Eesti uudised

Patarei merekindlus saab välivalgustid, ent kompleksi tulevik on tänini ebaselge (15)

Kristjan Väli, 4. jaanuar 2018, 15:34
Patarei vangla.Foto: Alar Truu
Patarei merekindluse massiivne perimeeter saab aasta jooksul uued välivalgustid, samuti parandatakse kompleksi lõhkist katust ning vihmaveesüsteeme. Selle kõige kõrval on aga lahtine, mis saab kindlusest tulevikus. 

Aastaid tühjana seisnud räämas ja lagunev Patarei merekindlus ootab pikkisilmi rahalaeva, mis 1840. aastal ehitatud paekivist ehitusmälestise taas jalule aitaks. Tänaseks on hoone tühjana seisnud pea 13 pikka aastat.

Eesmärk leida kompleksile investor, kes hiiglasliku projekti enda õlule võtaks, pole aga kergete killast. Selleks on merekindluse omanik Riigi Kinnisvara Aktsiaselts (RKAS) koostöös ministeeriumiga ette valmitamas avaliku konkursi tingimusi. 

Hiljemalt käesoleva aasta 31. märtsil peab riigihalduse minister Jaak Aab valitsusele esitama ettepaneku konkursi tingimustega. Edasine asjade kulg sõltub juba valitsuse otsusest. 

Kas 2018 märgib Patarei jaoks aastat, mil viimaks terendab helde tulevik, on veel vara öelda. Küll aga ootab kompleksi väike remont. „Avade sulgemine, vihmaveesüsteemide ja katuse osaline remont ning välisvalgustuse paigaldamine hoone perimeetrile,“ selgitab Sepper planeeritavaid töid.

Ajaloolane Jaak Juske leiab, et parandustööd on hea uudis. „Samas on Patarei puhul kõige olulisem, et see üleeuroopalise tähtsusega mälestis korda saaks. Igal juhul peab mereäär jääma avatuks promenaadi tarvis. Ja tegelikult oleks oluline, et ka ülejäänud Patarei ala oleks erakätesse mineku korral maksimaalselt avatud,“ leiab Juske.

Euroopa juhtiv muinsuskaitseorganisatsioon Europa Nostra on arvanud Patarei merekindluse Euroopa seitsme enim ohus oleva mälestise hulka.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee