Repliik

Küsimus | Kas aktsent on ETV ekraanil lubatav? (68)

Arvamustoimetus, 2. jaanuar 2018, 18:12
 LAURA OKS
Kuna Jaak Allik tõstatas küsimuse ETV vanaaasta saate venekeelse saatejuhi tema silmis kehva eesti keele lubatavusest ERRi ekraanile, siis kelle pädevuses on hinnata esinejate keeleoskuse taset, millega võiks pääseda ERRi eetrisse? Kui meil kontrollitakse kaupluste kassapidajate keeleoskust, siis kas peaks sama nõue kehtima ka ERRi esinejate suhtes? Kui esinejate aktsent segab nende jutu jälgimist, siis kas peaks olema nõue, et ERR varustaks selliste esinejate jutu arusaadavuse huvides subtiitritega?

Ilmar Tomusk, Keeleinspektsiooni peadirektor: Antud juhul oli ERRi ülesanne hinnata, kas saatejuht sobib oma rolli või ei sobi. Keeleseaduse alusel on kehtestatud eesti keele oskuse nõuded isikutega tööalaselt suhtlevatele töötajatele. Kõnealune saatejuht on peamiselt Vene Teatrist, aga ka mitmetest populaarsetest seriaalidest tuntud näitleja, kes oli külalissaatejuht. Ta ei ole ERRi töötaja.

Minul ei tekkinud tema esinemist vaadates ja kuulates küll mitte kordagi tunnet, et ma ei saa aru, millest ta räägib. Jah, ta rääkis aktsendiga ning kõnes esines mõningaid ühildumisvigu, kuid minu jaoks esindas ta meie venekeelset elanikkonda, kelle hulgas on neid, kes räägivad eesti keelt temast paremini, kes räägivad eesti keelt halvemini ning kes ei oska üldse eesti keelt. Tema ülesanne ei olnud kerge ning ta sai sellega üsna korralikult hakkama. Uusaastaprogrammi lõpus kõlanud „Eestlane olen ja eestlaseks jään“ näitas ju tegelikult ära, mis oli kogu selle kireva programmi mõte. Kahju ainult, et Eesti hümn sel korral ära jäi.

68 KOMMENTAARI

j
jeh 4. jaanuar 2018, 12:42
ma arvan, et aktsient on lubatav. Tore on, kui saatetegijatega liitub aktsiendiga inimene, see tekitab usunatukese, et oleme kõik ühesugused eestimaal...
(loe edasi)
n
no siin ongi 3. jaanuar 2018, 17:58
rivis kõik amööbid, kel täiesti ükskõik kuidas eesti keelt räägitakse , nende meelest suva. mis ei ole suva?? raha ja alkohol!!! "isikupärased" olendid, kes eesti keelt ei oska.
Loe kõiki (68)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee