse see maa muulastega ja neid hakkavad toitma need vähesed, keda oleme kasvatanud.
a
Aga seda ju tahetaksegi/ 5. jaanuar 2018 16:47
Ma panen kirja lihtsalt eksponentsiaale, saan sõimata, kästakse hakata arvutama kalavarusid jne. Samas kui on teema, et eestis metsade seis jama, needsamad siin soovitajad tulevad seal teemades räuskama, et metsa ju küll, rohkem kui varem.
Jah, inimesi on maailmas palju tuleb koguaeg juurde AGA MINU POINT OLI, et miks üldse eesti keelt valdav inimene tuleb välja väitega, et maailm on üle rahvastatud? Kas see on meie, väikese, negatiivse iibega rahva probleem - ei ole ju. Meil on täielikult põhjendatud õigus rohkem sigida, probleem on see aafrikas, kuna valge inimese IQ on kõrgem, valge inimene ongi probleemile aafrikas kaasa aidanud jne siis oleks aeg se elõpetada ja seista hea selleeest, et oma rass kestaks, mitte lasta oma rass välja surra ja ise oma väljasuretajale selles veel toeks olles...sellest mina aru ei saa.
l
Lapsi rohkem?/ 5. jaanuar 2018 00:45
Esiteks pole see alati enda teha.
Teiseks, ka korralikel vanematel võib üles kasvada pätt.
Kolmandaks, on inimesi, kellel mitu last enne surnud, aga ise ikka elus.
Neljandaks, paljud vanemad toetavad oma täiskasvanud lapsi pensionist.
Jne, jne.
l
Lapsi rohkem?-le/ 5. jaanuar 2018 14:16
Sa räägid eranditest !!!
j
ja/ 5. jaanuar 2018 00:47
sinu arust on süüdi see üksik laps,et vanemad rohkem lapsi ei saanud
j
jale/ 5. jaanuar 2018 01:19
ei, kõik teised on süüdi ja nemad ei tohi enam sellepärast lapsi saada
t
to ja/ 5. jaanuar 2018 01:53
Kõik teised on alati sinu hädades süüdi. Eriti selles et sul on vähe raha.
t
to Küsimus/ 5. jaanuar 2018 01:03
aga mis siis kui ongi 3 last aga nemad kõik mööda maailma laiali??? ja koju ei kavatsegi tulla?
t
to Küsimus/ 5. jaanuar 2018 01:45
Siis on see su oma viga. Ainult lastele lootma jääda ka ei saa, tuleb omada kinnisvara.
j
ja/ 5. jaanuar 2018 09:53
mitmendas elus see väärtuslik kinnisvara siis soetama peaks? Meie sissetulekute juures 3+ laste kasvatamise kõrvalt ei soeta sa mitte mingisugust über väärtuslikku kinnisvara.
m
mis küsimus/ 5. jaanuar 2018 10:34
Ka kaugelt saab vanemate vanadekodu arveid maksta.
k
küsimusele/ 5. jaanuar 2018 01:32
Tee ise omad järeldused!!!! Kas sa lugeda ei oska või, targutaja? Probleem on tänasel päeval, mitte siis, kui need sinu poolt soovitatud 3 v 4 last ükskord teenima hakkavad. Mul on kah üks laps, kasvatasin teda üksi ja alimentideta, praegu tervis läbi ja pension 407 euri pluss keskmise astme puude eest mingi 12 e juurde. Inimeste elud ja saatused on erinevad ja paljusid lapsi on sunnitud isegi praegusel ajal vanemad toetama. Tee silmad lahti, inimeselo om! Sul pole isegi ettekujutust, mis elusid elatakse tegelikult. Ja tuled siia elunäinud inimesi õpetama.
t
to küsimusele/ 5. jaanuar 2018 02:47
Sinu jutt tekitab minus tuttava tunde. Täpipealt minu elu. Suur tänu, et leidub veel selliseid inimesi, kes mõistavad , kuidas tegelikult elu käib.
õ
Õelus/ 5. jaanuar 2018 08:00
Sünnitada pole naisterahval küll mingi probleem. Bioloogiliselt võiks seda teha iga aasta, aga lapsed tuleb ka üles kasvatada. Ja kui sa näed, et juba 1 lapse kasvatamisega on materiaalseid raskusi, no kuidas siis sünnitad neid süüdimatult juurde? Seda vôib teha naine, kelle äriplaaniks ongi lastetoetused ja kodutunne ning abirahade anumine. Aga miks peaks sûnnitama 1 lapsega lahkuläinud naine teise lapse ? Naine, kes rügab tööd teha, et sellel lapsel oleks vajalikud asjad, kommunaalid makstud ja söök laual ka kuu lõpus? Kui sa ikka saad 1 lapse vajadused ja enda omad kàetud kuigivõrd, siis uut last nii mõtlemata ikka ilmale ei too. Ja nii tulebki välja, et ongi 1 laps. Leian, et parem 1 laps kasvatada korralikult üles kui sünnitada 4 tükki, kes satuvad asenduskodusse või lastekodusse ning tulevad eamekesele meelde alles siis kui abi vaja. No näiteks hooldekodu arvete maksmiseks. Aga pole ema kasvatanud, pole ka abi saada.
õ
Õelusele/ 5. jaanuar 2018 14:17
Ei saa olla materiaalseid raskusi ÜHE lapse puhul, on ainult see määgiv "teistel on" probleem lastel...
s
Saab/ 4. jaanuar 2018 22:44
ju ise hooldada kui raha napib.See käib elu juurde,kõik jäävad vanaks.Hooldusasutuse töötajad soovivad samamoodi palka saada.Olgem ausad nende palgad on väga viletsad,samas on ka nendel enda emad-isad kes vajavad abistamist.
r
rehknut/ 4. jaanuar 2018 23:04
kui hooldekodus on miski 100 hoolealust, siis 100x400=40 000,00 kuus ja tegelikult 80 000,00 kuus.
k
Kui pole kokkupuudet hooldusega, ei maksa sõba vötta/ 5. jaanuar 2018 00:47
Halvatut on isegi tervel inimesel raske hooldada, artikli naine aga on ise haige ja jõuetu.
m
muidugi saab, miks ei saa/ 5. jaanuar 2018 10:03
Tuled töölt ära, saad 21 euri ja muudkui hooldad.
s
saab/ 5. jaanuar 2018 15:48
Üks inimene, kes ka hooldusasutuse töötajate kaitseks välja astub. Palgad on üliväiksed. Seal saavad töötada suure emapaatia võimega inimesed, aga mitte pikalt. Töö on väga raske. Koolis käid kaks aastat ja palgalisa on 5 senti!
n
nähh/ 4. jaanuar 2018 22:42
hooldekodu peaks olema riigi teema, vähemalt nii kaua, kui Eesti peaks kuidagi heaelu riikidele, elatustasemelt, järele jõudma. Iseenesest, kui vanainimesed on kahekesi, neljakesi, kuuekesi toas ja igaühel pension 400, -, siis mis imet nendega seal veel tehakse või süüa antakse, et vaja 800-900€ per nägu küsida?
k
kannatage ommeti/ 4. jaanuar 2018 22:47
ja laske uuenenud keskerakonnal ader jooksma seada. Koos reformierakonnaga panevad nad peale riigikogu valimisi niisuguse peo püsti , et lase aga ollla !
m
mammi/ 5. jaanuar 2018 05:06
Tere, Sinisilm, usud sa ise ka , mida kirjutad? Tõesti või`? Ma olen ilmas 70 a elanud ja mitte üksainuski partei ega erakond pole selle aja jooksul mõelnud kellegi muu kui ainult iseenda peale. siingi kommides on palju linke toodud, punasega, vaata läbi. Ja tõde on peopeal. Jõulupreemiaid maksavad need, kes parasjagu küna man. See, et kuskil hooldekodus mingid mammid vaevlevad -- see pole Eesti valitsusele kõik need aastad korda läinud, miks peaks siis äkki nüüd minema . See on halastamatu üleoleku mängimine, enam isegi ei häbeneta. Ja selline asi saab juhtuda ainult tänu sellele, et valimised on Mäng, keegi ei mõtlegi enam millegi muu peale, kui oma raha ja mismoodi seda saada. Kõik seadused on nad teinud nii, et Mäng oleks just neile endile edukas. Pooled inimestest enam ei käigi valimas, sest kui midagi ei muutu, siis inimesed ei usu enam midagi ega kedagi.see on täielik võõrandumine oma riigist, ja see on ohtlik kogu meie maale.
s
selle raha eest saaks / 4. jaanuar 2018 23:02
juba iseseisvaid kommuune üleval pidada
n
nähh/ 4. jaanuar 2018 23:35
kommuuni mõte on omal ka tiksunud. Kunagi keegi kohvikupidaja organiseeris Mäksa kanti kommuuni sarnast elamist ja siis oli veel kuskil Võrumaal tegemisel ridaelamu v midagi
m
Meenub jah midagi/ 5. jaanuar 2018 00:50
Kas seal mitte mingi liigne bürokraatia takistusesks polnud?
Põhimõte oli see, et mingi seltskond vanureid on koos ja võimete kohaselt toetvad ning aitavad üksteist.
j
just/ 5. jaanuar 2018 01:25
hakkab juba looma. Kokkuhoid tuleks juba ka sellest, kui sellisel mtü`l oleks oma peenramaa ja kõik lööks majandustöödes jõu ja nõuga kaasa. See, et nn hooldekodudes inimestel midagi teha, peale söömise ja magamise on ka kindel tee voodihaigeks jms
v
võimetekohaselt/ 5. jaanuar 2018 07:15
Kena kommuun. . . Ja siis ühel päeval on kellelgi neist jalad alt läinud, teisel insult ja kolmandal lööb välja Altzhaimer.
Kuni inimene endaga ise hakkama saab, eelistab ta elada omas kodus. Kui enama hakkama ei saa, pole ka mingist kommuunist abi. See ilus ebareaalne unistus vaid.
k
kommuunid/ 5. jaanuar 2018 23:46
võtke kloostritest eeskuju, oma ajamaa jm sissetulekud ning kes jõuab, see teeb
n
nähh/ 5. jaanuar 2018 00:31
arvestades, et lihttöötajad saavad miinimumi lähedast, sis oleks palgakulu järgmine: http://palgakalkulaator.com/
et siis viie lihttöötaja kulu oleks kuus:5x669,00=3345,00€
n
nähh/ 5. jaanuar 2018 00:46
arvestades söögile 5-7€ päevas, teeks see 5x31x100& 7x31x100/ =15500,00-21 700,00€ ja see on juba arvestatav raha. Muidugi nähes ja teades, mida seal sageli hoolealustele antakse ja pakutakse ning palju vanainimesed üldse söövad, oleks kulu pigem alla 5€ päev
s
sina muidugi/ 5. jaanuar 2018 01:02
juba näed, kuidas saaks ise koore koorida?
n
nähh/ 5. jaanuar 2018 01:27
eip, lihtsalt kahju, kui vanainimesed on muudetud väljapressimise ja südametu äri objektiks. A et miks südametu-käige kolm neli hooldekodu läbi, siis räägiks ja arutaks edasi
i
inimene/ 5. jaanuar 2018 11:24
Kulla nähh, sul sest palgandusest väga piiratud arusaamine. Enam ei tule keegi hooldekodusse 500 eest tööle. Ja ega töö 8-17 kesta, seal on öötöö, riigipühad, tekivad ületunnid...( sa nii tark, et uurid ise, milline on seejuures tasustamine). Kenasti üle tonni on palgakulu töötajale kuus.
Paistsid 100 elanikuga asutuse kohta arvutavat!? Sel juhul on töötajaid ka kindlasti mitu rohkem, kui 5.
Istu!- ,,2"
i
inimene/ 5. jaanuar 2018 15:27
Sa ikka mõtled ka natuke mis sa kirjutad? Vist mitte. Tonni kuus saab arst, õed kuskil 700-800 brutos ja need kes selle kõige suurema töö ära teevad hooldajad ,nende netotasu on kuus kuskil natuke üle 500 euro. Kuna on tegemist erisüsteemiga, siis ei käi tasustamine nii kui sa arvad.Proovi ise töötada hommikust kella 8.00.ist , järgmise hommiku kella kaheksani. 24 tundi järjest. Tunnihindega siis 3.70 brotos, Ja hooldekodudes jääb hooldaja üksi üle 30 hoolaealusega alates kella 20.00 õhtul.Muidugi on võimalik töötada ka 12 tundi ainult, aga sellest väheneb ka palk koheselt 40-50 euro võrra.
k
Kuule oinas (mitte inimene)/ 5. jaanuar 2018 17:08
Jutt on KOGUKULUST, mitte bruto või netopalgast!
1000 kogukulu tööandjale= 676 euri neto kätte, kui sa teed ületunde (hoolduses on tavaline, et näiteks on 12 tunnised või 24 tunnised vahetused), lisaks riigipühad, öötöö, ületöö.
Lisaks arstid ja õed, tonnise palgaga?
Kõrvulukustav naerulagin - mine vaata neid haigemajade parklaid, ükski liisingfirma ei anna neid autosid liisingusse inimestele kes tonni palka saavad!
n
nähhile/ 5. jaanuar 2018 19:16
Kuhu sa riigimaksud jätsid? Kättesaadav palgasumma korrutatakse 1,3. Siis saad tegelikud palgakulud. Keda sa lihttöötajana arvestad? Vaja on koristajat, kokka (kui toit tuuakse mujalt, siis toidujagajat ja -vedajat), nõudepesijat, õdesid (neid inimesi, kes midagi ravimisest ja ravimitest teavad ja vähemalt õigel ajal õiged ravimid oma hoolealustele manustavad), sanitare (nö tagumiku pesijaid). Äkki kuluks ka mõni arsti haridusega tüüp ära? Vähemalt osatööajaga. Keegi peab personali palgaarvestust ja kogu seltskonda ka joone peal pidama. Kui keegi töötajatest haigeks jääb, mis siis saab? Kui personal on miinimumi peal, kas siis lähed ise juhatajana selle 669 eest lihttööd tegema ja hõiskad rõõmust, et saad tagumikke pesta selle raha eest. Veits jõhkralt öeldud, aga enne, kui kaagutama hakkad, võiks mõelda ka. Mitu inimest on vaja näiteks 12 vanakese kohta, kes elavad neljakesi toas? Aga kui on kahesed toad, mis on ikkagi veidi inimlikum, kas siis tuleb sama arvu töötajatega toime või peab neid rohkem olema? On mu teada isegi normatiivid, kui palju pinda üks koristaja tohib koristada, ilma et tema tervis ohtu sattuks. On seadus, vähemalt veel praegu, et meestel ja naistel peavad olema omaette WC-d. Kui tegemist mitmekordse majaga, siis igal korrusel. Muidugi on parem kui igas toas - nii dušš kui ka WC. Töötajatel jälle oma WC. Eraldi peavad olema kraanikausid piimatoodete ja lihatoodete anumate pesemiseks. Kõik nõud tuleb üle pesta nõudepesumasinas - vähemalt 100 kraadini kuumutades. Kõik pesu ja riided peab kuidagi puhtaks saama. Voodipesu on vaja steriliseerida (triikida). Kui sageli peab voodipesu pesema? Kes seda tööd teeb? Kui nii palju on veetorusid, siis peab ehk ka torumehe palkama. Elektrikut läheb äkki samuti vaja.
Toit toiduks, olen nõus, et ega vanad eriti palju ei söö, aga vaatavad telekat ja ilmselt päevad otsa. Kulutatakse ka vett ja mitte vähe. Talvel tuleb maksta kütte eest. Aeg-ajalt teha remonti - selle jaoks kogutakse raha remondifondi igal kuul. Vahel läheb mõni asi katki, olgu või külmik köögis või telekas toas. Selleks on vaja amortisatsioonifondi. Maja ümbrus tuleb korras hoida, et kiirabiauto ja külastajad ligi pääseksid.
Kui inimene kõiki neid töid ise ja kodus teeb, tundub, et mis siin siis teha on. Tahan triigin pesu, tahan ei triigi. Tahan teen süüa, tahan ei tee. Aga kui sinu vanaema hooldekodus täid saab, sest keegi ei viitsinud oma tööd korralikult teha? Või miski veel hullema haiguse? Seal, kus on palju inimesi koos, on ka haigused kerged tulema. Seega ei soovitaks väga suurt kombinaati rajada.
Lõpuks tuleb nentida, et ka vanurite tervis on muutuv faktor. Täna on kõik OK, aga homme saab insuldi. Täna pea töötab, aga homme on mälu ja mõistus kadunud.
Ei ole see hooldekodu pidamine miski unelmate tegevus. Vähemalt mulle tundub nii, kui ma seda kõike siin kokku kirjutan. Eriti raskeks läheb, kui inimesel on arenenud õiglustunne ja empaatia. Siis ei tahaks kohe kuidagi ühtki vanakest suurde hooldekodusse saata.
n
nähh/ 5. jaanuar 2018 23:52
See kõik võib nii olla aga hoolimata sellest, et süsteem on üle mõistuse kallis-süsteem lihtsalt ei toimi, muidu inimesed siin oma muret ei kurdaks.
n
naiiv/ 6. jaanuar 2018 07:24
2.5 euri on see mille eest päevläbi hoolealust toidetakse.
n
Niikaua/ 5. jaanuar 2018 02:52
kui käib võitlus võimu pärast ja rikkamatele riikidele seda tagastamatut laenu antakse ja veel need tulnukad, niikaua ei näe saisegi und meie heaoluriigist.
i
isad/ 4. jaanuar 2018 22:42
surevad palju õigeaegsemalt!
a
Aga / 4. jaanuar 2018 22:42
Aga annetage hooldesüsteemile ja valitsus võiks endal palkasid-toetuseid vähendada ja kuskilt välismaalt küsida tagastamatut laenu, valitsuse meestel ju uhked arvutid - mobiilid - autod - jne.
Mis aga kõigetähtsam, et nad räägivad, et saavad kõigega hakkama ja on tublid, eks siis nüüd näidaku kuidas hakkama tuleb saada.
a
Agale/ 4. jaanuar 2018 23:32
Tõepoolest, järgmistel jõuludel paluks teema üles võtta---ANNETAGE HOOLDEKODUDELE, sest sünnitusmajad on aastakümnete abist lõhkemas!
a
aga,aga/ 5. jaanuar 2018 10:37
Jutt jumala õige. Sünnivad normaalsel ajal, tulevadki normaalsed lapsed ja erihooldust ei vaja.
t
to Agale/ 5. jaanuar 2018 01:47
Meil on vaja juurde UUSI maksumaksjaid. Rahvas annetab neile kellest kahju on. Igaüks peab ise oma vanemaid hooldama või selle eest maksma.
a
agale/ 5. jaanuar 2018 02:05
maksame juu uue palga kellegeli olematule ja muidugi see haigekassa juht vöiks ka oma panuse panna mitte istuda oma 7 kilose palga otsas
k
kaua/ 5. jaanuar 2018 07:42
me neid probleeme tulevikku lükkame?
e
Eino Taruk/ 4. jaanuar 2018 22:37
Riik nõuab oma kodanikelt piinliku täpsusega Põhiseaduse ja muude seaduste täitmist, hoolimata nende majanduslikust, füüsilistest või emotsionaalsest võimekusest. Samas ise rikub iga päev Põhiseadust (paragrahv 28) väitega, et selle täitmiseks pole vahendeid. Alamad seadused, mille eesmärk peaks olema Põhiseaduse täitmise tagamine, on muutunu ülemaks Põhiseadusest, nullides tegelikult paragrahvi sisu.
s
4. jaanuar 2018 22:42
p
puust ja punaseks/ 4. jaanuar 2018 22:46
eestimaal tähendab riik riigiaparaati: poliitikuid, ametnikke..
a
aga palun/ 4. jaanuar 2018 22:51
täna täidab riigi kohustusi muutuste teel olev Keskerakond. Ilma selle uhke erakonna nõusolekuta ei liigutaks seadusandlus oma liikmete ihukarvagi.
a
Anzipi erakond/ 4. jaanuar 2018 23:25
oli 17a meid kuristikku juhtimas, siiski ei liikunud ainuski karvake sel kängus ihul :(
e
Eino Taruk/ 5. jaanuar 2018 00:17
Põhimõtteliselt on riik juriidiline isik ;)
e
Eino Taruk/ 5. jaanuar 2018 00:18
Mitte mingil juhul ei tohi seda samastada rahva või territooriumiga.
f
5. jaanuar 2018 00:43
s
sulle/ 5. jaanuar 2018 01:47
n
nähh/ 4. jaanuar 2018 22:45
Kui hooldus oleks ainult riigi rida ja mitte kasumile orienteeritud, siis saaks ka inimese pensioniga seal hakkama. Eriti, kui riik veel maksusoodustusi teeb. Kui vanuri v haige hooldusarve pealt nööritakse veel käibemaksu, on see ikka tõeline tase, Eesti tase!
m
Mjah/ 5. jaanuar 2018 06:21
Mul tekkis siin üks teistmoodi mõte - kui nn riik on kehtestanud meile pensioni suuruse, siis tuleb sel riigil kehtestada ka hooldekodude max hinnad.
Ega ikka nii ka ei saa, et pensioni tilgutatakse 20€ kaupa juurde aastas, aga hooldekodud küsivad poole rohkem.
Siis tõstku riik kas pensionid samale tasemele, langetagu hooldekodude tasusid või maksku kodus hooldajatele praeguse 25 euriku asemel nt miiniumpalka, olgu see hooldaja siis oma või võõras.
Loodame, et meie noored valijad suudavad valida tsiviliseeritud Riigikogu ja sealt ka valitsuse, kes hakkab asjaga tegelema, sest vanureid ja hooldust vajajaid tuleb üha enam juurde, rohkem kui neid siit ilmast ära läheb.
m
Madis/ 5. jaanuar 2018 10:19
Mitte hooldekodude kuumaksed pole suured, vaid pensionid ja palgad on väiksed. Kui pension oleks kah 900-1000 eurot nagu hooldekodu tasu, võiks inimväärselt elu viimaseid aastaid elada küll. Paraku on reaalsus teine ja kuna järelkasvu meil enam nagu väga pole, siis ei näe, et need pensionid ka hüppeliselt kasvaks.
k
Kui / 5. jaanuar 2018 12:59
Kui pole järelkasvu, siis tuleb olemasolev raha teistmoodi jagada, anda neile kellel tõesti vaja, "Malaisia reisid" võiks küll keegi teine kinni maksta.
õ
õige mõte/ 5. jaanuar 2018 17:45
kuid need kes seal jagavad ei taha ju millestki loobuda. vaid vastupidi iga aasta lisatakse midagi juurde, mille jälle maksumaksja peab neile kinni maksma.
t
tõsta/ 6. jaanuar 2018 13:29
palku ja pensione ja kohe kallinevad kõik kaubad ja teenused. Nii on ju juba juhtunud. Uus spiraalikeerd on käima lükatud. Täna veel ei tea, kus me lõpetame, aga algus on näha - kütuse liitri hind on 1,2 ja kallim. Riigikogulaste ja teiste suurte ninade palgad tõusid. Kui kesmine tõusis 1100 pealt 1200, siis riigikogu palk tõusis 400 euro võrra, mis röögatu tõus. See 500 tulumaksuvaba miinimumi on kökimöki ju.
ä
ära lora !/ 4. jaanuar 2018 22:48
Riik küll midagi ei nõua. Seda teeb uuenenud keskerakond oma poolkuudega.
ä
ära jõura, korruptsorav!/ 4. jaanuar 2018 23:28
17a olime oravatele lõpsta, nüüd uued lüpsjad ja sama paistab jätkuma kuid aluse pani seemneid pugiv karusloom
j
Jah./ 4. jaanuar 2018 23:24
Punkt 5 sealt on eriti huvitav, et kui sellele mõtelda siis valitsus laseb iga päev kaarega me pääle, samas muidugi rikutakse seda seadust süsteemselt
m
müüme ema maha/ 4. jaanuar 2018 22:32
hõiskame
me ju kõige rikkamad ja kui ilusad on meie hinged , kui inimlikud me oleme .
Oleme inglitele eeskujuks
m
4. jaanuar 2018 22:42
mitte ema, tema vara nagu tehakse tsiviliseeritud maades samuti
k
Kiisu/ 4. jaanuar 2018 23:28
tsiviliseeritud maades on ka hoolduskindlustus
t
tsiviliseeritud/ 5. jaanuar 2018 07:43
maades nimetatakse seda hoolduskindlustust riigiks.

g
Georgi Roomik/ 4. jaanuar 2018 22:25
Amortiseerunud inimkapitaliühiku utililiseeriskulud tuleb kanda temast põlvneval inimkapitaliühikul, loomulikult koos käibemaksuga. Siiski, tänu meie uuele lähenemisele, jääb teile uuel aastal kätte niigi üleliigsed 63 eur kuus
j
ju/ 4. jaanuar 2018 22:48
siis peab oma töötulemust hakkama riigile rentima
k
kuulge/ 5. jaanuar 2018 10:50
Kus on nüüd kõik need kommenteerijad, kes tahavad et eestlased palju lapsi saaksid? Näete mis juhtub inimestega, kes arutult sigivad- pistetakse vnadekodusse. Paras.
m
4. jaanuar 2018 22:22
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
j
just just/ 4. jaanuar 2018 22:52
see on hea plaan ja sellega kaasnevate tehingutega täidate jõudsalt ka auklikku riigikassat.
m
Mädanikule/ 4. jaanuar 2018 23:00
Kui palju seda vara siis emal olema peab? Iga kuu on arve 800-100euri. Kevadel pidi veelgi tõusma, löö kokku aastaarve. Ema elab hooldekodus ütleme, et viis aastat, kas ta vara maksab nii palju?
t
to Mädanikule/ 5. jaanuar 2018 01:48
No mitu aastat ta seal hooldekodus ikka elab. 30 000 eurose korteri müügist saadud rahast piisab mitmeks aastaks. Kui laps tahab korterit endale, siis maksu hoolduse eest ise.
k
kahjurõõmus/ 5. jaanuar 2018 06:06
No selle kommentaari eest, et laps peaks vanema hoolduse eest maksma kui tahab korterit pärida laotakse, Sulle kohe mitu miinust!
Las ma õpetan SL õhtulehes plusse teeniva kommentaari kirjutamist.
1. Kõigepealt tuleb kirjutada, et Eestis on kõik halb. Alternatiivid - s...i, päris p...s jne.
2. Siis tuleb nõuda, et hoolduse eest maksaks reformierakond rahaga, mis neile kilekottides kokku tassiti. Alternatiivid - Laar, riik. Ärma talu.
3. Lõpuks tuleb rõhutada, et kiidetud nõukaajal oli kõik paremini.
Ei ole ju raketiteadus?
m
mia/ 5. jaanuar 2018 12:24
lisaks lähevad juurde rohud,mähkmed ja muu vajalik,ehk sellest kortrimüügist saadud rahaks jätkub kaheks aastaks.enda isa oleme ema ja õdede peredega hooldanud kodus aastaid.millal keegi viimati 6tundigi magada sai?millal keegi viimati naeratas?millal keegi meist tundis midagi muud kui seda-et enam ei jõua,ma tahan magada,mu keha nii kohutavalt valutab?see oli kunagi ammu,teises elus
t
to to Mädanikule/ 5. jaanuar 2018 12:47
Kas te kujutate ette kinnisvarahindu ka väljaspool suuremaid linnu?
Kui palju maksabn 2-toaline korter kusagil Tamsalus, Võhmas, Valgas või päris mõnes külakohas? Arvutage nüüd edasi.
s
Siku/ 11. jaanuar 2018 09:44
Enamuses loetletud kohtades jäädki oma korterit müüma. Mis siin veel hinnast rääkida.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee